Jump to content

Lowther driveri


milovan1963

Preporučeni Komentari

Original Voigt pipe (PauL Voigt & Lowther) iz tridesetih godina XX veka je skroz prav i visok tacno 180cm. A driver po tom originalnom nacrtu dolazi tacno na 1/3 duzine. To sam pravio pre 20 godina sa Dynaudio i Focal driverima. Odlicno je radilo. Secam se Skretnicu 6db/6db mi je uradio prijatelj (prerano preminuli Fica, tada je studirao Akustiku na ETFu, pa smo nosili kabinet u gluvu sobu na ETF da merimo ... :)

TQWT je savijen, to jest ima jednu precku unutar kabineta a driver nije na 1/3 duzine. Najpoznatiji primer TQWTa je Hiragina izvedba za triangle driverom.

Medjutim ako se savijanje izvede vecim uglovima od oko 21deg (merenjem Beranek utvrdio da savijanje horne ispod ovog ugla unosi znacajna izoblicenja) postepeno,

onda se dobija neka vrsta savijenog Voigt pajapa, sto tqwt nije.

Pre xx godina uradio sam takvo savijanje za driver Fostex 208 Sigma. Mislim da je ukupna duzina bila oko 2.4m? A veoma lepo je i izgledao sa prostorom-rupom zbog savijanja, u sredini iz profila od oko 15 cm. To je omogucabalo da se konektori za montiraju tik iza drivera a unutrasnje ozicenje skrati na svega 15/20cm... Fenomenalno je radio cak i sa otvorenim ustima... Jako dobar cist bas u izobilju. Nazalost nije bilo digitalnih gadgeta pa nema fotogrfija :(

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

jbga ako sve radite sa moz da bidne al ne mora da znaci, onda turite par tih rezonatora na kriticna mesta sa opcijom da ih mrdate spolja bez otvaranja kutije, pa onda lepo svirajte na njima dok ne nastimujete zvucnik...

 

@beli, jeste kao sto ZZZ kaze, eci sa foruma. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jeste, nego je auditorijum usvojio neki koeficijent  kao univerzalni broj zbog dampinga a on mora da bude različit zavisno od punjenja. Našao sam na netu kopirane požutele listove iz nekog časopisa Vogt pajpa, kasnije ću da nađem link.  Da, dužina treba da se vrti oko tih 2,5 metra po računu, sve na netu je kraće, baš značajno što si izneo svoje iskustvo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Inace slusao sam neku itereciju Teresonica sa savremenijim Lowther driverom ali nekim jeftinijim modelom? Odavno. Secam se samo da jednostavno to nije moglo da se sluša. Jak debalans u spektru X 2 zvucnika stereo, skoro da boli. Cak ni pored toga sto su puštali skoro iskljucivo kamerne orkestre ili samo jedan instrument violončelo itd... Znam samo da sam tada pomislio u sebi: Šta ovi ljudi tripuju... Medjutim moram reći da je cak i tako zvucnik imao neverovatne realisticne i prirodne deonice kada je svirao jedan instrument.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

26 minutes ago, ZZZ said:

onda se dobija neka vrsta savijenog Voigt pajapa, sto tqwt nije

Ovde je došlo do zbrke u terminologiji, jer je tqwt(tapered quater wave tube)u stvari isto što i  Voigt pipe, samo što ga ti koristiš samo za prelomljenu(savijenu) varijantu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

13 minutes ago, grau said:

jbga ako sve radite sa moz da bidne al ne mora da znaci, onda turite par tih rezonatora na kriticna mesta sa opcijom da ih mrdate spolja bez otvaranja kutije, pa onda lepo svirajte na njima dok ne nastimujete zvucnik...

 

@beli, jeste kao sto ZZZ kaze, eci sa foruma. 

Nemoguce je na taj nacin nastimovati... Mora se konsultovati softver. I krenuti sa te tacke. Onda je mnogo manji broj pokusaja. Isto i za proracun kabineta i porta.

Nemoguce je otprilike to uraditi. Mislim moguce je ali onda dobijamo ovo sto se desava - armiju potpuno loših tqwt kabineta i bezbrojne iteracije Hiraginog kabineata ALI sa nekim drugim neodgovarajućim driverima... :(

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 minutes ago, ZZZ said:

Inace slusao sam neku itereciju Teresonica sa savremenijim Lowther driverom ali nekim jeftinijim modelom? Odavno. Secam se samo da jednostavno to nije moglo da se sluša. Jak debalans u spektru X 2 zvucnika stereo, skoro da boli. Cak ni pored toga sto su puštali skoro iskljucivo kamerne orkestre ili samo jedan instrument violončelo itd... Znam samo da sam tada pomislio u sebi: Šta ovi ljudi tripuju... Medjutim moram reći da je cak i tako zvucnik imao neverovatne realisticne i prirodne deonice kada je svirao jedan instrument.

 

dobri su teresonici, za standarde lowther zvucnika se herojski bore sa razlicitim materijalom i bio bih oprezan u koriscenju fraze nije moglo da se slusa. svaki lowther je selektivan prema izboru materijala ali ne racunajuci ecijev dizajn, ovo je bilo najuniverzalnije sto sam cuo. metalika ne moze ali moze dylan i eagles. naravno treba znati da se to kod gdina dabica slusalo sa njegovim state of the art 300b uratkom sa lundal izlaznim i spreznim trafoima.

zanimljivo je da je mali teresonic sa 6" drajverom (dx55) bio senzacionalno dobar ali ispod 100hz nema ni isprtka, pa ko voli. taj valjda ima tu vasu pipu ispresavijanu unutra.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 minutes ago, Beli said:

Ovde je došlo do zbrke u terminologiji, jer je tqwt(tapered quater wave tube)u stvari isto što i  Voigt pipe, samo što ga ti koristiš samo za prelomljenu(savijenu) varijantu.

Ne mogu jasnije da napisem - evo ponovo. :)

Voigt pipe je prav. I u originalu nema port na kraju usta. Otvoren je.

Tqwt je savijen pod uglom od 180 sterpeni je unutrasnja precka. Ima port na kraju usta.

Voigt pajp nije TQWT.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 minutes ago, grau said:

 

dobri su teresonici, za standarde lowther zvucnika se herojski bore sa razlicitim materijalom i bio bih oprezan u koriscenju fraze nije moglo da se slusa. svaki lowther je selektivan prema izboru materijala ali ne racunajuci ecijev dizajn, ovo je bilo najuniverzalnije sto sam cuo. metalika ne moze ali moze dylan i eagles. naravno treba znati da se to kod gdina dabica slusalo sa njegovim state of the art 300b uratkom sa lundal izlaznim i spreznim trafoima.

zanimljivo je da je mali teresonic sa 6" drajverom (dx55) bio senzacionalno dobar ali ispod 100hz nema ni isprtka, pa ko voli. taj valjda ima tu vasu pipu ispresavijanu unutra.

Zbog toga sam i rekao da je to bila neka od prvi iteracija. Ali stvarno nije moglo da se slusa - bukvalno me je bolelo nesto u ušima od centralnih frekvencija...

Ne mislim nista loše o teresonicu, naprotiv. Ali moje je iskustvo jednostavno takvo. A recimo kod kuce sam tih dana imao isto Lowther Ali prvi alnico model u DeLux hornici i to je totalno drugacije radilo... I naravno iskustvo Voigt pajapa koji sam dosta slusao pre toga.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da je bilo neko solidno cevno pojacalo tipa 300B ili 211 (davno bejaše - dnt remem.) Nije amplifikacija bilo je to i vise nego OK...

Ima tu jos jedna stvar koju sam primetio bas na originalnim Lowther kabinetima - uzivo :)

Kabineti imaju zastitnu mrezicu, i to duplu. Driver ne ide direktno u vugla. Vec prolazi prvo kroz neko belo tanje platno (pamuk, grublja svila?) a onda kroz onu cvrstu kariranu. Tako da tu ima dosta disperzije. Drugo, driveri u vecini Lowther kabineta nisu postavljeni u liniji slusanja vec pod nekim uglom. A ima i primeraa gde je driver pod 90 deg i sa pecurkom rasprskava u svim pravcima Ace model kabineta mislim da je WE to radio. Ili jedan drugi model Basset... Tako da nema direktne radijacije.

Medjutim skoro sve izvedbe diyera su potpuno suprotne od toga - driver na nivou slusanja + bez platna ispred Naked. Cak ni mali cone nije tretiran... I sve ide direktno u glavu.

The Ace.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, ZZZ said:

Ne mogu jasnije da napisem - evo ponovo. :)

Voigt pipe je prav. I u originalu nema port na kraju usta. Otvoren je.

Tqwt je savijen pod uglom od 180 sterpeni je unutrasnja precka. Ima port na kraju usta.

Voigt pajp nije TQWT.

Jasno je meni bilo šta si ti napisao. Evo, ako koza laže, rog ne laže:

Paul Voigt is best known for the conical quater wave horn, the Voigt pipe - also known by its' English name and abbreviation: Tapered Quarter 

Loudspeaker enclosure

TQWT

Enclosure designs

Nisam hteo da se nadmudrujemo. Hteo sam samo da kažem da su to sve samo razne varijante koje proizilaze iz  iste teorije, a koju je osmislio Paul Voigt.

 Zato i mislim da dolazi do zbrke u terminologiji. Neki koriste i termine poput folded(što ti podrazumevaš pod tqwt) i straight(što je po tebi voigt pipe) tqwt.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Original Voigt pipe (PauL Voigt & Lowther) iz tridesetih godina XX veka je skroz prav i visok tacno 180cm. A driver po tom originalnom nacrtu dolazi tacno na 1/3 duzine. To sam pravio pre 20 godina sa Dynaudio i Focal driverima. Odlicno je radilo. Secam se Skretnicu 6db/6db mi je uradio prijatelj (prerano preminuli Fica, tada je studirao Akustiku na ETFu, pa smo nosili kabinet u gluvu sobu na ETF da merimo ... [emoji4]

TQWT je savijen, to jest ima jednu precku unutar kabineta a driver nije na 1/3 duzine. Najpoznatiji primer TQWTa je Hiragina izvedba za triangle driverom.

Medjutim ako se savijanje izvede vecim uglovima od oko 21deg (merenjem Beranek utvrdio da savijanje horne ispod ovog ugla unosi znacajna izoblicenja) postepeno,

onda se dobija neka vrsta savijenog Voigt pajapa, sto tqwt nije.

Pre xx godina uradio sam takvo savijanje za driver Fostex 208 Sigma. Mislim da je ukupna duzina bila oko 2.4m? A veoma lepo je i izgledao sa prostorom-rupom zbog savijanja, u sredini iz profila od oko 15 cm. To je omogucabalo da se konektori za montiraju tik iza drivera a unutrasnje ozicenje skrati na svega 15/20cm... Fenomenalno je radio cak i sa otvorenim ustima... Jako dobar cist bas u izobilju. Nazalost nije bilo digitalnih gadgeta pa nema fotogrfija [emoji20]

A verzija sa RCA LS1?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

RCA LC1 može na osnovu TS parametara. Zen ima te kabinete pa ako zeli moze reci nesto na tu temu? Ja se pripremam ponovo uraditi iste uz božiju pomoć offcourse... Nekako mi to najbolje do sada radi u prihvatljivim dimenzijama...

 

IMG_3003.jpg

response_folded_voigt.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Beli said:

Jasno je meni bilo šta si ti napisao. Evo, ako koza laže, rog ne laže:

Paul Voigt is best known for the conical quater wave horn, the Voigt pipe - also known by its' English name and abbreviation: Tapered Quarter 

Loudspeaker enclosure

TQWT

Enclosure designs

Nisam hteo da se nadmudrujemo. Hteo sam samo da kažem da su to sve samo razne varijante koje proizilaze iz  iste teorije, a koju je osmislio Paul Voigt.

 Zato i mislim da dolazi do zbrke u terminologiji. Neki koriste i termine poput folded(što ti podrazumevaš pod tqwt) i straight(što je po tebi voigt pipe) tqwt.

Ne znaci ako si pronasao na internetu da je tacno. Nema zbrke tqwt je skracenica za princip a i Voigt horna i tqwt kabinet koriste slican princip sa kljucnim razlikama.

1. Samo jedan dizajn je Voigt horna i on je prav, driver se nalazi na 1/3 duzine a horna je otvorena i nema port. Ako ne zadovoljava ove uslove nije Voigt horna nego neki drugi dizajn...

2. TQWT dizajn ima port, driver nije na 1/3 duzine i ima kosu precku na sredini kurije koja "savija" transmisiju za 180stepeni. Ima vise varijacija. Folded Voigt je izmisljeni naziv i ustvari spada u tqwt kabinet.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma OK Zoki, hteo sam samo da pojednostavim stvari, a u stvari se samo zakomplikovalo. Mada, moram da priznam, da još nigde do sada nisam video ove pojmove definisane onako kao što si ti napisao u prethodnom postu. 

Btw, bez nekih ozbiljnih referenci, i ovo što si ti napisao je samo još jedna informacija sa Interneta.:loleverybody:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bilo kako bilo legendarni Voigt je dao smernice za jedan neverovatno znacajan dizajn. Koji btw, zvuci odlicno. :)

imam jednu ideju za FR jedinice u tqwt tipu horne. jednostavno je. Koriste se samo elementi iz istorije kabineta i zvucnika.

a. Prava horna oko 2.4m duzine. Horna "naopako" okrenuta 

b. driver blize plafonu nego podu, iznad linije usiju. :)

c. umesto porta Jordanov A.R.U dole kod usta horne.

d. ispred drivera manji Karlson coupler koji neverovatno rasprskava.

e. opciono, iza drivera na ledjima kabineta Helmhltz komora ili 2 za akusticki tretman eventualnih rezonantnih pikova.

Na ovaj nacin se smanjuje direktivnost, nezgode sa dual conom, zvuk dolazi pod 2 ugla do slusaoca, pored toga sto dolazi sa strane dolazi i blago odozgo. Karlson horna rasrskava i "miksuje" kanale priorodnim putem i bez takozvanog jett-a. Nema direktivnosti. Porast kod FR jedinica ka visokim tonovima se koriguje uglom i polozajem karlson horne ispred drivera. A.R.U jedinica uvodi niske F u prostor, bez klasicnog dugackog bas refleks porta. Ujedno bolje "filtrira" sadrzaje iz centralnog spektra. Na poledjini kabineta u visini 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Oživljanjem teme mi nije bila namera da spominjem Teresonic osim informativno usput. Lowther sam tek čuo u pravom izdanju kod Ecija, 3D "Keln koncert" me je fascinirao, naravno i kod Gosn Dabića čije sam kablove slušao još pre dvadesetak godina. Da ne zvuči dobro po mom ukusu, ne bi ušli u kući il bi izleteli ko što je završio modifikovani Tanoy il Fostex, tu bar nemam ni malo abera, ne vezujem se za stvari il brendove, kad je GM70 ušao u sobu, posle tridesetak sekundi je zapečatio sudbinu unikatne i lično rađene Hirage "Viktor Bradač" i to nakon preko dvadeset godina uživanja. Slušao sam par Teresonic pojačivača uključujući i 300B sa tim Viševica, il tako nekako, cevima, usledio je poziv imenjaku da dođe i počuje Ruskinje. Pri izboru drajvera sam prihvatio njegovu preporuku, "prva ljubav zaborava nema", poredio sam sa nekim X ali sam ostao na 6C, sad imam u kući još 2 para ganc novih, jedan je opet X, ali će šestica ostati sa idejom da se uradi elektro magnet, davnašnja želja još od Tanoy-a, a možda padne i petnaest omska špulna. Ko što rekoh, niz godina sam van sfere i tek sad sam malo proguglo, pored USA vidim da se vrzmaju po Rusiji, Kini il Koreji,... svuda odlične recenzije koje su delom i marketinške ali svako to ne bi bilo moguće da se ne čuju kako se čuju, vrlo lepo da su dostigli desetogodišnjicu:

...................

Što site Vogt-ove cevke, razumemo se, tu postoji niz varijacija na istu temu. Nisam ulazio u istoriju nit je pa ona nešto naročito bitna činjenično, ovo sam recimo našao na netu čisto kao jednu od mnogih kreacija:

voight_d_01_zpstqwhureg.jpg

a ovo je pomenuto skenirano iz nekih novina, neka 1976 godina:

BjarneDel1-1.jpgoriginal_zpsqrdy40qi.jpg

BjarneDel2-2.jpgoriginal_zpsjclehoor.jpg

Voigt-p3.jpgoriginal_zpsvcewzknx.jpg

Voigt-p2-1.jpgoriginal_zpsitng3ocj.jpg

................

Grafički prikaz harmonika, nemam pojma kako bi računski ili vektorski odredio naj bolji podužni položaj drajvera u talasovodu, ko razume molio bih da pojasni, link:

http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/Waves/opecol.html#c1

ohar_zpsopmxguhw.gif

....................

Hiraga je pametna glava, ( tako je govorio pokojni Laza Milutinović Fozgen, kad sam ja slušao hibridni elektrostat, on je ima cevku već) , i mnogima je bio idejno polazište. Imao sam Fostex-a u prekopiranoj Hiraginoj kutiji, radilo to kako treba, kod gosn Dabića je isti drajver ali u drugojačijem kabinetu, nisam slušao. Mnoge se radi Resavskom metodom, kopiranjem bez ulaženja u problematiku pa kako ispadne, većinom loše. Postoji niz nekih kalkulatora koje ko zna koje ima algoritme, mahom izbacuju kraće dužine, ovo je jedan koji daje bolji proračun:

http://www.mh-audio.nl/TQWT.asp?c=y#ready

Gledajući youtube, Mr. Mika je naveo da je u Ingenium-u izbačeno punjenje i da je kutija praktično kao muzički instrument, slatko sam se nasmejo jer sam i ja to uradio u pomenutom pokušaju da zamenim sintetičku vunu prirodnom uz merenje mikrofonom, posle dosta zezanja sam odlučio da krenem od nule, tj. praznog zvučnika i kad sam ga čuo, tako je i ostao, stoje samo na delu stranica tanki filčevi. Laza je kasnije napravio ravan TQWT uz Dabićevu postavku al sa drugim FR drajverom, golih zidova i bez ispune, jeste bio tankosić dole ali verno živahan.

Link koji je Beli postavio sam iščitavao ko zna koliko puta kroz protekle godine i sad mi je zapelo za oko:

"There is fortunately another option. Instead of troublesome tuning, two or more pipes can be employed in one enclosure, possibly even with different drivers. One pipe should be tuned exactly 1/2 octave below the other, once the minimal stuffing in the throat (the narrowes point in the tapered tube) is taken into account. The trick is to have a major port resonance at the lowest frequency desired (essentially the driver's resonance)."

http://yu-ra.tripod.com/tqwta.htm

Nacrtao je meni Gosn Daba trocevku al tad me nije interesovalo i nisam upamtio nacrtano, ZZZ-ov pdf fajl bi mogao da bude polazište:

The%20Ace_zpssdaz8pkg.png

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam slusao ove nove verzije kabineta znam samo da im je vizuelni dizajn po porudzbini uradio moj poznanik vajar Vladimir Ivanović.
 Pokazivao mi je na racunaru secam se 3d modele itd... Mislim da je odlicno uradjeno imajuci u vidu slozen oblik kabinata.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da, dizajn je prelep, jedinstveno prepoznatljiv i savršeno uklopljen svrsi.

Neki lik nudi opciju moguće trocevke:

staggered_tripple_back_loaded_horn_image

dvocevni šnit:

Play_DIY_10-13cm-FullRange_zpsisi8bj1j.j

a gotov kabinet deluje vrlo jednostavno za izradu, na isti način može da se uradi trpl kutija:

STAG-T10_inside_zpse0uzfes0.jpg

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...