Jump to content

Dvosistemski best buy Scan-Speak


Impuls

Preporučeni Komentari

Pitanje je bilo: Dvosistemski best buy Scan-Speak.

Onda pričamo o 18w4531g0 npr. u TL projektu, nešto slično kao projekat Optimo.Eve ga link: projekat OptimoIpak, ja Tony Gee-u ne verujem da je baš jaka faca kada je krajnji rezultat u pitanju.Šta je radio sa baffle step nije ni progovorio, a na odzivu se vidi pad ispod 500 Hz.Imao je on i onaj projekat 2.5 kutije sa 21w SS basom u kompresiji od 45 L. Ljudi videli na internetu, rekli mora da je dobro i napravili. Čist promašaj. A on je naknadno od te kompresije prosvrdlao bas-reflex jer mu je ipak "bolji i snažniji bas" a i falilo ga je u SPL-u u odnosu na nivo srednjih, i tako dalje i tome slično.Zato i kažem da napraviti vrhunski zvučnik nije uopšte lako. Treba mnogo znanja, a što je najgore, ima projekata koliko hoćete na internetu a velika većina nije ni za K.(kada piše na internetu, mora da je i tačno i dobro :character13: )Troels je tu ipak bolji, ali po meni se on prečesto oslanja da sve popegla preko skretnice, a to zna da "ubije zvuk". Umesto da veći deo problema reši sa samim proktom kutije(a) i kombinacije jedinica, nekih možda i malo prepravljenih po zamisli projekta, a onda da skretnica bude minimalnija, nego što ih on nekada preiskomplikuje, nekada sa kompenzacionim kolima, nekada sa oštrijim sečenjem (18 dB/oct.).Ono čega se special grozim su paralelni RCL-ovi vezani na skrenici na red za bas, koji najčešće i služe kao baffle step kompenzacija. Mada, najčešće se i ne može drugačije rešiti, a da se projekat ne proširi na trosistemac, ili makar 2.5 sistem. Ako se ide na dvosistemac sa Scan-Speak, a niste loudspeakers inženjer sa 20 godina iskustva najbolje je da se dobro pretrese Troelsov sajt za odgovarajući projekat, eventualno se malo pročešlja i diyaudio.com, pa se krene. Troelsove skalamerije
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 342
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Recima da se vratim na drajvere. Frekventna karakteristika basa je takva na 60 stepeni od ose pocinje strahovito da pada na 2kHz iako u osi ide do 3kHz. Zakljucak koji se izvodi iz ovog je da ce srednji preko 2kHz van ose biti jako utisani. Logicno je da rez ide na 2kHzpost-15-125503272199_thumb.gifFrekventna karakteristika visokotonca je takva da u osi ide do 25kHz a da van ose pada vec na 5kHzpost-15-125503286339_thumb.gif Iz ovoga se postavlja pitanje da li je ovo pravi izbor za visoki da bi bila dobra kutija. Po onome kako sam ja zamisljao odlican zvucnik ovaj visoki ne bi prosao iako na donjoj strani ima pad na 2kHz sto bi se odlicno uklopilo sa basom. PItanje na koj ene znam odgovor je: da li se sa skretnicom, ako se odreze dobar deo donjeg spektra moze popraviti polarna karakteristika u gornjem spektru?

Kad se sluša muzika, prakztično se nikada se stoji (sedi) na tolikom off-axis-u pa da je veći od 30 stepeni. Biti na 60 stepeni off-axis je stajanje sa strane, a onda to nije ozbiljno slušanje muzike. Ne može se rešiti skretnicom. Šta god da radiš "dole" to off-axis odziv neće popraviti. Jedino se može popraviti dodavanjem nekog super-visokotonca male kalote tipa 14 mm, ali to zna da napravi više problema, jer onda i za to treba skretnica.Frekventni odziv nije jedini koji pokazuje koliki je opseg visokotonca. Na 1 kHz ako se rokne jak signal, visokotonac će mehanički da se ošteti zbog predugačkog hoda. Zato to što pokazuje freq. odziv nije jedino merodavno da se odredi gde će biti rezna frekvencija. Imaš na sajtu lika Zaph predjenja raznih jedinica izmedju ostalih i visokotonaca sa sve relevantnim merenjima. Odličan pokazatelj šta sve treba gledati od bitnih stvari. Zaph audioSa tim padom off-axis na basu ne treba biti prestrog, pa treba dopustiti da ta jedinica pokriva područje do frekvencija gde je značajniji pad na 30 stepeni. I kod mid-basova od više faktora zavisi kako i gde će se odrediti rezna frekvencija. Nije u pitanju samo off-axis pad, već i kombinacija težine kretnog sistema i krutosti vešanja, tzv. break-upovi membrane, sosptvene rezonance membrane, itd.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ogromno ZA predlogu Majstora BTV! T/L ispred BR uvek, ako je projekat dobro osmisljen. Izmestanje visokotonca van sredine dovodi do smanjenja efekta ivice - defrakcije, ako ne gresim. Cilj je jedan tackasti izvor zvuka. Dodatno smanjenje efekta postize se zaobljavanjem ivica, razlicitim radijusom jos bolje ili elipsom sto je tesko postici u domacoj radinosti. Opet, kod OB konstrukcije ovakvo izmestanje bi proizvelo vise problema nego koristi. Zaph je zaista lepo obradio dosta zvucnika, privlaci me njegov mid-bas za cca $40 upravo za neki OB projekat. Ovo u drugoj temi, jeftinijoj.Mala slicka za gornje

post-9-125508234003_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da skratimo, i da te više ne zbunjujemo, evo kako bih ja uradio :character13: Pravio sam kutije sa Vifa PL18, 18w8545 i 18w4531.Definitivno bih se opredelio za 18w4531 (pa to i jeste moj izbor :buehehe: )Da ne nabrajam koja slavna imena troše ovu jedinicu (Sonus, Gamut, Krell-lat...) i koliko ti brand name proizvodi koštaju.Napravio bih od nekih dasaka dve (ili dva para) neuglednih test kutija (BR i TL). Visokotonac nije kritičan, pa se u prvommomentu njim ne bih ni bavio. Možda se neki XT25 nađe i na zajam (naravno za probu). Kad udesiš kutiju, dve trećine posla je gotovo. Takođe preporuka za SS9700 visokotonac, ali ne moraš da ga uzimaš u prvom trenutku. Sve ovo teoretisanje je drndanje na suvo. Nemoj da se sekiraš za odziv van ose, nego alat u ruke i pravi.Poziv stoji da kad ti bude odgovaralo dođeš i poslušaš SS Revelator i SS Clasic.Od mene u ovoj temi toliko. Ne vidim kako mogu da ti pomognem više od ovoga. :rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hajde i ja da pitam nesto.Da li bi trebalo ubaciti visokotonac (ili vise njih) nazad na kutiju. Kao sto rade neke firme npr. http://www.operaloudspeakers.com/c4_12/.ashxUostalom zasto to rade???? Ja sam na jednom mom projektu to uradio sa visatonom g25ffl. Viskotonac sam izbusio u konus, pa sam ga stavio u cev koja ide do kraja kutije .Naravno ferofluid sam izvadio. Rezultat je bio veoma povoljan ,jer mi se to svidelo zbog velicne prostora. Mozda gresim.Zanima me Vase misljenje. Koji kvalitet viskotonca, koja kolicina, koji rez, pozicija itd.???Da li bi to trebalo uraditi i sa recimo SS 9700?Hvala unapred na odgovorima.Evo par slika

post-133-125508775484_thumb.jpg

post-133-125508783814_thumb.jpg

post-133-125508785153_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

u ovoj temi nema dovoljno off-a ;

mnogo zaba i baba ......

otvarate previse pitanja odjednom i ne moze se sve odjednom razviti .

:character13:

Ма то се теби колега само чини, какав црни ОФ.

У овој теми има свега везано за звучнике: упуштање предње плоче, размак звучника, фазе, Скан-Спик, Пиле, Вифа, Зен, стоН_Колд, Штајн, БТВ,Скан-Спик, 

Ревелатори.

И где је ту ОФ :buehehe:.

Све на једном месту!

стоН_Колд

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hajde i ja da pitam nesto.Da li bi trebalo ubaciti visokotonac (ili vise njih) nazad na kutiju. Kao sto rade neke firme npr. http://www.operaloudspeakers.com/c4_12/.ashxUostalom zasto to rade???? Ja sam na jednom mom projektu to uradio sa visatonom g25ffl. Viskotonac sam izbusio u konus, pa sam ga stavio u cev koja ide do kraja kutije .Naravno ferofluid sam izvadio. Rezultat je bio veoma povoljan ,jer mi se to svidelo zbog velicne prostora. Mozda gresim.Zanima me Vase misljenje. Koji kvalitet viskotonca, koja kolicina, koji rez, pozicija itd.???Da li bi to trebalo uraditi i sa recimo SS 9700?Hvala unapred na odgovorima.

Mislim da to nije dobro rešenje (ispravite me ako grešim), i da bi unelo pometnju u zvučnu sliku.Na stranu, što nemam pojma kako bi trebao da izgleda filter za "taj" pozadi.Slušao sam na jednoj prezentaciji Mark & Daniel kutije sa Omni-Harmonizer-om.U prvom trenutku vrlo neobično, ali vrlo brzo shvatiš da je zvučna slika lažna... preterana.Orkestar treba da bude ispred tebe, a ne svugde oko tebe. :character13:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Damir:Dipoli tako rade: sevaju sa obe strane, a u slučaju da izvodiš dipol, moraš uzeti u obzir otprilike još dva puta više faktora prilikom konstrukcije zvučničkog sistema. Magnetostatici, Riboni i Elektrostatici su najčistiji primer dipola, a od dinamičkih, najjednostavnija izvedba ti je open baffle. Dodavanje još jednog visokotonca sa zadnje strane bez egzaktnih merenja i matematike, prilično je velik lov u mraku...Više o dipolima ovde: http://www.linkwitzlab.com/x-models.htma po meni legenda ove sorte je Mirage...http://www.stereophile.com/floorloudspeakers/295mirage/

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na mojim Audio Physic zvucnicima radi kombinacija koja je jako slicna ovome sto hoces da radis: Sradnjotonac / bas je Vifa 18 i tako nesto ( ako te bas bude zanimalo skinucu ga jednom i pronaci tacnu oznaku) Visoki je Scan Speak 9500 - nalazi se u modelu Tempo LE i Kalderi koja je oko 4 x skuplja. Ono sto je mozda zanimljivo je par reci konstruktora povodom razlika izmedju 9500 i 9700What is your favorite tweeter for the moment?- In the Caldera, we use a selected version of the Scan Speak 9500, a variant of the 9700. I feel that the copper ring in the 9700 causes an over-emphasized treble, so this 9500 has a aluminum ring instead. But it has to be selected samples. A problem with softdomes is that automatic coating by machines does not give optimum resolution. You have to do it manually by coating the edge and the top, maybe with different coating. So it depends a lot on skill. You can have two girls building the same tweeter. One of them makes tweeters with a tolerance of 1 db, another girl builds the same and the tolerance is 4 db. But when you want the best, there has to be some handwork involved. I am very satisfied with the Scandinavian driver manufacturers. They are very flexible, and they allow us to discuss different solutions. Just during the last six months, I have visited Seas three times.In the Caldera, you cross the tweeter at 1300 Hz. That is one octave under what common theory recommends today?- I think many cross the tweeter too high. Conventional theory has always argued that we should stay away from the fundamental resonance of the tweeter. On the other hand, mr. Thiele has presented new crossovers that are crossed exactly at the resonance point. I think that is very interesting. The resonance point is a very well defined area. The only you have to get rid of is the resonance itself, by choosing the right Q and a RLC circuit. Of course, the tweeter has to be very broad-banded, and very linear. But tweeters are more robust than many seem to believe. We have made tests at ScanSpeak with the tweeters used in the Caldera speaker. The voice coil was heated to 320 degrees and it did not break. We put 120 volt in, and we could see sparks in the dark, but it still did not break.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...
  • 2 nedelje kasnije...
  • 1 month later...

Da polovni su. Stari godinu dana. Prethodni vlasnik nije bio zadovoljan njima. Nadam se da se to nece desiti meni. Placeni 400€. To mi je izgledala bezbolnija varijanta nego da gnjavim mprijatelja da mi donese iz Nemacke gde bi me ova kombinacija izasla oko 550 i gnjavaza prijatelja.Za probu cu uraditi jednu kutiju od iverice da probam litrazu i skretnicu a kada sve bude gotovo ici cu na kvalitetnije i lepse resenje. Krenucu od 25 litara pa smanjivati do 19 da vidim sta mi najvise odgovaraIako je prica bila sa 970000 ovo je iskrslo. Ako mi se ne bude svidjalo, Visaton je tu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...