Jump to content

Čišćenje oksida sa kontakata - kako?


stein

Preporučeni Komentari

Pitanje koje verovatno povremeno ispliva i kod drugih. Reč je o oksidaciji koja se nahvata na male sićušne i nežne kontakte na raznim komponentama kao što su stopice, preklopnici, potenciometri... Čišćenje šmirglom ili nedajbože turpijom nikako nije izvodljivo, ponekad grejanje i nanošenje tinola takođe nije opcija, pa sam pomislio da možda neka prosta hemija može da pomogne... alkohol, medicinski benzin, aceton, nešto što mi sada ne pada na pamet... ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 11
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

Pitanje koje verovatno povremeno ispliva i kod drugih. Reč je o oksidaciji koja se nahvata na male sićušne i nežne kontakte na raznim komponentama kao što su stopice, preklopnici, potenciometri... Čišćenje šmirglom ili nedajbože turpijom nikako nije izvodljivo, ponekad grejanje i nanošenje tinola takođe nije opcija, pa sam pomislio da možda neka prosta hemija može da pomogne... alkohol, medicinski benzin, aceton, nešto što mi sada ne pada na pamet... ?

ja sam neke stare potenciometre ocistio gumicom za pisacu masinu Koh - i - noor BR60.kontakti se sijaju ko pasja muda. :cheers:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sto se tice hemije - aceton , odnosno benzin gde je aceton opasan za okolne plasticne delove to od sredstava koja su lako nabavljivaod sredstava koja nisu lako nabavljiva - razne kemije za hemisko ciscenje - narodski trihloretilen i slicnopaziti na pluca u svakom slucaju

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

....................od sredstava koja nisu lako nabavljiva - razne kemije za hemisko ciscenje - narodski trihloretilen i slicno

aaaaaaaaa, Trinitrotoluen :good2:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dobro, hvala. Imam neke male stopice koje treba da očistim pre nego iskoristim za spajanje zvučnice, spolja bih još i nekako, ali sa unutrašnje strane gde se spaja sa zvučnicom nema pristupa pa sam procenio da jedino mogu pokušati sa hemijom, a da izbegnem da mi sto izgleda k'o u CSI (seriji) sa milion test hemikalija....

apropo...

Postavljena slika

:buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pitanje koje verovatno povremeno ispliva i kod drugih. Reč je o oksidaciji koja se nahvata na male sićušne i nežne kontakte na raznim komponentama kao što su stopice, preklopnici, potenciometri... Čišćenje šmirglom ili nedajbože turpijom nikako nije izvodljivo, ponekad grejanje i nanošenje tinola takođe nije opcija, pa sam pomislio da možda neka prosta hemija može da pomogne... alkohol, medicinski benzin, aceton, nešto što mi sada ne pada na pamet... ?

Zašto prosto kad može i komplikovano. Za nas karakteristično da stalno iznova izmišljamo toplu vodu i rupu na saksiji :)http://www.kelco.rs/katalog/komponente.php?IDgroupweb=8450Poručiš on line, za dva dana ti donese poštar.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za ciscenje metalnih kontakata najbolja je olovka sa staklenim vlaknima ima u elementi da se kupi i zovu je fiberpen kosta oko 600 din, ja je koristim pretezno sa ciscenje kontakata u racunarima i radi savrseno ( memorije, razne kartice)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zašto prosto kad može i komplikovano. Za nas karakteristično da stalno iznova izmišljamo toplu vodu i rupu na saksiji :)http://www.kelco.rs/katalog/komponente.php?IDgroupweb=8450Poručiš on line, za dva dana ti donese poštar.

Dobro, koji od svih ovih?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dobro, koji od svih ovih?

Ja trošim ovaj:http://www.produktinfo.conrad.com/datenblaetter/800000-824999/813516-si-01-en-Kontakt_60_200ml.pdfVerovatno ima i boljih, kontakt 60 mu dođe kao najuniverzalniji.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja koristim kontakt61. Usao sam u najblizu radnju, pitao i dali mi njega. Cisti i podmazuje.Medjutim posle naletim negde na netu da ova komponenta sto podmazuje moze da bude stetna u smislu da nije elektro-neutralna,pa mora da se pazi da se sto manje brlja i da hemikalija pada samo tamo gde treba. Bilo bi potpuno pogresno cistiti sa njime npr potenciometar.Ako neko zna nesto vise bilo bi lepo da nas informise, u suprotnom ovo je samo glasina. Licno nisam primetio nista lose, mada nisam ni obraco paznju, tada...Danas bi verovatno kupio kontakt60 il nesto sl. koji samo cisti, jednostavno posle i ako ostane nesto na kontaktima i sa strane- ispari.. Da dodam jos na kraju, a mislim da je u tvom(Stein) slucaju vrlo bitno naglasiti: bez trljanja nema nista! Sprej samo otpusti oksid i prljavstinu, ostalo mora trlj-trlj :tegovi: Mislim, bar je tako bilo u mom slucaju gde su kontakti bili ekstremno prljavi pa sam citav postupak morao da ponavljam nekoliko puta uz snazno trljanje onim stapicima za usi.Pozdrav!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za ciscenje metalnih kontakata najbolja je olovka sa staklenim vlaknima ima u elementi da se kupi i zovu je fiberpen kosta oko 600 din, ja je koristim pretezno sa ciscenje kontakata u racunarima i radi savrseno ( memorije, razne kartice)

Jedan glas više za staklo-četkicu, obilato je koristio pri izradi nakita ( nekad davno )

Od hemije, samo čist alkohol 96% ili kada naletim na - izopropil alkohol.

Izopropil je odličan za preklopnike ili otvorene selektore jer odlično ispira a ne ostavlja masni trag za sobom.

.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I moje iskustvo je identicno Leonardovom (pride koristim i aceton za teze oblike prljavstina ali samo ako nema plastike koju ce da nagrdi) - nista sprejevi i slicne brljotine, posle njih uvek ostane neki film koji se posle godinu dana pokaze korozivan i napravi vecu muku nego sto je bila na pocetku...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...