Jump to content

Ciscenje lasera (sociva) na CD plejeru


Blade

Preporučeni Komentari

Svako mehaničko čišćenje lasera sa cd-om koji ima nakačene neke četkice i trice može mehanički da ošteti sam lasere da pokida ili iskrivi vrlo elastične nosače oka lasera

Kao što smo Zen, Leonardo i ja napisali

Čišććenje oka lasera kako sa gornje tako i sa donje strane obaviti sa alkoholom ili sredstvima za čišćenje objektiva aparata, pamučnim štapićem za uši

Nakon toga ili manjim komadom krpe od čišćena objektiva koji su antistatik ispolirati oko sa obje strane i to je to.

Postoje takođe ekstremno tanki papirići za čišćenje optike DSLR- koji kad se koriste natopljeni alkoholom ili sa tečnošću za čišćenje objektiva budu ekstremno meki a ne cijepaju se i ne ostavljau tragove na staklu.

Ja ih koristim tako da sa njima obavijem pamučni dio štapića za uši i sa nji čistim lasersko oko.

Tada ne bi trebalo da ostane dlačica pamuka na oku.

Ko ima pumpicu za izduvavanje pražine koja se koristi za odstranjivanje prašine sa senzora DSLR aparata korisno je izduvati eventualne ostatke vlakana pamuka koji mogu da zaostanu na laseru.

Naravno treba imati malo alata i biti ekstremo precizan jer vrlo lako može doći do oštećenja elastičnih opruga koje drže lasersko oko ili ne daj bože žica koje vode signal.

Valjalo bi takođe očistiti u zupčanike koji vode laser kao i sa suprotne strane metalnu cijev po kojoj se kreće laser od prašine i svega što se godinama nakupi na njima.

Sve to može alkoholom i pinelom slikarskim malo tvrđim da se uradi i bez rastavljanja mehanizma.

Ja štapićem natopljenim uljem mašinskim npr od šivaće mašine poslije toga pređem po metalnim vođicama lasera.

Možda nije potrebno a mislim da ne škodi, ako se redovno održava.

I to bi bilo to

ako ne rdi poslije toga treba mu bolji hećim

ili Blade sa tehnikom čišćenja koju je saznao od ozbiljnog čovjeka :msn-rofl: :msn-rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 4 nedelje kasnije...

Da prenesem iskustva ljudi koji ciste sociva (objektive) od po par soma evra :Muzge od prljavstine , duvana itd :1. Duvka (vazduh duvaljka kako ne bi razmazivao recimo zrnevlje peska po socivu i napravio belaj)2. Vlazan papir3. Suh papirprica se o pirincanom papiru koji ima da se kupi u foto radnjama i odlicno radi posao...pa sad ...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 years later...

Samo kratko, neću da davim.Mom prvom cd plejeru marantz CD5001 se desio problem, neće da čita ništa, ni originale ni kopije.

Desilo se to par dana nakon kupovine prvi put, radio je kasnije kako treba par mjeseci uz povremene probleme.

Sve je rješavano tako što ga ugasim i ponovo normalno radi ujutro.

E sad neće da čita ništa.

Sad za čišćenje me interesuju Vaša iskustva, destilovana voda ili alkohol i koji procenat ?

Štapić za uši je OK ili ne ?

Vodjica ili metalna šipkica po kojoj šeta laser samo prebrisati ili je i premazati mašinskim uljem ?

 

Inače problem se manifestuje tako što on radi tak tak tak tak i neće da krene.

Kod tog rada tak tak tak vidi se da se pati pa se pojačava i smanjuje osvjetljenje displeja.

Da li ovo liči na laser ili je nešto drugo u pitanju.

Imam želju da ga osposobim jer sam čitao dosta od njegovom modovanju i htjeo bi da to odradim kroz neko vrijeme.

U načelu za moje poimanje kvaiteta zvuka ovo je jedan solidan cd plejer.

 

Hvala na pomoći.

 

EDIT: Od pumpica imam onu ručnu za pumpanje balona što se dobije kod kineza kad kupite 100tinjak balona :)

Imam štapiće i sam još alkohol ako je podesan koji da kupim sve prije praznika da ne budem bez plejera.

A taman sam kupio 4 diska juče i ono ko za inat.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja imam neki TDK CD za čišćenje i nekoliko puta sam ga koristio sa nekim CD plejerima - neki kažu da to nikako ne sme da se radi, a u TDK su očigledno imali drugačiji stav o tome... Elem, svaki put je pomoglo  (kada je u pitanju bio problem sa zaprljanim sočivom)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3,5 flopi disk ako je ostalo negde. Sama folija po kojoj se piše se nalazi između dva sloja papira kojim sam čistio lasere.

 

Papir se stavi na sočivo, na suvo, lagano pritisne štapićem za uši i izvuče. Pomagalo kod DVD rezača.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

NIsam još došao do destilovane vode .

Jel može ona na pumpama što se prodaje ?

Moram sa vodom i štapićem jer disketa nemam, jbg.

 

Otvorio sam ga zadovoljan sam onim što vidim, nije popravljan, šrafovi nemaju tragove, naljepnice su tu.

 

E sad ovo je laser.

ou1wg6.jpg

 

9gbj0w.jpg

Laser koji sam označio na slici, kad je izbačena ladica vani, dakle nema cd-a ne svijetli.

E sad kad ubacim cd ono što on radi je konstantno kliktanje i skakutanje.

Disk se ne vrti.

Šipka po kojoj klizi laser je čista mislim da uljenje ne treba.

 

 

Ostaje mi još da sačekam destilovanu vodu i probam proći po poklopcu lasera a da prije toga skinem onu gornju prečku koja mi zaklanja laser kad je disk unutra da vidim da li se pali lasere uopšte.

Gledao sam klipove na youtube, tamo se pale.

 

 

Na šta liči za sada ovaj opis iz Vašeg iskustva. 
 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koristio papir ali i čitao jedan interesantan članak na lampizatoru.

U jednom od podnaslova kaže.

 

 

 

Is CD laser really dead ?Without specialized equipment we small mortals can diagnose the problem pretty well and save tons of money on service.
Or even new laser purchase. Or even a new player.

1. Open the player's hood

2. Put the original factory made CD with clean surface and press drawer CLOSE button.

3. Does the drawer close fully?

4. If 3 is yes, then does the CD spin at all?

5. If 4 is yes, does it spin for 2-3 seconds or for over 10 seconds? Does it spin VERY FAST like crazy or with somewhat controlled speed ?

6. If the 5 answer is - controlled speed and 2-3 seconds - the laser is alive and it can detect the beam reflection from silver surface.

Tips: if the laser is dead, the CD will not spin at all. The CD motor has a signal to start spinning only after the laser heads reports: "reflective surface detected on the height where CD is expected to be ". However, as someone rightly pointed out, some servo mechanisms will try spinning without checking if CD is in place or not. Apparently, they made assumption that a small motor spin in vain will not hurt.

 

 

Ovo bolirano je kod mene. Dakle ubacim disk i on jedino što radi je klikće , a klikće sočivo lasera tj. neprestano se diže i spušta.

Ako nema diska sočivo se bez kliktanja digne par puta i onda se spusti.

Po ovom bi trrebalo da je laser.

 

Medjutim,u nastavku teksta na lampizatoru kaže :

 

 

 

True indication of a dead laser circuit (not necessarily the laser itself)
If you observe the whole CD starting procedure with player's hood removed - and after properly loading the CD in the position - the CD does not spin at all - there is high probability the laser is dead. 
Turn off the light and repeat the drawer closing process WITHOUT any CD. Look at laser: does it emit red beam - does a VERY tiny dot inside the player lens blink?  It is activated only during the first 2-3 s after drawer closes, and always during the lens focus movement up and down. 
(of course do not look too closely or straight - just a glimpse from the angle is enough)
If there is no red dot - no laser emission. But maybe it is the circuit ?

Another thing to check - providing the red dot is present - does the lens move up up and down repeatedly 2-3-4 times? It is a process where the laser tries to catch focus on the reflection from CD. If the red dot is there but no focus movement - the focus circuit is dead. Still - no need to replace laser.  Check it with no CD - just open and close the drawer to initiate the focus movement procedure. 

If the laser moves focus lens up and down and it finds reflection - the motor of the main spindle will get the instruction to turn clockwise.

If the laser beam works - chances are high - the player can be repaired to serve you again.

 

 

Ja sam odradio kompletnu provjeru iz prvog djela citiranog teksta.
Dakle otvarao sam i zatvarao vratanca i nema te crvene tačke niti u jednom momentu čak ni tih prvih par sekundi nakon zatvaranja vratanaca.

Gledao sam i na papir da nema refleksije, gasio svjetlo, ništa.

 

ZBog toga je moguće da je ono što je gore podvučeno But maybe it is the circuit ?

 

I u trećem dijelu se se priča o  tim elektronskim kolima koja su zadužena za ponešto.

 

 

 

Circuit No. 1. Laser focus - controls electromagnetic motor suspending the laser lens on the right height. 

Circuit No. 2: Laser power - controls the emission.

No. 3 is tracking gain - which controls where the rails should be relative to the CD tracks.
To check the circuit - open the player, without any disc - move gently with your finger  the laser assembly  to off-center position while player's power is OFF.
Turn the power ON and see if the tracking will bring the laser assembly to the center-most position. If not - the tracking is fucked up.

No. 4 is the reading circuit - the laser beam is being read by the photo diodes and the data stream is being formed.

 

 

Inače sve je skinuto i citirano sa ovog sajta.

http://lampizator.eu/LAMPIZATOR/TRANSPORT/laser/Laserology.html

Vrlo koristno, može poslužiti nekome ko se bude susretao u budućnosti sa problemom koji ja sada rješavam.

 

Na osnovu napisanog na šta Vama liči ovo opisano.
Laser ili nešto na ploči.

 

Hvala

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ok. Laser bi mjenjao sam  uz sve mjere predostrožnosti.

Nije toliko teško, jedino što traži čitanjaaa a nemam baš vremena. 

Ali dobro ono što je interesantno je  to čačkanje.

 

A ako ne bude laser onda ću odnjeti majstoru a možda i batelim jer ovo je plejer tu do 100 EUR-a , ništa specijalno tipa micromega, rotel ili druga egzotika.

 

Prepourka za kupovinu lasera ?

Ebay ili proelectronic niš.

U Nišu su mi rekli da daju garanciju najmanje godinu dana ( da ih čuje inspecija  :blackeye:  )

 

Hvala na dosadašnjoj pomoći.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da potvrdim da je verovatno laser crkao ili oslabio, ako pronađeš na laseru trimer za gain pomeri ga udesno milimetar i probaj ponovo, ako klikće ali sada zavrti motor onda si na pravom putu da mu malko produžiš život. Možda ćeš morat offset i bias podešavati AKO postoje trebalo bi da su negde gde se flet konektuje pa i njih malo zavrti na desno a može i na levo dok cd ne stane, jer je onda verovatno pročitao toc sa diska. Obavezno prvo flomasterom/markerom obeleži fabrički položaj.

Imaš na jebaju lasera kolko voleš :wink2: samo nemoj one najjeftinije (od 5 eura) kineske uzimati jer traju kratko.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala na sugestijama, ne bih previše čačkao već bi riskirao i bez precizne dijagnoze naručio i ugradio novi laser.

E sad pitanje je koji ?
Ne od 5 EUR-a , slažem se, najjeftiniji su.
Koji onda, može link.


Kakvi su niški laseri ? Proelectronic ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koji uzeti onda?

Da li sa mehanizmom ili go laser?

U Nišu imaju obe varijante, s tim što je go laser skuplji ali kažu i bolji.

Ako ima neka preporuka i sa ebay isto može.

Niš mi odgovara samo zato što bi relativno brzo razjasnio stvari jer mi je ovo jedini plejer, nemam reuervni a ne bih da se vraćam na xonar dx.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma računam trgovci, ko tu govori iskreno.
Ali ako daju garanciju onda nemam ni dilemu.

Jedino što nemam muziku preko praznika a taman sam pribavio poseban stolić i kupio točkiće za isti, policu za diskove itd.

Ali dobro.

Javiću šta sam napravio.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne znam da li je normalno da se laser tako ponaša ali ovo je sadašnja manifestacija od prije pola sata.

Upalim, nema nikakvog klitkanja.
Ubacim disk, u sekundi ga pročita, pušta besprekorno, šalta numere normalno.

Nekako mi po logici stvari ovo liči na hladni lem jer se i do sada problem javljao nakon sat ili dva reprodukcije, nikad u startu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da li je zdravo na isključen plejer da zujalicom provjerim kontakte od jedne do druge strane flat kabla.
Ako postoje pristupne tačke.


Jedina pozitivna strana ovog kvara je što ću mu otvoriti unutrašnjost prije vremena, jer je i uzet zbog toga što je podesan za upgrade.
Tj. jedan od plejera podesnih za upgrade.

Zabava za male novce :)
 
I da crkne nema veze.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

Evo sam našao konačno malo vremena da se pozabavim plejerom a ohrabren mjenjanjem nabreklih kondova na matičnoj ploči sa sve zapeklim lemovima.

Prvi problem je bio flet kabl, nisam znao kako da ga skinem, konektor nema mehanizam koji bi ga otpustio  da bi na kraju shvatio da se i diže i stavlja nazad rukom, naravno pažljivo.

 

Svaki korak je slikan jer ipak prvi put otvaram cd plejer.

Kad je skinuta ploča , vidio sam ono što je ranije prikazivano na temi o upgrade-u cd plejera kao hladni lem.

7809,7819 tranzistori su se pregrijavali i jasno je postojala razlika u boji lemova.
Ovi su bili žućkasti a ostali sivi.

To je prelemljeno, utapanjem postojećeg tinola sa zrnom novog.

Nakon toga sklapanje.

Ono što se desilo kasnije me zbunilo.

Svi koraci su isoštovani, tj. sastavljen je redosljedom suprotnog rastavljanju.

 

Prvo je bio glasan . Mislim na trud lasera da pročita disk.
Nešto je malo i cvililo. Disk se nije vrtio.


Tad je moj brat sasvim slučajno malo zavrtio disk i to je krenulo.
Radio je lijepo i normlano, onda vraćanje poklopca i ponovo neće.

 

Uglavnom da ne dužim i pojašnjavam kad radi a kad ne, rezime je sljedeći.

 

Trenutno ne radi. Napravio je problem nakon 15kat pjesama i neće da čita niti jedan disk.

Problem koj je nastao u toku reprodukcije je bilo gubljenje kvaliteta pjesama i zavijanje.
Kao da usporava.

 

Hladni lem je otkolonjen iako se navedeni tranzistori i dalje griju. (to ću rješiti hladnjacima prvi radni dan)

Šta bi moglo biti sljedeće.

PS: INače cd plejer je vrlo lijepo sastavljen. Ja sam se čudio kako nema ništa od konvertera na sebi, kad ono sve ispod ploče.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...