Jump to content

Lemilica


w1zard

Preporučeni Komentari

Nadam se da sam otvorio temu na pravom mestu i da će mi iskusniji članovi pomoći oko kupovine lemilice.Dakle, početnik sam u DIY Audio i uopšte u elektronici. Uspeo sam da savladam neke osnovne principe rada komponenti i došlo je na red da se započne izrada pojačala.Potrebna mi je pomoć , koju lemilicu uzeti za sam početak?Gledao sam neke kineske lemilice, bazne, CT 936, cena im je pristupačna i pitam za savet da li da uzimam nju ili ipak neku drugu.Hvala unapred.Pozdrav.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nadam se da sam otvorio temu na pravom mestu i da će mi iskusniji članovi pomoći oko kupovine lemilice.

Dakle, početnik sam u DIY Audio i uopšte u elektronici. Uspeo sam da savladam neke osnovne principe rada komponenti i došlo je na red da se započne izrada pojačala.

Potrebna mi je pomoć , koju lemilicu uzeti za sam početak?

Gledao sam neke kineske lemilice, bazne, CT 936, cena im je pristupačna i pitam za savet da li da uzimam nju ili ipak neku drugu.

Hvala unapred.

Pozdrav.

Antex je majka - imam bas tu od 25W - vrh je nenormalno dobar

Postavljena slika

- drska se ne greje uopste. Desilo mi se da zaboravim da je iskljucim te je posle 6 sati

prekovremenog neprekidnog rada u odlicnom stanju i dalje. Englezi su to ....

Kabl jeste krut dok se ne razradi savijanjem.

svremena na vreme cupati vrh od grejaca da se ne zalepe - cistiti iskljucivo krpicom vrh,

ne smirgla - ne turpija :sarcastic_hand:

Samo kupiti vrh dodatni kao rezervu i ima da radi dozivotno :ok:

Imam 2 Weller® lemilice kao rezervu koje nisam stigao ni da ukljucim posto je ova neunistiva :hi:

Inache u radio klubu - kako se vec sad zove - prodaju i Engleski - pise NEDIS FLUX HQ

Postavljena slika

covece ovo je sramota kako lemi ovaj kalaj :punk:

ovu lemilicu i za pocetak i za kraj - ako je odrazvas ok kao sto opisah gore (imas dovoljno rezervnih vrhova koji jako dugo traju) - radice ti dozivotno :sarcastic_hand:

moze se nabaviti u http://www.kelco.rs/

dobro dosao na forum

:hi:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

25W je i vise nego dovoljna. Sa jachom treba biti jako pazhljiv, lako se pregreju i odvajaju tanji vodovi na vitroplastu.Ja imam Ersa Multitip 25 i prezadovoljan sam. Placena je negde ~30e...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Davne 1992 sam kupio Iskru. 25W, štap. Posle nekog vremena, zamenio vrh. Nebrojeno puta je ostajala da radi i preko noći, i sledeći dan, pa nekoliko dana uzastopce. I danas je odlična. Vrh je star sigurno dvadeset godina. Ne zna se koliko lemova je odradila. Nedavno sam kupio kinesku sa regulacijom. Za par meseci, evo trošim treći vrh. A sam vrh je oko 500 dinara. Neprevaziđen krš.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam jednom menjao vrh na Ersi za 5 god., i to zato sto se prvi iskrivio mojom nepaznjom :) A za to vreme je napravila nekoliko audio sistema, brdo drugog lemljenja itd. Tu od 25W koristim kao "svakodnevnu:, a kad pravim nove plochice imam Multitip 15W. Slobodno uzmi tu od 25W neces se pokajati :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Davne 1992 sam kupio Iskru. 25W, štap. Posle nekog vremena, zamenio vrh. Nebrojeno puta je ostajala da radi i preko noći, i sledeći dan, pa nekoliko dana uzastopce. I danas je odlična. Vrh je star sigurno dvadeset godina. Ne zna se koliko lemova je odradila. Nedavno sam kupio kinesku sa regulacijom. Za par meseci, evo trošim treći vrh. A sam vrh je oko 500 dinara. Neprevaziđen krš.

Ovaj odgovor mi je dosta pomogao, pošto sam razmišljao da uzmem CT 936CL. Kineska "Lemna stanica" , ali sada definitivno uzimam Antex XS25. Već sutra u Radio klubu, tj. Kelco..:)Nisam u finansijskoj mogućnosti da uzimam Ersa ili Weller.Jednog dana, biće i to, nadam se..:)Hvala puno svima na pomoći.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U ProElectronicu u Nišu imaju i ove vrlo jeftine 40w lemilice - drška je potpuno ista kao na CT-937 baznim stanicama - upoređivao sam ih. Radi na 220 V i jedini je problem što nema regulaciju pa je čak i previše jaka, treba oprezno raditi sa njom. Vrhovi su isti kao za bazne stanice - oni šuplji koji se navlače na keramički grejač.

Naravno da ima boljih lemilica, ali za ove novce teško, vredi je uzeti makar kao rezervnu. :hi:

http://www.proelectronic.rs/LEMILICA-40W-CRVENO-BELA-LEM-40W-CRV-4976.htm

EDIT: Samo još jedna napomena, pošto je dosta jaka a nema regulaciju, ako je dugo držite upaljenu, može doći do toga da se slepi vrh za grejač, što se meni desilo, pa mi je grejač stradao pri pokušaju skidanja vrha, ali mislim da se to dešava i na baznim stanicama.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ja uvek trubim - Solomon stanica

mada se ne zove tako - ima je ovde http://www.sprintel....JALNA_ALAT.html

recimo model CT-936CL

:rofl: - vidi - ista ta koju ti neces da uzmes ....

E, pogodio si ga, baš tu CT-936CL imam i ja, šuplji vrh... Ako slučajno ostane uključena preko noći i do sledećeg popodneva dok se vratim kući, vrh se toliko zgreje (ne više nego koliko je podešeno, i nikada ne preko "zelenog" tj max 290-300C) da poplavi i više ne prima lem na sebe...

Inače, nije loša, ali vrhovi brzo crkavaju ako ostane duže uključena. Pošto retko kada mogu da sednem i u cugu nešto odradim - ko majmun na žirafi - trči gore ljubi, trči dole radi, Iskra mi je mnogo zahvalnije rešenje...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako slučajno ostane uključena preko noći i do sledećeg popodneva dok se vratim kući, vrh se toliko zgreje

ja zaboravio lemilicu ukljucenu i otisao na dan od kuce.Antex lemilica je chudo :Viannen_loungelizard:da je bila Kineska verovatno bi me zvali vatrogasci da me pitaju kako sam i sta radim :buehehe:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E, pogodio si ga, baš tu CT-936CL imam i ja, šuplji vrh... Ako slučajno ostane uključena preko noći i do sledećeg popodneva dok se vratim kući, vrh se toliko zgreje (ne više nego koliko je podešeno, i nikada ne preko "zelenog" tj max 290-300C) da poplavi i više ne prima lem na sebe...Inače, nije loša, ali vrhovi brzo crkavaju ako ostane duže uključena. Pošto retko kada mogu da sednem i u cugu nešto odradim - ko majmun na žirafi - trči gore ljubi, trči dole radi, Iskra mi je mnogo zahvalnije rešenje...

Imam sličnu kao CT-936CD, kupljena u Elementi, original štap otišo vrlo brzo. Stavih Solomon štap /odgovara priključak/ i evo radi vekovima. Solomon štap nema šuplji vrh.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samo da napomenem da sam ja pazario onu najgrdju kinesku u sprintu. 100 godina joj treba da se ugreje a i regulacija ne radi. Vrh je takodje shit. Nisam je ostavljao upaljenu preko dana ali sam siguran da bi doslo do zesceg karambola. Btw, u sprintu sam je platio oko 1200 (vidim da je sad oko 1500), dok je ista takva u woby haus-u bila 900 din. Mozda tamo imaju i takvu ct936 cl.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

....... Pošto retko kada mogu da sednem i u cugu nešto odradim - ko majmun na žirafi - trči gore ljubi, trči dole radi,

Немој само на крају ко дотични мајмун да љубиш где и ...знаш већ :crazy:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 years later...

Davne 1992 sam kupio Iskru. 25W, štap. Posle nekog vremena, zamenio vrh. Nebrojeno puta je ostajala da radi i preko noći, i sledeći dan, pa nekoliko dana uzastopce. I danas je odlična. Vrh je star sigurno dvadeset godina. Ne zna se koliko lemova je odradila. Nedavno sam kupio kinesku sa regulacijom. Za par meseci, evo trošim treći vrh. A sam vrh je oko 500 dinara. Neprevaziđen krš.

 

Evo oživljavam temu zbog naslova koji je mnogo dobar :)

 

Kao i stein, i ja imam Iskru 25W, i kinesku običnu, a nameravam da se uskoro častim... :)

 

Kačim sliku koja je proistekla iz saveta članova sa komšijskog foruma (neki su i ovde), prikazuje 6 lemilica sa cenama, i cenama vrhova. Vrlo je zgodna za neodlučne članove koji ne žure sa kupovinom...

 

(za Solomon je prikazan samo "štap" da bi se uzeo kao zamena, ako pasuje, za neku od kineskih lemnih stanica)

 

post-852-0-06664200-1382177616_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kao sto je vec Nesic rekao Solomon stap savrseno pasuje na kinesku 936 stanicu. 

Ja imam 937 http://esns.rs/katalog/alat-zd-937 , ne lemim mnogo i vise nego odlicna mi je. Stap jeste fizicki isti kao na 936 ali konektor nije. 937 ima konektor sa 4 kontakta a 936 sa 5 kontakata. Da li bi Solomon stap sa 5 kontakata mogao da se nabudzi na ovaj sa 4 mozda neko drugi zna?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala puno svima na pomoci, uzimam Antex XS25, onaj dan mi je nesto iskrlo i nisam otisao da uzmem, a vise ni nemam novca za CT 936..Jos jednom, hvala.

 

Dobra je to lemilica. Ja je arčim godinama, zaboravim da isključim po neki dan i tako...

 

Kupi odmah i ovaj stalak i sunđer, da se ne vraćaš dvaput... http://www.kelco.rs/katalog/komponente.php?q=1252

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...