Jump to content

O motanju transformatora...


Fukushima

Preporučeni Komentari

Vec sam proveravao smer namotaja je bio dobar...

Свакако да треба повећати и број навоја у секундару да би добио напон као пре домотавања.Додавањем навоја примару,без да се домота и секундар нарушава трансформациони однос,те је логично да ће напон секундара бити мањи,јер си у том случају повећао број навоја по 1VДакле за колико пута повећаш број навоја примара мораш за исто толико пута повећати и број навоја секундара,наравно пазећи на смер мотања да се не би потирали флуксови... :rolleyes:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...
  • Odgovora 41
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Nije direktno vezano za već spominjani trafo, a što kaže jedan naš glumac, "ne može da škodi, a ako ne škodi, onda pomaže..."Elem, uhvatio sam se u koštac sa stalnim zujanjem koje je dolazilo iz preamp-skretnice. Ispostavilo se da je do trafoa. Probao sam nekoliko print trafoa i potom i sa toroidnim, međutim, nije stvarno pomoglo. Sada mi je napravljen trafo od 20VA na jezgru od 30VA (torus) sa 2x15V i slepim navojkom. Smanjena je induktivnost što bi trebalo da spreči prerano zasićenje jezgra, a u razgovoru sa majstorom iz Trafka (Trafco) ispada da je to jedini način da se dobije dobar odnos parametara za hifi-audio uređaje. Dolazim do zaključka da treba prilikom naručivanja ili kalkulacije izvedbe toroidnih trafoa predimenzionirati jezgra i za recimo potrebnih 250VA, upotrebiti 400VA jezgro, smanjiti induktivnost primara i onda očekivati da će sve da bude onako kako zapravo očekujemo da treba da bude... Ne znam da li ovo nekome pomaže, ali sam siguran da ne odmaže :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sada mi je napravljen trafo od 20VA na jezgru od 30VA (torus)...Smanjena je induktivnost što bi trebalo da spreči prerano zasićenje jezgra...???

a to da proizvodjaci zakidaju na trafoima je vec receno ovde http://www.diyaudio.rs/topic/1691-transformatori-torusni/ tako da nije nista novo

I ovo sto sam citirao je objasnjeno u istoj temi

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tako je, napravice kako treba, al' da naplate kao "posebno zahtevnu porudzbinu"... :rolleyes:

Meni je naplaćeno po cenovniku u skladu sa veličinom jezgra, ne u skladu sa nominalno deklarisanom snagom. I to je u redu pod uslovom da dobijem trafo koji će odgovarati mojim potrebama :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa dobro, to je i logicno, mada ako je jezgro vece, utrosice se i malko vise zice. Pitanje je samo da li je ustinuto prilikom nominalne deklaracije velicine jezgra za navedenu snagu, al' tu vec ne mozemo nista...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Borko evo nekih formula za izracunavanje namotaja primara u odosu na magnetnu indukciju(ja koristim vrednost max 1Tesla ili manje za power tr.)i gustinu struje (ja koristim vrednost za gustinu struje 2.55 A/cm2, ali moze i neka vrednost od 2 do 3.5...)u odnosu na max Io primara a u zavisnosti od preseka...takodje mozs da proveris i povrsinu jezgraALIsnaga i gubici u jezgru zavise od kakvoce materijala jezgra (lamela) , debljine lamelai jos dosta drugih stvari...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 year later...

Pitanje:

 

Kada se narucuje trafo za lampaski preamp koji treba da ima sledece napone na sekundarima

 

160-0-160VAC, 160-0-160VAC, 0-35VAC, 0-35VAC, 0-8VAC i mozda jos neki pomocni napon za relejcice itd

 

da li prva 4 sekundara sa CTom treba da budu motani bifilarno, ili je to previsok napon za motanje bifilarno? Struje po 100mA.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 6 months later...

Da ne otvaram nove teme.Kako bi snizio voltažu sekundara trafoa iz 18,5 v na 15 v 1,1A ,bez otvaranja ili premotavanja.?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...