Jump to content

Basis restauracija by DiZara


DiZara

Preporučeni Komentari

@DiZara:Moje lično, skromno mišljenje: Ako će se restaurirati, onda restaurirati. Ako će se menjati tanjir, to će povući potrebu da se zameni baza. Takav akrilni tanjir kao što je na mom gramofonu je oko 7.5 kila, nema smisla ni pokušavati sa motorom koji nije u stanju da sam pokrene tu masu. Dakle, onda ne dirati Basis nego od nule. Ili-ili. Sama baza ako je dovoljno masivna, može biti izuzetno jednostavna za izvedbu. Masivan tanjir od akrila treba prepustiti Leonardu jer će sigurno biti takav kakav treba da bude. Podloga pod bazu ne mora da bude granit kao kod mene pa je to možda ušteda od stotinjak evra, ali i onda treba poraditi... i uložiti. Pitanje je da li si spreman da se otisneš na nemirno more, baciš parangal i živiš u nadi da mriža neće izać' pusta...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako vi Thorensovci i Lenkovci ne prestanete da trujete temu, moraću da opet splitujem temu... :policajac4::buehehe:

Ti si moj mastor za split-ovanje thread-ova, ja sam Tvoj majstor za spajanje poruka...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

:rules:

@DiZara:Moje lično, skromno mišljenje: Ako će se restaurirati, onda restaurirati. Ako će se menjati tanjir, to će povući potrebu da se zameni baza. Takav akrilni tanjir kao što je na mom gramofonu je oko 7.5 kila, nema smisla ni pokušavati sa motorom koji nije u stanju da sam pokrene tu masu. Dakle, onda ne dirati Basis nego od nule. Ili-ili. Sama baza ako je dovoljno masivna, može biti izuzetno jednostavna za izvedbu. Masivan tanjir od akrila treba prepustiti Leonardu jer će sigurno biti takav kakav treba da bude. Podloga pod bazu ne mora da bude granit kao kod mene pa je to možda ušteda od stotinjak evra, ali i onda treba poraditi... i uložiti. Pitanje je da li si spreman da se otisneš na nemirno more, baciš parangal i živiš u nadi da mriža neće izać' pusta...

Kad si već spomenuo parangal i mrižu eovo jedne dalmatinske poslovice ČOVIK I TOVAR SU PAMETNIJI OD SAMOG ČOVIKA :cheers: To sam usvojio kao mali i ako nečije mišljenje po ovom pitanju trebam uvažiti onda je to tvoje.Slažem se u potpunosti da se lako izgubi kompas i da se početna ideja očas izmakne i ode u sasvim drugom pravcu. Moje razmišljanje o zameni tanjira se svodilo na akrilni tanjir identične težine kao ovaj gvozdeni pa bi u tom slučaju ostanak ovog motora bio neupitan. Pogotovo nakon komentara koje sam o tom pitanju dobio. Naravno, osovina bi u tom slučaju bila nova, . . .Buraz mi radi sa granitima i mermerima ali o tome kad budem pravio novi :moil: Ali da se ja vratim na priču s početka priče.OPRUGE - postojeće su neupotrebljive jer skoro pa da se šasija slepi za bazu kad se postavi tanjir. Još kad dođe i clamp. DAKLE, NOVE OPRUGE SVAKAKONOSAČ RUČKE - postojeća koncepcija po kojoj stoji na šipkama koje su vezane za šasiju izgleda elegantno, ali problem je što se opruge neravnomerno opterećuju i šasija se, bez obzira na sistem nivelacije, naginje u tu stranu. Možda da probam sa jačim oprugama. :ok: Postojeće su napravljene od žice 1,8 mm sa 8 namotaja. Konstanta se prilično povećava ako se naprave od žice 2,00 mm i 10 namotaja.Sve sam skloniji ideji od nezavisnom nosaču ručke kao delu trilogije :motor baza ručka. Samo ga treba dovoljno otežati i smanjiti kontaktnu površinu sa podlogom spike-ovima ???MOTORnosač motora ću svakako "otežati" dnom od 10mm klirita dok bi kontakt sa podlogom činila 3 spike-a kao na onoj fotki Basis-a koju si postavioOSOVINA I TANJIRAko pažljivo pogledaš videćeš da je deo osovine koji prolazi kroz tanjir konusan čime se tanjir de facto svojom težinom "lepi" za osovinu i omogućava njeno okretanje zajedno sa tanjirom, a istovremeno je i distancer od čaure. Ali, konus stvara zazor pri spoju vrha tanjira sa osovinom i isti se pomera levo desno što nikako nije poželjno. KAKO TO REŠITI ? Čini mi se da je nova osovina neophodna, a ako se već pravi nova onda bi to moglo da se upari sa adekvatnim tanjirom od klirita. :no: Eto šale !!!RUČKA I ZVUČNICA - o tome nekom drugom prilikomSad osluškujem mudrost meštra od gramofona :rules:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ako ce odustajati ( ili odlagati Basisa ) - bolja mu varijanta Lenco koji Machinori prodaje ........

:serbvidkakisicl0: Jarac i odustajanje nikako ne idu zajedno, samo da se zna.Ali, . . . s obzirom da ću kad završim BASIS praviti jedan za svoju dušu. . .svaki koristan savet je dobrodošao :drinks:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ako je baza rucke nezavisna od baze tanjira - onda i jedno i drugo mora biti kruto vezano za zajednicku subsasijuobrati paznju na to - da ti se ne bi desilo da preslikavas svaku vibraciju koja se pojavi u oprugama - direktno na iglu

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@DiZara,taj Basis o kojem pričaš, sa spikeovima itd. sam ja doveo u red. Spikeovi su Monacor SPS10 i potpuno su eliminisali povratnu spregu. Stavio sam 3 komada na šasiju i 3 komada na motor.Kada nivelišeš osnovu ( prvi disk ), stavi opruge - namaži ih grafitnom ili nekom sličnom mašću .Opruge : ako ih malo bolje zagledaš, videćeš da su dve opruge duže a jedna kraća. Te duže staviš bliže ručici. Ako to nije slučaj, uzmeš i dve opruge istegneš. Na postolje od ručice stavi teg identične težine kao ručica koju koristiš. Stavi drugi disk od MDF ( na kojem je nosač ) i proveri da li je nivelisan. Ako nije, ponovi postupak sa istezanjem-sabijanjem opruga. Posle spusti tanjir. Kada spustiš tanjir, razmak izmedju osnove i drugog diska je oko 3-4 mm. Kada si rešio nivelisanje, skini teg i montiraj ručicu.Vidim da si izvadio osovinu iz tanjira, moraćeš odneti tanjir i osovinu kod nekog dobrog majstora, da uglavi taj konus u tanjir pod tačno 90 stepeni. Ako to nije slučaj, tanjir će da leluja. Kada se osovina uglavi, ne sme se vaditi iz tanjira.Motor : oko motora sam pričvrstio prsten od olova, koji sam izlio. Debljina prstena je oko 20mm ( ne znam više tačno - radio sam taj gramofon pre mnogo godina ). To dodatno opterećenje u potpunosti eliminiše zvuk motora. U kućište se još ubaci malo koflina, ali da ne dotiče motor. Sam motor se takodje rastavi i podmaže se donja čaura i gornja čaura koja drži osovinu motora. Motor je posle toga bešuman.Pogonska guma : naći ćeš sigurno, treba potražiti one gume ( obložene nekom veštačkom svilom ) sa kačaljkama koje se koriste za privezivanje tereta za gepek ili sl. Utvrdi se da li je unutar snop gume okruglog ili četvrtastog oblika. Uzmeš onaj sa okruglim gumama, prečnikim im je oko 1mm i savršeno ulaze u žljeb motora i tanjira.Kada se pravilno podesi, svira neutralno i sa velikom lakoćom. Recimo gramofon kalibra Linn Axis nema šta da traži pored njega. :hot:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Eto, nemam šta mnogo da dodam :)Jedino bih ponovio što je Zen rekao:Tanjir i ručica moraju biti kruto spregnuti, ma kako. Motor mora biti odvojen od tanjira/ručice, da li potpuno ili elastično, nema veze. Jedina tačka doira treba da je preko remena/kotura koji obezbeđuje rotaciju...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@DiZara,taj Basis o kojem pričaš, sa spikeovima itd. sam ja doveo u red. Spikeovi su Monacor SPS10 i potpuno su eliminisali povratnu spregu. Stavio sam 3 komada na šasiju i 3 komada na motor.Kada nivelišeš osnovu ( prvi disk ), stavi opruge - namaži ih grafitnom ili nekom sličnom mašću .Opruge : ako ih malo bolje zagledaš, videćeš da su dve opruge duže a jedna kraća. Te duže staviš bliže ručici. Ako to nije slučaj, uzmeš i dve opruge istegneš. Na postolje od ručice stavi teg identične težine kao ručica koju koristiš. Stavi drugi disk od MDF ( na kojem je nosač ) i proveri da li je nivelisan. Ako nije, ponovi postupak sa istezanjem-sabijanjem opruga. Posle spusti tanjir. Kada spustiš tanjir, razmak izmedju osnove i drugog diska je oko 3-4 mm. Kada si rešio nivelisanje, skini teg i montiraj ručicu.Vidim da si izvadio osovinu iz tanjira, moraćeš odneti tanjir i osovinu kod nekog dobrog majstora, da uglavi taj konus u tanjir pod tačno 90 stepeni. Ako to nije slučaj, tanjir će da leluja. Kada se osovina uglavi, ne sme se vaditi iz tanjira.Motor : oko motora sam pričvrstio prsten od olova, koji sam izlio. Debljina prstena je oko 20mm ( ne znam više tačno - radio sam taj gramofon pre mnogo godina ). To dodatno opterećenje u potpunosti eliminiše zvuk motora. U kućište se još ubaci malo koflina, ali da ne dotiče motor. Sam motor se takodje rastavi i podmaže se donja čaura i gornja čaura koja drži osovinu motora. Motor je posle toga bešuman.Pogonska guma : naći ćeš sigurno, treba potražiti one gume ( obložene nekom veštačkom svilom ) sa kačaljkama koje se koriste za privezivanje tereta za gepek ili sl. Utvrdi se da li je unutar snop gume okruglog ili četvrtastog oblika. Uzmeš onaj sa okruglim gumama, prečnikim im je oko 1mm i savršeno ulaze u žljeb motora i tanjira.Kada se pravilno podesi, svira neutralno i sa velikom lakoćom. Recimo gramofon kalibra Linn Axis nema šta da traži pored njega. :hot:

WOW Hvala na iscrpnom objašnjenju. Taman koliko treba. Nakon ovoga jedino treba da pokušam da sprovedem rečeno. Ako sam dobro ukačio, Čubresovu realizaciju kačenja nosača ručke na šasiju ne treba dirati. Ja sam ga svojevremeno kupio sa aluminijumskim cevčicama koje su nosač ručke vezale za šasiju. S obzirom da su oštećene hteo sam da umesto njih postavim prohromske šipke. Naravno one su teže od alu cevki i ne znam da li da to menjam ili sve vratim u prvobitno stanje ???I kako da dođem do Monacor spike-ova ? U Bg ima Pro Ject-ovih 4 komada za 30 Evrića, a Boga mi i onih za ohoho para.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ako je baza rucke nezavisna od baze tanjira - onda i jedno i drugo mora biti kruto vezano za zajednicku subsasijuobrati paznju na to - da ti se ne bi desilo da preslikavas svaku vibraciju koja se pojavi u oprugama - direktno na iglu

Hvala na dobrom savetu. I nadasve praktičnom :ok:Valjda je zato Čubres i napravio konstrukciju kakvu je napravio gde je nosač ručke sa dve alu cevčice vezan za šasiju .
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Te cevčice od aluminijuma sam zamenio bakarnim cevčicama - mnogo su bolje, ne krive se. Tu cevku ( mislim da je Fi=6mm ) možeš naći kod majstora koji se bave klima uredjajima, hidraulikom itd.Platformu za ručicu fiksiraj za cevke tek pošto odrediš pravilnu razdaljinu izmedju centra ručice i centra tanjira ( za Helius Scorpio razdaljina je 210.6 mm ).Monacor spike-ove možeš naći u ITC-u, pakovanje od 4 komada je oko 16E.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Te cevčice od aluminijuma sam zamenio bakarnim cevčicama - mnogo su bolje, ne krive se. Tu cevku ( mislim da je Fi=6mm ) možeš naći kod majstora koji se bave klima uredjajima, hidraulikom itd.Platformu za ručicu fiksiraj za cevke tek pošto odrediš pravilnu razdaljinu izmedju centra ručice i centra tanjira ( za Helius Scorpio razdaljina je 210.6 mm ).Monacor spike-ove možeš naći u ITC-u, pakovanje od 4 komada je oko 16E.

Hvala ! Dobrih saveta nikad nije previše.Treba mi pomoć da pravilno dešifrujem ITC :ok:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

So,

OPRUGE definitivno ostaju u igri. Stare, koje su prilično deformisane, bi svakako trebalo zameniti novima, a prirodno se nameće porudžbina 2 duže i 1 kraće. Pitanje je da li je dovoljan jedan navoj više iili . . . ?

REMEN - kolika je preporučljiva udaljenost motora od baze odnosno,koja je optimalna dužina remena ? Da li osim spajanja krajeva lepkom ima li još predloga za spajanje krajeva gume u remen ??

KONTROLA BRZINE OKRATANJA TANJIRA

All in one možda nije idealno rešenje ali je svakako simpatično

http://www.8audio-mall.com/servlet/the-393/LP-Record-Clamp--pls-/Detail

http://www.aliexpress.com/product-gs/373600711-Free-Shipping-LP-Record-Clamp-Stroboscope-Gradienter-Spirit-Level-LP-Disc-Stabilizer-for-all-LP-discs-wholesalers.html

ili ???

ANTI SKATING

S obzirom da uz Basis nisam dobio nikakav prateći materijal tragao sam za podacima o Scorpio ručici. Tehničke karaktreristike sam pronašao ali user manual nigde. Čak ni na web stranicama Helius Designs-a.

Zna li neko gde da ga pronađem, ili da mi da savet kako da to"opravim" na ovom modelu ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Monacor spike-ove možeš naći u ITC-u, pakovanje od 4 komada je oko 16E.

Pronašao Monacor u ITC-u ali imaju samo jedno pakovanje od 4 komada u gold finišu. Može da se poruči, ali se čeka 4-6 nedelja. Kriza pa se ređe uvozi :aloofandbored12:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ako je baza rucke nezavisna od baze tanjira - onda i jedno i drugo mora biti kruto vezano za zajednicku subsasijuobrati paznju na to - da ti se ne bi desilo da preslikavas svaku vibraciju koja se pojavi u oprugama - direktno na iglu

REDPOINT je baš suprotno uradio na ovom modelu http://www.redpoint-audio-design.com/model_a.html , A mene zanima koji su princip primenili ? :scratch_head:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ne bih rekao da se tu igde nalaze opruge

mozes fizicki da odvojis nosac ( bazu ) tanjira i nosac ( bazu ) rucke , ako su obe stvari kruto vezane za neku podlogu

jedini elemenat - u lancu ploca - tanjir - rucka- igla - koji sme da unosi efekat amortizovanja je cantilever ; nista drugo

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Redpoint ima krutu bazu, bez opruga, to je pod #1, a pod #2, ručica, tj nosač ručice je kruto spojen sa bazom pošto su i nosač ručice i baza ispod tanjira bez elastičnih elemenata, tamo gde ga staviš, tamo ostane.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ne bih rekao da se tu igde nalaze opruge

mozes fizicki da odvojis nosac ( bazu ) tanjira i nosac ( bazu ) rucke , ako su obe stvari kruto vezane za neku podlogu

jedini elemenat - u lancu ploca - tanjir - rucka- igla - koji sme da unosi efekat amortizovanja je cantilever ; nista drugo

Upravo prosvetljen :lightbulb:

Jedna od ideja je bila da umesto opruga stavim spike-ove, da od medijapana ili klirita napravim posebnu bazu za ručku, da baza tanjira, baza ručke i baza motora imaju zajedničku podlogu od klirita ili mermera sa kojom su u dodiru preko spike-ova.

Valja l' ova ? :ok:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Redpoint ima krutu bazu, bez opruga, to je pod #1, a pod #2, ručica, tj nosač ručice je kruto spojen sa bazom pošto su i nosač ručice i baza ispod tanjira bez elastičnih elemenata, tamo gde ga staviš, tamo ostane.

Skontala Minka :doh:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...