Jump to content

Jednostavan simetrični ispravljač za male ali osetljive potrošače


stein

Preporučeni Komentari

Impulse, opet nisi procitao ceo topic. Ocigledno ti se jos nije desilo da kupis LM317/337 koji daju tacnu vrednost napona a kad pogledas osciloskopom vidis VF djubre kako sipa iz njih...

Može li se to potisnuti nekim jednostavnim sklopom nakon regulatora?@apexaudiomislio sam na onaj jednostavniji regulator objavljen na elitesecurityhttp://www.elitesecurity.org/t415882-2-Psu-Apex-stabilisani-ispravljac
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 59
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

A ova makina, s tim što me izvinite za hijeroglife... ...ima i sličica.

Pdf fajlovi sch + pcb su dati negde u tekstu, imam ih u bibblioteki, mogu da okačim od kuće.

Izgleda EB-802 a kruže glasine da je Herr Borbely-a teško preveslati...  :dubbio:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Može li se to potisnuti nekim jednostavnim sklopom nakon regulatora?...

cap multiplierelem - Apex dade lepu semuimate i ono sto je Sipi pravio skorovarijacija je bezbrojsvodi se samo na to da neko treba da se odluci za nesto , izgura i kaze - " e ovo je univerzalac "
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Može li se to potisnuti nekim jednostavnim sklopom nakon regulatora?...

Mislim da je losa ideja odluciti se za potencijalno neispravan regulator pa onda praviti dodatni sklop koji bi trebao da resi probleme koje je prvobitni sklop stvorio.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moja ideja je bila da se za osnovu uzme LM317/337 ili dva (kako god) i napravi bazični stabilizator i na to ostavi opciono mogućnost dodavanja nekih elemenata u slučaju da se ukaže potreba. Vidim da će tema da ode i u drugim pravcima, ali to je i dobro, u neku ruku. :)

Shiny, s kojim imam odlična iskustva, super je rešenje, samo što ima 4 stepena - što radi posao, ali je u najvećem broju slučajeva nepotrebno. Poređenja radi, RIAA Le Pacifique koji ima dva J-Feta u celom sklopu, veliko pojačanje i osetljivu zvučnicu na ulaznoj strani, kod mene je savršeno tih (nečujan) sa nakačenom zvučnicom i veoma prostim "datasheet" setapom baziranom na 7824.

Aktivna skretnica za niski propust sa 072+074 u preporučenoj izvedbi (iz članka u HiFi-World) ima 317/337 kao regulatore nameštene na +/-17.4V, ja sam probao sa običnim datasheet setovanjem i 7815/7915. Nema problema (zujanja, bruma itd) tako da "klasika" u većini slučajeva zadovoljava potrebe. Ono što je izvorna ideja je da se suštinski korektan ispravljač tako koncipira da se u slučaju potrebe, može dodati nekoliko extra elemenata i na taj način zadovoljiti potreba potrošača za čistijim, doteranijim napajanjem. Ne komplikovati po svaku cenu, i ne insistirati pošto-poto na dodatnim delovima, samo ostaviti mogućnost da se dodaju na osnovni sklop...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ako se ne cuje brujanje iz sklopa , napojenog nekim ispravljacem/regom - to ne znaci da nece biti cujnih poboljsanja ako se ugradi kvalitetniji ispravljac/reg .narocito slucaj kod sklopa kao sto je le pacific oniric , s obzirom da je njemu PSSR lelemajkan samo napomena .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moja ideja je bila da se za osnovu uzme LM317/337 ili dva (kako god) i napravi bazični stabilizator i na to ostavi opciono mogućnost dodavanja nekih elemenata u slučaju da se ukaže potreba. Vidim da će tema da ode i u drugim pravcima, ali to je i dobro, u neku ruku. :)

Tako sam i ja shvatio, i da ga treba gledati kao rješenje samo tamo gdje zadovoljava karakteristikama. Napon se može podešavati a možda bi Zenov prijedlog, cap multiplier, popravio to sa smetnjama iz samog regulatora. Mene zanima me da li se može to uraditi sa 2 komada 317 i da li je bolje nego sa 317/337?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tako sam i ja shvatio, i da ga treba gledati kao rješenje samo tamo gdje zadovoljava karakteristikama. Napon se može podešavati a možda bi Zenov prijedlog, cap multiplier, popravio to sa smetnjama iz samog regulatora. Mene zanima me da li se može to uraditi sa 2 komada 317 i da li je bolje nego sa 317/337?

Meni je u redu kako god, čak i sa dva nezavisna greca i dva LM317, trafoe uglavnom uvek kupujem sa dva nezavisna sekundara, dakle da srednji izvod nije jedan vod nego dva kraja od dva sekundara. Tako bi se čak i moglo uštedeti na komplikaciji oko pločice: jedna pločica puta koliko komada je potrebno, ili odraditi dva zasebna, ali ista reg layouta na istom komadu pločice pa posle kome treba, reže na trake, komade, kako kome paše :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tako sam i ja shvatio, i da ga treba gledati kao rješenje samo tamo gdje zadovoljava karakteristikama. Napon se može podešavati a možda bi Zenov prijedlog, cap multiplier, popravio to sa smetnjama iz samog regulatora. Mene zanima me da li se može to uraditi sa 2 komada 317 i da li je bolje nego sa 317/337?

Ljudi moji, besmisleno je praviti regulator koji pravi dodatne smetnje pa onda to leciti dodatnim sklopom. Na kraju, ako na bazu (ili gate) mnozaca kapaciteta stavimo zenerku (ili neki drugi izvor Vref) on postaje regulator.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma ok, jasno je meni kako to radi ali ne vidim svrhu, neki presudni znacaj, faktor...Po slucnim probama koje sam radio na regulisanom napajanju jednog mog preamp-a i nekih drugih projekata shunt uvek zvuci bolje od cap multirpliera, serijskog regulatora itd... to je Moje zapazanje. :rolleyes:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Cemu taj BC560?

Zbog univerzalnosti regulatora i koriscenja raznih ulaznih i izlaznih napona promenom samo jedne zener diode korisceni su strujni generatori sa fetovima, a tranzistor BC560 preslikava napon zener diode u negativnu granu.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma ok, jasno je meni kako to radi ali ne vidim svrhu, neki presudni znacaj, faktor...Po slucnim probama koje sam radio na regulisanom napajanju jednog mog preamp-a i nekih drugih projekata shunt uvek zvuci bolje od cap multirpliera, serijskog regulatora itd... to je Moje zapazanje. :rolleyes:

Sve ima svoju svrhu kao sto postoje i pojacala u AB klasi, a ne samo u A klasi, tako i ovaj serijski regulator koji moze da radi sa strujama do 1A ima siroku primenu. Ja sam svoj Shunt Regulator nazvao napajanje u' A klasi' i iako preampovi sa njim imaju bolji zvuk mnogo cesce ugradjujem serijski regulator.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Impulse, opet nisi procitao ceo topic. Ocigledno ti se jos nije desilo da kupis LM317/337 koji daju tacnu vrednost napona a kad pogledas osciloskopom vidis VF djubre kako sipa iz njih...

Nisam imao do sada takvu situaciju. Verovatno sto uglavnom kupujem proverene firme i ne rizikujem sa nepoznatim delovima. Imao sam situaciju gde 7912 sa malim izlaznim kondom osciluje na oko 100kHz ali se povecanjem konda taj problem resio.Jedina situacija u kojoj mi LM317 sigurno osciluje je Jungov predregulator. Kad kod ga stavim on ubaci takav VF sum da upropasti kompletan uredjaj koji se napaja sa njega
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zbog univerzalnosti regulatora i koriscenja raznih ulaznih i izlaznih napona promenom samo jedne zener diode korisceni su strujni generatori sa fetovima, a tranzistor BC560 preslikava napon zener diode u negativnu granu.

Ja bih samo rekao da je ovo baš jedna fina konstrukcija koja puno obećava. Na ovo čak vredi staviti cap multi... :crazyrocker:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam imao do sada takvu situaciju. Verovatno sto uglavnom kupujem proverene firme i ne rizikujem sa nepoznatim delovima. Imao sam situaciju gde 7912 sa malim izlaznim kondom osciluje na oko 100kHz ali se povecanjem konda taj problem resio.Jedina situacija u kojoj mi LM317 sigurno osciluje je Jungov predregulator. Kad kod ga stavim on ubaci takav VF sum da upropasti kompletan uredjaj koji se napaja sa njega

Eto vidis, ipak se desavaju takve nezgodacije. A sta da radi onaj ko nema osciloskop?I ovi chipovi sa kojima sam imao problema kupljeni su u regularnim radnjama, imali su Thomson i National logo na sebi (koji se ne skida acetonom) - rekao bi covek da je prava stvar, a ono ispade corak...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...