Jump to content

kvazi-laboratorijski ispravljač


stein

Preporučeni Komentari

Došlo je vreme da moram da sskockam neki mali, relativno jednostavan ispravljač sa mogućnošću podešavanja napona, za sada, definitivno je dovoljno da bude jednostrano, u opsegu koji omogućava LM317K (TO3 kućište)... Treba mi za sitne probe, recimo, uparivanje tranzistora (jfeta, mosfeta i sl), isprobavanje jednostavnijih dodatnih sklopova (tajmeri, sklopovi za kašnjenje kod uključivanja), proveru sitnica gde nekada treba 3, nekada 4.5, nekada 12, 15 ili 24V...Pretpostavljam da je recimo, trafo 50VA dovoljan za takve namene... Ako neko ima neku sugestiju za konkretno rešenje sklopa, bio bih zahvalan. Dakle, samo mi treba da mogu da regulišem DC napon u nekim granicama, struje su po meni zanemarljive, verovatno nikada ni ceo amper... Pri bilo kom naponu. Bitno mi je da napon, koji god da namestim, bude stabilan...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mozda jedino staviti neki noviji tranzistor umesto 2n3055, da nije u TO-3 kucistu tako da moze da se lemi direktno na plocicu i zauzima manje mesta. Mora i hladnjak za njega. Neka neko lupi sta bi islo, nisam u radionici.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Колега Кватор и ја имамо исправљач са 723 пар транзистора. Могуће је подешавати напон као и граничити струју :good2: , што је веома битно.Можда је малко компликовано али ништа страшно. Једина мана му је што много дисипирају излазни транзистори ако се подеси мањи напон, а повећа струја.Баш прави лаб исправљач. Ако нађем шему качим је сигурно. Направиш га и имаш до краја живота.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala za sugestije, uzeću ih u razmatranje. Ipak, za sada preferiram neko rešenje sa LM317K kao što sam već rekao u prvom postu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Možda ti ovo odgovara !post-97-0-55209600-1309929825_thumb.jpg

E, upravo o ovako nečemu sam razmišljao! Ispunjava sve zadate uslove, jednostavno, bazirano na LM317, i ako ne grešim, imam sve delove.Hvala!:hi:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Боље нађи ЛМ у ТО3 кућишту.

Da si pročitao prvi post u temi, shvatio bi da upravo taj imam u fioci. :P
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...

zeoN-e, Имаш ли комплетне инструкције за исправљач из поста #5?Или бар шему у већој резолуцији. Унапред хвала.

Postoji na netu klon velemanovog ispravljaca(neznam napamet pod kojim brojem su ga prodavali) 8A kontinualno 10A max,regulacija struje 0-10A i napona 0-30V. Radi sa jednim trafoom 2x15V, 300VA, koristi 2xLM723 i jedan OP nesto tranzistora i velike hladnjake, izrada nije jeftina. Na netu se moze naci kompletna velemanova upustva i slike za izradu. Mislim da se vec puno godina isti ne prodaje u kitu pa ne znam da li je objavljivanje klona PCB-a krsenje kopirajta ako bi se okacilo ovdije.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo je korigovana verzija jednog popularnog lab. ispravljaca.

Originalna sema: http://www.electroni.../001/index.html

Diskusija o modifikovanoj semi: http://www.electroni...p?topic=19066.0

Jedino sto jos fali je dizajn plocice. Posto se ne bavim time, jedino preostaje da Viktor1986 nadje malo vremena :)

Modified 0-30V_0-3A Variable Power Supply_rev.2.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

da, to je izvorno bio jako glup projekat. sada je ko frankenštajn, iskrpljeno do 00.ako gledaš taj nivo kompleksnosti, onda ti je elektorova šema daleko bolja pošto regulacija visi oko rednih tranzistora pa je time šemauniverzalna- sa jako malo izmena možeš imati bilokoji (razuman) napon i struju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo poslednje je baš-baš...pravo! Nego,da li neko ima šemu (i volju da je postavi) regulisanog napajanja u obe grane napona recimo od 0 do +/-40-ak VDC i struje od 0-5A? Koristio bi ga pri prvom spajanju raznih pojačala nakon sastavljanja ili recimo prilikom popravki. Naravno može i link ka nekoj temi i slično. Pozdrav!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ако већ крећете у пројекат по Електоровој шеми у старту предвидите бар четри комада 2Н3773 као редне транзисторе. Није на одмет и пет. Велика је дисипација при малим напонима а повећој струји.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...