Jump to content

Roscoe Player...


InSides

Preporučeni Komentari

УВОД

Мада ми је грамофон још увек примарни извор, репродукција дигиталних записа је још увек веома важан део система репродукције. Када сам склопио овај систем, планирао сам да склопим посебан PC за репродукцију, али се то није материјализовало.

Силом прилике, користио сам IBM ThinkPad T42 / foobar2000 у комбинацији са Edirol UA-25 интерфејсом, па кад је Mac постао неупотребљив као Windows машина [цркла партиција] прешао сам на OSX / AyreWave са Edirol UA-25 интерфејсом. Све је то свирало задовољавајуће, до те мере што нисам имао неких претензија око промене.

Неколико недеља касније од тог статус кво-а, AyreWave је затражио Snow Leopard, комшија затражио да купи Mac-а, и остао сам без једне карике у ланцу.

Шта сад? Већ сам имао EMU 1212m [само дигитални 1010 део, аналогна 0202 картица одавно отишла у неповрат] и ближио се пут у Софији [могућност набавке потребних компоненти] и решио да се опет вратим оригиналном плану.

ПОТРЕБЕ

Једноставне:

1. PC мора бити нечујан. Значи нема вентилатора нигде. Пасивна плоча, пасивно напајање [DC-DC], тврди диск или SSD или 2.5" скутијан у QuietDrive, без оптичких уређaја.

2. Квалитетни дигитални излаз. По могућности до 192KHz као futureproof. EMU 1212m има и коаксијалне и оптичке порте, оптика [ADAT] иде до 192KHz. Као бонус, EMU 1212m има могућност синхронизације преко ADAT-а и оптике. Видети доле око експериментисања.

3. Комотни фактор величине. LC-19B-R се сасвим фино уклапа.

4. Headless контрола. Да избегнем мониторе, тастатуре и маусе, контрола би се извела преко VNC-а. И foobar2000-a. Видети доле око контролу.

ХАРДВЕР

post-47-0-02651200-1292598703_thumb.jpg

Овде сам навео цене које сам ја платио. Већина њих је репрезентативна и за Србију - али свакако имајте у вид варијације.

1. Intel D510MO - потпуно fanless интегрирана плоча у miniITX фактору са D510 Atom процесором. 67 ЕУР.

2. SilverStone LC-19B-R - танко кућиште са интегрисаном 120W DC/DC плочицом. 118 ЕУР.

3. EMU 1212m - само 1010 дигитална картица. Ја сам своју набавио пре неко време - нисам сигуран да се још производи. 115 ЕУР.

4. KingMax 2GB DDR2 800 - сасвим довољно, чини ми се. 34 ЕУР.

5. Samsung HM500JJ 500GB SATA 2.5" - тихо и брзо. 52 ЕУР.

6. Scythe QuietDrive 2.5" - да охлади и утиша драјв и да се може монтирати у 3.5" беј. 22 ЕУР.

СОФТВЕР

1. Windows XP SP3. Cics оптимизације система и BIOS-а.

2. EMU PatchMix DSP. Драјвери и контрола EMU DSP-а.

3. foobar2000. Базични софтвер.

4. RealVNC. Даљинска headless контрола.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 62
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

СКЛАПАЊЕ

Почео сам са склапањем тврдог диска. Ово су компоненте QuietDrive-а:

post-47-0-70749800-1292599552_thumb.jpg

Ово је хард драјв у унутрашњем омотачy:

post-47-0-13745100-1292599559_thumb.jpg

Овако изгледа драјв спреман за монтажу:

post-47-0-94011400-1292599563_thumb.jpg

Расклопљен LC-19B-R:

post-47-0-48057100-1292599748_thumb.jpg

Повадио сам све што је било непотребно:

post-47-0-20680200-1292599793_thumb.jpg

Овде се јавио први проблем. ATX кабал је прекратак. Смета на хладњаку процесора и имам проблема да затворим кутију.

post-47-0-84664400-1292599928_thumb.jpg

Шта сам урадио? Окренуо DC/DC плочицу за 180 степени, рутирао кабал поред плоче, и продужио 4 пински кабал за екстерну циглу.

Монтирао плочу, припремио терен за монтажу EMU 1212m:

post-47-0-46680700-1292600073_thumb.jpg

Монтирана картица, повезан тврди диск. Ради!

post-47-0-42655700-1292600112_thumb.jpg

Финално рутирање каблова пре затварања кутије.

post-47-0-62714700-1292600124_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ИНСТАЛАЦИЈА

Урадио сам bone-stock инсталацију Windows XP-a SP3. Затим инсталирао потребне драјвере за чипсет и мрежу, инсталирао EMU DSP + PatchMix, онда VNC сервер, и задње, foobar2000 1.1.1 са неколико екстра компоненти.

Следеће, урадио оптимизацију BIOS-а, омогућио да се машина стартује без периферија, погасио све непотребне сервисе и премерио латенцију. Крајни резултат око 7-9uS. Није још оптимално, али биће.

КОНФИГУРАЦИЈА

Конфигурација Репродукције

EMU 1212m се понаша, са својим софтвером, како хардвер конзола. За сваки sample rate, мора се креирати посебна сесија која садржи улазе, излазе, рутирање, основну фрекфенцију, као и извор клока. Сваку пут кад се компјутер подигне, учита задња подесивања.

Креирао сам три сесије, за 44.1KHz, 88.2KHz и 96.0KHz. За све ове сесије, преклопио сам ADAT / оптику у S/PDIF, и онда сетирао EMU да користи интерни клок.

Са изузетком сесије за 44.1KHz. :)

Мој DAC, Harman Kardon HK990, користи 22.5792MHz осцилатор за прави 44.1KHz клок. Такође, има дигитални излаз, па сам подесио EMU да користи HD990 као извор клока за 44.1KHz и довео их у синхронизацији.

У foobar2000-у склапам скрипту која омогућава аутоматски избор сесија зависно од материјала.

Са стране foobar2000-а, користим нативну ASIO компоненту без resampling-а.

Конфигурација Контроле

Планирао сам користити VNC и за свакодневну контролу, али онда сам наишао на ово:

foo-httpcontrol

Ево како то изгледа у класичном browser-у:

post-47-0-01355000-1292600905_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ИМПРЕСИЈЕ

Па ваљда за неколико дана... ...први утисци су да нисам уназадио систем - свира бар довољно добро као и прије. Рекао бих боље... ...али дајте ми ипак неколико дана.

Ево финалног производа:

post-47-0-51260200-1292601067_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Видим да ја причам сам са собом... :) Ал добро.PC ради већ 30+ сати непрекинуто и не видим неке проблеме око грејања и стабилности. Немам инсталирани температурни монитор да дам прецизне температуре, али је хладњак изнад процесора и чипсета [заједнички хладњак] релативно млак, да могу комотно да држим руку на њега.Знам, знам... јако научни метод, али шта ћеш.Више од пола поклопца је перфориран, и то му дође тачно изнад плоче и EMU картице - потенцијал за вентилацију, мада пасивну, је прилично велик.DC/DC плочица се уопште не греје - мада постоји један малени хладњак тамо. Екстерна цигла је такође млака.Једини корак који сам прескокнуо је елиминација драјвера за графичку карту. То је следеће на списку - али не журим се баш......прилично добро свира. :Viannen_loungelizard:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kao sto rekkkkkokkkpratim ja - jos narocito ako si upratio da sam se raspitivao negde skoro oko slicne plocicemada ja za sada imam malo manje planove - vise media no soundeve ti podsetnik - za chipset shvatiti okvirno - jer ono sto je bitno - sam chip area zna biti poprilicno vruce od periferije hladnjaka koju mi mozemo pipnuti

post-2-0-51839900-1292626622_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Видим да ја причам сам са собом... :) Ал добро.

he he he... kad bi samo znao koliko je problematika aktuelna i sta nam se sve vrti po glavama, samo sto to nemusto izrazavamo.. :Viannen_loungelizard: nego da li bi neki (s)linux mogao da padne tu? :dubbio: da li je nekom padalo na pamet da na nesto ovako nakalemi touch screen? mislim, da li je uopste izvodljivo?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

he he he... kad bi samo znao koliko je problematika aktuelna i sta nam se sve vrti po glavama, samo sto to nemusto izrazavamo.. :Viannen_loungelizard: nego da li bi neki (s)linux mogao da padne tu? :dubbio:

Da. Da. :to_become_senile:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ima ovde dosta Linuksaša, ali sve su to lenčuge, niko da se pozabavi implementacijom Linux-based plejera. :sarcastic_hand: Nece se tu nista pregrevati posto ti sve to trosi mozda oko 40W. Na ploci se mnogo vise greje graficki cip od Atoma, ali verujem da ove nove verzije dosta manje disipuju. GPU na onoj mojoj (bivsoj) poloci je dosta grejao i tu je i bio fan, ne na CPU.Odlicno sto si slozio kablove, tako se jos bolje hladi, a i kuciste je vrlo pametno reseno sa tom perforacijom na gornjem limu.Nelson Pass koristi naucnu istu "naucnu metodu" za merenje temperature hladnjaka. ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ima ovde dosta Linuksaša, ali sve su to lenčuge, niko da se pozabavi implementacijom Linux-based plejera. :sarcastic_hand:

A i što bi se nešto diralo. aplay i udri... K'o kad se stavi ploča na gramofon...+1 za DeadBeef... (zato jer ume (i 'oće) da radi sa ALSA direct-no na device...) ako se. baš, hoće GUI, lista, sve...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Видим да ја причам сам са собом... :) Ал добро.

:dubbio:  Ima dosta nas ovde što pomno pratimo, neg ćutimo jer će tema ubrzo da se pretvori u raspravu o rakiji i svastikama.  E u materinu, sad sam ja prvi počeo...  :blackeye:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sasvim dobro odradjen posao. Hardver je vise nego dobar. Ta SilverStone kucista su odlicna, skoro sam radio sa ovim.

Хвала. Баш онако квалитетно ради посао, бар за сад. Мислио сам да би било проблема кад почнем са неком интензивнијом ресамплинг шемом, али нема проблема још.Ово ме потсетило - треба да активирам memory playback у foobar2000-у.

he he he... kad bi samo znao koliko je problematika aktuelna i sta nam se sve vrti po glavama, samo sto to nemusto izrazavamo.. :Viannen_loungelizard: nego da li bi neki (s)linux mogao da padne tu? :dubbio: da li je nekom padalo na pamet da na nesto ovako nakalemi touch screen? mislim, da li je uopste izvodljivo?

Тек сам почео да схваћам Linux. Можда некад у будућности, али за сада XP ради одлично.Што се тиче touch screen-а, оригинални cics-ов водич користи Zalman HD160XT који има touch screen.Две фине локалне опције:1. SilverStone GD-02B-MT - 4.3" screen - ~320EUR.2. SilverStone CW03B-MT - 7" screen - ~700EUR.Толико за сада. :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni. Wireless touch screen tacnije, ukoliko postoji tako nesto... :to_become_senile:

Постоји. Зове се iPad. Мало скупо, ал...Уствари, било који таблет са интегрираним интернет претраживачем би завршио посао. Рецимо, Dell Streak, Galaxy Tab, Viewsonic ViewPad итд...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Што се тиче touch screen-а, оригинални cics-ов водич користи Zalman HD160XT који има touch screen.Две фине локалне опције:1. SilverStone GD-02B-MT - 4.3" screen - ~320EUR.2. SilverStone CW03B-MT - 7" screen - ~700EUR.Толико за сада. :)

bolesno dobra ideja..moze to i jeftinije ? :sarcastic_hand:

Meni. Wireless touch screen tacnije, ukoliko postoji tako nesto... :to_become_senile:

us`o si mi u poslednju misao.. :Viannen_loungelizard:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Cics оптимизације система и BIOS-а <------ Jel ima neko da mi pošalje ovo na mail. Ja sam imao ali sam greškom pri seobi obrisao. Hvala unapred. Inače pomno pratim ne samo ovu temu već i sve vezano za ovu oblast.@InsidesKućište je prelepo i ja bih odabrao crnu boju, mada moram da priznam da je sivo lepše. Razmišljaš li da menjaš kabl za napajanje?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Cics оптимизације система и BIOS-а <------ Jel ima neko da mi pošalje ovo na mail. Ja sam imao ali sam greškom pri seobi obrisao. Hvala unapred. Inače pomno pratim ne samo ovu temu već i sve vezano za ovu oblast.@InsidesKućište je prelepo i ja bih odabrao crnu boju, mada moram da priznam da je sivo lepše. Razmišljaš li da menjaš kabl za napajanje?

Je l' ovo: http://photos.imageevent.com/cics/theartofbuildingcomputertransports/The%20art%20of%20building%20Computer%20Transports.pdf ...?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...