Jump to content

Zvucnici iz Sony TVa


Дане

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 62
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Da, dobro si razumeo izlaz, to je to.Pocetak tunela ti je ono gde je tunel najshiri, ali tu je i zatvoren. Kraj tunela je izlaz, to je gde je tulen najuzi :)Coskove pogledaj kako sam ja uradio na svojim zvucnicima, http://i55.tinypic.com/2gxmkur.png mislim da je sad sve jasno.U pravu si, ovaj zvucnik sto sam ti nacrtao, tu nije nista ravno :D, to se zove tappered transmission line, odnosno tunel koji se suzava. Jasno ti je zasto se tako zove :)Zaboravio sam potpuno da si rekao da bi ti odgovarali podnostojeci, pokusacu sad nesto takvo da ti napravim.

Bunilo me to sto se bass ne nalazi na pocetku tunela....Hvala na razjasnjenju.Da li taj program daje onaj grafikon frekventnog odziva tog drajvera u toj kutiji, kao sto JBL ima ?Bas me interesuje da vidim podnostojecu varijantu. Hvala unapred.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne, za to imaju mathcad tabele... ali odmah cu ti reci, kod transmission line dobijas malo pojacanje bassa, mozda oko +3db, ali je on rasporedjen dosta siroko oko frekvencije Fs. Dok bass refleks daje znatno jace pojacanje na uzem delu oko Fs, pa bass zvuci dublje, ali takodje i "mutnije", mada je pitanje koliko ljudski sluh oseca zamucenost na tim niskim frekvencijama.Sto se tice pocetka tunela i bass zvucnika, ja sam njega nacrtao samo brushom onako nabrzaka da lakse shvatis crtez. A u stvari taj bass zvucnik treba da stoji na 20% duzine tunela (gledano od pocetka). Znaci tu negde, otprilike, ne mora da bude ni tacno, nego onako premeri otprilike da bude dvadesetak %.E sad ono sto ce tebi mozda biti najzanimljivije... podnostojeci transmission line. Tu je najbolje koristiti tunel koji se ne suzava, nego je konstantnog preseka celom duzinom. Za taj oblik po proracunu se dobije povrsina poprecnog preseka 229 cm^2, dok je duzina tunela 1168 milimetara, tj 1 metar i oko 17 cm. Ja bih to uradio ovako: 229 = 15 * 15.1, mozda i ovako 228 = 12 * 19. Bilo koja kombinacija preseka koja ti odgovara, to ti je unutrasnji presek kutije. Kad stavis daske ispasce ti kutije 19*19 ili 14*21 ili koju si god varijantu odabrao, vidi sta ti odgovara. A mozes i tanje daske :). E onda tako usku kutiju visine 117 cm postavis na pod, zvucnik stavis na 80% visine (100% - onih 20% kao i kod one prosle kutije), a otvor stavis skroz na dnu kutije, uz samo jedno skretanje od 90 stepeni ka napred tu kod otvora. Posto ima malo gubitaka duzine kod tog skretanja, onda stavi da kutija bude visoka 120 cm umesto 117. 80% od 120cm je 96cm, na toj visini stavis bass zvucnik i to je to :) Visokotonac stavis gde hoces, ispod ili iznad bass-a, naravno ne zaboravi da ga zatvoris u posebnu komoricu da bi bio odvojen od bassa. Ta komorica ce malko da pokvari tunel ali to je skoro zanemarljivo za zvuk.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E sad, ja na to bas ne mogu da ti dam savrsen odgovor. Ono sto sigurno znam, je da ti treba vestacka (poliestarska) vuna, koja se jos i naziva Koflin, ili Perlon vata. To imas da kupis u radnjama koje prodaju stvari za sivenje i popravku kreveta itd, posto se tom vestackom vunom pune jastuci. Ti treba da uzmes tu vunu, da je malo "rascerupas" ravnomerno, da ne bude tako gusta. Gustina vune koju ces da stavljas u kutiju treba da bude oko 8 grama po litru! Pojma nemam kako ces to da izmeris! Vunom takve gustine treba da napunis pocetnih (gornjih) 2/3 tunela. Znaci ako ti je ceo tunel 26 litara, ti treba da napunis gornjih 17 litara. 17 litara po 8 grama = 136 grama, toliko vune treba da stavis u svaku kutiju. Kako napuniti samo gornji deo zvucnika, da to stoji gore? Nemam pojma, mozda na tom mestu da nekako unutra montiras nekoliko prepreka od najlona za pecanje ili nekog jaceg konca, tako da ne smeta protoku vazduha, ali da zadrzava vunu da ne padne.

Naravno, umesto vestacke mozes da stavis i prirodnu vunu, ali ona je skuplja a moze da se desi i da je pojedu moljci :P

Ono sto ja ne znam, to je da li je za transmission line potreban jos neki damping na zidovima kutije. U Martinovim proracunima nigde se ne pominje nista, pa ja pretpostavljam da ne treba. Mogao bi jos neko da prokomentarise ovo sa njegovim iskustvima.

Povrsinu otvora stavi da ti bude ista kao i povrsina preseka tunela, mozes cak i da zadrzis isti oblik preseka.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala Kojo!Znaci povrsina otvora isto 228cm2, pri dnu zvucnika sa prednje strane. Znaci prednja strana medijapana ce biti 15ak cm kraca od ostalih....Ne znam kako bi drugacije mogao da izvedem otvor, a da ne zadrzi isti oblik tunela. OK.Ako prodaju na meru tu vestacku vunu, kupio bih 2x136grama, pa to rascerupao, pa onda time napunio gornju trecinu.... preciznije od toga ne znam kako, a nije ni bitno bas toliko.Za taj damping zidova ako neko zna, moze da se ukljuci, posto to treba uraditi pri sklapanju kutije, nemoguce je posle.Ako postoji jos neki predlog uopste za kutije, moze i to.Edit @Koja: Kojo, koje si merenje uneo u tablicu za proracunavanje? Interesuje me, posto se vrednosti merenja razlikuju u nekim vrednostima i do 10-15%, kako se te vrednosti odrazavaju na projektovanje kutije (zapreminu, visinu itd)? Ako budes imao vremena i ako mozes pogledaj to molim te, bas me zanima. Nije hitno, secenje i sklapanje nece da pocne jos za nekoliko dana sigurno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da, napravi tako kracu dasku na prednjoj strani i to je to.Koflin slobodno kupi pola kile, posto je kila tipa 400-500 dinara, pa cerupaj do mile volje :D Samo vidi da nadjes gde ima, ako nisi iz BG onda ne znam.Uzeo sam predzadnje merenje, ono kad si poredio oba primerka zvucnika. Pogledao sam i ona ranija merenja, ono na 15V sam odmah odbacio zbog toga sto je Qes potpuno pobegao, pa nisam uzeo merenje kao merodavno... 10-15% greske je sasvim ok, radice sve kako treba. Jedino sam frekvenciju koja se pojacava spustio na 70Hz, pa ako hoces da bude bas ista kao rezonantna frekvencija 76Hz onda skrati kutiju za par cm po visini i to je to :P. Mada mozes slobodno da ostavis sve kako sam ti bio izracunao.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 year later...
:thumbsup: Ajde okaci neku sliku da vidim koje si zvucnike koristio, imam na lageru nekih izvadjenih iz sony-ja pa mozda skockam i ja nesto. A i sliku gotovih, bas me interesuje kako je ispalo na kraju.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ove male transmisije su isto napravljene uz pomoć drivera iz Sony tv-a. Transmisije su oduševile sve prisutne na Triode festivalu u Bjeovaru prije nekih 20-ak dana. Autor je rekao dati cijeli projekt pa kad bude okačit ću ovdje, za sada samo slika gotovih zvučnika.

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bas su lepi. Moji su 5 incha, pravio bih zvucnike za komp znaci bookshelf. Nisu Sony nego ih prave neki englezi '"Goodmans" vidim da su ranije svasta pravili:

http://rififi.pagesp...1963-page08.jpg

Ima tu ceo katalog, samo menjajte broj stranice u linku od 01 do 11 :)

Ovi su lepo svirali u TV-u verovatno cu sa njima da pravim mada imam i neke malo manje iz Bang&Olufsen TV-a koji su isto lepo svirali.

Postavljena slika

Postavljena slika

Postavljena slika

Evo nekih Goodmansa, samo skupo :)http://www.xtremeplace.com/yabbse/index.php?topic=113015.0

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...