Jump to content
Mikorist

Kafanica . . .

Recommended Posts

1 hour ago, dunavko said:

ranije,na ravnoj gori kada je smotra,8 maja,markovdan,bude guzva,vasar,satori,muzika da ti probije usi.pevaljke ,pod sator igracice u kavezima,cetnicke i sund muzika.hiljade ljudi,kampuju,satori,pevaju,alkohola kolko oces.dolaze ljudi iz c.gore,bosne,srbije,macedonije iz celog sveta.uvece pod satorima izbije konflikt,mladi,svrbe pesnice,alkohol..ali to se dogadja svuda..medjutim,mi zapevali eminu,sevdalinku od santica kad dolazi jedan bradonja:nemoj da pevate te balijske pesme,jeste vi srbi il niste.mi skocimo imamo i mi neke brade al;nismo taki strasni ko onaj.konjicke cizme,redenici,ukrstio kame,seva ocima,crna subara.more i mi isto pocosmo da sevamo ocima,vadi nozeve,ko sta ima-ti nama da komandujes sta ce mi pevamo.-ne moze te muslimanske ,dok smo mi krajisnici tu ima se zna sta se peva.-idite u krajinu odakle ste i pobegli pa tamo sa ujama rascisite sta sme da se peva a ovde u srbiji mi cemo pevamo sta mi ocemo,a to su stare srpske pesme.ti i nemas pojma da su sevdalinke srpske koliko i bosanske.ovo je istinit dogadjaj.taman posla da ja imam nesto krotiv krajisnika,imam drugare dobre odande.budala kolko neces...

Srecom malo se drustvo razredilo zadnjih godina tako da je rizik ozbiljnijeg sukoba i daleko manji , ipak ranijih godina i kada je na tom skupu bilo prisutno na desetine hiljada ljudi nikada nije doslo do ozbiljnijeg incidenta , tek poneka retka carka isprovocirana preteranim alkoholom ,

btw , sevdalinke bez obzira ko ih je komponovao ili ih peva jesu deo i naseg naroda , ovo izvodjenje Vuke Seherovic licno smatram vrhuskom umetnoscu .

19 hours ago, BANAT said:

Srecom malo se drustvo razredilo zadnjih godina tako da je rizik ozbiljnijeg sukoba i daleko manji , ipak ranijih godina i kada je na tom skupu bilo prisutno na desetine hiljada ljudi nikada nije doslo do ozbiljnijeg incidenta , tek poneka retka carka isprovocirana preteranim alkoholom ,

btw , sevdalinke bez obzira ko ih je komponovao ili ih peva jesu deo i naseg naroda , ovo izvodjenje Vuke Seherovic licno smatram vrhuskom umetnoscu .

Ma gle G. Banat  . Gledajući  psiho fizički nije bilo teško početi "rat na našem otoku" . Raspadom hladnoratovske varijacije Yuga je izgubila pozicije , recipročno tome ljudi su gubili izvjesnu sigurnost . Kao  što veliš uz "malu" pomoč alkohola lako ih je usmjeriti ( u toj nasigurnosti ) u smijeru kojem hočeš . Vjerovatno se to otelo kontroli i samih nalogodavaca . Al to je kao lavina  snijega ? kad krene  nema povratka dok je neko razjebe da uništi cijelu "dolinu" . Ljudi na ovim prostorima su veova emotivni - i u dobru - i u zlu ? . Nije  problem u ljudima ! nego u teledirigiranom vodstvu . Nadam se da moje glasno  tipkanje  neče zatvoriti Kafanicu  . Ajmooo ! je ima racionalnija razmijena mišljenja bez  zločestoče i osobnih uvreda . I da naravno svatko ima pravo reči što misli . Ovaj  forum  iak sam i član susjedsnog smatram otvorenijim . Al  poštivam svaku politiku vođenja . :clapping:

Nadam se da moje glasno  tipkanje  neče zatvoriti Kafanicu .

Zašto bi kad je to istina?

Problem je što kad je se “sve završilo” u toj našoj “dolini”, ostali su ti alkoholisani i kriminalizovani “prvoborci” da pošten svet ne može mirno da živi.

nista nije jednostavno.nemam namere da branim cetnicki pokret jer je i to toliko komplikovano,samo da podsetim.oni su bili posle izdajnickog raspada kraljevine u 2ww,vojnom izdajom od strane hrvatskih i slovenackih oficira,napadom nemacke,bili su JVUO,i kada je kralj ekspesno zbrisao sa ovih prostora sa teskom mukom noseci zlato.prvi vojni udar posle okupacije su delovi cetnicke vojske izvrsili protiv nemaca negde oko cacka,ima na netu ko oce nek vidi.i sam kraj 1ww rata,srbi su oslobodili veliki deo teritorije.sada c.gora to negira,pa hrvati,slovenci.cija bi bila danas dalmacija,istra,slovenija.svi bi govorili italijanski i jeli makarone a oni gore do austrije bi jodlovali u koznim hlacicama.nema uvrede.to je u grubom istina.kakve veze ima sada ta r.gora i kada se skupi desetine hiljada ljudi tamo.svako od njih je imao nekog pretka koji je ubijen ili indirektno stradao od strane komunista.i ti njihovi naslednici su snosili posledice od represivnog sistema do skoro.i ja ih u potpunosti razumem.i to je uglavnom razlog okupljanja.u poslednje vreme se to iskvarilo,al sta ces.

i necu vise uopste o tome da pricam vise jer se dobro zna sta je jasenovac,silne jame gde su bacani ljudi ,deca,zene..dosta vise lazi, prevare...i nemam nameru da sirim mrznju,taman posla.i gde odosmo ovde,u kafani ali samo da podsetim.jedan NEUTRALAN svedok vremena

Kaputt

Kurcio Malaparte

Remek-delo antiratne književnosti.

Dok je poglavnik govorio, primetio sam na pisaćem stolu kotaricu od vrbovog pruća. Poklopac je bio podignut i videlo se da je dupke puna plodova mora, tako mi se bar činilo, nekakvih ostriga, izvađenih iz ljuštura, onakvih kakve se mogu videti u velikim sudovima u izlozima Fortnum and Mason, na Pikadiliju u Londonu. Kazertano me pogleda i namignu mi: „Prijala bi ti jedna dobra čorba od ostriga, zar ne?“

„To su ostrige iz Dalmacije?“, upitao sam poglavnika.

Ante Pavelić diže poklopac i, pokazujući mi te plodove mora, tu ljigavu i pihtijastu masu ostriga, reče smešeći se na onaj njemu svojstven način: „To je poklon mojih vernih ustaša: ovde ima dvadeset kilograma ljudskih očiju.“

I ja kazem sada ,sto se mene tice,NIKAD VISE.konobar, daj jos jedan spricer,gemist i bevandu.polednji put placam za sve.nadalje svako za sebe

18 minutes ago, dunavko said:

nista nije jednostavno.nemam namere da branim cetnicki pokret jer je i to toliko komplikovano,samo da podsetim.oni su bili posle izdajnickog raspada kraljevine u 2ww,vojnom izdajom od strane hrvatskih i slovenackih oficira,napadom nemacke,bili su JVUO,i kada je kralj ekspesno zbrisao sa ovih prostora sa teskom mukom noseci zlato.prvi vojni udar posle okupacije su delovi cetnicke vojske izvrsili protiv nemaca negde oko cacka,ima na netu ko oce nek vidi.i sam kraj 1ww rata,srbi su oslobodili veliki deo teritorije.sada c.gora to negira,pa hrvati,slovenci.cija bi bila danas dalmacija,istra,slovenija.svi bi govorili italijanski i jeli makarone a oni gore do austrije bi jodlovali u koznim hlacicama.nema uvrede.to je u grubom istina.kakve veze ima sada ta r.gora i kada se skupi desetine hiljada ljudi tamo.svako od njih je imao nekog pretka koji je ubijen ili indirektno stradao od strane komunista.i ti njihovi naslednici su snosili posledice od represivnog sistema do skoro.i ja ih u potpunosti razumem.i to je uglavnom razlog okupljanja.u poslednje vreme se to iskvarilo,al sta ces.

i necu vise uopste o tome da pricam vise jer se dobro zna sta je jasenovac,silne jame gde su bacani ljudi ,deca,zene..dosta vise lazi, prevare...i nemam nameru da sirim mrznju,taman posla.i gde odosmo ovde,u kafani ali samo da podsetim.jedan NEUTRALAN svedok vremena

Kaputt

Kurcio Malaparte

Dok je poglavnik govorio, primetio sam na pisaćem stolu kotaricu od vrbovog pruća. Poklopac je bio podignut i videlo se da je dupke puna plodova mora, tako mi se bar činilo, nekakvih ostriga, izvađenih iz ljuštura, onakvih kakve se mogu videti u velikim sudovima u izlozima Fortnum and Mason, na Pikadiliju u Londonu. Kazertano me pogleda i namignu mi: „Prijala bi ti jedna dobra čorba od ostriga, zar ne?“

„To su ostrige iz Dalmacije?“, upitao sam poglavnika.

Ante Pavelić diže poklopac i, pokazujući mi te plodove mora, tu ljigavu i pihtijastu masu ostriga, reče smešeći se na onaj njemu svojstven način: „To je poklon mojih vernih ustaša: ovde ima dvadeset kilograma ljudskih očiju.“

I ja kazem sada ,sto se mene tice,NIKAD VISE.konobar, daj jos jedan spricer,gemist i bevandu.polednji put placam za sve.nadalje svako za sebe

Ma sve ogledalo ogledalce ! Hvala Bogu  da svako ima svoje mišnjenje , jer će mo ih lakše usaglasiti , ako ih nemamo ? :D

nista nije jednostavno.nemam namere da branim cetnicki pokret jer je i to toliko komplikovano,samo da podsetim.oni su bili posle izdajnickog raspada kraljevine u 2ww,vojnom izdajom od strane hrvatskih i slovenackih oficira,napadom nemacke,bili su JVUO,i kada je kralj ekspesno zbrisao sa ovih prostora sa teskom mukom noseci zlato.prvi vojni udar posle okupacije su delovi cetnicke vojske izvrsili protiv nemaca negde oko cacka,ima na netu ko oce nek vidi.i sam kraj 1ww rata,srbi su oslobodili veliki deo teritorije.sada c.gora to negira,pa hrvati,slovenci.cija bi bila danas dalmacija,istra,slovenija.svi bi govorili italijanski i jeli makarone a oni gore do austrije bi jodlovali u koznim hlacicama.nema uvrede.to je u grubom istina.kakve veze ima sada ta r.gora i kada se skupi desetine hiljada ljudi tamo.svako od njih je imao nekog pretka koji je ubijen ili indirektno stradao od strane komunista.i ti njihovi naslednici su snosili posledice od represivnog sistema do skoro.i ja ih u potpunosti razumem.i to je uglavnom razlog okupljanja.u poslednje vreme se to iskvarilo,al sta ces. i necu vise uopste o tome da pricam vise jer se dobro zna sta je jasenovac,silne jame gde su bacani ljudi ,deca,zene..dosta vise lazi, prevare...i nemam nameru da sirim mrznju,taman posla.i gde odosmo ovde,u kafani ali samo da podsetim.jedan NEUTRALAN svedok vremena 

Kaputt

Kurcio Malaparte

Dok je poglavnik govorio, primetio sam na pisaćem stolu kotaricu od vrbovog pruća. Poklopac je bio podignut i videlo se da je dupke puna plodova mora, tako mi se bar činilo, nekakvih ostriga, izvađenih iz ljuštura, onakvih kakve se mogu videti u velikim sudovima u izlozima Fortnum and Mason, na Pikadiliju u Londonu. Kazertano me pogleda i namignu mi: „Prijala bi ti jedna dobra čorba od ostriga, zar ne?“  „To su ostrige iz Dalmacije?“, upitao sam poglavnika.

[mention=468]dunavko[/mention] bez namere da tvrdim da niste u pravu (pretpostavljam da ste stav izgradili na iskustvima Vama bliskih osoba-rođaka koji su to doživeli), moj doživljaj tih istorijskih dešavanja je potpuno drugaciji.Otac mi je iz okoline Čačka, kao učenik čačanske gimnazije, uhvaćen 1942. (Skojevac) od strane četnika i posle desetak dana u zatvoru u Čačku (okupiranom Čačku u kome su četnici vršili vlast) predat agentu specijalne policije iz Beograda, poznatom Bećareviću.

Ispitivan (mučen) od strane agenata specijalne policije u zatvoru u Đušinoj nekoliko nedelja i prosleđen u logor na Banjici.

U logoru na Banjici proveo nekoliko meseci i krajem 1942. transportovan u koncentracioni logor Mauthauzen u kome je dočekao oslobođenje (USA trupe 1945.).

U trenutku povratka u Srbiji imao je 28 kilograma, čovek od 181 cm (dobio odštetu za tzv. “ropski rad” od države Nemačke koja je jedina prošla stvarnu denacifikaciju u Evropi).

Da li mislite da, posle ovoga sto sam Vam napisao, bi imalo svrhe da Vi i ja raspravljamo da li su četnici bili kolaboracionisti i činili zločine?

Da li bih ja bio normalan ako bih tvrdio da su svi četnici bili zločinci, pogotovo oni izvan Srbije?

Da li bi Vi i ja trebalo da se ne družimo i ne poštujemo bez obzira na oprečna iskustva iz istorije?

NARAVNO DA NE!

Uživam čitajući Vaše postove pogotovo strucne a ne smetaju mi ni oni sa kojima se ponekad i ne slažem.

Imam ja naravno i drugih drugačijih iskustava.

Majka mi je npr. bila verena za kapetana ili majora Lazarevića (zaboravio sam šta je bio po činu), načelnika štaba četničkog korpusa Predraga Rakovića, koji je potpisao nekoliko desetina naredbi za pogubljenja i koji je bio zbog toga osuđen na smrt i streljan valjda u Valjevu.

Ovo sam Vam naveo zbog toga sto je moja majka zato sto ga je posetila u zatvoru u Valjevu (učiteljica)izgubila glasačko pravo na 5 godina, posao, porodična imovina im je bila “konfiskovana” a braći i sestri zabranjeno školovanje upravo zbog toga.

Naravno sve ovo ne može da poništi istorijske činjenice da je Načelnik štaba III ravnogorskog korpusa Lazarević potpisao nekoliko desetina naredbi za pogubljenja i da su četnici iz okoline Čačka bili kolaboracionisti fašista (slika oca sa tetoviranim brojem na ruci me uvek podseća na to, ali bih bio ortodoksna budala kada bih živeo od prošlosti).

postovani g.Srecko,ja NIGDE nisam napisao da cetnici nisu saradjivali sa nemcima,italijanima,partizanima,l;joticevcima,ustasama,balijama,crvenogardejcima i sa kim jos ne.takva su bila vremena.Dalje,ja sam savrseno svestan za zlocine pojedinih cetnickih odreda,pogotovo u istovnoj bosni.Mozda i bolje poznajem tu materiju od Vas i siguran sam u to da je istina sto ste napisali.sta mislite koliko desetina hiljada vojnika nije imalo tu srecu da zivi docekaju kraj rata.Taman posla da ja negiram zlocine cetnika u 2ww.to je siroka tema i njoj nije mesto ovde.pokusavam principijelno,u grubo da sazmem dogadjaje.malo nas zna da krajem 2ww engleska vojno pomogla da se ugusi revolucija u grckoj,jugoslavija je pre toga vojno i oruzjem pomagala ustanike i onda je samo zatvorila granice pa su ti  revolucionari doziveli masakr,necu da navodim njihovo etnicko poreklo ali cela ta pokrajina je naseljena nekim drugim ljudima.zato je jugoslavija nagradjena sa istrom i skoro Trstom.ima istoricari koji to bolje znaju pa i oni se svadjaju izmedju sebe.

u raspadu jugoslavije prve zrtve su pale u sloveniji i to od potomaka onih istih ljudi koji su imali najvise koristi od te iste drzave.i to na tako kukavicki i bestijalan nacin.mladi vojnici,deca koji nisu imali pojma koliko ih ovi mrze..Ja samo pokusavam da sprecim da se to vise ne ponovi.svako za se i ne veruj nikome.jesmo bedni,jesmo gladni ali smo se otkacili i sada sami stvaramo sudbinu.jeste da nas ovi pljuju,podmecu,mrze,ali neka ih.boze oprosti im ,ne znaju sta rade...

17 minutes ago, Srecko said:

[mention=468]dunavko[/mention] bez namere da tvrdim da niste u pravu (pretpostavljam da ste stav izgradili na iskustvima Vama bliskih osoba-rođaka koji su to doživeli), moj doživljaj tih istorijskih dešavanja je potpuno drugaciji.

Otac mi je iz okoline Čačka, kao učenik čačanske gimnazije, uhvaćen 1942. (Skojevac) od strane četnika i posle desetak dana u zatvoru u Čačku (okupiranom Čačku u kome su četnici vršili vlast) predat agentu specijalne policije iz Beograda, poznatom Bećareviću.

Ispitivan (mučen) od strane agenata specijalne policije u zatvoru u Đušinoj nekoliko nedelja i prosleđen u logor na Banjici.

U logoru na Banjici proveo nekoliko meseci i krajem 1942. transportovan u koncentracioni logor Mauthauzen u kome je dočekao oslobođenje (USA trupe 1945.).

U trenutku povratka u Srbiji imao je 28 kilograma, čovek od 181 cm (dobio odštetu za tzv. “ropski rad” od države Nemačke koja je jedina prošla stvarnu denacifikaciju u Evropi).

Da li mislite da, posle ovoga sto sam Vam napisao, bi imalo svrhe da Vi i ja raspravljamo da li su četnici bili kolaboracionisti i činili zločine?

Da li bih ja bio normalan ako bih tvrdio da su svi četnici bili zločinci, pogotovo oni izvan Srbije?

Da li bi Vi i ja trebalo da se ne družimo i ne poštujemo bez obzira na oprečna iskustva iz istorije?

NARAVNO DA NE!

Uživam čitajući Vaše postove pogotovo strucne a ne smetaju mi ni oni sa kojima se ponekad i ne slažem.

Imam ja naravno i drugih drugačijih iskustavaemoji3.png.

Majka mi je npr. bila verena za kapetana ili majora Lazarevića (zaboravio sam šta je bio po činu), načelnika štaba četničkog korpusa Predraga Rakovića, koji je potpisao nekoliko desetina naredbi za pogubljenja i koji je bio zbog toga osuđen na smrt i streljan valjda u Valjevu.

Ovo sam Vam naveo zbog toga sto je moja majka zato sto ga je posetila u zatvoru u Valjevu (učiteljica)izgubila glasačko pravo na 5 godina, posao, porodična imovina im je bila “konfiskovana” a braći i sestri zabranjeno školovanje upravo zbog toga.

Naravno sve ovo ne može da poništi da je Načelnik štaba III ravnogorskog korpusa Lazarević potpisao nekoliko desetina naredbi za pogubljenja i da su četnici iz okoline Čačka bili kolaboracionisti fašista.

aj d kafanu prefumuliramomo  na osobno , bitti če nam lakše ?  borba je nza opstanak  kako se ko snađe ? ! , al ima alternativa ? ! .