Jump to content

Lemljenje debljih preseka


Boki

Preporučeni Komentari

Obzirom da sam i sam imao dosta muka, a i još uvek ih imam, u vezi sa lemljenjem debljih kablova, počev od 2.5 mm2, možda i zbog ostalih posetilaca ovog foruma koji se sa istim muče, molim drugare da iznesu svoja iskustva, predloge i savete oko toga.

Ja sam se zezao čak i sa pištolj lemilicom od 100 W i to uglavnom neuspešno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 15
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

vrh pistolj lemilice nema dovoljno termalnog kapaciteta nije u pitanju toliko snaga koliko velicina vrha lemilice , jer je za lemljenje masivnijih komada potreban i masivniji vrh - koji poseduje dovoljan termalni potencijal za lemljenje masivnih stvari - kablova izmedju ostalog - ja koristim iskru od 60W sa nozastim ( srafciger) vrhom od 12mm sirine ; deblljina samog tela vrha je - odokativno 8mm ; nemam je uz sebe trenutno pa ne mogu dati bas precizne mere

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Puno zavisi od kablova. Što je više tankih licni u većem preseku, utoliko je nezgodnije. Jako je važno da kabel bude očišćen od oksidacije i nečistoća. Nanošenje kalofonijuma pomaže. Izbegavati paste za lemljenje, one nagrizaju ako ostane nešto. Ostatak je Zen već rekao u svom postu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Та пиштољска лемилица није баш нешто. Џабе јој снага када јеврх прилично мали. Користим Велер од 50 Вати и врхом ширине 6мм. Битна је и потрошња тинола која це за веће пресеке и велики број лицни повећа.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Кадице? За коју намену?

Neznam kako da razjasnim kad ne mogu linak da stavim ! Skine se izolaija zica se potopi brzo u dezoxidant i posle se stavi trenutno u "kadicu" sa rastopljenim kalajem i dobijes nakalisan kabl a lemiti tako pripremljen kabl je decja igra.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za ozbiljno i kvalitetno lemljenje provodnika krupnijeg preseka licno koristim neregulisanu Weller - ovu 220 V/ 100 W stap lemilicu , sa time da i ona ponekad nije svemoguca , tako da ponekad upotrebljavam jednu veoma staru ali veoma kvalitetnu 300 W stap lemilicu sa ogromnim bakrenim vrhom ( sto lici na omanje sekirce ) .Ono sto je bitno jeste da lemilica ima dovoljnu temperaturnu rezervu vrha jeste iz razloga da kvalitetan proces lemljenja ne traje duze od 3 - 6 sek. , lemljenje sve preko tog vremena obicno izaziva pregrevanje i topljenje izolacije provodnika i okolnih elemenata .Lemljenje krupnijih provodnika i sl. sa manjom lemilicom obicno jeste lose i po pravilu neuspesno ! i vremenom izaziva hladan lem - odnosno lem loseg kvaliteta ( los kontakt ) , bitno je da rastopljen kalaj udje ravnomerno u bakrenu strukturu provodnika i tako formira povrsinski sjajan i iznutra homogen lem bez supljina za sto je moguce krace vreme.I pri takvom snaznijem lemljenju koristiti po poterbi Iskljucivo Kalafonijum ! - Nikako Paste za lemljenje ! i kvalitetnu 60Sn / 38 Pb / 2 Cu kalajnu zicu veceg preseka , od fi 1,5mm ili po potrebi i deblju . Poz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

gde kupujete kalafonijum? ja uso u poljoprivrednu apoteku on mi daje na kilo neki kristalni u grumenovima... gde ima tecni u nekoj teglici?

Купујем у продавници музичких инструмената, за мазање гудала. Е онда тај калафонијум искрцкам клештима и прах сипам у флашицу у коју сипам акохол из самопослуге . Алкохол производи Зорка Шабац, мислим да је 80-90%-тни.Наравно добро промућкаш док се сав калафонијум не растопи. А то што је Зен написао једино ако пре лемљења 'оћеш да окадиш просторију :msn-rofl:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Моје скромно искуство: имам велику лимарску лемилицу, а до скоро сам имао шипку калаја троугаоног пресека, ваљда се користила за олуке. Грумен калафонијума ставим на бланкирани део проводника док га одоздо грејем лемилицом. Кађење не гине. Препоручујем проводник са силиконском изолацијом. Обичан проводник за инсталације или за звучнике има изолацију која се топи, па ствар мора да се поправља термо бужиром.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...