Jump to content

Furniranje


Rade

Preporučeni Komentari

  • 3 months later...

Hajde sad drugari koji su sami furnirali zvučnike da kažu, ukoliko žele, koji su lepak koristili. Nešto što je nabavljivo kod nas.Prvi mi na pamet padaju Dj.Nik i Machinori. Ne mogu više nikog da se setim na prvu loptu.Inače, u Beogradu se furnir može naći u firmama Alpofurniri i Mimax 88. Za adresu obe se obratiti google-u.Postoji firma u Novoj Pazovi koja se zove Frishreis.Ako neko zna još neko mesto gde se može kupiti furnir bilo gde u Srbiji, neka kaže.Ne bi bilo loše imati sve podatke u celosti u jednoj temi.

Prvo da se predstavim,pozdrav svim forumasima, nov sam na forumu iako ga vec duze vreme pratim.

http://www.drvoprometkula.rs/furniri.html   pancevacki put 80a, 011 299 49 50. Moze da se kupi i siveni furnir tako da nemorate da se mucite oko sastava.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni deluje kao najtezi i veoma kritican deo spajanja furnira.

Znaci imas furnir sirine 20-tak cm i plocu koja je sira od toga.

Treba da spojis najmanje 2 lista furnira.

Ne znam kako je danas ali nekada furnir nije bio krajcovan,

pa je trebalo idealno iseci ivice da bi se listovi spojili bez zazora.

Za spajanje furnira postoje specijalne samolepljive trake koje kod nas nisam video.

Da li postoji neka zamena?

Evo original trake.

Postavljena slika

Nazalost tu traku nisam istestirao kada sam bio u prilici i ne znam da li postoji neka nabudzena zamena za nju,

npr. molerska traka.

Kupi siveni furnir 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 5 months later...
  • 2 nedelje kasnije...

U pravu si Mundorf.

Ako ne uradi tako pitanje je da li ce da upari teksturu od onih komada koje ima.

Ipak je furniranje prvenstveno zbog estetike.

 

Mozda nije zgoreg da kazem i to da ako su komadi veci ponekad nije lose da se radi sa cetiri sinhronizovane ruke.

 

Vakumiranje je opasno dobra stvar za mnoge stvari ali su kutije obicno velike.

 

Jako je bitno da ako se koristi presa ili se ista simulira tegovima odozgo da je radna povrsina veoma cvrsta i da se ne savija pod teretom kao i da je idealno ravna. Ako je povrsina veca odn ako su kutije recimo jako visoke to je jos teze postici.

 

Pazite da brzo stavite pod presu jer sto je lepak bolji radno vreme mu je krace. Da ne bude da dodajete na silu teret jer se opako vec stegao i nista ne pomaze.

 

Neki lepkovi rade na principu oduzimanja vlage iz vazduha (poliuretanski) kao super lepak (samo princip) pa pazite da radite pod sto suvljim uslovima. Bolje neka se on steze sporo. Sta vas to briga kad je vec pod presom? Zurite negde?

 

Neka mnogo dobro budu namazani krajevi a visak ODMAH maksimalno obrisite.

 

Furnir je nekada deblji pa pazite kako se preklapa jer se spojevi VIDE. To znaci da prednja ploca (njen furnir) treba da POKRIVA kantove furnira gornje donje i bocnih. Za odnos izmedju ostalih stranica odlucite sta ce vam se najmanje videti.

ILI sto je mnogo teze ali idealno je da svi spojevi budu pod 45° ako su ivice kutije ostre i pod 90°.

Medjutim, takva kutija za zvucnik je najgora moguca u smislu prostiranja zvuka i eventualnog rizika od zvonjenja.

Sve komplikovanije forme samo dodatno komplikuju furniranje i stezanje nepravilnih oblika u presu.

U tom slucaju treba tanji furnir koji je elasticniji u sasvim druga tehnika i vrsta lepka. To mora da se PEGLA nekako pa cak i preko malih radijusa.. 

U prvi mah nisam mislio na peglu ali kad smo vec kod nje.

Ne znam da vam kazem od kog su materijala ona zrnca na trakama za kantovanje predvidjenih za termo metodu. Razmislite i o tome.

U svakom slucaju nije uvek tako prosto a da ispadne estetski perfektno, a mora da bude.

 

Mozda bi bilo najbolje da imamo konkretan primer kutije koju treba furnirati pa da onda resavamo kako. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 months later...

Furniranje je jednostavno ako se radi drvofiksom I peglom, tako sam dobijao najbolje rezultate usamogradnji - tanak sloj razredjenog drvofiksa na kutiju I deblji sloj nazubljenom spahtlom nanesen na furnir. Mali trik - prskalice za pranje prozora kad se potrosi sredstvo napunis obicnom vodom I kvasis povrsine da se ne presuse dok nanosis sledeci sloj. Ne treba mnogo cekati, drvofiks slabo vezuje kad se osuSi, treba raditi brzo I odlucno. Pozicioniras furnir I peglu podesenu na mlako krenes da vuces preko furnira od sredine ka krajevima, uz pripravnu krpu za skidanje viska lepka I smirglu 300 za korekcije u radu... Na ovaj nacin sam furnirao sve I svasta od zvucnih kutija preko namestaja pa do bubnjeva :) zaista najzahvalniji metod furniranja u DIY varijanti...

 

Nedavno sam po prvi put pokušao da furniram kutije, naravno tigrokolom i metodom iz prvog posta... Malo je reći da sam se razočarao......... Najveća mana, kad zalepiš, zalepio si, dal je dobro ili ne, gotovo :laugh1tooht:

 

Pre neki dan, nakon čitanja posta, probam po 1. put ovu metodu sa drvofixom i moram da bacim jedan veliki :thumbsup:

Imaš vremena za korekcije, ispravke, ne smrdi toliko... :ok: Idealno za diy u stanu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Pa da. Nema zamene za iskustvo. Često početnici po forumima postavljaju pitanja i kad dobiju odgovor koji im ne odgovara krenu da se bune, jer sve vreme traže potvrdu neke svoje iluzije..... u stvari je najbolje poslušati savete iskusnih ljudi. Uvek.

 

http://www.youtube.com/watch?v=S5TT6BKPqOA

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 year later...
  • 4 months later...

Vakuum je odlican, ali treba znati neke esnafske detalje. 

Kao prvo, za radionicku upotrebu je najbolja opcija venturi vakuum pumpe, jednostavnije, dovoljno efektno, smanjuje broj skupih vakuumskih komponenti. Istina, potreban je kompresor, ali on je ionako neophodan za druge aktivnosti.

Prakticno se mogu montirati na samom prikljucku, uz obracanje paznje na grejanje.

Vakuum pumpa je slozena(zahteva preciznu paznju i odrzavanje), i koristi se kod konstantnog drzanja vakuuma. Za povremena, lokalna vakuumiranja, "vakuumski generator" je savrseno resenje.

 

Vakuumski trap, tzv rezervoar vakuuma je solidno koristan, ali kod vakuumiranja vecih zapremina je prakticno suvisan.

Pride, vakuumiranje vecih zapremina je efektnije ako postoji par prikljucaka, tesko je izvesti solidan vakuum na velikoj distanci, sto istina zahteva dva ventila, moze i iglicasta a rezervoar vakuuma bi mogao da odrzava vakuum vise sati.

 

I to je zgodno da se izbegnu kalupi, za neke specificne oblike, ali za ravne povrsine je nezamenljiva hidraulika, ramovi i ozbiljan pritisak. Mogu  i autodizalice da se koriste...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mogla bi da se koristi, teoretski, verovatno proizvodi cak i odredjeni vakuum.

Sto bi trebalo proveriti, koliki vakuum postize za odredjeno vreme, izmeriti gradijent postizanja vakuuma, stoje indikacija stanja pumpe.

 

S obzirom da se mogu pazariti nesto manje, a nove pumpe, za 200-350evra, radionicke(za klimadzije, npr), cena je prevelika
.

 

Prevelika je zato sto prodavac drzi otvoreno usisno grlo, sto ostecuje pumpu, sto je verovatno uzeta iz furde(otpada) i trebalo bi raditi minimum zamenu specificnog(edvards) ulja za konkretan tip pumpe.

 

Remont je jezivo skup, delovi komplikovano nabavljivi, firme koje prodaju vakuum opremu obicno uzimaju staro za novo, lakse i jednostavnije, nego davati garanciju na skup i pre svega neizvestan remont.

 

KF prikljucci se mogu odraditi na strugu, dihtunzi se nabavljaju, mada se i oni mogu praviti, uz nabavku oringa(takodje se mogu praviti), koristiti armirano crevo, tombak je preskupa komponenta ali odrzavanje pumpe nije jeftino(a treba obezbediti i izduvni sistem sa uljnim trapom), mora se povremeno kondicionirati, stajanje je satire vise nego neprekidan rad..pa sve u svemu, ja je ne bih preporucio za kupovinu.
 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 4 nedelje kasnije...

Zasto sam to ne odradis kada vec imas furnir? Obicno je ljudima veci problem naci furnir (u dovoljno maloj kolicini). Retko ko hoce da se hvata toga jer je u neku ruku naopak redosled pa samim tim i gubljenje vremena i neisplativo  - obicno se prvo furnira plocevina pa se radi kutija, tako da imas benefit od koriscenja presa i ostalih djakonija. Ovako, na isti nacin bi radio ti kao sto bi ti i neko drugi ("profesionalac") radio - cetka, lepak, mozda pegla i udri.

Ja bih ti to mogao odraditi, ali sa slobodnim vremenom sam u zavadi :rolleyes: pa bi to moglo biti za sedam dana ... ili sedam meseci...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...