Jump to content

Popravka zvučnika


Zvu

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 55
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Zvu-Citam neke strije teme,vidim da spominjes moju izradu kretnih kalemova u pozitivnom kontekstu,interesuje me tvoje vidjenje i zamerke na moj kvalitet rada.-Da li bi trebalo na nesto da obratim paznju ili promenim u radu,kako bi poboljsao kvalitet servisa.-Poz...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Davno je bilo kad sam poslednji put video onu nalepnicu na magnetu.Ako za 25 godina rada niste usavršili namotavanje kalemova, ništa što ja sada kažem neće bitno pomoći.A i ko sam ja da išta zameram bilo kome :):drinks:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

--Nisi me bas razumeo,trazio sam iskrenost i neku sugestiju (ako si se sretao sa mojim radovima,kao sto si naveo)...toga nikad nije na pretek,a hvalospevi me ne interesuju.-Ideje i zamerke vode ka boljitku,covek se uci dok je ziv,tako sto prihvata sugestije :wink2::L3000:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Razumeo sam dobro. Sve piše u mom prethodnom postu. Nemam sugestija, a tek zamerki nemam jer, znajući ovo malo što znam, ne bih nikada želeo da posedujem namotan zvučnik tj. bas ili srednjetonac ma koliko dobro da je urađen. Kalotni visokotonci se još mogu približiti fabričkoj specifikaciji ali ostalo, jok. Već za kompresioni drajver bih pre kupio recone kit.Ne mora da znači da sam u pravu. Napisano predstavlja lično mišljenje koje ne mora niko deliti. Siguran sam da ima drugačijih.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pozzz svima intersantna tema pa rekoh da dam malo i svoj doprinos!!amaterski se bavim popravkom zvucnika do sad je to bilo samo zamena vesanja,membrane pletenica u principu sitan servis! Sad sam resio da se oprobam i u motanju zvucnika ali neznam kako se izracunava koliko zice koji precnik i kako se centrira namotaj u odnosu na sam magnet zvucnika tj na polne nastavke! citao sam ovde od nekih forumasa kao izmeris duzinu zice i presek i namotas ali pitam sta da radim ako nema zice ako imam samo korpu zvucnika koju bih zeleo da sredim! i bilo bi lepo da znam i osnovne dimenzije tela na kojima bih motao zavojnice posto imam strugara koji ce da mi odradi tela! interesujeme jos i koje lakove koristiti za namotaje,i koji je jos dobar za spajanje sem epoxy!znam da trazim previse ali mislim da covek uci dok je ziv,pa ako ima dobrih ljudi ovde koji bi podelili svoje znanje ja bih im bio neizmerno zahvalan!!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dobro veče i tebi.Centriranje se vidi u postavljenim klipovima. Ako imaš samo korpu, pogledaš ko je proizvođač pa potražiš na internetu. Za 90% modela postoji visina namotaja. Ukoliko nemaš ni marku, ni stari kalem prema kom bi se upravljao, visinu radiš u odnosu na debljinu radne ploče magneta, dubinu magneta i pokretljivosti centratora, samo to je malo cimanje i pronalaženje prave kombinacije empirijskim putem. U suštini kad naiđeš na korpu sa magnetom bez kakvih oznaka, membrane, centratora i kalema, uglavnom je doveden do stanja nepopravljovosti jer mu se magnetni procep verovatno napunio vukodlacima, a ne prljavštinom.Nađi temu o debljini žice za premotavanje zvučnika, ima je na forumu. Tu imaš nabrojane debljine koje ti završavaju posao. Prečnici tela uglavnom nisu standardizovani između proizvođača. Prečnik od 2,5" može imati i po milimetar razlike u odnosu na proizvođače. Neka ti napravi taj drugar, po potrebi, za nekoliko desetih delova milimetra manji prečnik onog koji ti treba, pa namotaš dva tri sloja papira kako bi dobio željeni prečnik. Kalem se lakše skida sa tela u tom slučaju, a možeš jednim telom da pokriješ više varijacija za taj prečnik kalema.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pozze ovako centriranje sam odavno savladao kao i zamenu membrana vesanja,kalota! pitam zbog toga sto sam nailazio na zvucnike kojima je iscuan kalem bukvalno a neretko da nepise nista na njima zbog toga me interesuje kako proracunati kalem na osnovu samo korpe,posto predpostavljam da se moze tako dobiti dimenzija zice i broj namotaja! interesujeme jos dali za sve zvucnike vazi pravilo da se polovina namotaj centrira na gornju ivicu gornjeg polnog nastavka,tj dali svi zvucnici tako funcionisu! hvala!!!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pozze ovako centriranje sam odavno savladao kao i zamenu membrana vesanja,kalota! pitam zbog toga sto sam nailazio na zvucnike kojima je iscuan kalem bukvalno a neretko da nepise nista na njima zbog toga me interesuje kako proracunati kalem na osnovu samo korpe,posto predpostavljam da se moze tako dobiti dimenzija zice i broj namotaja!

Samo na osnovu toga se ne može dobiti dimenzija žice i broj namotaja. Najbanalniji primer je produkt domaće industrije Ei Svrljig. Njihovi 8" zvučnici (izuzimajući onu seriju koja ima vented pole peace) su potpuno isti. Isti magnetni procep, ista dubina magneta i isti prečnik kalema od 1".Nalazio sam ih fabrički namotane sa 0,15 ; 0,18 i 0,2 žicom. Ove sa 0,15 žicom su deklarisane sa 40w 8oma, sa 0,18 su deklarisani sa 60w 8oma, dok su ove sa 0,2 žicom deklarisane sa 80w 4 oma. Visine namotaja se znatno razlikuju. Centratori, gornja vešanja i membrane su im svima identični, ako izuzmemo ljubičastu boju kod nekih. Dakle, logično je da od tog posla nema ništa. Zato sam pominjao da do toga što tražiš možeš doći samo empirijskim putem.

interesujeme jos dali za sve zvucnike vazi pravilo da se polovina namotaj centrira na gornju ivicu gornjeg polnog nastavka,tj dali svi zvucnici tako funcionisu! hvala!!!

Tačna polovina namotaja treba da se nađe na polovini radne ploče. Dakle iz magneta treba da viri nešto manje od polovine namotaja kada je u pitanju overhung kalem i isto toliko sa donje strane. Kod underhung-a nikad nećeš znati gde si.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

jasno mi je sad sto se tice polozaja kalema u odnosu na magnet izguglao sam malo i sad je ok sto se toga tice! a za proracune debljine zice i broja namotaja i visine samog kalema to znaci moram kako ti kazes empiriskim putem,jbg ipak je ovo zemlja srbija sve mora pomocu stapa i kanapa!!! ako imas jos neki savet dobro je dosao iskreno cenim svaku pomoc!!! zzzzzzzzzz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...
  • 4 months later...
  • 3 months later...

Imam rizove Alfa 5 zvucnike kojima radi samo jedan dubokotonac a drugi  je nazalost poceo krcati pa sam odvojio membranu tj uspio sam sve ljepo odljepiti savrseno. ti zvucnici su bili na reparaciji u servisu za zvucnike, ali problem je sto nije bilo ovjesa njihovih velicina nego su oni stavili malko vece, tako da su sarafi poderali taj gumeni ovijes, a i prije je neko vjerovatno necije djete diralo po membrani pa se vide i ostecenja na membrani, no sve  je to jos ljepo sviralo do prije 2 do 3 tjedna, iako sam  ja na oba zvucnika zalemio zice koje su se odspojile jer je od starosti strunula i spuzvica koje je bila kao izolacija da se zice ne dodiruju s masom od zvucnika a masa je konstrukcija zvucnika. A visokotonci jedan je izgorio tj pukla je zavojnica na spoju i to se treba ponovo dat namotat, a drugi visokotonacje poceo pucketat. tako da cu moc iskoristit stari namotaj na bassu ,ali moram nabavit novu membranu najslicniju ovoj staroj i nove ovjese za oba bassa a i dat ce  se kalem iskoristiti. netko ce rec baci te stare zvucnike i kutije te nabavi nove. tesko da se nesto moze mjeriti sa starom rizovom tehnoogijom.  jer svi ovi profesionalni zvucnici cak i bolji u tom rangu nekako kao da ne zvuce tako dobro ko ovi rizovi, mozda se varam iako me sluh ne vara. Vasa preporuka po tom pitanju.

 

http://www.google.hr/imgres?num=10&hl=en&biw=1215&bih=934&tbm=isch&tbnid=x3amzjh3uRnh1M:&imgrefurl=http://www.nrpavs.co.nz/archive/Sold_htm/TechnicsSU-X920_rack.htm&docid=paeZ2T4MEScSVM&imgurl=http://www.nrpavs.co.nz/archive/Sold_htm/Images/Technics_SU-X920_rack2_399x355_pixels.gif&w=399&h=355&ei=-LnTUMW8N8il4gTOxIGoDA&zoom=1&iact=rc&dur=208&sig=111740360193242788591&page=1&tbnh=125&tbnw=148&start=0&ndsp=32&ved=1t:429,r:4,s:0,i:78&tx=104&ty=54

 

LINIJA na koju su spojeni ti Alfa5 zvucnici  Technics SU-X920 linija je stara oko 22-ije godine onda je to bio bum tehnologije kvalitete zvuka koja ta linija proizvodi a bogme je i danas. Koliko li je samo radnih sati prosla ta linija i jos se nije pokvarila.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Juče, na slavi, pita me drugar-domaćin za savet, kaže riknjava mu visokotonac na JBL kutijama (ona najeftinija serija).Jedan visokotonac na uvek istoj kutiji, i servisu su mu uvek samo zamenili taj riknuti... Ja sam mu rekao da promeni servis. Jedino što mi je palo na pamet, da kond na visokotoncu ne radi svoj posao, ili nije spojen, ili je riknuo... Gde da ga pošaljem, ovde u BGu?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...