Jump to content

Putem beznađa do TVC-a


Daudio

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 194
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

I šta smo ono zaključili o TVC-u?1-pravimo2-ne pravimo? :robots000_2:

Закључили смо следеће:1. Правимо2. На жалост обично нам живот диктира свој темпо,а не ми њему наш.Приоритетних обавеза је превише,слободног времена за хоби готово да и нема.Ето колико има од момента отварања теме а тек сам јуче успео да намотам тек пробни трафо.Нисам га још бацио на неке озбиљне тестове,на прво слушање изгледа да сам у неком делу омашио смер мотања-дешава се кад се мота 16 слојева а за сваки се окреће тело и онда се спајају супротни намотаји,да буде још компликованије уместо да се изводи раде серијски у оваквом мотању треба имати дигитрон стално при руци и целу шему мотања у глави или на папиру......Шта сам добиотрафо је мотан са кораком од 2дБ и лепо диже ниво све до неких -8дб када се чујно стиче утисак да је слабији и од -20дб,да би се на -3 и на максимуму нормално понашао.Да ли се ту ради о неусклађеним импедансама или омашеном смеру мотања треба тек да откријем.У најгорем случају уследиће ново мотање.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

post-23-0-94144200-1293992156_thumb.jpgНачин мотања и спајања намотаја секундара.Приказан само секундар,примар је истоветан по броју намотаја и смеру мотања само нема изводе.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Рађено по следећем прорачунуpost-23-0-07596300-1293992341_thumb.jpgОно јадно дописано су резултати добијени када се на примар прикључи 12.6В 50Хз.крајње десно је број намотаја када се обрне редослед мотања од максимума до минимума-лакше је правити толики број извода на последњем слоју него на почетном.Дакле као што сам "прошле године",напоменуо ово изгледа јадно и тако звучи.После вишечасовног мозгања нисам успео да одгонетнем у чему је проблем.Знам сигурно следеће:1. начин мотања обезбеђује да се сачува потребан смер магнетног поља ,што на крају треба да резултује и очувањем индуктивитета,2. 2000 намотаја обезбеђују довољан инуктивитет 3. DC отпор расте пратећи број намотаја у изводима,нема кратког споја са примаром4. На примару постоје изводи на 1414 и 1000 намотају и на њима се добија напон 9.3 односно 6.7в што одговара односу навојаТренутно не могу да сконтам 1.Због чега при односу 1-1 напон на секундару износи само 1.6В 2.зашто напон расте од -46дб до -24дб нормално а затим опададо 0 на -18дб, опет расте и опада на нулу 2 пута све до -2 дб.Све ово је мерено у празном ходу!Звучно од минимума до -24дб атенуација је нормална,чини ми се да је присутан цео спектар.после тога издижу се наизменично високи и басови,или се тотално звук утиша.На максимуму звучно јачина одговара улазу,али чини ми се без дела испод 1кХз.Испробано и као ТVC и као AVC.Обзиром да сам на примару радио изводе за -3 и -6дб, пробао сам и варијанту да примар користим као AVC.У том случају присутан цео спектар и звучно одговара улазном сигналу по јачини и атенуацији.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Једино што ми је на памети да је поремећен однос импеданси и да су због тога и такви резултати.Немам при руци 2 бафера да их ставим на улаз и излаз па да поновим тест. :scratch_head:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sigurno je neka greska u vezivanju i previdjas je (znas ono kad kontrolises zbir i osam puta predjes preko 8+6=15 i ne vidis gresku) - pusti ga malo nek' odmori, a za to vreme napravi jedan ovakav kontrolni setup (sigurno ti i Sloba zajedno imate sve delove a ako proberete JFETove P2 i P3 nisu ni potrebni, a sa jFETovima sa Idss < 15mA nisu ni R1 i R10), a buffer ce ti svakako trebati.

Pot izmedju dva buffera moze da bude bilo koji pristojan pot i kada napravis TVC tako da ceo sklop zvuci bolje nego sa potom znaces da si uradio posao...

post-20-0-20784500-1295692643_thumb.gif

Edit: stavljena ispravna sema.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sipi, E, vala, nek si mu rekao! Ubi me sa ovim ćiriličnim znakama za napon i decibelažu... Morao sam tri puta da čitam da shvatim o čemu priča...Daudio, nemoj se čuditi što si poogrešio negde (ako si), ja sam prso na mnogo manje zbunjenoj šemi... :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

na osnovu posedovanja i slušanja dva različita TVC-a motana u Zrenjaninu, a bez bafera na izlazu, slažem se sa @sipijem da treba malo "odmoriti" projekat. Onda nakon toga hladne glave (za sad bez bafer investicije-ona će doći kasnije hehe), i po mogućnosti uz svedoka (pada mi na pamet @CCC-be) raspariti sekundare uzeti običnu bateriju od 9V, proveriti analognim ili digitalnim uređajem usmerenost namotaja (pada mi na pamet Lenc-ov zakon i slično), sve to lepo zabeležiti ponovo, i ne nervirati se preterano oko svega toga.

To su pobogu, samo transformatori koji su najgora karika lanca na putu audio signala od klarineta do ušne masti u meatus acusticus externus-u, pa prema toma svaki trud da se ta karija iskali do savršenstva su vredni truda i pomena!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

na osnovu posedovanja i slušanja dva različita TVC-a motana u Zrenjaninu, a bez bafera na izlazu, slažem se sa @sipijem da treba malo "odmoriti" projekat. Onda nakon toga hladne glave (za sad bez bafer investicije-ona će doći kasnije hehe), i po mogućnosti uz svedoka (pada mi na pamet @CCC-be) raspariti sekundare uzeti običnu bateriju od 9V, proveriti analognim ili digitalnim uređajem usmerenost namotaja (pada mi na pamet Lenc-ov zakon i slično), sve to lepo zabeležiti ponovo, i ne nervirati se preterano oko svega toga.

To su pobogu, samo transformatori koji su najgora karika lanca na putu audio signala od klarineta do ušne masti u meatus acusticus externus-u, pa prema toma svaki trud da se ta karija iskali do savršenstva su vredni truda i pomena!

То су свакако глупи трафои.

Ленца могу одмах да пошаљем на одмор јер је секундар мотан истоветно као и примар-жица поред жице.

Са примаром је све у реду...тако да је тешко да се негде омашио смер и мотања и везивања

Као што рекох лакше ми је намотати наново све него напрезати очи са жицом 0.09мм.

Наравно кад прођу празници,па кад се захукта атмосфера на послу.

Сведок је добродошао увек,али незнам ни једну персону која има живце да вештачи над жицом од 0.09мм цео боговетни дан :D

Све у свему, истераћу ја то до краја вако или нако

:drinks:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Komso, ako treba buffer, mislim da imam jedan (na PCB ima vise od jednog buffera ) spreman koji moze da se koristi za probe, zajedno sa ispravljacem.Javi se, pa da i to resimo i idemo dalje.:Viannen_loungelizard:

Није комша да се смрзава зарад танких нити и то још замршених.Комша дође на крају кад се вуница испреде. :drinks:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sipi, E, vala, nek si mu rekao! Ubi me sa ovim ćiriličnim znakama za napon i decibelažu... Morao sam tri puta da čitam da shvatim o čemu priča...Daudio, nemoj se čuditi što si poogrešio negde (ako si), ja sam prso na mnogo manje zbunjenoj šemi... :buehehe:

Јес добро збориш!Да сам написо то латиницом свирило би само тако,овако се и жице збуниле :buehehe:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Еви и која фотка за сада неуспелог покушаја,зарад увида у минијатуруpost-23-0-96061000-1294055369_thumb.jpgpost-23-0-19435300-1294055397_thumb.jpgpost-23-0-25710700-1294055460_thumb.jpgpost-23-0-56431100-1294055480_thumb.jpgПредпостављам да је сада јасније зашто сам пре за варијанту да намотам изнова него да нешто ту експериментишем

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Предпостављам да је сада јасније зашто сам пре за варијанту да намотам изнова него да нешто ту експериментишем

:respect:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Еви и која фотка за сада неуспелог покушаја,зарад увида у минијатуруПредпостављам да је сада јасније зашто сам пре за варијанту да намотам изнова него да нешто ту експериментишем

Sa ovi su navodno (navodno samo iz razloga što nisam čuo) postignuti jaaako dobri rezultati.post-21-0-55626200-1294081394_thumb.jpg
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sa ovi su navodno (navodno samo iz razloga što nisam čuo) postignuti jaaako dobri rezultati.post-21-0-55626200-1294081394_thumb.jpg

jesu, to je famozni "drvenko", uradak od pre par godina iz BG. Ne znam gde se zagubio u međuvremenu, ali nije bio uopšte loš za svoj pol i uzrast!
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sa ovi su navodno (navodno samo iz razloga što nisam čuo) postignuti jaaako dobri rezultati.post-21-0-55626200-1294081394_thumb.jpg

Ovo ko Pinokio da je pravio... :rofl: (Šmirgla je zakon ćale!)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo ko Pinokio da je pravio... :rofl: (Šmirgla je zakon ćale!)

da li bi mogao da budeš malo jasniji?-da li si video uradak sa slike i misliš da mu je finalna obrada drveta gruba i da bi mu dobro došlo šmirglanje ili-si i video i slušao uradak sa slike i smatraš da je zvuk pomalo grub pa zahteva šmirglanje?-ili i jedno i drugo?-ili nešto treće?;)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

jesu, to je famozni "drvenko", uradak od pre par godina iz BG. Ne znam gde se zagubio u međuvremenu, ali nije bio uopšte loš za svoj pol i uzrast!

Tog „drvenka“ bih rado dao DnD da ga dopuni sa 2 buffer-a i probao... Taman ima mesta...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...