Jump to content

Vintage - Pro et Con


dvv

Preporučeni Komentari

...

Kao praktican primer navescu Nikomi-jevu borbu sa Sansui AU919 kog je 3 puta kompletno radio dok nije dobio na svakom mestu najpriblizniji zvuk izborom tipa i proizvodjaca komponente pa i sad oni koji poslusaju kazu da ipak nije sasvim originalni Sansui vec se nijansu razlikuje u zvuku

Tu se slažemo. Stvar je u tome da malo ko od nas može (dakle ne niko, nego malo ko) unapred da predvidi konačne efekte takve vrste finog ugađanja unutar uređaja. U ovom mom Sony-ju, u glavnoj filtraciji, nalaze se dva ogromna Elna For Audio elektrolita. Lako je moguće da ću, ako, tj., kada rešim problem sa potenciometrom, morati menjati te elektrolite. Nema šanse da takve iste, nove nađem. Zadovoljiću se adekvatnom zamenom koja će sa tehničko tehnološkog aspekta dovesti kvalitet filtracije na neophodan nivo. Slušno, svakako neću moći da izvedem bilo kakav zaključak jer nemam nikakva iskustva sa tim kako je uređaj nekada svirao, samim tim, nemam ni na osnovu čega da donesem sud. Pošto je pojačalo kupljeno sa idejom da završi u ćerinoj sobi, onda me to još manje jedi. Treba da bude ispravno i pouzdano. :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 25
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Upravo na ovo sam mislio. Bez ljutnje, ako Vama Elna, Nichicon i Jamicon imaju isti zvuk onda imate problem sa ocenjivanjem zvuka komponeneta i tu se nasa priva o refreshu vintage komponenti zavrsava. Samo kao primer cu navesti da ne da postoji ogromna razlika izmedju zvuka razlicitih firmi vec postoji razlika izmedju istog modela, iste vrednosti a razlicitog napona. Na primer Elna Silmic II od 100uF/25V i 100uF/50V potpuno drukcije sviraju. Isto vazi i za ostale proizvodjace.Kao praktican primer navescu Nikomi-jevu borbu sa Sansui AU919 kog je 3 puta kompletno radio dok nije dobio na svakom mestu najpriblizniji zvuk izborom tipa i proizvodjaca komponente pa i sad oni koji poslusaju kazu da ipak nije sasvim originalni Sansui vec se nijansu razlikuje u zvuku

Ne zvuče mi isto, ali ja ne mogu ništa oko činjenice da je ono što se nekada koristilo danas više ne postoji. Milsi li iko ovde da su današnje Elne, Nichiconi, itd, isti kao i oni iz onoga doba? Misli li iko da su onda korišćeni basnoslovno skupi modeli koji danas postoje, a kojih onda nije bilo?Dalje, ja nemam niti vremena, niti volje, da se sada godinama igram sa osvežavanjem bilo kog uređaja tako što ću provoditi vreme i trošiti novac na jurenje baš onog tamo elektrolita, od baš te tamo firme, u ime nekih za mene sumnjivih vrednosti? Za mene, ovo nije moja jedina misija u životu, ovo je samo moje malo zadovoljstvo i ništa više. Ne želim da mu robujem. Imao je Elna, sada ima Nichicon i BC Components, i to mu je što mu je. Ionako su svi do jednog elektroliti u njemu bili iz sasvim standardne Elnine ponude onda, ni jednog posebnog. I baš tu i leži njihova veličina, njima nisu trebale specijalne komponente da bi tako dobro radili, kao mnogim Japancima. Iskustvo me je naučilo da kada pričamo o nečijem zvuku, ne pričamo o tome kakve je elektrolite koristio, neko kakvu je topologiju imao i koliko dobro je nju dobro primenio. A kada Japanci naprave elektrolit na ukupnom nivou kvaliteta kao što je Siemens Sikorel serija, neka mi se jave.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tu se slažemo. Stvar je u tome da malo ko od nas može (dakle ne niko, nego malo ko) unapred da predvidi konačne efekte takve vrste finog ugađanja unutar uređaja. U ovom mom Sony-ju, u glavnoj filtraciji, nalaze se dva ogromna Elna For Audio elektrolita. Lako je moguće da ću, ako, tj., kada rešim problem sa potenciometrom, morati menjati te elektrolite. Nema šanse da takve iste, nove nađem. Zadovoljiću se adekvatnom zamenom koja će sa tehničko tehnološkog aspekta dovesti kvalitet filtracije na neophodan nivo. Slušno, svakako neću moći da izvedem bilo kakav zaključak jer nemam nikakva iskustva sa tim kako je uređaj nekada svirao, samim tim, nemam ni na osnovu čega da donesem sud. Pošto je pojačalo kupljeno sa idejom da završi u ćerinoj sobi, onda me to još manje jedi. Treba da bude ispravno i pouzdano. :)

Upravo tako, pod jedinim uslovom da se bar oni veliki elektroliti uzmu iz pouzdanih izvora (tj. da nisu neke kineske kopije) i da budu od nekog renomiranog proizvođača, što ne znači i basnoslovno skupog.

Zdrav pristup.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...