Jump to content

Sta ste udomili od drajvera i zvucnika u skorije vreme.....


Mikorist

Preporučeni Komentari

Staro ALI dobro ocuvano :)

Slusao sam ih i vrlo su muzikalni cak i u sirovom stanju.

A poslusao sam ih i u vise razlicitih kabineta.

Nesto sto ti moze biti korisna informacija - ne trpe veliku snagu i pocnu osetno izoblicavati.

A mogu se i ostetiti. Vec na oko 2W ako ne i nize to se cuje.

Tako da mislim da je obavezna primena nekog skretanja i to na vise od 100Hz viseg reda nece skoditi.

da membrane ne bi isle u veliku ekskurziju, a posle kratkog vremena i nepovratno ostetile.

Zbog toga sto su, kao sto si isam primetio, membrane i vesanja sacinjena vrlo precizno od jako tankog papira.

A to je upravo ono sto uz alnico motor daje taj charm :)

.

Tu je optimum neki SE sa 10Y recimo oko 1.5W... 2A3 ih vec razbija i sa skretnicom a u fullrange rezimu preti da pokida membrane.

cheers :)

.

Nemoj se osloniti na to sto su radili u radioaparatu koji ima 3-4W po kanalu ti izlazni trafoi pojacavaca iz radioaparata su tako projektovani da vec oko 250Hz pocinje da opada nivo signala, tako da su prakticno skretnica za donji deo spektra.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Yes, Bora me slomio na kraju samo ce da vidimo koliko ce to da traje :)

Ali malo zezanja nije na odmet i ovako ima sve manje pametnih stvari da se radi.

Najvise me spasao sto mi nije dao da kupim Avangarde,  jbg ipak smo mi dugo prijatelji.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nema potrebe da imas rezervu - visoki sa 18db/oct ili cak 24db/oct (sve samo ne 1 condenzator 6db/oct...) , posto taj centralni ide dosta visoko, uostalom cuje se pocetak cinela koliko se secam. Ali kazem jedino je prijem vece snage od 1.5-2W (punog donjeg opsega) problematican...

Driveru se nece verovatno nista desiti ako i ide pola minuta na vecoj snazi od recimo 3-4W, ali ako radi duze u takvim uslovima - full range + ako postoji i mali DC off-set napon na izlazu pojacala, onda ce se sigurno nepovratno ostetiti a to se tesko popravlja.

Tako da pre eventualnog prikljucivanja na tranzistorsko pojacalo ipak voltmetrom proveriti jednosmernu komponentu napona na izlazu pojacavaca (obratiti paznu na preklopnik mernog instrumenta, pre merenja postaviti na DC napon, a smanjivati opseg od veceg prema mV...). Cevni pojacavaci nemaju DC komponentu posto je izolacioni element OT :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

obavezno planirati i neko odgovarajuce platno koje ce zastititi osetljive membrane od sunceve svetlosti. kao bi ostale savitljive

i elasticne, i zadrzale karakteristicnu boju. Ako se izlazu dnevnoj svetlosti posvetlece i izgubice tu lepu bolju a sto je mozda i vaznije,

papir ce postato krt, rigidan i sklon pucanju i drobljenju pa ce brzo popucati pod konstantnim vibracijama :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Preporucujem da ne prikopcavas na tranzistorce vec samo na lanpe i to SE SAMO do 3 -4 w,kolega ih sprzio nije ni trepno

Po meni najbolje rade u Jericho Horn sa SE lampasem/pravili pa slusali/ :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa jeste, eto zbog nepaznje nacinjena steta... :(

jos nesto. Zaboravi na ravnu plocu kao kabinet zbog toga sto ce uticaj bas ili sub drivera pomerati tu osetljivu membranu.

Tako dje i na kompresioni kabinet zbog toga sto driveru komp. ima vecu ekskurziju, a to je upravo ono sto bi trebalo izbeci za ovaj driver. Tako da se resenje za kabinet nalazi u nekom polu-otvorenom kabinetu.

recimo kutija koja ima otvorenu zadnju stranu ali tako da se moze postaviti ram sa nekim dampingom cija se gustina moze promeniti. Ima tih kabineta kod Philipsa, nije nista novo...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja to slusam vec skoro 2 god kod prijatelja, Sad ja se nikako ili slabo razumem ali on je uradio kao projekat 17 valjda od vi ga ovde zovete fikus.

Kod njega je dole po jedna bass jedinica JBL od 15incha i to svira jako, jako dobro sa mnostvom razlicitih pojacala (mislim lampi, 300b, 2a3.el 84.el34 itd)

Zato sam se opredelio da probam i kod sebe mada on ima jedan uslov koji je bitan a to je velika soba koju ja nazalost nemam.

Ja cu to gledati i da stavim  neki dodatni visoki kao pomagac jer mu treba malo da bi osavremenili zvuk :) (ipak 21 vek je)

Naravno ako to moze, a to cemo videti sve kada krene projekat jednoga dana :)

Druga varijanta je jednostavnija i daleko jeftinija Reso i kraj price. Hvala na svim savetima pa javicu se ja sa brdo pitanja samo kada dodje vreme.

Hvala jos jednom

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...