Jump to content

Ma užas !


Mikorist

Preporučeni Komentari

Ma kako impresivno ovo sve izgleda, lično mislim da je ovo već bolest. Ili način da se stvori sopstveni muzej.

I ja obožavam vintage elektroniku, kupujem je i osvežavam i ponekada malo baš pa ludujem, ali još uvek sve to radim ne zato što je to možda sada "in", nego zato što volim taj zvuk. Samim time, relativno sam ograničen po polju interesovanja, zanima me samo jedna serija samo jedne firme, u trajanju od 2 godine, jer je to bio njihov vrh. Tada su bili najbolji, pa iako skuplji u ono doba od proseka, ipak još uvek u dometu nas običnih smrtnika i onda, i sada.

I dalje smatram da ovo bolje radi nego bar 90% novoga, naravno, kada se osveži, naštimuje i dovede u fabričko stanje.

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma kako impresivno ovo sve izgleda, lično mislim da je ovo već bolest. Ili način da se stvori sopstveni muzej.

I ja obožavam vintage elektroniku, kupujem je i osvežavam i ponekada malo baš pa ludujem, ali još uvek sve to radim ne zato što je to možda sada "in", nego zato što volim taj zvuk. Samim time, relativno sam ograničen po polju interesovanja, zanima me samo jedna serija samo jedne firme, u trajanju od 2 godine, jer je to bio njihov vrh. Tada su bili najbolji, pa iako skuplji u ono doba od proseka, ipak još uvek u dometu nas običnih smrtnika i onda, i sada.

I dalje smatram da ovo bolje radi nego bar 90% novoga, naravno, kada se osveži, naštimuje i dovede u fabričko stanje.

Postavljena slika

Hej! Dugo te nije bilo po srpskim forumima. Lepo je videti te opet :bravo:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma kako impresivno ovo sve izgleda, lično mislim da je ovo već bolest. Ili način da se stvori sopstveni muzej.

I ja obožavam vintage elektroniku, kupujem je i osvežavam i ponekada malo baš pa ludujem, ali još uvek sve to radim ne zato što je to možda sada "in", nego zato što volim taj zvuk. Samim time, relativno sam ograničen po polju interesovanja, zanima me samo jedna serija samo jedne firme, u trajanju od 2 godine, jer je to bio njihov vrh. Tada su bili najbolji, pa iako skuplji u ono doba od proseka, ipak još uvek u dometu nas običnih smrtnika i onda, i sada.

I dalje smatram da ovo bolje radi nego bar 90% novoga, naravno, kada se osveži, naštimuje i dovede u fabričko stanje.

Postavljena slika

dobro je nisam sam :sarcastic_hand:

Ne da je bolje od 90% novog nego i malo više

Uz dobro sređivanje ima da služi još toliko

Inače Marantz iz tih godina i sansui iz 78-79 poznata AU serija su i dan danas neprevaziđeni

Za Sansui su rađene izlazne trandže samo za njih i nema zamjena ili je bar ja kad sam imao au137 i 417 nisam mogao naći.

Mada je to bilo davno

Svaka čast na marantz-u :hi::ok:

Da te dobro služi :cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hej! Dugo te nije bilo po srpskim forumima. Lepo je videti te opet :bravo:

Hvala najlepše, istina je, dugo sam se petljao sa svime i svačime. Takav je put razvoja novoga, a ja sam razvijao kompletno novu generaciju mrežnih filtera, pa mi to nije bilo dosta, nego sam usput razvijao i neku elektroniku, pojačavač za slušalice u bipolarnoj, FET/MOSFET i cevnoj tehnologiji. Nema veze, ne žalim se, bilo je ludo i nezaboravno, i srećom sa sjajnim rezultatima, ili bar mi tako mislimo.Šta da kažem, na pojačavač za slušalice zakaćismo neke kutije sa efikasnosti od 82 dB/2.83V/1m, i on uredno ispuni sobu zvukom.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Čekaj bre reVoxe, nakašljiki se malko. Pogledaj malo ovo:

Postavljena slika

A šta su ovo, BDejci iz Niš? :Viannen_loungelizard:

Šalu na stranu, moje je iskustvo da su svi ovakvi "specijalni" tranzistori u stvari okrečeni standardni, samo tako bolje izgledaju.

Glavni sex nije u posebnoj vrsti, nego u posebnom uparivanju, koliko znam, fabrike su to radile za velike porudžbine i dostizale su i 1% razlike, što je sjajno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Šta da kažem, na pojačavač za slušalice zakaćismo neke kutije sa efikasnosti od 82 dB/2.83V/1m, i on uredno ispuni sobu zvukom.

Pozdrav dvv i dobrodošao.Ovaj podatak mi nikako ne ide u logiku.Da niste ipak napravili pojačivač sa bar 8W u izlazu ? :to_become_senile:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pozdrav dvv i dobrodošao.Ovaj podatak mi nikako ne ide u logiku.Da niste ipak napravili pojačivač sa bar 8W u izlazu ? :to_become_senile:

Hvala.Ja imam neke starovremenske poglede na audio generalno, a posebno u slučaju projektovanja. Minimalna bezbedonosna rezerva je po meni 100%, ili puta dva (bez korena). Tehničko opravdanje je da se TIM može stvoriti ne samo prevelikim feedback-om, ili premalim odzivom u otvorenoj petlji, nego i preopterećenjem pojedinih delova kola. Prema tome, ako se odmah uzme u obzir tokom razvoja, dobijamo situaciju "bolje sprečiti nego lečiti". Ovde još imamo slučaj relativno skromnih napona napajanja (+/- 16,5 V), pa prebaciti nije bilo šta teško. U praksi, to znači da bipolarna verzija koristi MJE 15030/15031 na izlazu, pri čemu su oni montirani na sopstvene hladnjake za svaki kanal. Ipak su to trazistori od 50W, nisu baš naivni.MOSFET verzija je još gora, ona ima na uzlazu MOSFETove od po 70W.To su zapravo mini pojačavači snage, koji su ograničeni jedino naponom napajanja, veličinom hladnjaga i strujom koja se može povući sa Shunt napajanja. Rade u "obogaćenoj klasi A", što naprosto znači da ako im je potrebna struja od recimo 40 mA za rad u klasi A, ja ih navijem na 80 mA, pa nema teorije da u normalnom radu ikada izađu iz klase A, ma kako ih čovek stresirao. Sad, da mu neko proglasi 4 Oma kao radni napon, to bi već bilo mnogo, ali od 8 Oma nagore, nema problema. Pošto enormna većina slušalica (recimo 99%) ima impedansu 30...100 Oma, i pošto su im osetljivosti tipa 92 dB/1 mW, prilično je jasno da nema šanse da ga ikada uhvate van debele klase A.Drugi razlog je to što svi modeli poseduju selektor ulaza A/B, samo dva, ali i par RCA Cinch linijskih izlaza pozadi, pa se ceo uređaj može koristiti i kao pojačavač za slušalice i kao mini predpojačavač ' istovremeno, bez ugrožavanja ijeden funkcije. Pa kome su dva ulaza dovoljna, kome je generički odziv do 1.5 MHz (inače na ulazu sasečen na 400 kHz), uz NFB manji od 20 dB dovoljno ,,,
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ok. Mi ovde obicno navijamo preko 1800mA.

Šta navijate? Pojačavače snage sa cevima?Iskreno, da se radi o pojačavaču snage, i ovaj bi bio navijen na više. Ne u punu klasu A, jer ne vidim smisao furanja čiste klase A za uređaje koji će 90% vremena provoditi na snagama ispod 5W, a i to je pitanje, ali zato jako volim recimo nominalno 50W, od toga u čistoj klasi A recimo 5...10W.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

... ali zato jako volim recimo nominalno 50W, od toga u čistoj klasi A recimo 5...10W.

Dakle, kao moj sledeći u nizu ... davno započetih, a nedovršenih projekata... power buffer: http://www.diyaudio.rs/topic/947-bastard-anyone/page__view__findpost__p__21035ulazni stepen: http://www.diyaudio.rs/topic/947-bastard-anyone/page__view__findpost__p__23168sledeći post napajanje...Sutra idem da izljubim autora... :sarcastic_hand:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

MOSFET

a sta mislite o JFET-ovima u ulazu i izlazu ?

o posebnoj vrsti JFET-ova projektovanih za g. Nelson Pass-a

http://www.diyaudio.rs/topic/1765-semisouth-power-jfets-fw-j2/ :sarcastic_hand:

Postavljena slika

Kirkwood jFetMaster :Viannen_loungelizard:

vise slika moze se videti na

http://www.burningamp.net/gallery/category/7-baf2010/

koliko je meni poznato ovakve izlazne tranzistore sa ovim karakteristikama mogu da prave samo Americke i Ruske vojne fabrike polu-provodnika za radare :sarcastic_hand:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Šta navijate? Pojačavače snage sa cevima?

Izraz "navijate" sam pozajmio iz prethodnog posta :character13:Uglavnom cevi nismo pokušavali da setujemo na te vrednosti mirne struje....možda neko i pokuša da cevi utera u taj režim. Ja mu želim sreću i dug vek cevi :buehehe:Ovde na forumu ima dosta pojačavača u A klasi sa Mosfetima u izlazu. Naravno da sam na to mislio.

Iskreno, da se radi o pojačavaču snage, i ovaj bi bio navijen na više. Ne u punu klasu A, jer ne vidim smisao furanja čiste klase A za uređaje koji će 90% vremena provoditi na snagama ispod 5W, a i to je pitanje, ali zato jako volim recimo nominalno 50W, od toga u čistoj klasi A recimo 5...10W.

Ovo po meni nije za diskusiju - nek svako radi kako voli.Ja volim A klasu i ništa drugo mi nije zanimljivo, makar trošio i 200 W konstantno (a bogami trošim kad uključim :buehehe:).p.s. Da niste mislili osetljivost 92db, umesto napisanih 82 db ?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@MikoristDa budem potpuno iskren, ja nisam obožavalac FET-ova na izlazu, bilo kakvih. Sa plus strane, oni jesu kudikamo brži od bipolaraca, što je definitivno prednost kada se radi u tipičnoj dubokoj klasi AB. Sa minus strane, još nisam imao prilike da čujem onako kvalitetan bas kakav mogu da izvučem iz bipolaraca od bilo čega drugog, lami, FET-ova, MOSFET-oba, IGBT-a, itd.Ali zato obožavam J-FETove na ulazi, normalno, vodeći model je SK 170.Da pojasnim. Odavno sam shvatio da ono što "svira" u bilo kom pojačavaču bar 80% otpada na topologiju, a sve ostalo vuče onih 20%. Samim time, izbor komponenata više nije tako kritičan, ali to ne znači da je nebitan, naravno da nije, bolje komponente su bolje komponente, i tu nema dileme. Takođe sam shvatio da nema te cevi, tranzistora, FETa, MOSFETa, itd, sa kojim se ne može napraviti i jako dobar i jako loš uređaj. Čuo sam sjajnih uređaja sa cevima, a čuo sam i loših. Isto važi i za tranzistore.Sa cevnim pojačavačima, u velikom broju slušajeva se radi sa elekronski (putem sevi ili drugoga) stabilisanim napajanjima, i to je, po meni, ključni razlog zašto prosečan sevni uređaj radi bolje od prosečnog tranzistorskog. Od tada, a to je bilo pre ravno 30 godina, nisam napravio niti jedan jedini pojačavač snage koji nije imao dvostruko napajanje, jedno za naponski deo, drugo za strujni deo. Ono prvo je po definiciji elektronski stabilisano sa Shunt napajanjem, a ono drugo ili samo elektrolitima, ili, ako cena nije problem, sa punom elektronskom regulacijom. A sva su dobro navijena ka klasi sa, 100 mA kao industrija me ne zanima, ja počinjem od 500 mA pa nagore, sve zavisi šta i kako.U slučaju pojačavača za slušalice, celo kolo radi u čistoj klasi A, pa onda još zabiberenijoj. Tu se efekat veće brzine MOSFET-a apsolutno gubi, postaje nebitan jer se u ona slučaja radi sa klasom A. Što onda postavlja pitanje svrsishodnosti upotrebe MOSFET-ova, mada svakako ne može da šteti. Lično mi se više dopada bipolarna verzija, a još nisam pokušao "hibrid", dakle FET-ovi na ulazu, bipolarci na izlazu - ne znam, ali moglo bi biti jako zanimljivo.Te specijalne delove koje neko pravi za nekoga nikada neću koristiti. Prvo, to mora da bude dobro skupo, drugo, to treba prvo probati, i treće, ja ipak moram makar malo da razmišljam o prodajnoj ceni i konkurenceiji, odnosno, ne smem baš da preterujem. Znaš, ovo je posao na kome se malo ko obogati, a kada si još iz Srbije, satanizovane do daske poslednjih 20 godina, onda je ekstra teško. Vodi računa da je prosečni kupac zapadnjak dojen idejom da tehnologija može poticati samo sa zapa, za njih je maltene šok da se i ovde neko bavi time, pa još pravi i dobre stvari (Karan, NAT, Korato, RAL, Šolaja, Dayens, ja, ....). Još kada vidi cene, za koje očekuje da su kineske ili manje, tek onda je frka. Isti su kao i mi ovde, samo imaju bolja odela.Pa ti opstani, ako možeš.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izraz "navijate" sam pozajmio iz prethodnog posta :character13:Uglavnom cevi nismo pokušavali da setujemo na te vrednosti mirne struje....možda neko i pokuša da cevi utera u taj režim. Ja mu želim sreću i dug vek cevi :buehehe:Ovde na forumu ima dosta pojačavača u A klasi sa Mosfetima u izlazu. Naravno da sam na to mislio. Ovo po meni nije za diskusiju - nek svako radi kako voli.Ja volim A klasu i ništa drugo mi nije zanimljivo, makar trošio i 200 W konstantno (a bogami trošim kad uključim :buehehe:).p.s. Da niste mislili osetljivost 92db, umesto napisanih 82 db ?

Ne, nisam pogrešio, tačan navod na samoj kutiji je 82 dB, neka Monaqcor kutije od pre recimo 15-ak godina, tako nekako. Inače sasvim solidna, ali zdravo neefikasna.Oko cevi, odnosno cevne verzije - o toj verziji nisam ni reč rekao, govorio sam samo za bipolarnu i FET/MOSFET verziju. O cevnoj ne govorim jer je još u ispitivanju, nije sasvim zaključena.Za ostalo - bujrum, široko nam polje, neka svako radi kako misli da treba, ja nikada nisam ni razmišljao o tome da li je moj pristup najbolji, a kada već to spomenusmo, mislim da je najbolji onaj pristup koji čoveku najviše godi - ma šta iko drugi mislio o tome.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne, nisam pogrešio, tačan navod na samoj kutiji je 82 dB, neka Monaqcor kutije od pre recimo 15-ak godina, tako nekako. Inače sasvim solidna, ali zdravo neefikasna.Oko cevi, odnosno cevne verzije - o toj verziji nisam ni reč rekao, govorio sam samo za bipolarnu i FET/MOSFET verziju. O cevnoj ne govorim jer je još u ispitivanju, nije sasvim zaključena.Za ostalo - bujrum, široko nam polje, neka svako radi kako misli da treba, ja nikada nisam ni razmišljao o tome da li je moj pristup najbolji, a kada već to spomenusmo, mislim da je najbolji onaj pristup koji čoveku najviše godi - ma šta iko drugi mislio o tome.

I dalje sam sumničav da to pred-pojačalo može da ispuni sobu zvukom u kombinaciji sa kutijama osetljivosti 82db, ali u redu, vidim da nije greška rilikom pisanja posta, a pošto ste doživeli, mogu i da prihvatim da je to moguće.Tako je uvek - svako uvek i radi ono što misli da mu odgovara. :matrix002:Niko ne ide protiv sebe.Hvala na odgovorima i pozdrav.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I dalje sam sumničav da to pred-pojačalo može da ispuni sobu zvukom u kombinaciji sa kutijama osetljivosti 82db, ali u redu, vidim da nije greška rilikom pisanja posta, a pošto ste doživeli, mogu i da prihvatim da je to moguće.Tako je uvek - svako uvek i radi ono što misli da mu odgovara. :matrix002:Niko ne ide protiv sebe.Hvala na odgovorima i pozdrav.

Primetio si, nadam se, da sam rekao "ispunio sobu zvukom". Sasvim je jasno da za "ono pravo" nedostajalo i napona, i struje, i hladnjaka. On to jeste postigao, ali se jasno čulo da se bori sa tranzijentima, iako nigde ni traga od klipinga.Poenta je da je to mogao, ali to nikada ne bih ikome preporučio da radi, čak ni sa kutijama sa nominalnom impedansom od 16 Oma. Ako je to mogao, onda mislim da je sasvim jasno da sa bilo čime što su dinamičke slušalice neće biti ikakvih problema. TO je poenta.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

*sp300BUostalom, umesto da gudimo ovde, hoćeš li demonstraciju? Samo treba da napraviš bilo kakve kablove sa RCA Cinch sa jedne strane i bilo čime što tvoje kutije prihvataju.I normalno da skuvaš kafu. :to_become_senile:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...