Jump to content

Da li prosecan audiofil moze cuti razliku u zvuku izmedju obicnih i high-end RCA konektora?


coolmih

Preporučeni Komentari

E da mi je da čujem jednom taj sistem gde su usklađene impedanse...

To nije tesko postici, u svakom uredjaju koji napravim poshtuju se ista pravila:- odnos izlazne impedansa prethodnog uredjaja i ulazne impedanse narednog ne sme biti manji od 100 puta, najcesce 1000 - bez filtera koji na putu signala ogranicavaju frekv. opseg na manje od 1Mhz tj. pomeraju fazu za vise od 5 stepeni u opsegu od 20Hz do 50-ak kHz Ko ovo isposhtuje, nece se puno naigrati kablovima ...Zasto ovo nije opste primenjeno kad zvuci jednostavno ?Zato sto je konstruktorima mnogo lakse da stave kondenzator gde ne treba nego da traze razlog oscilacija;zato sto je hype oko filterskih komponenata (razni trafoi, kondenzatori...) komercijalno jako isplativ a jako dobro, takodje komercijalno, naleze na Kabalu ("nauka" o kablovima) itd...Dakle, osnovni razlozi su neznanje, lenjost, neisplativost (kom velikom proizvodjacu je u interesu da ti u narednih 10-20 g. budes skroz zadovoljan i ne kupis nov uredjaj...)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 119
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

To nije tesko postici, u svakom uredjaju koji napravim poshtuju se ista pravila:- odnos izlazne impedansa prethodnog uredjaja i ulazne impedanse narednog ne sme biti manji od 100 puta, najcesce 1000 - bez filtera koji na putu signala ogranicavaju frekv. opseg na manje od 1Mhz tj. pomeraju fazu za vise od 5 stepeni u opsegu od 20Hz do 50-ak kHz Ko ovo isposhtuje, nece se puno naigrati kablovima ...

Razumem vrlo dobro šta se traži, ali i kada su ispoštovani uslovi nisam primetio da čujne razlike uopšte ne postoje. Ovde pre svega mislim na odnos ulazne i izlazne impedanse koji je često bio 1:500 ili čak i više.Odgovaralo bi mi kao i mnogima da nema uticaja kablova, ali u praksi to nije slučaj. Zato i kažem da bih vrlo rado čuo taj sistem za koji se tvrdi da nije podložan uticaju kablova, ali bih za tu priliku poneo par svojih interkonekta.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mali of.Da li neki proizvodjac ultramegagigakontrainfra interkonekata uz njih daje i njihove tehnicke specifikacije tipa - prenosni frekventni opseg, izoblicenja, DC otpor, AC otpor, induktivnost, kapacitivnost, modulacije, preslusavanja, intermopdulacije itd. tako da svakome moze da bude jasno zasto je to parce zice bolje od drugog parceta zice i zasto kosta tolko kolko jelte kosta.Ili se sve svodi na "Brate, kupi ovaj kabl, ne da otvara sistem u struku nego ne umem da ti ispricam..."I jos jedna sitnica - da li je moguce izmeriti uticaj promene kabla osciloskopom i ton generatorom?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ko ovo isposhtuje, nece se puno naigrati kablovima ...Zasto ovo nije opste primenjeno kad zvuci jednostavno ?

Ej, sad me uvatilo da i ja pitam... Ako smo kod priče o usklađivanju impedansi i korektnom usklađivanju svakog narednog sa prethodnim stepenom u lancu reprodukcije... Kod mene trenutačno ide prvo neki Cd sa nekih navodnih 200 oma izlazne impedanse, potom pot od 10k pa buffer pa aktivna skretnica sa izlaznim bufferom, pa cevka sa pojačanjem pa iza nje cevka koja je buffer pa izlazni stepen (a te dve cevke računate da budu idealni match za taj izlazni stepen) i potom ide emiter/zvučnik posle 2.5m 2x4.5mm2 kabela. Sve konekcije su sa masivnim pozlaćenim konektorima (moji pride imaju stezanje na konektor tako da se bez razvrtanja i ne mogu nikako počupati, i da hoćeš) i tako nanizano, da li mogu da smatram da je ovo urađeno korektno/u skladu sa onim što je već opisano? Signal na putu od CD-a do izlaznog stepena komunicira putem UTP kablova (CAT 6E), po jedna parica za svaki kanal, bez obzira da li je u pitanju inter-connect ili interno povezivanje. Ovo je valjda pitanje za Sipija :)post-13-0-08171800-1295018678_thumb.jpgpost-13-0-29513700-1295018699_thumb.jpg
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

.....mislim na odnos ulazne i izlazne impedanse koji je često bio 1:500 ili čak i više.....

To je potrebno, ali, kao sto rekoh, nije dovoljno. Odsustvo reaktivnih komponenti je vaznije - pre svega u kontekstu zakretanja faze. Na ulazni filter (prisutan u najvecem broju uredjaja) dodaj 200pF kapaciteta kabla i eto cujne razlike cas posla...

.....da li je moguce izmeriti uticaj promene kabla osciloskopom i ton generatorom?

Naravno - postoji papir N. Pass-a o tome i to prilicno star. Snimljene su prilicne razlike u talasnim oblicima odziva raznih kablova na frekvencijama oko 1MHz. Nije snimana fazna karakteristika u cujnom domenu...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ej, sad me uvatilo da i ja pitam... ....

Kakav je izlazni stepen tog CD-a ne znamo - kakav je karakter te impedanse od 200 oma? Da ne ulazimo u pricu bez dovoljno podataka...10k pot je termogeno opterecenje, fazno i linearno neutralno i treba da bude lak teret za bilo sta - ako nije, onda to nesto sto ga tera, ne valja.Sve ostalo je OK - do mesta gde katodni folover (CF) pogoni BJT amp. CF se cesto ne odlikuje bash malom Zout a BJT amp moze da ima prilicno nisku Zin (obzirom da je kod tebe neka prepravljana verzija - opet nema dovoljno podataka)....
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kakav je izlazni stepen tog CD-a ne znamo - kakav je karakter te impedanse od 200 oma?

Nije to ni bitno, ali forme radi, za sada još Marantz CD63SE stock (stavio sam šapu na tri SRC2496 pa će da se vidi)

Sve ostalo je OK - do mesta gde katodni folover (CF) pogoni BJT amp. CF se cesto ne odlikuje bash malom Zout a BJT amp moze da ima prilicno nisku Zin (obzirom da je kod tebe neka prepravljana verzija - opet nema dovoljno podataka)....

Meni je, na kraju dana (at the end of the day, što bi se reklo) najbitnije da ne nalazim ozbiljne zamerke muzici takvoj kakva dolazi do mene. Ima kablova koje sam eliminisao jer su stvarno drastično uticali na boju i karakter zvuka i tako se ponašaju konzistentno u svakom drugom sistemu gde sam ih probao, ali sa UTP kablovima koji su definitivno ne samo jeftini već i jednostavni za DIY izvedbu, nisam imao problema, a proveravali smo u raznim sistemima, od relativno low-budget konfekcije (Technics-Sony-Sansui kategorije) pa do sasvim pristojnih sistema, uključujući i ovo što ja sada vozam kod kuće. Konektor kao konektor, ako zadovoljava osnovne elektro-mehaničke zahteve (čista i dovoljna površina naleganja, čvrst spoj bez klimanja itd) ne bi trebalo da utiče drastično na konačan kvalitet (karakter) zvuka. Moj sistem, iako nije ništa posebno u odnosu na neke "referentne" High End kolekcije komponenti, dovoljno je dobar za namenu: uživanje u muzici. Meni je to bio i osnovni i glavni motiv tokom svih ovih godina...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...ne nalazim ozbiljne zamerke muzici takvoj kakva dolazi do mene...

To je dovoljno :ok:BTW, i meni je UTP/FTP/SFTP konacan izbor i za zvucnike i za interkonekte i za interno ozicenje u uredjajima. Doduse, za napojne vodove u uredjajima koristim 1.5mm kv. licnastu zicu (neka madzarska, OFC, uzimam je u Silkenu, jako je fina).
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To je dovoljno :ok:

BTW, i meni je UTP/FTP/SFTP konacan izbor i za zvucnike i za interkonekte i za interno ozicenje u uredjajima. Doduse, za napojne vodove u uredjajima koristim 1.5mm kv. licnastu zicu (neka madzarska, OFC, uzimam je u Silkenu, jako je fina).

Nisam spominjao napajanje :) Samo ožičenje na putu malih signala...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To je dovoljno :ok:BTW, i meni je UTP/FTP/SFTP konacan izbor i za zvucnike i za interkonekte.....

Ako si vec uskladio komponente kao sto kazes, zar si uopste morao da pravis neki izbor kablova. Ukoliko je vec sistem imun na bilo kakav uticaj kablova, mogao si postaviti bilo kakvu zicu.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako si vec uskladio komponente kao sto kazes, zar si uopste morao da pravis neki izbor kablova. Ukoliko je vec sistem imun na bilo kakav uticaj kablova, mogao si postaviti bilo kakvu zicu.

E pa vidis, nisu sve zice iste - za UTP znam da je u pitanju jako kvalitetan provodnik u svakom pogledu, jeftin je i pristupacan. Posto se bavim projektovanjem i gradnjom uredjaja, meni je zica vazna i kao materijal. Ne zelim neku zicu koja ce da oksidira, kojoj ce izolacija da ispuca i otpadne i sl. tako da ipak ne moze "bilo kakva zica" - mora da bude kvalitetna, ali sve sto kosta vise od 1EUR/metar je porez na neznanje, lenjost, podleganje hype-u...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E pa vidis, nisu sve zice iste - za UTP znam da je u pitanju jako kvalitetan provodnik u svakom pogledu, jeftin je i pristupacan. Posto se bavim projektovanjem i gradnjom uredjaja, meni je zica vazna i kao materijal. Ne zelim neku zicu koja ce da oksidira, kojoj ce izolacija da ispuca i otpadne i sl. tako da ipak ne moze "bilo kakva zica" - mora da bude kvalitetna, ali sve sto kosta vise od 1EUR/metar je porez na neznanje, lenjost, podleganje hype-u...

@SipiGde da potrazim tu UTP zicu - u radnji sto prodaju PC ili u nekom elektro-shopu?? Jos nesto - kako je najbolje od nje sklepati interkonekt - mislim jedna zica na live a druga na masu ili koristis vise upletenih 2,3 zice itd ??Hm, nedavno sam iskoristio jedan kabl (profi ADAM HALL za instrumente/mikrofon sa Neutrik phono konektorima koje sam skinuo naravno) za interkonekt vezu i mogu reci da daje sasvim, sasvim pristojne rezultate pa cak i u odnosu na brendirani Audioquest koje imam u sistemu - nesmem da kazem koliko sam platio ceo kabl (5m duzine sa sve Neutrik phono jackovima) od prodavca Roma svojevremeno na vasaru. :Viannen_loungelizard:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Skoro sam na lokalnoj aukciji kupio dva para wbt-0200, nekoriscene, i zamenio ih sa predhodnim neutrik, neznam tacno koji model, da ne trazim sad. Razlika se kod mene cuje. Na bolje. Bolji fokus, bolji osecaj prostora i generalno mnogo vise detalja od basa, srednjih do visokih. To je moj utisak.Fizicki, osetno su tezi i masivniji od neutrik-a. Medjutim kad se predje prstima preko kontakta minusa primeti se kao mali prsten na obodu:post-594-0-22735900-1295040287_thumb.jpgNekih par desetih milimetra, mozda malo manje, odprilike..Kad se navlaci kabl donekle ide normalno i zadnjih milimetar skroz pasent, da ne kazem tvrdo. ..dakle napeto ki na wc solju :bathroom: ..Sto se interkonet kablova tice, posle godinu dana proba, zavrsio sam sa posrebrenom bakarnom zicom(0.6mm) u teflonskom crevu sirmovano na jedan kraj i ne verujem da cu uskoro imati potrebu da nesto menjam.Uporedjivali smo ih sa nekim fancy cardas ic od 900chf po paru u solidnom sistemeu(ne mom) i :angel0: ..Istu kombinaciju koristim i sa zvucnickim kablovima samo sto je provodnik 1.2mm debljine. U pitanju je monocore, ne licnasta zica, bez izolacije..Koliko god zvucalo naduvano ova zica ne kosta bubreg, tj. 0.6mm 40m 20chf, a 1.2mm 10m isto toliko.Valjda ide na grame.. Zica kupljena u conrad-u.. :drinks:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@SipiGde da potrazim tu UTP zicu ...

UTP je kabl koji se koristi za racunarske mreze i ima ih raznih (cat. 5, 5e,6, 7...). Sastoji se od 4 upredene parice tj. 8 provodnika i eventualno schirma i folije (FTP, SFTP). Svaka parica ima jednu zicu pune boje (narandzasta, zelena, plava, braon) i jednu sarenu (iste boje + bela). Interkonekt se pravi tako zicu pune boje lemis na vruci kraj a sarenu na masu (ili obrnuto) - mozes da koristis jednu paricu ili vise - samo nemoj da kupujes najjeftinije kinesko djubre, uzmi firmiran kabl (Belden, IBM...) ionako je razlika u ceni zanemarljiva - mi ne kupujemo na kilometar pa da nam razlika znaci...Proguglaj malo, pun je net informacija na ovu temu...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E pa vidis, nisu sve zice iste - za UTP znam da je u pitanju jako kvalitetan provodnik u svakom pogledu, jeftin je i pristupacan. Posto se bavim projektovanjem i gradnjom uredjaja, meni je zica vazna i kao materijal. Ne zelim neku zicu koja ce da oksidira, kojoj ce izolacija da ispuca i otpadne i sl. tako da ipak ne moze "bilo kakva zica" - mora da bude kvalitetna, ali sve sto kosta vise od 1EUR/metar je porez na neznanje, lenjost, podleganje hype-u...

Meni nije potrebno dokazivati da nisu sve zice iste. Sve vreme i pokusavam da kazem kako od njih takodje zavisi zvucni karakter uredjaja i da treba izabrati odgovarajuce kablove. Na kraju se zamenom teza doslo do toga kako meni treba objasniti da nisu svi kablovi isti.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni nije potrebno dokazivati da nisu sve zice iste. Sve vreme i pokusavam da kazem kako od njih takodje zavisi zvucni karakter uredjaja i da treba izabrati odgovarajuce kablove. Na kraju se zamenom teza doslo do toga kako meni treba objasniti da nisu svi kablovi isti.

Jok, nema potrebe da ulazimo u polemiku - moja teza je :1. Ne mozemo uspesno da koristimo bash svako djubre, turske i kineske budalastine koje ne zadovoljavaju minimum kvaliteta ni po elektricarskim standardima naravno da ne dolaze u obzir.2. U dobro isprojektovanom sistemu dobar UTP koji kosta 1 EUR po metru zavrsava sav posao.3. Fakat je da vecina ljudi nije u stanju da sama projektuje i pravi svoje uredjaje (ili to ne rade valjano) pa su osudjeni na kupovinu kojecega sto ih automatski osudjuje na cable-blues.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...