Jump to content

Fotografija, foto aparati i dodatna oprema


revox

Preporučeni Komentari

miloše, slike su sjajne mada se vidi šum tamo gde nisi koristio blic

kako razvijaš film? zar još ima da se kupi ceo pribor? kako nabavljaš film?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

miloše, slike su sjajne mada se vidi šum tamo gde nisi koristio blic

kako razvijaš film? zar još ima da se kupi ceo pribor? kako nabavljaš film?

 

Sve za analognu fotografiju imaju u Elite Foto radnji u Staklencu: razvijanje i skeniranje je 300 din, sledeći film je 200 dinara. Imaju i crno-bele filmove, Fuji, Ilford, sve u raznim osetljivostima. Meni se dopadaju zrnasti filmovi, 200 ASA ili manje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

miloše, slike su sjajne mada se vidi šum tamo gde nisi koristio blic kako razvijaš film? zar još ima da se kupi ceo pribor? kako nabavljaš film?

Staklenac ima Elite Foto gde se mogu razviti i skenirati negativi a mislim da vlasnik odustaje od slajdova, bar mi tako rece pre 5-6 meseci. Pokusace da vam uvali hipster foru tzv. cross procesing jer mu doneses film sa isteklim rokom.

Niposto ne pristajte na cross procesing osim ako to stvarno zelite jer se zrno uvecava maksimalno, boje se promene a to je sve sto mladi LOMOgrafisti zele buduci da fotkaju kamerama od tanusne krte plastike kroz plasticno dugme kojese zove objektiv.

Sve u svemu tu se pazare filmovi a procesinga za slajdove izgleda nema. Hemija za crno/belo se do skora mogla nabaviti u ZOOM fotou u Krusedolskoj ulici ali nisam isao tamo par meseci. Ima na netu.

Najbolji izvor za filmove i C/B hemiju, mada je moguca i druga usluga je u Nemackoj,Berlin

 

http://www.fotoimpex.de

 

O zrnu i brojkama drugi put na zelje slusalaca.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 8 months later...

Imam par rusa smena8, zatim jednog nemca valjda ne znam kako se zove, meolux 2 projektor cehoslovacke proizvodnje, axomat 3 to je ona sprava koja lici na mikroskop takodje cehoslovacke proizvodnje, ima i onih kadica za hemikalije, menzura, levkova, boca za kiseline, nesto rasvete i sijalica. Sve novo, bolhe receno nikad upotrebljivano, osim mozda foto aparata. Koga intetesuje mogao bih da slikam pa da posaljem slike. Prodao bih sve ovako u kompletu

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Razumeo, izvinjavam se, malo sam se zaneo[emoji4]

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk

 

 

 

Ma nema potrebe za tim.

Samo skrećem pažnju da ćeš tamo imati više klikova među zainteresiranima.

Ako misliš da se ima štogod zanimljivog za napisati o opremi koju si spominjao slobodno si daj oduška ovdje. ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma nema potrebe za tim.

Samo skrećem pažnju da ćeš tamo imati više klikova među zainteresiranima.

Ako misliš da se ima štogod zanimljivog za napisati o opremi koju si spominjao slobodno si daj oduška ovdje. ;)

Na zalost ne mogu da postavim oglas jer nemam dovoljan broj postova

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Opiši robu koju imaš ovdje sa sve slikama, porijeklom, zanimljivostima vezanim za to kako su nastale ili kako si došao do njih i eto postova. ;)

Uostalom, oglas ovdje je ostao, tako da si ga ipak postavio. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 months later...

Imam pitanje za poznavaoce problematike sa Pentax objektivima. Našao sam tabelu kompatibilnosti, međutim, teško se umem snaći kada iz ove tabele pređem u neku izlistanu ponudu nekog prodavca (webshop, online store itd) jer kao da prodavci uz inat ne žele da upišu onaj slovni/slovnobrojčani kod tipa objektiva koji je naznačen uz aparat uz koji se taj objektiv može koristiti.

Da konkretizujem na najjednostavniji način:

 

Proizvođač aparata je Pentax. Tip prihvata na aparatu je "K" (osnovni denominator), za neki specifični aparat je još preciznije definisano da je u pitanju KAF2 (K sa autofokus opcijom, tip 2) i super. Deluje jasno, zar ne? U tabeli http://www.mosphotos.com/PentaxLensCompatibility.html   je jasno naznačen tip tela i odmah u sledećoj koloni je stavljen i KAF2 pa vidim da je tu, i kada ispratim red za KAF2, dolazim do preklapanja (kompatibilnosti) sa oznakama FAJ, F, FA, A, AF, M i K koje nalazim na drugoj tabeli sa pojašnjenjima šta koja oznaka znači http://www.mosphotos.com/PentaxLensesExplained.html i to još sve štima. Momenat gde više ne mogu da pohvatam ni glavu ni rep je kada skapiram da za KAF2 (digitalni) paše (po razjašnjenju na http://www.pentaxforums.com/lensreviews/ ) cela gomila objektiva ako je suditi po različitim oznakama, međutim, koliko sam uspeo da izbunarim na brzinu, nema uopšte ni jednog Pentax objektiva ni u jednoj od prodavnica u Srbiji gde bi se mogao naći neki objektiv koji paše (po oznakama u tabeli) na KAF2.

 

Pitam zato što ozbiljno razmatram mogućnost da kupim Pentax K-S1 ali nema mnogo smisla ako se posle sve ograniči na taj jedan objektiv (18-55mm) koji dolazi sa aparatom. Prednosti Nikona D5200/D5300 u direktnoj usporedbi sa ovim Pentaxom su totalno zanemarljive iz mog ugla gledanja zato što su ili minorne u realnom svetu ili meni nevažne (video zapis i povezane funkcije) a neke pogodnosti kao što je stabilizacija slike koju Pentax ima a duplo skuplji D5300 nema, meni itekako mogu biti praktične... Ostaje samo pitanje može li se očekivati da se kasnije za taj Pentax može dokupiti neki 200 ili 300mm objektiv za pristojne novce s obzirom na limitiranost ponude objektiva za taj prihvat... Cena aparata (nov, sa garancijom, lično uručenje na ruke) je 300€ u dinarima po srednjem kursu NBS na dan. To je da kažem smešna cena s obzirom da po mnogim karakteristikama a ponajprije onima koje su meni zanimljive parira značajno skupljim aparatima kao što je npr Nikon D5300 koji sebi ne mogu da priuštim...

 

Ima li ovde neki poznavalac/vlasnik Pentaxa koji ima iskustva s ovom problematikom?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izgleda da opet moram sam sve :)

Našao sam svojevrsno rešenje na http://www.ricoh-imaging.hu/hu/hivatalos-forgalmazok.html(stranica sa svim prodavnicama gde se zvanično mogu kupiti Pentax džidžabidže) pa odatle od jedne do druge polako. Uglavnom, našao sam nekoliko Sigma i Tamron objektiva koji bi mi u nekoj budućnosti mogli biti zanimljivi, red veličina cene od nekih 130 do 250€ za nove objektive, između ostalog i 70-300mm. Pentax objektivi su višestruko skuplji (od nekih cca 1K€ pa i duplo toliko bez problema) ali to je za ozbiljne fotografe a ne mufljuze kao ja. Uklavirio sam sistem, na stranici prodavnice izaberem stranicu objektivi, odaberem Pentax kao referencu i izlistaju se svi objektivi koji su u ponudi a pašu na Pentax. Potom izaberem neki objektiv, odem na dpreview.com i pogledam šta test kaže za taj objektiv i tamo (ali tek tamo!) nađem da li je na primer kompatibilan sa KAF2... Malo komplikovano, ali radi.

 

Ne sumnjam da isti sistem može da se primeni i za aparate/objektive drugih proizvođača. Kod Canon i Nikon aparata to mislim da nije problem jer se za njih može kupiti objektiv i u samoposluzi iza ćoška... Matematika mi kaže da je zbir cena korektan, Pentax K-S1 sudeći po slikama koje sam video pravi odlične, možda nije na nivou Sony Alpha A6000 kojeg je zbotić preporučio  (te slike su brutalno oštre!) ali nije ni aparat u toj klasi cene. Ako, kako računam mogu da ovde imam aparat sa bazičnim 18-55mm za 300€ i na to recimo potrošim 150€ za 300mm objektiv, to je još uvek 150€ manje nego najbolja cena za Sony. Da, nije ta klasa aparata, ali ja ni ne patim baš toliko... :)

 

Edit: našao na sniženju u Hu Sigmin 70-30mm makro objektiv za cca 120€ ali dok dođe do mene biće nekih 110€ sa sve zaradom dobavljača. To je sve zajedno nekih 410€ (osim ako se ne iscenkam da se to još malo spusti na okruglih 400 :) ) I tako sve zajedno još uvek dobrano povoljnije od bilo koje druge kombinacije u klasi kvaliteta... Sad samo treba nahrčkati lovu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

"Pentax K-S1 sudeći po slikama koje sam video pravi odlične, možda nije na nivou Sony Alpha A6000 kojeg je zbotić preporučio  (te slike su brutalno oštre!) ali nije ni aparat u toj klasi cene"

 

Za ostrinu slike je odgovorno staklo ne i aparat. Telo digitalnih aparata je odavno prelezalo decje bolesti i sada se svodi na funkcionalnosti manje vise. Ono se moze i kupovati polovno i menja se. U objektive se ulaze i to moze da traje decenijama bez brige da ce izaci nesto bolje...

Svaki sistem je dobar (nikon, canon, pentax, olympus, panasonic..) pitanje je trzista naseg, gde preovladaju nikon i canon, pa tako se i preporucuju ti sistemi. Lakse se proba nesto tudje, proda zameni.

Kod izbora obektiva, zna se manje vise sta je za cega, nema jedan da zadovoljava sve zive potrebe, opet se ogranicava na upotrebu, amaterska - profi.

i pitanje je da li treba nesto da skljocne u svakoj prilici, ili se ipak bavi fotografijom, da se dobije "nesto".

Kit zoom objektivi su dobri ako se koriste u F8-F11, tu se gubi nesto drugo opet. Fiksni su zakon,ali su fiksni, sto nekome ne smeta.

Siroka je tema kao i audio i sto ljudi sto misljenja, opet je isto da li se bavi povrsno ili se udubljivati u svet fotografije.

 

Za gradjenje sistema, koristan link http://photo.net/equipment/building-a-digital-slr-system/ 

stari clanak ali to je sustina koja se nije niti ce se menjati ni za 100godina

 

Thom Hogan je takodje dobar www.bythom.com

 

KenRockwell ZAOBILAZITI u sirokom luku, on veze nema sa fotografijom, niti se bavio njome profesionalno niti zivi od fotografije, svaka cast sto ume da napravi Blog i uradi dobru promociju da bude prvi na search engine-ima, i zaradi od prodaje rekklama ka amazonu. 

 

 

 

P.S.

opet staro je pravilo najbolji aparat je onaj koji imas kod sebe kada ti treba

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nikon d5300 mislim da nema motor u sebi, sto ga ogranicava u upoterbi jeftinih 50mm nikon objektiva.

Zasto bas taj koja su ogranicenja, upotreba, kvalitet, mogu pomoci, ne znam koliko se bavis fotografijom i sta ocekujes od aparata i objektiva.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Što se mene lično tiče, ja sam 101% amater. Meni je i Canon 1100D bio super ali onda je bilo ili-ili a taj je bio takav da je pravio slike koje su meni bile dobre ako ne i odlične a morao sam da biram pa sam zarad univerzalnosti DSLR zamenio multipraktikom (Canon SX50HS) ali slike nisu nikada toliko dobre. Sada imam mogućnost da imam i praktičan i dobar aparat. Ono što mi kod tog dobrog aparata ne znači ništa je sposobnost i kvalitet pravljenja video zapisa. To i SX50 ume dovoljno dobro (HD video, stereo zvuk, flip-flop display, mala težina, stabilizacija u procesu snimanja itd http://www.dpreview.com/reviews/canon-powershot-sx50-hs/2 )

 

Ono što multipraktik nema je pošten senzor i naprosto nije napravljen da bude kompetitor bilo kom DSLR-u, pa makar i najjeftinjoj entry level klasi.

 

Koliko sam ja uspeo da pohvatam konce, ovaj Pentax nije nikakvo čudo, ali jeste bolji od multipraktika, odnosno daje korisniku dobre šanse da pravi fine slike... Pošto je neka "nominalna cena" reda veličine 169990HUF (cca 538€) a mogu da ga dobijem sa rasprodaje za 300€ onda mislim da sa svim pogodnostima koje nudi (ako zanemarimo prilično neortodoksan "gadgety look") i dodatkom "budžet" Sigma objektiva 70-300mm za 120€ mogu da imam jedan pristojan paket sa kojim mogu da se zabavljam i da tu i tamo napravim neku dobru sliku a da me to sad ne košta bogatstvo. Bude li ovaj bolji od onog Canona 1100D, još bolje. To mi je dovoljno. (sudeći po informacijama koje sam uspeo da skupim, Pentax ima bolje potencijale da pravi bolje slike od Canona 1100D (mislim da ih više niko i ne prodaje nove a zamenski modeli su 100D i 1200D što se klase aparata tiče, cenovno su oba ova modela skuplja u finalu)

http://snapsort.com/compare/Canon-EOS-100D-vs-Pentax-K-S1sudeći po ovome, K-S1 je bolji od skupljeg Canona 100D koji je "jači model" od 1200D...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Taj Pentax je znacajno bolji od bilo kog multipraktika, on je u klasi bilo kojeg DSLR-a. sustina je u velicini senzora.

http://core0.staticworld.net/images/article/2013/10/sensor_sizes_overlaid_inside_-_updated.svg-100056836-orig.png

P&S imaju 1/2.3'' sto je i gore pomenuti canon SX50HS (inace zoom od 50x to fizika kaze da ne moze da valja, sve preko 3x ima jake kompomise u svetu objektiva)

 

Opet kazem, mislim da su gore pobrojana tela, Pentax K-S1, canon 100D, 1200D, Nikon 5300 i svi slicni model, identicni u kvalitetu fotografija pa i upotrebljivosti.

Jedino je bitno koji se objektiv stavi ispred njih.

 

link sto sam poslao building digital slr ssytem preporucujem covek je opisao bukvalno sve sto je bitno.

 

 

----

Sigurno ce ti Pentax K-S1 biti odlican, licno ne bih koristio kit objektiv, uzeo bi neki normalan fiksni (prime lens) sa velikim otvorom blende npr 35/1.4 i onda bi zaista imao kvalitetne fotografije, ali bas kvalitetne. Kupovina i prodaja Pentax objektiva kod nas je teza nego nikon recimo, ali zato imas mogucnost da stvais stare i jeftine(ebay <50$), a odlicne MANUELNE fixne pentax objektive i dobijes mnogo kvalitetniju fotoigrafiju nego bilo koji zoom kit, pa i pro zoom objektiv, uz kompromis da je manualan, a i da nije zoom, ionako je zdravije nogama zumirati.

Uz to mozes recimo uzeti dodatni 20mm neki stari manualni pentax taj ne mora da je 1.4 moze i 2.8 samo da je kvalitetan (neznam pentax modele da preporucim, ali nadje se info sigurno lako) , postavis F8, fokus stavis na 1.5metar i koristis ga kao point and shoot , za landscape, arhitekturu, jer je sve ostro, zbog teorije neke tamo, a fotografije da se raspametis...

 

---

 

Ne bih da ti kvarim, ali da dobijes DLSR kvalite, a P&S velicinu, preporuka je m43 sistem, panasonic ili olympus. Sada dosta profi fotografa maltene zamenjuje za taj sistem, mnogo je laksi i manji i jeftiniji a daje isti/slican kvalitet kao skupa oprema (ovde mislim na recimo nikon full frame + objektive od >1K). ima i on svojih mana ali to je bas za profi usku namenu

Ovo se isto kod nas teze menja prodaje kupuje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala na korisnim savetima, sve ću ovo imati u vidu u nekoj budućnosti, trenutačno ću morati da se zadovoljim sa kit paketom (limitirana sredstva) ali pošto će mi svakako trebati određeni period vremena da naučim baratati aparatom, sve će to jednom da "legne" na svoje mesto. U svakom slučaju, nije loše znati šta i kako kada čovek dođe u situaciju da može da ide korak dalje :)

 

Mene lično najviše privlači rad sa prirodom i najčešće sebe uhvatim kako "nišanim" da uhvatim mrave i razne bube u svakodnevnim aktivnostima, pupoljke u proleće, lišće u jesen... Za slikanje na letovanjima mi je multipraktik dušu dao jer najčešće nemam mogućnosti da teglim torbu punu opreme i svako malo menjam objektive... I to uglavnom završi na fejsbuku... A za to je compact/bridge aparat dovoljno dobar ...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Prelomio i naručio Pentax K-S1. Našao sam i Pentax objektiv 50mm f1:1.7 ( https://www.ephotozine.com/article/pentax-k-s1-digital-slr-review-26659, kombinacija aparata i baš tog objektiva na drugoj slici u nizu) za pristojnu cenu (4000 dinara) pa ćemo da krenemo odatle.

Mene u stanju neinformisanosti najviše plašila priča koju sam imao sa EOS-1100D, tamo može da  se stavi objektiv samo pod uslovom da je ovakav ili onakav. Ovde ispada da telo može da se kombinuje sa hiljadama objektiva (doduše, tek stotinjak i kusur podržava sve auto funkcije, većina ostalih mora čisto manualno da se ugađa) jedini je uslov da je tzv K-mount. Isti se koristi već decenijama pa postoji dobra šansa da se nađe poveliki izbor što novih, što polovnjaka. Nije da ću kupiti toliko objektiva nego je dobro znati da se može birati i filozofirati. :)

Pri odlučivanju (a usporedbi sa nekim drugim aparatima) sam zanemario sve one momente koji su manje ili više vezani za snimanje video zapisa a kao važne faktore postavio

 

- cenu na tržištu (realnu cenu po kojoj se neki aparat može kupiti nov sa garancijom)

- veličina i kvalitet senzora (tu su praktično svi isti u klasi cene)

- stabilizacija poželjna (čak je ni D-5300 nema?)

- kvalitetan i velik okular (display/live viewer nikada ne koristim)

- brzina rada ( do 1/6000, 5+ slika/sek. kontinualno)

- pristojan izbor dobavljivih objektiva za pristojnu cenu

- veliki ISO raspon (100-51200!, do ISO6400 je ok, posle počinju problemi sa brljanjem boja ali se to koliko vidim dešava kod svih konkurenata)

 

Kad sam sve prehledao i usporedio, u klasi cene do cca 400€, nisam našao ništa bolje a da sve uslove ispunjava. Ima boljih aparata (po nekim od ovih kriterijuma, ali ne za ove novce) Za 600€ bih mogao kupiti preporučenog Sony-ja ali je to 50% više no što imam da potrošim.

 

Sad ostaje biti dovoljno strpljiv da se dočeka da aparat stigne... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Secam se da je nakon pojave digitalnih aparata jedno vreme bila aktuelna rasprava digitalni VS analogni.Pa su se lomila koplja i raspravljalo o kvalitetu jedne i druge tehnologije. Nesto kao CD-dzije i gramofondzije kod nas. Na strani analogdzija je bila (tada manja )rezolucija digitalnih aparata naspram recimo 2000 zrna po inchu kod filma. Na strani digitaldzija je bilo sve ostalo. Pa je bilo precutno receno digitlija za amatere i turiste a analogija za profesionalce. Nakon nekog vremena vise analogne aparate ne vidjamo nigde(jel dostignuta rezolucija 2000 po intchu?) i nema vise ni rasprava . Svi su presli na digitalu. ( secam se jedne reportaze gde je najveci fotostudio u Londonu preko noci presao na digitalne aparate. Troskove kupovine novih aparata su pokrili ustedom za godinu dana na razvijanju filmova. O prednosti analogne nad digitalnom fotografijom vise niko ne govori? Ili su im ekonomski razlozi zapusili usta?

Za razliku od njih, nasa analogija ( vinil) se jos i dobro drzi. Ponegde i ima da se kupi ( i hardver i softver) a bogami i pobornika superiornosti vinila nad CDom ima dosta.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...