Jump to content

Skretnice za EI zvucnike


 krvimozak

Preporučeni Komentari

Nijedan element u skretnici nije menjan, a kao sto se vidi na prvoj slici radi se o shemi koja se dobija iz kalkulatora i koja je dobra i tacna kad su idealni driveri u pitanju, posto nijedan na svetu nije idealan nije ni Ei nis...

>>>>>>>Nego, neke druge stvari mi nisu jasne. Trazeci po knjigama i netu, nadjem gomilu formula za proracun skretnice i kada ih primenim, opet se nesto ne poklapa u prvoj skretnici. Drugo, primetio sam da se u formulama pojavljuje i impendansa zvucnika sto se uglavnom svodi na to da se vrednosti za kond i zavojnicu povecavaju ili smanjuju za dva puta.

Pitanje - sta se desi sa odzivom ako u skretnicu koja je proracunata za 8 koknes drajver od 4 Ohma?<<<<<<<

Mislim da sam ti odgovorio sa slika, ako nisam pitaj sta treba!?

>>>>>Zasto je kod skretnica za zvucnike toliko bitan otpor, i kako onda objasniti masu skretnica koje sam video a ne uklapaju se u pricu i proracune?<<<<<<<

Otpor ima veze sa samim proracunom, pa je zato bitan, Boki ce ti to lepse objasniti, da ja ne budalim bzv...

Ali slike ti i govore zasto teoretski proracun bezi od gotovih skretnica, jednostavno, za onaj driver gore da bi se dobilo 1800hz treba drugaciji izbor vrednosti, a velika je verovatnoca da se sa samo 2 elementa u skretnici (L i C koji teoretski opisuju 12db/oct) ne dobije 12db vec nesto 15-to tako da je potrebno i druge elemente ubaciti u igru ako se zeli zaista 12db/oct na realnom zvucniku

>>>>>>>Drugo, vrlo me zivo zanima da li se u formulama uzima u obzir uticaj jedne skretnice na drugu? Nemam neke specijalne usi, ali razlika u basu se primeti kada se promeni nesto, cak i vrlo malo u slrenici za visoke.<<<<<<<<<

Kod paralelne ne, kod serijske da

To sto cujes promenu na basu je posledica sto ti do usiju uvek pre stigne visoki ton, a mozda je i malo naglaseniji, zatim ne lomi se pravilno kao i srednji pa se cuje svasta, pa osetljivost usiju i jos dosta drugi stvari...

Ukratko, malo si rasteretio uvo sa visokim i srednjim tovima i poceo da cujes bas koji nije mogao da dodje do izrazaja u usima, odnosno mozgu...

Neko JAK bi ti to jako lepo i strucno objasnio, ja nemam toliko detaljno znanje da se upustim u obrazlozenja...

P.S. na ovu zaj... sam potrosio sat vremena :crazyrocker::cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 42
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Posle dosta racuna i eksperimenata, najbolje se pokazalo sledecePrva skretnicaL1=1,78mHC1=22uF 100VC2=47uF 100VL2=0,15mHR1=2.2Ohma, 5W redno vezan na srednjak C3=4,7uF 250V Visatonov blok namenski radjen za skretniceL3=0,36mHMalo je svetlija (i mozda prirodnija) verzija sa R1=1.1Ohm, ali meni bolje lezi na uvce ovako ( a i zenetina :girl_devil: se slaze da bolje zvuci).P.S. A ja sam na ovu zaj.... potrosio nekih 30 sati :to_become_senile:P.S.2 Nije me mrzelo da sklopim ponovo originalnu drugu skretnicu i uporedim razliku. Originalna je golo njesra u poredjenju sa ovom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

Pozdrav svima, ja takodje posedujem ei zvucnike od hsr-a 140 (prvu seriju sa peerless basom i visokotoncem), nazalost srednjak ei, se od starosti malo pocepao na rubu membrane tj. na prelazu u papirno vesanje... Zanima me kakav ce rezultat dati lepljenje, tj da li je izvodljivo i da li ce postojati razlika u zvuku. Nije mnogo pocepano cca 1cm... Inace takodje sam primetio da je gumeno vesanje na jednom basu osetno mekse od drugog. Da li je to mozda zato sto je prethodni vlasnik slusao zvucnike pogresno povezane (primetio sam da je obrnuo polaritet). Da li to moze necim da se sredi (krema, mast....).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Razlika u gumenom vešanju nije od pogrešnog polariteta, moguće da je jedan zvučnik više bio izložen sunčevim zracima. Svi ti drajveri se dosta razlikuju, pa su možda u startu bili različiti.Za srednjak ako se fino uradi ne bi trebalo da bude problema. :drinks:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako misliš da li mehanički utiče na zvučnik, da bi se nešto oštetilo, ne verujem, čulo bi se da je neko veliko odstupanje i da mu škodi.Ako planiraš da ih malo "skockaš" promeni vešanje na oba drajvera, nije neka velika investicija, obzirom da imaju 20+godina :BeerMugCheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ok, hvala puno! Da li treba da menjam vesanja na zvucnicima? Nemaju nikakvih ostecenja tipa ispucalosti itd... Da li ta manja elasticnost utice na bas?

Dobrodosao na forum.Stavi neku slikicu tih kutija da vidimo u kom su stanju drajveri. Ako te ne mrzi, napisi koje su oznake na drajverima i kakva je skretnica.Za vesanja je bitno da li ti primecujes neku razliku u basu dok sviraju. Ako nema cujne razlike, onda je ok. Jedino obrati paznju na sledecu pricu - stari Kef 105 je zbog velike mase membrane trazio da se bas drajver okrece oko ose tokom godina, inace vesanje malo popusti pod teretom i kalem zakaci magnet. Nisam cuo za slicnu pojavu kod ovih ali ako je stvarno guma bila izlozena suncu i postala meksa, okreni taj drajver za 180 stepeni, cisto preventive radi.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala svima na odgovorima/dobrodoslici, potrudicu se da nadjem digitalac da uslikam, inace drajveri su u ekstra stanju sem tog jednog visokog koji se pocepao, na papairnom vesanju... Bas i cetvrtasti visokotonac (koji je u sredini su peerless), a srednjak je Ei oznake tipa hep, ili hpm, morao bih da otvorim da pogledam. Nema korpu vec je u posebnoj komori, pa ne bi bilo lose ako neko ima visak da se javi ;).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

http://www.limundo.com/kupovina/Tehnika/Audio/Zvucnici/HI-FI-ZVUCNICI-EI-NIS-120W/2066418, moji zvucnici su identicni ovima, samo sto su moji u ekstra stanju. Inace ostecenje na ovom srednjaku je slicno kao moje samo je mnogo mnogo manje, ali je isto kao i ovde, na rubu membrane. Da li to moze da se zalepi?

Može da se zalepi. Uzmi malu četkicu, umuti malo akrilnog lepila za drvo, namesti papir pažljivo i premackaj, eventualno dodaj tanak sloj od papirne maramice ili salvete (komadić) i time pokrpaj rupu ako je neophodno. Odnos lepila i vode neka bude bar 1:1 da ne bude ni retko kao mleko, ali ni gusto kao jogurt, negde između, dosta ti je par kafenih kašičica za krpljenje. Ostavi da se stegne bar osam do deset sati, najbolje ceo dan...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo nadjoh sta pise na drajveru DZ 0500/HEP-1 4ohm 10w... Pa ako neko ima visak nek se javne... Ovaj cu naravno odneti do nekog majstora da zalepi, ne bih da sam eksperimentisem...

Uzmi Neostik u tubi, samo nekoliko kapi i stvar je resena.Imam dva takva drajvera u kutijama od HSR 70 ali su u upotrebi...Bas me zanima sta pise na basovima. On se razlikuje od basa koji ja imam u kutiji, a taj bas se razlikuje od "isto" takvog koji sam kupio u prodavnici kao rezervni za svaki slucaj.Fakat je da Svrljig nije pravio 12" drajver kada se pojavio 140. Kruzila je prica da je bas bio Pirlesov a takodje i visokotonac...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

Ovako izgleda veza kalema i membrane. Imam i rezervni bas drajver koji je kupljen nov ali sam ga nekad davno ubacio u kutiju za probu. Posle par dana je veza izmedju kalema i membrane popustila jer su isparenja kobita rastopila lepak koji se razlikuje (crne je boje) od ovog na slici koji je otporan na razredjivace.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...