Jump to content

DIY linear tonearm


stein

Preporučeni Komentari

Zar je moguće da sam sve tako dobro objasnio da niko nema kritike ili pitanje? :scratch_head:

Imam ja, toliko brzo preradjuješ i menjaš odabranu konstrukciju. Zašto? Gde žuriš? Ko ti odredjuje normu?Bez sumnje ti ide od ruke i to je za poštovanje.Imaš li odredjen cilj u pogledu ručice ili će se on pojaviti u toku rada, prerada itd.Voleo bih znati koju ručicu i konstrukciju, DIY, smatraš za superiornu a da je možeš uraditi studiozno i na-te-nane.Ovo pišem krajnje pozitivno i u prijateljskom duhu, da ne shvatiš drugačije. :drinks:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 383
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Leonardo, potpuno razumem o čemu govoriš. Imam ideju, zapravo više, ali od ideje se prelazi u teoretisanje, a pošto ja znam da je pretpostavka majka svih zajeba, onda pokušavam da igram na kartu igranja sa računicama koje su kudikamo pouzdanije od suvoparnih maštarija. Međutim, uvek postoji nešto što može da se previdi pa jednostavno moram neke od suvislijih ideja i da probam. Tek praksa može da pokaže da li je zapravo neki pristup dovoljno dobar ili ne. Ideja sa "V" vođicom je delovala ok dok nisam naišao na već spomenuta dva problema u praksi. Zato moram da probam. Pošto smo se DiZara i ja složili da su "od čovika pametniji čovik i tovar", nadam se da će mi neki čovik možda ukazati na neki očigledan previd pre nego šta probam. :)Ovo bi trebalo da bude dobro. Došao sam do zaključka da duža ručica ipak ima svojih mana. nisu rezonancije u pitanju, pre odnos dužina poluge unutar trougla koji predstavljaju tri tačke, igla i osi dva točkića. Tu bi trebalo promeniti odnos. Trenutačno je dužina ručice možda ipak prevelika naspram razmaka između točkića, odnos je skoro 3:1, bilo bi po meni bolje taj odnos smanjiti na 1:1 što je otprilike kao na 3D modelu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ja glasam za ( a Steinika veec zna) za djeram - jerbo tako ima najmanju ukupnu masusve evidentno vodi u tom pravcui ......

Slažem se. Đeram čeka ležaj... Ipak, ovo mi je baš onako gušt... A znam da može da se uradi savršeno... :Viannen_loungelizard:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Došao sam do zaključka da duža ručica ipak ima svojih mana. nisu rezonancije u pitanju, pre odnos dužina poluge unutar trougla koji predstavljaju tri tačke, igla i osi dva točkića. Tu bi trebalo promeniti odnos. Trenutačno je dužina ručice možda ipak prevelika naspram razmaka između točkića, odnos je skoro 3:1, bilo bi po meni bolje taj odnos smanjiti na 1:1 što je otprilike kao na 3D modelu...

А зашто је ово, конкретно, проблем?Укупна тежина ручице? Па то се да још смањити:1. Мањи headshell.2. Другачији профил акрилне плоче која спаја лежајеве и ручицу [Y профил рецимо уместо трокута].Резонанције? Па овде:1. Дампирање ручице - [код нас се продукт зове пур-пена].2. Подвојити тег на два дела [примарни/додатни].3. Спустити тег испод нивоа stylus-а.4. Израдити тег од два различита материјала [constrained layer итд].Можда сам превидео нешто?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da ova verzija koju sam uradio u programu zadovoljava bukvalno sve kriterijume. Headshell može da se smanji za nijansu, ali to može da smanji težinu za još nekih pola grama što već nikako nije kritično. Na nekih 5cm dužine slobodnog kraka sa karbon cevkom, rezonantna frekvencija je toliko visoko da se verovatno neće čuti, posebno ako se sklop spoji lepljenjem , a reč je o mixu toliko raznorodnih materijala da će se rezonancije potirati: drvo, aluminijum, mesing, epoxy, karbon, možda prstenčić od gume kod protivtega... Protivteg na kratkoj ručici ne može da bude ispod nivoa igle jer je ručica praktično cela iznad ploče... Teg je toliko mali da nema smisla deliti ga na dva ili više delova...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Što se nekih rešenja tiče, meni je čista ravna, paralelno prateća izvedba bez pivota najomiljeniji idejni koncept. Na tome se radilo dosta, mnogo je rešenja pivotnih (šestarskih) ručica koje su ujedno trebale da omoguće i bezgrešno praćenje brazde... (a sve uglavnom prateći ideju na kojoj je bazirana i Sakura)

post-13-0-35883000-1298206168_thumb.jpgpost-13-0-51746300-1298206180_thumb.jpg

post-13-0-20658700-1298206263_thumb.jpgpost-13-0-24053200-1298206272_thumb.jpgpost-13-0-27834000-1298206425_thumb.jpg

Predivan thread o svemu ovome na big DIYA

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mathematics... :Viannen_loungelizard::to_become_senile::sporty095_2:

Da, mathematics, ali za razliku od suve teorije, kao na primer priče o idealnom emiteru gde membrana treba da bude beskonačno kruta i beskonačno lagana (teoretski), ni ovde ne postoji mogućnost da se težina anulira na masu reda veličine m=0, svi materijali imaju neku masu, svaki komad te mase predstavlja neki otpor u kretanju u mehaničkom smislu, a pošto živimo i funkcionišemo unutar tako ograničenog okruženja, pa još pride svega nemamo pristupa materijalima ili tehnologiji koja bi omogućila bilo šta nalik perpetuum mobile ideji, imamo gubitke u energiji zbog otpora u kretanju koju predstavljaju frikcioni elementi. Jedino što možemo da uradimo je da se povinujemo zakonitostima koje postoje i izmajmunišemo nešto što radi dovoljno dobro. Savršeno svakako ne može :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da, mathematics, ali za razliku od suve teorije, kao na primer priče o idealnom emiteru gde membrana treba da bude beskonačno kruta i beskonačno lagana (teoretski), ni ovde ne postoji mogućnost da se težina anulira na masu reda veličine m=0, svi materijali imaju neku masu, svaki komad te mase predstavlja neki otpor u kretanju u mehaničkom smislu, a pošto živimo i funkcionišemo unutar tako ograničenog okruženja, pa još pride svega nemamo pristupa materijalima ili tehnologiji koja bi omogućila bilo šta nalik perpetuum mobile ideji, imamo gubitke u energiji zbog otpora u kretanju koju predstavljaju frikcioni elementi. Jedino što možemo da uradimo je da se povinujemo zakonitostima koje postoje i izmajmunišemo nešto što radi dovoljno dobro. Savršeno svakako ne može :)

Ma, ja sam mislio nešto drugo: onu stranicu sam, skoro celu, razumeo...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Natrčah na malo karbonskih šipki za aeromodelare, možda može Stein nešto da iskoristi LINK. Jes da je Hong Kong, ali funkcioniše radnja bez greške, uzimalo se već...

A ja, pošto nemam ni jednu ploču, a ni okretalo nastavljam sa  :popcorn::coffee:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Natrčah na malo karbonskih šipki za aeromodelare, možda može Stein nešto da iskoristi LINK. Jes da je Hong Kong, ali funkcioniše radnja bez greške, uzimalo se već...A ja, pošto nemam ni jednu ploču, a ni okretalo nastavljam sa  :popcorn::coffee:

Transport bi me više koštao nego cevka. Neka ga, imam ja iz radnje, već kupio, doneo, isekao... Samo da prođe ovaj ručak za skakavce...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...