Jump to content

Lemilica


w1zard

Preporučeni Komentari

Vrh je 2,2mm nego ono gore je lepa slika u odnosu kako sad izgleda.

Ukratko stap pokazuje / blinka da je temp ok za rad ali jedva se radi ( sam vrh je ocuvan ali ono iza je sve pocrnelo i na debljem delu je skoro progorelo do bakra ispod ).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

52 minutes ago, Zen Mod said:

lemi se po osecaju

Tu lezi sustina..i odgovor na iskustva i sa lemljenjem i sa lemilicama...zavisno koliko si izvrljavio i navikao ruku na neki polozaj dok osmatras sta se desava...prema ostalom se prilagodis, kao prema raznim olovkama...ili ga zvrljas ili citko pises...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam imao iskustva sa metkal lemilicom od 700e, induktivna je lemilica u pitanju. Jedina prednost po meni je sto se zagreje za okruglo 8 sekundi, i sto ne gubi toplotu kada lemi vece povrsine kao sto je masa. Iskoriscenost je velika. Vrhovi se menjaju za sekund bukvalno. Imam i JCB lemilicu, 310e placena vrh 0.1mm. Imam i erse stanice, weler rucne itd. Meni najvise lezi Baku kineska, imam vrhove za 2.5e u nabavci menjam ih na 2 god i miran sam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 minutes ago, krca44 said:

Nije problem u lemljenju nego u trajanju vrha... ovi su skupi, imam nove i zeleo bih da mi duze traju ako je moguce.

Koliko vidim, ovaj ce trajati joz ihaa, fin je i cist na vrhu. To sto je u korenu crn ne smeta, ne mogu da pretpostavim uzrok, obicno je problem pregrevanje.

Probaj da smanjis temperaturu i uzmi neku 63-37 leguru kalaja olova, ona je prakticno eutektik i topi se na najnizoj temperaturi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Probacu sa nizom temp.

Inace mora brzo da se radi, jaca je lemilica od Baku 936 ( 60W ), meni bi vise odgovarala slabija lemilica mada nisam dosad jos nista upropastio od pcb i delova.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

52 minutes ago, krca44 said:

Probacu sa nizom temp.

Inace mora brzo da se radi, jaca je lemilica od Baku 936 ( 60W ), meni bi vise odgovarala slabija lemilica mada nisam dosad jos nista upropastio od pcb i delova.

lemilica ne moze biti prejaka, moze biti preslaba

upotrebom adekvatnog vrha (svodi se na dovoljno velik)  i odgovarajuce temperature se postize dobro lemljenje

kvalitetan tinol se podrazumeva

usput - ako predjes na mesingani ili mekani celicni smotuljak ( moze kupovni za lemilicu ili onaj kuhinjski za sudje) za ciscenje lemilice, drasticno se produzava trajanje vrha - ako koristis sundjer prakticno svaki put kad cistis vrh izlazes ga temperaturnom soku i to razara povrsinski sloj

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 17 minuta, Zen Mod reče

usput - ako predjes na mesingani ili mekani celicni smotuljak ( moze kupovni za lemilicu ili onaj kuhinjski za sudje) za ciscenje lemilice, drasticno se produzava trajanje vrha - ako koristis sundjer prakticno svaki put kad cistis vrh izlazes ga temperaturnom soku i to razara povrsinski sloj

Vrlo retko upotrebljavam sundjer - uglavnom zicu ( za lemilicu ).

Elem uskoro cu naceti treci vrh (nov), videcemo koliko ce trajati bez upotrebe sundjera.

Tinoli su Elsold i Stanol, oba 60/40 ( trenutno ).

Ima jos jedna stvar - da li je uputno tokom duzeg rada smanjiti temperaturu dok se ne radi - tokom npr. pauze od 10min ( lemilica upaljena ) ?

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U principu joj ne smeta, ali zarad mirne glave iskljuciti lemilicu, da ne kuva nosac lemilice, da slucajno ne legne neka zica preko nosaca rucke. Nije problem sacekati minut da se ponovo ugreje

 

P.S>

ocistio vr kao da ce na izbor za mis, dosta mu je level 2 da moze da radi

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Obicno gasim ako je pauza stvarno 10 min.... recimo da su pauze 3 min - 5 min, nego brzo prodje vreme kad krenem da radim, zacas prodje 2-4 sata, nemam jos osecaj za vreme, zato napisah 10min.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni ovo najhajendnija lemilica koja može da bude: http://www.proelectronic.rs/Alati/Lemilice/Stapne lemilice/4988-LEMILICA REGULACIONA ZD-708

Za debele vodove ovakva al sam ju platio 600 kod Chinese: http://www.proelectronic.rs/Alati/Lemilice/Stapne lemilice/14178-STAPNA LEMILICA 150W

Kolko mnogo diyam, traju već ojha dobro godina.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Zen Mod said:

lemilica ne moze biti prejaka, moze biti preslaba

upotrebom adekvatnog vrha (svodi se na dovoljno velik)  i odgovarajuce temperature se postize dobro lemljenje

kvalitetan tinol se podrazumeva

usput - ako predjes na mesingani ili mekani celicni smotuljak ( moze kupovni za lemilicu ili onaj kuhinjski za sudje) za ciscenje lemilice, drasticno se produzava trajanje vrha - ako koristis sundjer prakticno svaki put kad cistis vrh izlazes ga temperaturnom soku i to razara povrsinski sloj

a bre, vidiš, zadnjih sigurno godinu dana gledam stalno po svim ovim "trgovinskim lancima" idee, maxiji, linde i bakrači, nema više nigde da se uzmu mesingane žice za suđe, ranije bilo svuda :o

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

19 minutes ago, Aleks said:

Meni ovo najhajendnija lemilica koja može da bude: http://www.proelectronic.rs/Alati/Lemilice/Stapne lemilice/4988-LEMILICA REGULACIONA ZD-708

Za debele vodove ovakva al sam ju platio 600 kod Chinese: http://www.proelectronic.rs/Alati/Lemilice/Stapne lemilice/14178-STAPNA LEMILICA 150W

Kolko mnogo diyam, traju već ojha dobro godina.

that's my man

17 minutes ago, Mentok said:

a bre, vidiš, zadnjih sigurno godinu dana gledam stalno po svim ovim "trgovinskim lancima" idee, maxiji, linde i bakrači, nema više nigde da se uzmu mesingane žice za suđe, ranije bilo svuda :o

uzmi celicnu

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

19 minutes ago, Zen Mod said:

uzmi celicnu

pa uzmem, šta ću drugo :) nekako mi se čini da su one mesingane bolje i brže "preuzimale" kalaj i junk sa vrha pa samo usput uletim s vrhom u žicu i nastavim sa lemljenjem, u ove čelične moram da još par puta okrenem levo desno vrh da skine il uvatim žicu rukom pa skinem.

možda sam sve i umislio već je samo navika u pitanju :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...