Jump to content

AYA II clone


zocky

Preporučeni Komentari

Neće biti puno priče šta i kako oko ovog dac-a, čisto da se pohvalim uratkom.

Elem,AYA Peđe Rogića je već dobro poznat uređaj mnogim audiofilima, brendkoji se može sresti i van granica ove naše male domovine.

Ja sam prvi put slušao ayu avgusta 2009. Posle tog događaja bilo je izvesno da ću pre ilikasnije imati svoj primerak. Februara prošle godine moja dva drugara ija krenuli smo sa nabavkom materijala i to je trajalo skoro celu godinu.

Kakoje vreme odmicalo tako su se i neke moje ideje o krajnjem izgleduuređaja menjale, zadržana je suština aye II i na to dodata I2S konekcija,

evo krajnjeg rezultata:

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Dva S/PDIF ulaza sa relejnim preklopom ispred trafoa, prijemnik je CS8414.

USB preko PCM2706

I2S via RS422

Svesno sam rizikovao da releom na spdif-u narušim impedansu ulaza jer će CD transport ići preko I2S a ova dva će služiti za DVD/BD plejer i IPTV. Obzirom da će mi na raspolaganju biti još bar dva slična dac-a (manje modifikovana od mog) moći ću da utvrdim da li se i koliko gubi nakvalitetu zvuka.

U startu je bila ideja da se naprave tri identična klona ali pošto svako od nas trojice ima svoje viđenje kako jedan DAC treba da izgledai šta da podržava od ulaza, meni nije bilo teško da ispunjavam "muzičkeželje" mojih drugara. Milan, naš dragi majstor za pcb's, posao većt radicionalno radi vrhunski tako da ni tu nije bilo problem, bilo gde drugde priprema bi nas koštala bar tri puta skuplje...

Sledeći klon je pre par dana pušten u rad kod mahera za razne namotaje- Gorana. On nije bio raspoložen da njegov uređaj u bilo čemu drastično odstupa od originala koji je slušao tako da je taj klon najpribližniji originalnom AYA II dac-u;

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Goranova "klasika" poseduje standardne priključke - jedan S/PDIF i jedan USB.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I treća verzija, za dragog nam Študenta koji se nedavno, posle uspešnog bavljenja naukom, vratio iz prestonice kući - Shonne na forumu - frišak uređaj, još nije ni omirisao struju (ovh dana će...) u nekoliko slika:

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

On nije hteo USB, draži mu je I2S pa je uz standardni S/PDIF to i dobio...

Hteo bih da se zahvalim g. Rogiću na razvoju ovog lepog DAC-a uz izvinjenje i sa nadom da neće jako zameriti zbog kloniranja njegovog proizvoda.

Ovi klonovi nikad neće biti komercijalizovani s moje strane kao ni ostale dvojice drugara, nastali su isključivo za ličnu upotrebu, u želji da se ima dobar izvor signala, da užitak u muzici bude potpun.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo i "uporednog pregleda" da se lakše uoče razlike među "blizancima" :)

Postavljena slika

Moj primerak svira dvadesetak dana, sviđa mi se kako radi i baš sam srećan što konačno imam AYU!

Za sad je to na "iverici", pravo kućište ću uradiditi kad završim prateće sklopove, razmišljam o opciji sa daljinskom kontrolom i displejem na kom će se ispisivati aktivni ulaz ili će biti neka prosta logika sa tasterima za direktno selektovanje izvora signala... Možda ubacim još jedan trafo čija će uloga biti filtriranje napona za glavni trafo u dac-u... videćemo, svašta još može da mi padne na pamet ;)

Evo i dašcice za kraj ovog dela priče o mom/našim konvertoru/ima

Postavljena slika

:sporty095_2:

:cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 8 years later...

Da li je neko od vlasnika AYA II DAC-a probao da isti prebaci u simultani režim rada? Peđa je na svom blogu matične stranice Audial-a pisao o ovom režimu rada i rezultati su odlični. Poboljšanje je i merljivo i čujno. Za ovo je neophodan USB receiver (kartica) koji može po pomenutom standardu da šalje podatke ka TDA1541(A), a takvih je koliko ja znam samo dva - jedan by Audial, drugi je I2SoverUSB v.III / http://jlsounds.com/i2soverusb.html .

Jedan primenjiv tweak za ovaj DAC: https://www.audialonline.com/forum/topic/a-tweak/

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

24 minutes ago, Nesic said:

Jedan primenjiv tweak za ovaj DAC: https://www.audialonline.com/forum/topic/a-tweak/

To sam uradio odavno na svom DAC-u, nije Audial doduše nego DDDAC1794, rezultat je sličan kad se ukloni RC filter na izlazu. Ovo se važi i za @Woland, pa ako ih ima na PCB ili negde usput, ukloniti ih.:hammer:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da li je neko od vlasnika AYA II DAC-a probao da isti prebaci u simultani režim rada? Peđa je na svom blogu matične stranice Audial-a pisao o ovom režimu rada i rezultati su odlični. Poboljšanje je i merljivo i čujno. Za ovo je neophodan USB receiver (kartica) koji može po pomenutom standardu da šalje podatke ka TDA1541(A), a takvih je koliko ja znam samo dva - jedan by Audial, drugi je I2SoverUSB v.III / http://jlsounds.com/i2soverusb.html .
Jedan primenjiv tweak za ovaj DAC: https://www.audialonline.com/forum/topic/a-tweak/
 
Ja nemam usb na aya verziju, pcm.. u planu je da se uzme neki I2S, amanero ili onaj rumunski. Za ovo nisam znao, ni za tweak.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Interesantno

Screenshot_3.png

Samo se prebaci u "starinski" mod :) 

Vrlo verovatno može svako (i Rumun i Kinezi) da re-programira MCU na USB kartici, al jlsounds se setio prvi ;) 

 

A tweak sa uklanjanjem kondija... šta reći. Pričao sam već, mene mi AK4396 svira "življe" bez filtera na izlazu - samo sprežni kond. Jes da ima nešto buke tamo iznad 120kHz, al em je na -80dB, em ko će da čuje to (taman da rasteruje slepi miši i delfini :D ).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Rumunski ne radi u simultanom modu:

Quote

... sadly no :| The single option I know for using WaveIo with TDA1541A is
by configuring the DAC to work in I2S mode. Even if WaveIO will source
32 bit @ 192 Khz and more, TDA1541A dac will choose only the first bits
which will mach its resolution , dropping the rest up to 32 bits.

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...