Jump to content

Tinol zica WBT,Mundorf,bilo koja sa 3-4%srebra na metar


Dzile

Preporučeni Komentari

Taj metal je uvek bio stetan :) Nego je izgovor bio da se sa otpada to olovo "curi" u zemljiste. I tako je pocela rohs era koja uopste nije opravdana jer eto ni jedna krstena studija nije radjena za to. 

Mehanik je solidan kalaj skroz. Ima jos jedna pasta koju cu da porucim da vidju kakva je, 63/37, skuplja je solidno od drugih, sto je na aliju solidan indikator. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Olovo je recimo bilo sikativ u bojama, na stolariji je jako dugo trajala i prozori nisu trulili, izbacivanjem je došlo do totalnog pomeranja i sad se većina radi od PVCa, koji je tek štetan i to se zna još od nastanka polimera, al nikom ništa.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ukratko - zavarivanje laserom ispada sve prihvatljivije i lakše za razumeti :)

Po svemu sudeći ispada da je kristalna struktura normalnog kalaj/olovo eutektika bolji provodnik od smeše kalaja i srebra u bilo kom odnosu (barem ovih postojećih, do 9%) i to bi bio moguć (i prihvatljiv) ishod diskusije.

Mundorf MSolder Supreme sa 9% srebra (smeša) uvek matira dok se hladi i pravi zrnastu (betonsku?) strukturu površine.

Druga stvar, možda bitnija je da uvek pokušam da napravim direktan spoj pre lemljenja (namotavanjem, zaglavljivanjem, krimpovanjem ili ako nema drugih uslova bar pridržim pincetom da provodnik bude spoj dva ista metala) a tinol da sve to drži na okupu.

Sad ćemo taj laser da kupimo svi zajedno i da delimo na kamenove, litre i drame

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, vladd said:

Bakar i srebro bi povećavali provodnost da ih ima u značajnoj meri, a ne trčiš trčiš pa zrnce...

Nasmejo si me samo tako, krajnje slikovito objašnjenje.

 

21 minutes ago, gluv_i_udaren said:

Sad ćemo taj laser da kupimo svi zajedno i da delimo na kamenove, litre i drame

Takav način, direktan, mene odavno svrbi, nije verovatno za PCB, ali za pin to pin jeste. 

Zaključak, Cardas ili WBT, znam, znam,  imena se plaćaju? 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, gluv_i_udaren said:

Mundorf MSolder Supreme sa 9% srebra (smeša) uvek matira dok se hladi i pravi zrnastu (betonsku?) strukturu površine.

Savršeno prirodna pojava.

Pri svakom očvršćavanju metala se kreće od inicijalnih klica kristala koji se formiraju. Klica ima dve vrste, od mrve kristalčeta baznog metala i od mrve uključine ili nečistoće.

U startu su dve vrste oblika i orijentacija, naknadno se krive kada krene preklapanje i postane značajan broj kristala sakupljenih u zrna, i na kraju gomilanje mora da ima sitnija zrna izlomljene površine rešetke koje drugačije reflektuju svetlost.

Provodnost je tu manje važna tema, odnosno nema tu takvog uticaja vrednog prevelike priče. A tek ako se uporedi sa monokristalnom pričom i potrebom priče da "elektroni nesmetano teku"(da ne zalazimo u minorno kretanje elektrona i transport naelektrisanja poljem), a ovde blato do kolena, sudaranja svako malo...

Ali srebro je dobar metal, njegov oksid je provodan, daje čvrstoću spoju, i plemenit je metal.

Mislim, što se Mundorfa, Kardaša i sličnih tiče, mogu ja da živim i sa Nivea dezodoransom, ali se mnogo lepše i zadovoljnije osećam zaliven sa L'oddissey ...:rasta:

Fensi začin je fensi začin, i on ima svog udela, ali van fizike...;)

Izmenjeno od vladd
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 39 minuta, vladd reče

Mislim, što se Mundorfa, Kardaša i sličnih tiče, mogu ja da živim i sa Nivea dezodoransom, ali se mnogo lepše i zadovoljnije osećam zaliven sa L'oddissey ...:rasta:

Francuski Luj XIV se okupao samo dva puta u životu a zalivao se sa Mošusem. Nije ni to rešenje :risitas:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 hours ago, Lemić said:

 

Po mom laičkom rezonu, srebro i bakar bi trebali da podižu provodljivist, što ispada da je zabluda, razumem poređenje sa betonom gde kameni agregat čini čvrstoću. Do sad, nisam video kalaj da ima zlata, ono ne može da se lemi, kolko znam, jel ono ima funkciju snižavanja temperature u kalajnoj leguri?

Zlato moze lako da se lemi potpuno isto kao i bakar  , mesing , srebro,...

https://en.wikipedia.org/wiki/Solder

https://en.wikipedia.org/wiki/Soldering

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 2 časa, vladd reče

Meni otpala nalepnica posle 10 god...previse terena.

Ovu su sam jedino nasao sa nalepnicom (da se vidi sastav),

ostala dva kotura su mi bez (otpale) pa nisam bio siguran koji su .

Ovaj (1532) je sa 2% srebra, vidim da je ovaj novi (alpha 1532) sa 2% bakra .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Švabe kažu 'vako:

MSolder Supreme Silvergold: Sn (88.6), Cu (1.8), Ag (9.5), Au (0.1) i njega krste "za žice". Flux 3.5%, temperatura 290 stepeni.

MSolder Silvergold: Sn (95.5),  Cu (0.7),  Ag (3.8),  Au (verovatno u tragovima, ispod 0.1%), "za komponente". Flux 3.5%, temperatura 217 stepeni.

Tvrde da taj mali udeo zlata spušta temperaturu topljenja "legure", ako je moguće da je legura u pitanju. Ovaj "za žice" preporučuju i za lampe

 

image.thumb.png.b27ea5d50c34587bd33e8aefc81706e7.png

Tim sam pošvajsov'o sve kablove do sad. E sad, da li je lem ili betoniranje, je'ga...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 16 časa, Lemić reče

Zaključak, Cardas ili WBT, znam, znam,  imena se plaćaju? 

 

Nema ili u ovom hobiju. Kupiš lepo Cardas, WBT, Mundorf i Alpha flutin i koristiš ih sve zajedno po potrebi.

Jedan za napajanja  drugi za analogni izlaz - treči za ožičenje a četvrti za RCA, peti za lampe itd... :buehehe: 

 

Soliš sa tinolom kao Jamie Oliver

maxresdefault.jpg:Viannen_loungelizard:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

17 hours ago, gluv_i_udaren said:

@vladd, ima li ovde neke istine, il' samo fora "kupi me, kupi me, kupimeeeeeeeee!"? Baš da će tragovi zlata toliko spustiti zajedničku temperaturu...

Ja sam u svom malom oboru znanja srecan i zadovoljan prasic. A imam i dobar komsiluk koji moze da mi pomogne u popravci i pomeranju ograde. Ali ovde mogu da upotrebim samo logiku

Ja ne mogu to da ostro ocenim, postoje i kolaci sa zlatnim listicima, to je plemenit metal i sluzi da oplemeni dusu i okolinu. Kao dobra rakija, ili vino u kafani, ako nema to je neka druga prica, ako ima to je pun dozivljaj.

Slicni su to grupe metala, ali tacka topljenja kalaja je 232C, nije mu nesto dramaticno snizena, mozda je i oneciscen nekim neprijavljenim procentom indijuma, ili uticaj tih valentnih elektrona ocito nije znacajan, zlato je metal poznat po tome da se njegovim oksidom niko nije naigrao ...srebro ce kao i bakar vise da podize temperaturu korektnog topljenja.

Kardasi i Mundorfi su ekskluzivna roba, i treba da je takva. Lepo Mikan rece, nema tu puno mesta za ili, nego uzmes, pazaris razne pa razdelis namene, kako ti je lepo i kako se odlucilo da ti bude lepo. Ili odlucis da si ortodoksni old school svajser koji ne zarezuje butike...

Lasersko zavarivanje jeste impulsno topljenje baznog metala na ultravisokim temperaturama, ali ispada iz zone korektnih kristala koji ostaju u spoju, velika je to energija rastura.

Vrhunac ce jednoga dana doci, kada budemo imali zlacane nozice komponenata, kao sto nekada imase fini tranzistori ili senzori, PTP repovanje a na polaznoj tacki omotavanja jedan mali puc laserom, da ne ucestvuje u provodnosti koliko u pouzdanosti spoja....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...