Jump to content

O motanju transformatora...


Fukushima

Preporučeni Komentari

Imam neki dobar trafo sa C jezgrima i ekperimentisem nesto sa namotavanjem a davno se time nisam bavio...1. Jezgro je 3 x 3.5cm sto bi trebalo biti oko 100VA.2. Primar sam namotao zicom 0.25mm.Kolika bi trebala biti mirna struja primara (bez opterecenja)? Ja sam dobio vrednost 30mA sto mi se cini mnogo ili gresim?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 41
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

pa iprimara puta 230v i vidi kolika ti je disipacija,pa onda vidi sta ta zica izdrzava pa onda vidi koliki ti je potrosac pa onda mozes da dodjes do zakljucka ...Ako ti je mali potrosac i trafo sve to izdrzava onda mozda moze da prodje.probaj da jezgro bolje stegnes ne bi li nekako smanjio mirnu struju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Borko, ukoliko sam ispratio kako treba radiš u nekoj termo/hidro elektrani. Pokušaj da se obratiš nekom od mlađih elektro inženjera energetike koji je studirao u u Bg (ne znam za ostale fakultete, pa praštejte, nikog ne podcenjujem). Tamo postoji predmet Energetski transformatori i radi se projekat energetskog transformatora sa proračunima u mnogo sitna crevca pa mogu lepo da se uhvate principi rada, proračuni i sl, ukoliko imaš vremena. Jes da su ti transformatori malko veći i mnoge stvari se kod ovih malih zanemare, ali princip je tu.Ja sam se time davno bavio pa ne bih da lupetam i nagađam, sećam se da je bilo mnogo parametara koji utiču jedan na drugi, analiza nije tako jednostavna...Ako se dobro sećam, povećanjem broja primarnih namotaja za isti napon primara bi se dobio trafo koji radi sa manjom gustinom fluksa, što je valjda OK jer je jezgro dalje od zasićenja, ali se plaća manjom snagom transformatora i većim gubicima u bakru. Tih 30mA u praznom hodu se zove struja magnećenja jezgra i normalno je da postoji, sad kolika je normalna u mA to već ne znam.Poz.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

veci broj namotaja - veca induktivnost - manja mirna struja odokativna metoda za sve trafoe , ne uzimajuci u obzir specificnosti jezgra - N/VN/V= 45/Sfegde je Sfe fizicki presek jezgra x 0,9postoji i korektivni faktor - za recimo trafoe od 100-900VA tako da ispada Np = 220 x N/V x 0,9sve ovo po secanju - zadnji put sam racunao trafo pre 7-8 godina

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da to je ta racunica, po kojoj racunam broj namotaja.Hvala ManicP ali ne bi da dosadjujem kolegama oko literature jer ne planiram da se dublje upustam u problematiku.Zen (ili bilo ko drugi) najvise bi mi pomoglo ako neko ima pri ruci bilo kakav trafo od 100W (presek jezgra oko 10cm2 ) samo da izmeri struju primara neopterecenog transformatora...Hvala jos jednom :clapping:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ili ja... Taman imam jedan iz Ricoh fotokopira... 230VAC/50Hz/0.5A Ako uspem da ga skinem sa pločice, smerim ga. Konačno, sada imam DVA instrumenta u kojima je 200mA osigurač ispravan :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam skidao sa pločice jer na oba sekundara ima osigurače pa sam odstranjivanjem istih, omogućio neopterećeno stanje transformatora. Dakle ovako:Kod uključenja, trafo trgne otprilike nekih 1.4A na veoma kratko, a potom se struja koju vuče (neopterećen trafo) smanji na nekih 10mA Pošto je u pitanju klasičan trafo preseka (koliko mogu da smerim) malo ispod 10cm2 a matematika 230Vx0.5A daje približno oko 100VA, onda mislim da ovo može da bude informacija koju si tražio.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U pitanju je dvostruko C jezgro. Stavio sam duplo tanju zicu za primar jer ce trafo biti opterecen sa oko 25W.Verovatno cu da sacuvam ovaj trafo za preamp pa ce ici kod nekog strucnog na motanje, ko bar ima motalicu :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hehe posle poduhvata izmerio sekundar i umesto 45V imao sam 9V :sarcastic_hand: Dodatni namotaji primara izbaceni :scratch_head:

:D А да пробаш да намоташ исте те додатне намотаје али сада у супротном смеру,односно у смеру већ намотаних навоја примара.Овако како си их ти био домотао урадио си то у супротном смеру те ти је због тога и опао напон. :cheers:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...