Jump to content

EL84 PPP


bora

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 162
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

I moje izvinjenje sledi i to veeeliko... i ja sam mislio da je stvar javna, i dace bog da je neko i dovrsi , a da ne zapne sa financijama ko ja :punk:

Na neki način i jeste javna: sve što sam do sada projektovao delio sam "šakom i kapom" -- neobično je da su pojačala (RH serija) baš kao i predpojačala (manje poznata, možda zato što nemaju fancy ime) pravili mnogi ljudi širom sveta (a da ja to znam), ali malo ih je (izgleda) lokalnih diy audiofila napravilo...

Uzgred budi rečeno, predpojačala su odlična, ne što su moja nego što su zaista dobra. Ja bolja nisam umeo da smislim (probao sam razne šeme, ali ništa ne radi tako dobro kao gain block koji bismo mogli da nazovemo CCDGC

Da budemo realni, nije public domain (nije prošlo x godina, a autor je još živ...), možda pre nešto kao Open Source (besplatno za korišćenje). Dokle god je dobronamerna razmena uz poštovanje prava autora, sve "pije vodu". Ne bih, naravno, voleo da saznam da neko pravi i prodaje (nema šanse da se ne bih jedio).

Dakle, naravno da nisam ljut ni na koga, OK je da se objavljuje i priča o tome, dokle god se kaže odakle je došlo... nego ono što mene "muči" je činjenica da niko iz prve ruke ne može da kaže "da, to je takvo i takvo..." a pogotovo za drugu generaciju. Na drugoj strani, stranci su toga toliko napravili (i hvalili se time) da je steklo nekakav "kultni" status, bar prva generacija.

Čak sam našao oglas nekog lika koji pravi pojačala sa EL84 i 807 i prodaje ih kao "bazirana na šemama RH84 i RH807" pri čemu, neverovatno ali istinito, koristi neke sasvim različite šeme (npr. drajveri su iz ECC88 porodice).

Pozdrav,

Alex

PS

Zapeti sa finansijama: meni to deluje tako nestvarno, ali ne zato što sam bogat (daleko bilo) nego zato što sam najviše pojačala projektovao i napravio u periodu kada 'leba nisam imao da jedem (bio totalno nezaposlen) tj. imao sam vremena. Kada imaš vremena, onda nađeš razne stvari za džabe: na primer, trafoe iz Ei Niš lampaških radio aparata (kupiš od cigana pardon Roma populacije za 100 dinara komad, u svakom imaš po jedan trafo za napajanje i jedan izlazni... kada sakupiš nekoliko istih možeš od toga da praviš šta god želiš: prototip RH88 je počeo sa paralelno/redno vezanim Ei trafoima iz radio aparata (uparenih 4 komada, 2 po kanalu) i svirao odlično. Zatim sam kod PiK naručio jedan izlazni trafo, sa kojim je sviralo isto tako odlično (malo više basa, možda...) - a onda sam iz Singapura dobio izlazne trafoe koje je motao neki lokalni lik (iz obližnje Indonezije) koji su eksterno identični PiK samo što su drugačije motani i sviraju, naravno, kao nebo i zemlja.

Da rezimiramo: neki aparat može da se napravi od "salvaged" delova i da radi sasvim OK, tj. bolje od drugih kupljenih i skupo plaćenih. Plaćanje može da bude način da se nabave delovi ali ne garantuje bitno bolji zvuk. Konačno, nabavljanje pravih delova (čak i poklonjenih) koji mogu/ne moraju da budu skupi, proizvodi "zaista dobro pojačalo".

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Господине Александре,Пре свега скидам капу Вашем раду и ту немам замерки.Али чуди ме да се питате зашто нико не говори о Вашим уређајима,тј.и не хвали и не куди.Одговор је јасан-ово је Србија.Све што настане у Србији мора да обиђе пола света и да се онда увезе као светско а наше.И подоста веће великане као што су Тесла и Пупин смо прихватили тек када је свет почео да примењује њихове изуме.Таква нам је судбина.Има Ваших уређаја и у Србији само њихови власници немају намеру да некоме објашњавају и да се убеђују.Док они не проговоре радије се јури по нету и увози "туђа" памет.У вези са финансијама-слажем се са Вама,са малом оградом.Уређај је једноставно направити ко хоће,зна и има воље и то му не дође нешто пуно пара уколико је све сопствених руку дело(првенствено мислим на мотање трафоа),али кад то што смо направили треба да скутијамо,онда треба да се почешамо мало и да видимо чега да се одрекнемо.Наравно ово уз констатацију да уређај треба да изгледа врхунски,мада сада се ја питам зашто нешто и правимо ако не изгледа врхунски.Ето толико на ову тему од мене.Имао бих једно питање за Вас обзиром да сам у неком од Ваших уређаја приметио да сте користили 288 конд 2микро Western elektrika.Занима ме, ако сте у могућности да ми кажете нешто више о том кондензатору ,обзиром да их поседујем али нисам нашао ништа посебно о њима.Поздрав и свако добро.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Има Ваших уређаја и у Србији само њихови власници немају намеру да некоме објашњавају и да се убеђују.

У вези са финансијама-слажем се са Вама,са малом оградом.Уређај је једноставно направити ко хоће,зна и има воље и то му не дође нешто пуно пара уколико је све сопствених руку дело(првенствено мислим на мотање трафоа),али кад то што смо направили треба да скутијамо,онда треба да се почешамо мало и да видимо чега да се одрекнемо.Наравно ово уз констатацију да уређај треба да изгледа врхунски,мада сада се ја питам зашто нешто и правимо ако не изгледа врхунски.

Имао бих једно питање за Вас обзиром да сам у неком од Ваших уређаја приметио да сте користили 288 конд 2микро Western elektrika.

Da krenem od kondenzatora: sličica bi pomogla da osvežim memoriju :punk: ali mislim da tako nešto nikada nisam imao niti upotrebio?

Da nastavim sa početkom: drago mi je ako ih ima, zaista mislim da ne bi trebalo nikog da ubeđuju. Međutim, sama ta konotacija "da objašnjavaju i da se ubeđuju" navodi na pomisao da ima nekog ko suprotno misli, pa ga treba ubediti... ako ne znaju, kako mogu da znaju da im ne odgovara?

Za kraj, samogradnja i cilj igre:

1) Mislim da nije jednostavno motati trafo sam, a nije ga jednostavno ni izračunati (zato što nemaju svi softver, niti znaju da ga koriste... pošto niti jedan softver ništa ne radi sam, već dobijeno treba interpretirati... izuzev ako je specijalno pisan za tu jednu namenu); zato sam i spomenuo jeftino nabavljen postojeći (reciklaža) spram kupovnog. Mnogi su u zabludi da će im veliki lep trafo doneti bolji zvuk (pogotovo kada govorimo o SE pojačalima malih snaga). Dakle, reciklaža a ne samogradnja izlaznih trafoa...

2) Kutijanje je pogotovo u zemlji Stradiji veliki problem svima. Dok g. Amerikanac ili Englez lako poručuju od lokalnog bravara laserski narezano (rupe i ostalo), mi nemamo tako nešto na raspolaganju, a ako i postoji pogon, očekuje se serijska proizvodnja a ne jedan komad. Ništa bolje ni kada treba naći druge alternative.

MEĐUTIM

Moje mišljenje je da ništa ne vredi praviti ako ne svira (i ne funkcioniše) izvanredno. A što se tiče izgleda, projekat će se dugo "krčkati" u vidu što urednijeg breadbord-a, što zbog lakšeg isprobavanja drugih rešenja - što zbog otežanog kutijanja. Znači, meni DIY nije fantastična kutija, nego fantastičan rezultat. Ako može da se skutija kako treba, utoliko bolje :rofl:

Često sam imao kritike na sadržaj nekih lepih kutija sa "zanatskom" kupovnom varijantom domaćih proizvođača (kao "štedeo na komponenatama"), dok nisam u jednu taku kutiju od SE pojačala (pristojne snage) pokušao da spakujem SE pojačalo (moje, male snage) i shvatio da nemam gde da stavim delove (prigušnice, izlazne trafoe, trafoe za napajanje). Dakle, ako SE od 3 lampice + 1 ipsravljačica od 2.5W po kanalu ne može da stane u "kutiju komercijalnog pojačala" od 15W po kanalu koje originalno ima čak 6 lampi (lampetina!), onda je očigledno da kutija ne čini pojačalo.

Pozdrav svima koji čitaju,

Alex

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jos jednom sorry, naravno da je trebalo da pitam prvo, moja 'culpa' je tu najveca...vraticu svoj stari avatar (pevac krelac)...Hvala za tip-ove , a inace cini mi se da je rh84 pravio Sloba -aka -sp300b- i postovao sliku kutije - da se smrznes ...A inace , i vreme je novac, vreme za diy audio dvostruko... tako kaze moja bolja polovina...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Г-дине Александре ево сличица

post-23-125736684303_thumb.jpg

post-23-125736685547_thumb.jpg

Налази се у уређају  LAF RH1619 SE PF (parallel feed),

урађено у кооперацији са Елвисом Ракићем 03.2002.-бар је тако стојало на нету.

На остатак текста имао бих један коментар,чисто добронамеран.

Под ваљаним DIY уређајем нисам мислио само на врхунски урађену кутију,већ и да се у тој кутији налазе и врхунски делови.

Што би иначе радили копију комерцијалног уређаја или нешто те класе кад се то може купити за мање новаца.

Поздрав

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Г-дине Александре ево сличица

post-23-125736684303_thumb.jpg

post-23-125736685547_thumb.jpg

Налази се у уређају  LAF RH1619 SE PF (parallel feed),

урађено у кооперацији са Елвисом Ракићем 03.2002.-бар је тако стојало на нету.

На остатак текста имао бих један коментар,чисто добронамеран.

Под ваљаним DIY уређајем нисам мислио само на врхунски урађену кутију,већ и да се у тој кутији налазе и врхунски делови.

Што би иначе радили копију комерцијалног уређаја или нешто те класе кад се то може купити за мање новаца.

Поздрав

Zapravo, to je pojačalo derivat RH807 pošto je 1619 veoma slična cev (VT164) samo direktno grejana (2.5V 2A) i u metalnom kućištu. Nagovorio sam Elvisa da proba pošto je imao pri ruci, a onda je nastavio eksperiment u pravcu parallel feed.

Dakle, on je koristio dotične kondenzatore: ne bih znao kakvi su zvučno :character13: ali pretpostavljam da "im ništa ne nedostaje".

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Pozdrav svima, i hvala na puno korisnim informacijama, narocito Stein-u koji je odlicno objasnio motanje izlaznog trafoa.Ja bih zeleo da napravim PPP 2xEl84 za gitarsko pojacalo, dok za preamp bih koristo svoj dizajn koji sam prikljucivao na TDA7294.Na ovom linku sam nasao sta meni treba ali El84 PPP, bih hteo da naucim kako da namotam sam autotransformator.Takodje na ovom linku nisu precizirane debljine zice?!?Ja takodje imam nove limove i jezgro od 6.76cm^2(EI78 / 26mm) kao sto je receno za ovo 10-12W pojacalo.Da li bi mi neko pomogao objasnjavanjem motanja ove vrste izlaznih transformatora?

Hvala puno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 year later...

Evo malo sveže matematike... Izlazni transformator za jednotaktni pojačivač sa EL34. Snaga P=10W (teoretski maximum) Donja granična frekvencija fd=30Hz Impedansa primara Ra=3000 Ohm Impedansa sekundara Rz=6 Ohm Po formuli za izračunavanje preseka jezgre, S(cm2)=20 x sqrt(P/fd) S=20 x sqrt(10w/30Hz)=11,54cm2 a zbog gubitaka pojačaćemo to na 12cm2 Za 6W na 20Hz je rezultat približno isti. Broj navojaka primara je Np=70/S x sqrt(P x Ra) Np=70/12 x sqrt(10w x 3000 Ohm) Np=5,83 x 173,2 =1009 navojaka. Zarad lakše matematike, zaokružićemo to na 1010 navojaka. Broj navojaka sekundara Ns=Np/[sqrt(Ra/Rzv)] Ns= 1010/ (sqrt(3000/6)) = 45. Za 4 oma je to 37 a za 8 oma 52 namotaja. Debljina žice primara se nalazi u tablicama a zavisi od struje koja je potrebna odabranoj lampi na izlazu, u ovom slučaju računam sa cca 70mA što zahteva Cul žicu od 0.22mm sa lakom. Debljina žice u sekundaru se određuje na osnovu proračuna potrebne struje a izračunava se po sledećoj formuli: I sec=sqrt P/Rz I sec= 1.3A a tablica daje debljinu od 0.85mm Cul.

Da ne bih otvarao novu temu, rekoh bolje da pitam iskusnije na staroj temi gde se vec ovo spominje.Napravio sam skriptu prema Valveheart-u, za proracun single ended trafoa, ali nisam siguran da je OK,jer,kad ukucam moje parametre dobijam malo namotaja primara. Po standardizovanom proracunu sa valveheart-a primarni namotaju su:Np=70/S*sqrt(Pout*Rl), samo sto je 70 - n1. Ono se dobija ako bi Flux bio 6000Gauss-a i fmin 55Hz - 10^8/(4.44*B*Fmin).Kod mene ispada 27.46.Puta sqrt(4200R * 10W) = 900 namotaja primara? Kad bi islo sa ovom: Np=70/S*sqrt(Pout*Rl) dobio bi 2300 namotaja, ali jezgro je malo za taj flux i donju frekvencu.Imam 25*25mm jezgro(EI75), za gitarski single end sa EL34-6L6Evo i skripte:Proracun Single Ended Trafoa.xlsDa li je ovo OK?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...