Jump to content

Zanimljive, smešne i čudne fotografije


Preporučeni Komentari

  • Odgovora 14.4k
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

pre 8 minuta, shonne reče

buljim u ovu slika 2 dana i ne kapiram preko phone, sto sam ja glup a vi se smejete, a ja ne kapiram. :D


Imao sam sreće, pa sam ju prvi put vidio na zaslonu televizora inače bih se i ja češao po glavi da sam ju negdje usput pogledao na mobitelu. Pogotovo ako ne bih uključio HD (Čitaj: Stavio naočale "za čitanje"). :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 minutes ago, zek said:

Jesi li konačno skontao u čemu je štos?

Ako nisi neka ostane još koji dan za objašnjenje....:D

jesam. Omatorelo se. Sto zero kaze, treba veci ekran za ove mlade "starce". Polako me stizu godine :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije smjesno, ali je zanimljivo:  

Shavarsh Karapetyan, https://en.wikipedia.org/wiki/Shavarsh_Karapetyan

https://www.rbth.com/history/333426-shavarsh-karapetyan-yereven-incident

In 1976, Shavarsh Karapetyan, an Armenian Olympic swimmer, had just completed a 12-mile run with his brother when they saw a trolley bus crash into a dam reservoir. The trolley bus sank 80 feet offshore at a depth of 33 feet. Shavarsh immediately dove in and swam to the bus and despite zero visibility, managed to kick in the back window, injuring himself in the process. He proceeded to save twenty people trapped in the bus, one at a time, for hours.

The combined effect of the cold water and his inquiries from breaking the glass window led to his hospitalization for 45 days after the incident, during which time he developed pneumonia, sepsis, and lung damage which ended his athletic career.

For years, his story wasn't known, until an article about the event identified him by name in 1982. In 1985, he happened to pass by a burning building and rushed inside, again saving people trapped inside one at a time until he collapsed. He was again hospitalized with severe burns and lung damage.

He's still kicking it at 66. Just an awesome person I learned about today and thought I'd share. 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   1 član

×
×
  • Kreiraj novo...