Jump to content

Fotografija, foto aparati i dodatna oprema


revox

Preporučeni Komentari

Imaću verovatno pitanja ali pre no krenem da postavljam bezvezna pitanja, moram da prožvačem sva tri meni važna dela (prvi deo sam linkovao tj zakačio video tutorijal za ovaj aparat)

Današnji dan sam profućkao što se slikanja tiče na punjenje akumulatora, kupovinu memorijske kartice i beskorisno brljanje po poprilično izdašnom a samim tim i kompleksnom meniju. :)

Posle svih uzdizanja ovog aparata u nebesa, dobro bi bilo da odgledam i ponešto korisno pošto je uputstvo veoma ... hm, rekao bih uprošteno i ne ukazuje na baš sve opcije i kombinacije... Upoznavanje sa aparatom (video) traje 35 minuta a naredna dva gde se razjašnjavaju funkcije dugmića 67minuta a razjašnjenje menija celih 93 minuta... Poslednji klip je desetak minuta i bavi se pravljenjem video zapisa (što me preterano i ne zanima ali ajd, i to ću da odgledam :) )

 

Sutra će nadam se biti dovoljno svetlosti da malo isprobam kit objektiv ali i 50mm-ski A objektiv koji sam kupio. Nemam gde da se žurim pošto sam tek na početku upoznavanja sa aparatom i imam sve vreme ovog sveta da naučim da ga koristim... Ali eto jedno pitanje, čisto da vidim u čemu je kvaka...

 

57682293.IMGP6641.jpg

 

Na slici se vidi dotični 50mm objektiv i iz nekog meni nepoznatog razloga, aparat neće da škljocne ako mala zelena strelica desno od zelenog slova A nije u centralnom položaju u odnosu na narandžastu liniju u sredini, baš kao na slici. Okretanjem tog prstena od 22 ka 1.7, onemogućeno je okidanje... Uz to, na displeju aparat ako je prsten kliknut u položaj da se strelica i linija poklope prikazuje da je F 1.7 a u svim drugim položajima iza F mi pokazuje ništa, tačnije --/-- ... Ne znam zašto to tako funkcioniše ali ako tako mora a drugačije ne može... Mene zapravo kopka zašto, jer aparat okida i ako na telu nema nikakvog objektiva...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Taj objektiv ima automatsku ekspoziciju. Da bi radila ta automatika i da bi radili programi tipa: Auto, Program, prioritet blende, prioritet ekspozicije itd sta vec ima taj K-S1, objektiv mora da bude postavljen na to zeleno A. Tada aparat, u odnosu na zeljene preference, moze sam da bira I postavlja blendu od 1.7 do 22 I to po koracima od 1/3 blende. A mozes I ti da biras blendu na APARATU (verovatno neki tockic) a ne na objektivu. Postoji i taster za zakljucavanje objektiva na zelenu A poziciju (levo od zelene A pozicije).

"M" objektivi nemaju tu zelenu A poziciju. I njima bi bilo onemoguceno okidanje dok se u Custom Meniju ne dozvoli okidanje sa starim objektivima, opcija se zove tipa "use aperture ring" pa ima "prohibited" I "allowed", po default je na "prohibited", predzadnja ili zadnja opcija u Custom meniju, bar na mojim telima. Kad to dozvolis u meniju, izgubice ti se --/-- i moci ces da koristis ring za blendu na objektivu (I moraces sa M objektivima :D )

A zasto, pa zato da ne bi imao propustene kadrove, jer telo od objektiva ne dobija informaciju o blendi i ne zna koju si blendu izabrao, snimci bi bili preeksponirani ili nedovoljno eksponirani. Rad sa starim objektivima (ovde mislim na "M" I "A" ("A" kad objektiv nije na zelenoj A poziciji) se svodi na:

1 izbor zeljene blende na objektivu

2 merenje tacne ekspozicije (to obicno radi neki od zelenih tastera na telu, ali je customizable) - tada aparat zatvara blendu, meri svetlost, odredjuje ekspoziciju i otvara blendu

3 sada vec imas podesene parametre za taj, koliko toliko uspesan kadar i mozes da slikas. Fokusiranje odradis kad zelis.

Ova 3 koraka se koriste u M modu (manual). Rad u drugim modovima/programima sa starim objektivima nije moguc, tj nije predvidjen.

Taj objektiv bih ja uvek koristio u A poziciji blende, jer imas apsolutno svu kontrolu i sve funkcije (pa I u Manual modu).

Jos jedna stvar, sa starim objektivima je iskljuceno segment merenje svetla, rade samo spot i centralno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

"M" objektivi nemaju tu zelenu A poziciju. I njima bi bilo onemoguceno okidanje dok se u Custom Meniju ne dozvoli okidanje sa starim objektivima, opcija se zove tipa "use aperture ring" pa ima "prohibited" I "allowed", po default je na "prohibited", predzadnja ili zadnja opcija u Custom meniju, bar na mojim telima. Kad to dozvolis u meniju, izgubice ti se --/-- i moci ces da koristis ring za blendu na objektivu (I moraces sa M objektivima :D )

 

Stigao mi 50mm F1:1.7, pride dobio i jedan UV filter gratis, sve u savršenom stanju. :)

Otišao u meni, taman tako kako je i objašnjeno, pri samom kraju C menija i prepodesio sa disabled na enabled (što mu dođe na isto kao i prohibited/allowed)

Okinuo jednu na 1.7 i jednu na 22. (aperture ring pozicija) i aparat je ne samo dozvolio nego mi snimio jednu pravilno osvetljenu i jednu totalno podeksponiranu snimku. S obzirom da planiram ove 50mm objektive da koristim samo dnevnim, dovoljno svetlim uslovima, mislim da će uz malo eksperimentisanja da se dođe do nekog shvatanja šta kako radi i kakve rezultate mogu da očekujem sa kojim podešavanjem.

Sutra mi stiže adapter prsten sa 52 na 58mm navoj (step-up) pa ću moći da koristim i širokougaoni objektiv sa makro lećom :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa da.

Kolko budes zatvarao blendu od F1.7 toliko ce da gresi ekspozicija. Dakle, taj program radi ali samo na otvorenoj blendi, zato on nije planiran da se koristi sa M objektivima. Eventualno ako koristis + kompenzaciju za 2-3 blende pa da koristis taj raspon. Preko toga mora Manual da radi i merenje za svaku blendu....ili racunanje u glavi, kako ko voli.

Ali, koliko sam razumeo, uzeo si A objektiv, koji ima potpunu automatiku ekspozicije, pa je najbolje da se koristi na zelenom A modu na prstenu i da blendu biras na telu. "Using aperture ring" u C meniju slobodno ostavis na "Disabled".  A ako je M 50 onda mora rucno I "Enabled".

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Eto meni zabave, imam obe pedesetke i A i M verziju :)

Kada dođu lepši (vedriji i malo topliji) dani, više ću da se smucam okolo pa ću da se igram. Za početak ću da se učim radu sa aparatom i komandama sa standardnim 18-55 objektivom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Eto, zaokružio "paket"... Aparat + dva 50mm objektiva uz kit objektiv 18-55mm i jedan 28-300mm. Uz to adapter sa 52 na 58mm (step-up ring) i wide + macro (0.45x)

 

Na probnim slikama se 28-300 dobro pokazao, mnogo je bolji nego što bi se očekivalo od objektiva koji sam platio stoju. Jedina, da tako kažem "mana" je ogroman ring tj navoj na kraju objektiva za koji je bilo kakav nastavak skup... Al' dobro... Dobra mu osobina da se kraj ne okreće pomeranjem zuma ili fokusiranjem. Veoma praktično za polarizacioni filter ili nešto slično osetljivo na pozicioniranje...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne mogu sad da gledam jesam li pisao već nešto u ovoj temi ali evo šta imam trenutno: Canon 600D, Canon 17-55/2,8, Canon 70-200//4, Canon 50/1,4, Canon 430EXII blic, CPL filter za 77mm i još neke sitne džidža bidže.... :D

Zaljubljenik sam u fotografiji od malih nogu...ćale bio foto-amater, imao one skalamerije za razvijanje filmova i trista nekih čuda..sećam se stalno se nešto slalo u Nemačku i stizalo nazad...neki filmovi... slajdovi... čuda... Kao mali sam čitao foto priručnike i nekako se srodio sa tim svetom...Mnogo volim da se bavim time ali nemam vremena koliko bih voleo jbg... Najzad imam i konzervu i otvarač ali "nisam gladan"...  :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pecanje sam zamrzeo k'o dete. Matori me vikendima istresao u dva noću iz kreveta da kuvamo gomboce i mesimo knedlice da bi u tri krenuli na pecanje, čamili pored vode do jedanaest ili podneva i došli mrtvi umorni i neispavani kući praznih ruku, ne retko izujedani od komaraca... Samo vi idite na pecanje. Da je riba toliko dobra za jelo, imala bi batake ili butke. A i nema dosadnije stvari na svetu, osim možda golupčarenja... Al' ja to ne bi' znao. Ni to ne volem...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Malo se igrao... :)

 

post-13-0-14530400-1452937260_thumb.jpg

 

Puna veličina snimka, odrađen resize da mi ne bi forumski automat skresao po svom nahođenju :)

 

post-13-0-43794400-1452937330_thumb.jpg

 

Crop iste slike na istu veličinu.

 

Dobro je dok je vrh hemijske. Kad budem krenuo sa pokušajima da slikam razigrane bube, onda će biti zeznuto :)

 

edit: (automatika je ipak skresala sa 1920p širine na manje, jbga) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

A jel' to čini onda da možeš tako lako da skakućeš i trčkaraš okolo? :rofl:  Dobro bi bilo, isto k'o što bi dobro bilo da to pomagalo ima bilo kakve veze sa amaterskom fotografijom...

Steadicam je prvenstveno namenjen profesionalcima a najmanje za slikanje portreta, arhitekture i makro fotografiju (okvir u kome se kreću moja interesovanja) radije za snimanje video zapisa gde je neophodno istovremeno pomerati kameru (pratiti objekat koji se snima) a izbeći potrese i podrhtavanja koje unose telesni pokreti snimatelja. Takav set košta cca 4k USD... Najjeftinija spravica (a baš za ručne kamere) je tzv "gimbal" (Steadicam Scout Gimbal) za oko 45-200USD i onda sve ide uzbrdo, nebo je granica cene. Pošto mene video uopšte ne zanima, čak ni na amaterskom nivou, omašio si preporuku :P Al' dobra volja se isto računa nešto, valjda :D

 

http://www.bhphotovideo.com/c/buy/Stabilizers/ci/3990/N/3717223531

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Steine , zardjala ti kemijska

 

opet sam pre tebe na boardu ....... mada mi je dojavljeno da si nocas u 02.23 piskarao po facebukovima

 

 

Nisi, i nisam. Ja sam sinoć oko jedanaest popio svoju dozu lilula i pravac u lalalend... A kemijska, hm.. da li je to rđa?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...