Jump to content

DIY linear tonearm


stein

Preporučeni Komentari

Otvaram ovu temu da sagledam eventualne ideje kolektivne mudrosti poznatije kao kolege sa foruma.

Ručicu ću svakako da napravim, biće čisto mehanička (dakle, ideje sa raznim motorima, PIC-om kontrolisanim motorima, pumpama na ulje, vodu, razne druge fluide i gasove sam razmotrio, analizirao i odbacio) i sada pitanja koja imam pred sobom ostaju krajnje jednostavna, samo treba da prelomim između nekoliko definisanih rešenja.

Prvo rešenje, koje za sada preferiram je ručica veoma kratkog tela koja se pomera na napetoj struni od čelične ili inox žice, eventualno, struni od najlona. Školjku i cevčicu sa protivtegom bi u ovoj varijanti vodila mala "kolica" sa dva užljebljena točkića. Detalji izvedbe nisu bitni u ovom trenutku, bitno je osmisliti dovođenje igle u liniju tangente i odstranjivanje sa prostora iznad sam gramofonske ploče. Tu postoje dva rešenja koja su i do sada primenjivana u praksi, a jedno je izrada klizača po dubini po kojima se nosač ručice dovodi napred u položaj gde se vrh igle dovodi na poluprečnik ploče, i isto tako, reverzibilno, nosač se nakon odsvirane ploče odkliže nazad da oslobodi ploču za skidanje.
Druga opcija je neka forma "šarke" tj okretnog zgloba gde se nosač ručice, kada je zvučnica u krajnjem desnom položaju (igla van prve brazde ploče) podiže do vertikalnog položaja s leva na desno, dakle, radi okretanje oko šarke koja u radnom položaju dovodi vođicu/šini/klizač u vodoravan položaj, paralelan sa pločom, a tokom procesa skidanja i stavljanja ploče, drži vođicu u vertikalnom položaju, oslobađajući prostor iznad tanjira.

Postoji opcija sa nešto većom masom ručice koja rešava ovaj problem, a zahteva da vođica ručice bude iza radijusa tanjira, ili bar dovoljno daleko iza linije osovine da se ploča može menjati. To po mojim merenjima i istraživanjima mora da bude bar nekih 120-125mm minimalne dužine od linije gde ručica klizi do vrha igle. Konstrukcijski deluje jednostavnije, ali zbog nešto veće sveukupne mase ručice, može da iziskuje još finiji sistem kretnih elemenata koji ne bi predstavljali relevantan otpor u kretanju ručice u toku reprodukcije.

Problem koji sada imam je ne samo odluka koji od ova dva rešenja primeniti, nego i konkretizovati odabir elemenata od kojih bi se ručica sagradila.

 

 

Edit: blog na temu: http://www.diyaudio.rs/blog/4/entry-143-diy-turntable-and-linear-tracking-tonearm-samogradnja-gramofona-i-tangencijalne-ru%C4%8Dice/

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 383
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Kako imash pristup mashinskoj radionici, bilo koji pristup ne bi trebalo biti problem.

Mogu da ponudim samo nekoliko misli u vezi tvojih razmatranja:

1. Kratka ruchica, nosac sa mehanizmom "sharke":

Clearaudio TT-3 / Sowther

Naslednik Sowther ruchica, TT-3 / TT-2 imaju kratku ruchicu i mehanizam sharke. Ne znam koliko je komplicirano za izvesti, ali smatram da je obavezno proizvesti neki mehanizam za blokiranje kratke ruchice kad se "sharka" koristi pri promenu ploche.

2. Kratka ruchica, nosach sa "kliznim" mehanizmom:

Clearaudio Statement TT-1

Moji inzenjerski favorit, i mozda i najkompliciranija komponenta za izvesti. Ceo nosach sa sve zicom, tochkiche i ruchicom klizi preko ploche u procesu menjanja LP-ja. Valjda dobra moguchnost za iskoristiti valjake od starog printera / skenera.

3. Kratka ruchica, nepokretni nosach:

Trans-Fi Terminator [Ladegaard Clone]

Ne glasam za air bearing ruchice, samo dajem primer za izvedbu nosacha.

Teshko za izvestu u ovoj varijaciji - ako je noshac nepokretan, mora se paziti da kad se menja plocha, ne poremeti napetu strunu koja nosi ruchicu.

A sad nekoliko pitanja, za mene. :)

1. Koje chesh nazubljene tochkiche koristiti? Ja sam nashao neshto ovakvo:

V-Groove Bearing

U-Groove Bearing

Ali na zalost, ne vole slati za Makedoniju.

2. Jesi li razmishljao oko mehanizma za VTA?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kako imash pristup mashinskoj radionici, bilo koji pristup ne bi trebalo biti problem.

Znam sve ovo iznešeno, trenutačno radim na ideji koju mi je čini mi se najlakše odraditi, uz minimum petljanja, malo duža ručica, ležajevi 623... Naravno, ovo je samo studija, bez ikakvih sigurnih ili konačnih preferencijala. Probam, pa ako bude radilo, super, a ako ne budem zadovoljan, idemo dalje. Za sada deluje najjednostavnije i bez mnogo petljanja ili komplikacija...post-13-0-25366500-1291586721_thumb.jpg post-13-0-98539600-1291586735_thumb.jpgŠto se tiče VTA, ručica je već odavno sagrađena, čekam samo da završim bazu i odredim potrebne gabarite stuba na kojem visi ručica i da se onda to sklopi.Bajdvej, ležaj 623 je najmanji koji sam našao u slobodnoj prodaji. Ako se stavi u cev prečnika 12mm iznutra, trči samo po dve ivične površine, u njega paše vijak M3 i ne košta mnogo. Ovi tvoji ležajevi koje si spomenuo, deluju lepo, ali nedostižno.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

......Bajdvej, ležaj 623 je najmanji koji sam našao u slobodnoj prodaji. Ako se stavi u cev prečnika 12mm iznutra, trči samo po dve ivične površine,.....

nece valjati - zamisli otpor koji ce predstavljati za slucaj warped povrsine ploce ;cak i da nije warped da vidis golim okom - nemas efekat klackalice koji moras imati - da ne bi bilo silovanja kantileveramoras imati minimalni otpor za rotaciju upravnu na cev rucice ( kad shell/glava ide gore-dole) , a to nemas - jer bi lezaj morao da klize bocno u cevito sto insides predlaze - dva lezaja na nozastom nosacu - to resenje zadovoljava pomenuti kriterijumako nadjes lokalno minijaturni lezaj sa ivicno montiranim segerom - izvadis njega i imas kanalako ne - kupuj na ebay-u
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da sam našao rešenje za prvi prototip. Dva ležaja za levo-desno, u sredini jedan mali zglob koji omogućava ručici, tj zvučnici hod gore dole. Taj zglob će ići na isti deo gde su i dva ležaja. Ako sam u pravu, posle mogu da probam sa kraćom i dužom ručicom, bez da menjam ovo mehaničko rešenje. Za sada, bez crteža, sada sam na poslu pa imam preča posla, od nečega mora da se sva ova zajebancija i finansira :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@ Stein

Da li si obratio pažnu na gramofone i ručku firme Opus 3? To je ona ista firma koja je širom sveta poznata po dobrim snimcima akustične muzike, od klasike, starog džeza, etno-folk manira i sl. E, pa oni prave fenomenalnu tangencijalnu ručku, koja je ujedno veoma jednostavna kako za proizvodnju, tako i za štelovanje. Evo ga link: http://rauna.e-butik.se/

Moj dobar drugar koristi njihov gramofon sa ručkom već nekih 3-4 godine i veoma je zadovoljan kako sve to svira. Pre toga je imao diy WTA ručicu, pravljenu osamdesetih u Beogradu kod jednog od trojice majstora, i nije bio zadovoljan kako se ona ponašala pri štelovanju. Sada kaže da je kao preporođen.

Još bih dodao nešto što je važno za diy-ere: gazda firme i konstruktor ručke je veoma raspoložen za prepisku, davanje različitih saveta zainteresovanim muzikoljupcima i taj moj drugar je dobio veoma korisne savete od njega, a sve u roku od dan-dva.

I ninja je imao njihov gramofon, pa možda može da kaže neku na ovu temu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da ne citiram sve napisano, sve što si napisao, poznato mi je (odradio sam domaći :)), mene sada muči samo konkretna izrada prototipa ručice. Za sada imam izrađene točkiće i komad L profila na koji su točkići spojeni, i kvadratnu cev od aluminijuma 15x15x1.5mm koja je izglodana tako da točkići mogu da se kreću u žljebu. Sada pokušavam da osmislim najjednostavnije rešenje (priručno) da spojim nosač točkića sa telom ručice, izgleda da od sveg đubreta koje imam kući, baš ništa ne upada onako bez ozbiljne prerade u zamišljeni oblik. Neka, biće i to rešeno, samo da smislim kako ću... :scratch_head:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Test uspeo. Skarabudžena izvedba ideje je potvrdila moje zamisli, sada sledi sabiranje koncentracije, dostupnog materijala i rad na osmišljavanju konkretnih detalja oko izvedbe. Kada bude gotovo, mislim da će se mnogi prijatno iznenaditi oko nekih rešenja koje ću primeniti... :Viannen_loungelizard:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Test uspeo. Skarabudžena izvedba ideje je potvrdila moje zamisli, sada sledi sabiranje koncentracije, dostupnog materijala i rad na osmišljavanju konkretnih detalja oko izvedbe. Kada bude gotovo, mislim da će se mnogi prijatno iznenaditi oko nekih rešenja koje ću primeniti... :Viannen_loungelizard:

Crtez, nekoliko rechenica, mozda neka fotka?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Crtez, nekoliko rechenica, mozda neka fotka?

Radi se, to je najvažnije. Detalji će biti veoma brzo, moram sve da ispipam, proverim, da nekoga ne zavedem pogrešnim detaljima, pa da se posle priča kako se ovde samo lupaju gluposti. Kada bude bliže gotovog, daću i slike i detalje, ali tek kada sve proverim i budem siguran da je tako kako treba da bude.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

da nekoga ne zavedem pogrešnim detaljima, pa da se posle priča kako se ovde samo lupaju gluposti

Pa da ja ostanem jedini koji lupa gluposti ovde? :angry27: U drugim vestima, poruchio sam one lezajeve i shipke o kojima sam ranije prichao. Sachekamo jedno 30 dana da dodju kod mene, pa da vidimo kako to funkcionira. :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa da ja ostanem jedini koji lupa gluposti ovde? :angry27: U drugim vestima, poruchio sam one lezajeve i shipke o kojima sam ranije prichao. Sachekamo jedno 30 dana da dodju kod mene, pa da vidimo kako to funkcionira. :)

"Ovde" znači "ovde na ovom forumu", ne "u ovoj temi" :) Dakle, ne bi bio jedini... Nas je malo, al' smo jaki! :vitez:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Što se tiče VTA, ručica je već odavno sagrađena, čekam samo da završim bazu i odredim potrebne gabarite stuba na kojem visi ručica i da se onda to sklopi.

Tek sam sad video ovo - prelistao celu temu pa... ...da nisi mozda ovde mislio na tvojeg WTA klona?Moje pitanje je bilo oko mehanizma za pomeranje ove nove linearne ruchice gore/dole za podeshavanje VTA [vertical tracking angle].
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tek sam sad video ovo - prelistao celu temu pa... ...da nisi mozda ovde mislio na tvojeg WTA klona?Moje pitanje je bilo oko mehanizma za pomeranje ove nove linearne ruchice gore/dole za podeshavanje VTA [vertical tracking angle].

Ah, to? :blush:Pa to je prosto. Pošto se nikada ne zna koliko će zapravo debeo biti zbir podloge (mat) i ploče, sve se inicijalno planira tako da igla može sa horizontalno postavljenom gornjom površinom zvučnice da dotakne tanjir. Postoje dva načina da se ručica dovede u visinu koja joj je neophodna da bi svi zahtevi bili zadovoljeni. Prvi način je ona brutalno jednostavna izvedba montaže noseće konstrukcije direktno na podlogu (bazu) i dodavanja podloga adekvatne debljine pod nosač ručice, sve dok se ne dobije potrebna pozicija (malo vrljav, ali jeftin način) i drugi metod, izrada dva vertikalna stuba na kojima nosač ručice može da klizi samo po osi ta dva stuba, dakle, samo ka gore ili dole, dok sve ostale pravce kretanja stubovi nosači ne dozvoljavaju. Na samu konstrukciju nosača ručice, tj konstrukcije koja nosi ručicu, dodaje se vijak (šipka, osovina) sa navojem i zavrtanjem ili odvrtanjem, cela konstrukcija se pomera gore ili dole, paralelno sa stubovima nosačima. Gledano sa prednje strane zvučnice, headshell će biti namešten pre fiksiranja cevi ručice na telo nosača klizača paralelno sa točkićima za koje su rupe za montažu točkića odrađene na glodalici, tako da su dva točkića u odnosu na komad na koji su fiksirani idealno paralelni. Glodalica je baš pre nekih mesec dana kalibrisana na sve parametre po osima po kojima pomera komad i od ovoga već tačnije ne bi moglo.Inače, koga zanima malo literatre (nije mu jasno o čemu govorimo), neka pročita ovo: http://www.turntablebasics.com/advice.html i ovo: http://www.theanalogdept.com/adjusting_vta.htm
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ah, to? :blush:

Jasno.Pitam jer ono shto sam hteo da uradim je neki sklop sa bazom koja bi se pomerala gore/dole, na koju bazu onda mogu da dodam skalamerije - recimo, shiljak za unipivot, drzach za linearni lezaj za linearnu ruchicu itd...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jasno.Pitam jer ono shto sam hteo da uradim je neki sklop sa bazom koja bi se pomerala gore/dole, na koju bazu onda mogu da dodam skalamerije - recimo, shiljak za unipivot, drzach za linearni lezaj za linearnu ruchicu itd...

Kod mene će to biti platforme sa strane. Ima ih 4 komada, dve se trajno fiksiraju, a dve se mogu menjati. Imam nekoliko zvučnica, Clearaudio Aurum Cantus za tangencijalnu ručicu, Grado Prestige Black (body) Gold (needle) za WTA klon ručicu i Ortofon OM10 za ne znam još šta bih mogao... možda Sakuru RS1...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Konceptualno rešeno, zadovoljan za početak, još puno ima da se radi dok ne bude skroz gotovo, ali neće biti drastičnih izmena na samoj ručici, osim naravno, protivtega koji je sada eksperimentalnog karaktera. Headshell će se još malo doraditi, probušiti rupica za provlačenje kablova (žičica), fino doterati dužina ručice, iznivelisati da headshell i točkići budu idealno paralelni, izračunati težine tegića i napraviti matematika za balansiranje i podešavanje gazne sile, potom rastavljanje, poliranje i izrada noseće konstrukcije, lifta itd...post-13-0-06394800-1292264470_thumb.jpgpost-13-0-05243300-1292264485_thumb.jpgpost-13-0-34129700-1292264501_thumb.jpgOtpor u kretanju je, moram da priznam, toliko mali da me je iznenadilo da duvanjem mogu da pomeram ručicu... Naravno, ne da duvam dok se ne onesvestim :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...