Jump to content
Sign in to follow this  
HomeMadeAudioProject

od prigusnice-transformator?

Recommended Posts

Naisao sam na nekom otpadu na nesto sto je izgledalo isto kao transformator,a u stvari je bila prigusnica(ili nesto slicno) za lampe javne rasvjete i snage 250W. Trazio sam da mi ostave gvozdje a bakar sebi da ostave,medjutim kad su to uradili vidio sam da je srednji stupcic E-lima 3mm kraci od dva krajnja. Inace,sad je slozen tako da su sa jedne strane svi E a sa druge svu I-profili. Ako bi to premotavao presložio bi unakrsno limove E/I/E/IE/I.Pitanje-kako bi to radilo kad bi to premotao i napravio transformator?Vrijedi li to premotavati ili da vratim ovo gvožđe na isti otpad i sačekam da naiđe nešto drugo?

Eh, ovo sam tek sada video.Teorijski je ovde dosta problema i nedoumica ali u praksi sam imao slican slucaj.Imao sam prigusnicu od oko 600VA.Slozio sam limove unakrsno kao sto si ti planirao, napravio nov kalem i namotao bifilarno +/-35V, sekundar od zice 1.4mm u preseku.Isprobao sam ga tako sto sam na krajeve (tj. 70V) vezao termo pec od 6kW i jos jednu peglu.Pad napona je bio u granicama normale (oko 10%) i trafo se nije pregrevao a ni zujao ni posle duzeg opterecenja.Kako je prosao taj test, tafo je ubacan u kutiju sa pojacalom (2x100 vati sinusa na 8Ohma) i gde je verno i odlicno sluzio preko 25 godina.Jedan kanal mi je riknuo pre dve godine ali je trafo jos uvek u funkciji i ceka novi projekat.