Jump to content

Moj sistem :)


zeljkor

Preporučeni Komentari

Ovako to izgleda, pogled iz ugla..

Aiii Perhane!

Konacno komsije ne moraju da naslanjaju uho na zid da cuju.... hehehe. One grejne cevi mora da vibriraju kao na basu. Divno, bravo!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovako to izgleda, pogled iz ugla..

E, pa i ja sma konacno bio u prilici da pogledam, a bome i "oslusnem" ovo cudo tehnike. Priznajem da sam sa nestrpljenjem ocekivao taj trenutak, no sto zbog tehnickih problema tokom realizacije, sto zbog usaglasavanja pogonog vremena tek to se malo oduzilo.Kao prvo Zeljko, kao tehnicki perfekcionista i ovoga puta je izveo mali podvig, pocev od same ideje da se takvo "cudoviste unese u kucu", pa do konacne finalizacije i to kako samih kutija do nivoa perfekcije, tako i pratece oprme "za pogon"......( da ne nabrajam). samo mali detalj, na primer, 'ukrasna prekrivka', je stavrno UKRASNA i veoma lepo "sece kutije u struku".Kutije jednom recju deluju impozantno. Isitna moja mala zamerkaje na racun pozicije L-pada uz tako reci uz 'samu ivicu', iako je mozda moglo da se montira ' sa druge strane UHF drajvera. (ne znam da li je nesto sa unutrasnje strane kutije bilo limitirajuci faktor?).Na prvi pogled (kavzi znalca u audio tehnici, a posebno kutija, kao sto sam ja) moglo bi se zakljuciti da kutije MORA DA OCAJNO SVIRAJU, posebno u manjim prostorijama (koje su tipicne za nase uslove zivota). Dajveri tako reci "razbacani" po jednoj poprilicno velikoj ploci (baflu), neki gore, neki dole, neki levo neki desno....uzasssss, a same kutije priljubljen uza zid, od kojih jos jedna (leva) zavucena u cosak. Da ne kazem razmak izmedju kutija cirka sedamdeset cm. sve u svemu ocekivani "tiha jeza-blagi-uzas".No polse ovih vizuelno-mentalnih-razmatranja Zeljko je pustio da "stvar sama progovori", i gle cuda---sve gore navedeno na temu akustike "raspalo se kao mehur od sapunice", sto rece onaj lik -Salijeri iz filma "Amadeus", ostala je SAMO MUZIKA. Odmah ada napomenem: kutije moraju da se slusaju u mraku ili zatvorenih ociju, jer lakoca ali pri tome laserska preciznost je nemoguce povezati sa njihovom fizickom velicinom. U takvom stavu, soba je odjednom dobila NEKOLIKO PUTA VECU dimanziju, ne preterujem, dubinu od barem 7-8 metara, a slicno i u sirinu. O tome da se ceo tzv 3-D prostor odjednom "otvorio" , su i drugi "slusaoci" vec posvedocili.Da ne davim clanove, zvuk je jednom recju izvanredan, rekao bih voluminozan, a pri tome lak za slusanje. Posebno zelim da naglasim kombinaciju 2202H (mid bas)i 2441J ( u sklopu sa 2311 & 2308 )-VHF dajver. Na pojedinm snimcima mi se pricinjava da licno osecam polozaj grla i glasnih zica samih izvidjaca. Svima bih preporuci pomenutu kombinaciju drajvera (pa cak i sebi, :-)) ), na zalost finasijaske mogucnosti su cesto prilicno ogranicenje u tom smislu, jer membrana za 2441J je prava relikvija.Da ne bude da ovde samo havlim, imam i jednu primedbu, koja je svakako vezna za licni dozivljaj karaktera zvuka: na "starim" zeljkovim 4345 kutijama, kada god sam ih slusao , tvrdio sam da kada zazmurim bukvalno "vidim velicinu" bubnja (timpana i slcno) kada 'zasvira'. Na zalost kod ovih 4355 kutija, bas je prisutan, snazan, i jezgrovit, ali "ne vidim velicinu bubnja". Takav slican osecaj (nedostatk) imam i na svojim kvazi 4333 kutijama, koje takodje imaju nesto nalik na 2235H bas dajver (istina E140 kuciste i JBL membrana C8R2235 rekon), pa ostajem u ubedjenju da je to u stavri karakter JBL 2235H drajvera. Lepo bi bilo mozda jednom poslusati mogucu kombinaciju da umesto 2x2235H bude Zeljkov 2245H ......pozdravIvica

Ja sam nesto prezupcio kada sam rekao, nije Zvu kriv :)

U vezi skretnice: JBL 3155, milsim da je najbolje da se kaze da je za mid bas definsiana sa 2.4mH i 18uF, a za VHF sa 8uF i 1mH.Kolikoja umem da procitam JBL napopmenu skretnica za mid-mas i VHF dajver bi trebalo da ima -10dB na 1800Hz za oba drajvera.Kolika je stvarna akusticja "granicna frekvencija" izmedju ova dva dajvera moglo bi da se izmeri ( na primer okretanjem faze jednog od njih) merenjemzajednickog odziva, ali tu mozda ima i znacaja polozaj mikrofona obziorm da je razmak izmedju pomenutih drajvera prilican (sto se i na slici vidi), i sami drajveristo zbog svojih karakteristika, sto zbog fizickog smestaja takodje uticu na celo merenje.pozdravivica

vidi slikupozdravivica

post-1080-0-01164000-1383828139_thumb.gi

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisu , jos se usvirava :msn-rofl:Ja koristim zvucnicke kablove koji su stara nabavka posto ih firma vise ne pravi a nisu neki super huper skupi. U pitanju je Triangle iz Francuske. 

E da... kablove niko nije ni pomenuo. Samo im zvuk u glavi :rofl:Btw. Jos nisu ni usvirani ni drajveri a ni kablovi , kondovi ? :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam zadovoljan i sa ovako losim zvukom :)

Ako je ovo "los" zvuk, pitam se sta bi se onda moglo nazvati DOBRIM????

E da... kablove niko nije ni pomenuo. ..........................

Btw. Jos nisu ni usvirani ni ..........a ni kablovi , k.........................

Auuuuu, ovo mi nika da ne bi palo 'na pamet', pa sigurno je to "glavni problem".......

No , slu na stranu, jedan cova je lepo primetio da bi trebalo nasto postaviti kod one kutije koja je 'u cisku' sto bi zatitilo od zagrevanja od cevi za centralno grejanje....jer moze da strada ,inace izvanrdno uradjeno furniranje i lakiranje

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1. Tupljenje o paralelnim stranicama kutije

2. Tupljenje o zlatnom preseku

3. Tupljenje o zaobljenim ivicama

4. Tupljenje o uvucenoj prednjoj stranici kutije

5. Tupljenje o MDF, iverici, sperploci....

 

 

6. Tupljenje da "za veliki zvuk i ogromne membrane  treba obavezno velika soba jer je sama soba sistem odnosno zapremina

prostora u kome je bas kutija" ...............

7.Tupljenje o pozicioniranju....

8.Tupljenje o usviravanju....

9.Tupljenje o kablovima....

10. Tupljenje o "..............." (dopisite sami)

:buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zelim da se zahvalim Sir Oliveru na poseti i druzenju i jos jednom izvinim zbog ogranicenog vremena koje smo imali za slusanje. Meni je uvek zadovoljstvo upoznati ljude sa foruma.Takodje da zahvalim na otkrovenju Petre Magioni i Musice Nuda.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...