Jump to content
Mikorist

Kafanica "Kod srećnog samograditelja"

Recommended Posts

1 hour ago, vladd said:

I opako "trending"

Tacno vidim sitna komesanja, ne medju ljubiteljima zvuka, nego medj proizvodjacima raznih marketinskih filozofija, i uredjaja, kako im se tope price, i integritet inventivnosti kljesti u logici :D 

Eto gde dovede nepoznavanje komponenti i trendova...a napada se formiranje potrosaca.

Sve je to vec vidjeno i kada su zacutali pri pojavi sjajnih V-fetova, i sjajih konfiguracija(ali skupih za konfekciju i maglu) sa visim naponom VAS-a, samo im je sada teze sprovesti informativnu blokadu

Ja sam o V-fetovima pisao pre 10 godina. O Yamahama. I smejali mi se što pišem o starudijama. Ništa novo pod kapom nebeskom. SIT pojačala iz 70ih ponovo se vraćaju u modu. Sad ih u sve turaju. Ali taj trend nije odavde krenuo. Nego sa BIG DIY. Ovde se samo preneo.;)

2 hours ago, Aleks said:

Eve ja u švajseraju..

SiT paprika :)

E sad zamisi da raspravljamo o mirisu i ukusu pecenih paprika, pa kakve sve konfiguracije mozes s'njima napravit' te ovako, te onako... :D

Tu je tek opcija, paprike meni najdraze kompresione.... u teglama..

2 hours ago, Mikorist said:

Ja sam o V-fetovima pisao pre 10 godina. O Yamahama. I smejali mi se što pišem o starudijama. Ništa novo pod kapom nebeskom. SIT pojačala iz 70ih ponovo se vraćaju u modu. Sad ih u sve turaju. Ali taj trend nije odavde krenuo. Nego sa BIG DIY. Ovde se samo preneo.;)

Pa vidi, nije sve isto, bar ono sto sam ja uspeo da izbunarim, ispratim, mrvu nadoknadim(imam jos 8GB teksta za citanje, plus artije), prva poenta je bila u toj specificnoj AB konfiguraciji, velikom slu rejtu, velikoj brzini, velikom damping faktoru, sa manje ili vise fidbeka, sto je odmah oduvalo 90% koncepcija u radu, ali se uvek preko sentralnog komiteja audiofilske sekte moglo razglabati o zivotnosti zvuka iz klasicnih i klasicno osrednjih, cesto nelinearnih konfiguracija. A njima drago opevanih i prigodno naplacenih.

Nakon 2012-e, ono sto sam retroaktivno iskopao, mozda koju godinicu ranije, nebitno, je krenula suvoparna, ili visokoparna prica o naucnoj obradi entropije zvuka, odnosno entropije zvuka instrumenata, prakticno analiza forenzickog zapisa zvuka instrumenta, modelovanju spektra harmonika, nalik na frekventne energetske pakete, sto nije ekstra novost, svaka metoda za sebe, ali je sasvim drugaciji pristup zvucnoj slici, preslikano na kucno pevalo...Plus uz mocne racunaljke okrenute nevojnickim igrama.

I tada je povezano dva i dva, spektar i SIT, sa svojom karakteristikom identicnoj triodi u znacajno drugacijoj konfiguraciji, nije vise Vfet u zataskanoj ab klasi vec vfet u zameni triode, SE pa jos OTL, pa A klasa, nedoreceni triodni san snova, izveden ponosno ali polubespomocno paralelizovanjem sumanutog broja trioda, ali uz dve male i pogane prednosti, bez problema i suma sa grejanjem katoda, bez visokih napona, uz to vezano ovakvih onakvih egzoticnih kojekakvih VN kondova, pomocnog pribora, i desetina kila gvozdja,  a mocnog napona, mocne struje, i velike moci precizne isporuke tacne i velike energije.

A simple is the best...osim ako mora da se komplikuje zarad moralnosti :) 

3 minutes ago, chakija said:

Da li je defiSIT trenutno najbolji SS amp u Srbiji i šire? 

I od tube.. :D 

To se moze nazvati SSTUBE(SITSETOTL :) )  varijacija na "ultimativne" opcije, navedoh ih malocas.

Jednostavno, ne moz nijedna poznata lanpa da mu parira po struji, a radi kao trioda.

Nekada su i pravili SS zamenu za lampione, ali pin to pin, i to zvali fetron, posto ih je nekada bas bolela glava od lampionskih osobina i potreba.

Ima još nešto... Nije Nelson izmislio transformer-less amplifier.

Čovek se zove Cristopher F. Shiebold.

Evo patent ovde

http://www.freepatentsonline.com/5498997.pdf

JPc9Jwk.png

Patent kao ideja je da se potpuno izbace lampe iz upotrebe...Ne delimična. Nego potpuna zamena.

Sa FET, VFET ili SIT...

Nije bolje ili gore od lampe. Nego potpuno isto.

Lepo, nisam znao, mada se slazem sa pisanijem :) , ali recimo to je moglo da bude problem nekog perioda rojalitija. Tako su zagadili ultralinear koncept, i jos kojekakve konstrukcije, znam samo da su Ameri, kao najveci svetski produkcionisti patenata, zabranili 90-ih patentiranje nekih stvari, napajaca i topologija, za energetsku elektroniku, koja je tada smatrana za opste dobro.

No da ne davim, ovo je pola, ajd neka bude i 80% price, drugi delic, ne manje vazan je format spektra harmonika, koji vise nece biti ni spec lampaski ni spec tranzistorski, vec bogougodan izvornom signalu i prezentaciji doticnog.

2 minutes ago, vladd said:

Lepo, nisam znao, mada se slazem sa pisanijem :) , ali recimo to je moglo da bude problem nekog perioda rojalitija. Tako su zagadili ultralinear koncept, i jos kojekakve konstrukcije, znam samo da su Ameri, kao najveci svetski produkcionisti patenata, zabranili 90-ih patentiranje nekih stvari, napajaca i topologija, za energetsku elektroniku, koja je tada smatrana za opste dobro.

No da ne davim, ovo je pola, ajd neka bude i 80% price, drugi delic, ne manje vazan je format spektra harmonika, koji vise nece biti ni spec lampaski ni spec tranzistorski, vec bogougodan izvornom signalu i prezentaciji doticnog.

Ma problem nema ni Nelson ni Shiebold a ni Japanac koji je izmislio SIT.

Već slušaoci uređaja.

13 minutes ago, prophet said:

Moje misljenje je da ovo nije tacno. Voleo bih da jeste. Bice nadam se prilike da to proveri u praksi.

Objektivno, lampa nema i ne moze da pruzi vise od SIT-a, a SIT moze da pruzi sve od lampe, i pride.

Ostaje pitanje dragog suma i specificne obojenosti, nelinearnosti, zatim uticaja trafoa, problema sa masom komponenti i magnetizacijom, vrhunski resenih ali ne i savrsenih do neprimetnosti, a najvece pitanje je pitanje ukusa i uslova slusanja.

Objektivno je bolji, ali subjektivno se dele ocene svidjavanja. :) 

P.S.

A taj ukus, i njegovo formiranje je najjaca karta u audiofiliji, makar i vestacki i lazno stvorena.

5 minutes ago, Mikorist said:

Već slušaoci uređaja.

I prodavci.

Dva su problema, jedan je kraljevska bahatost pojedinca da svoj licni ukus apsolutizuje ili ultimatizuje, nebitno s kojim pravom nametanja ili zeljom za nekakvom nadmoci ocene, a drugi je silna energija utrosena na ogromne price i pricice o uredjajima, i mrvu o prostoru slusanja, koji je 99,99% nebitan u  tim pricama.

i dalje mislim da nijedan tranzistor u SE varijanti ne moze nadmasiti THD cevi

mozda gresim, ako neko ima podatak da je  THD tranzistora u SE konfiguraciju bolji , voleo bih da prezentuje