Jump to content

Quad Gastronomique


stein

Preporučeni Komentari

Quad 405 je oduvek bilo, da ne kažem ružno pojačalo... Stvar ukusa, naravno, ali ružno, mora se priznati... Zato smo odlučili da ga maaaalkice predefinišemo, bar što se tiče pojave... Radim na dizajnu kutije koja neće ići u policu nego ili na zid, ili na neki stalak, ili na pod, kako god ispadne zanimljivo... Prvi detalji su dostupni za auditorijum već sada :)Inače, Zolika Miković se petlja sa elektronikom, ja samo prtljam po računaru uz pomoć kojeg ćemo dobiti nacrt za rezanje na lejzeru... Quad 405 je dovoljno modifikovan da zvuči drugačije, ali dovoljno isti da sačuva sve ono što mu je i bila prednost u odnosu na neku konkurenciju u rangu...Za sada, postoji sam nekoliko delova u sklopu, izmene će biti obilate, manje na prednjoj ploči, malo više sa zadnje strane, a sve u zavisnosti od elemenata koji će se ugrađivati, načina spajanja elemenata (hladnjaka trafoa, kondenzatora itd)... Prednjica je grubo zamišljena kao površina od 400x400mm a postoji nekoliko mogućih varijanti izvedbe, a sve ćemo ovde prikazati... :)post-13-030106600 1285753293_thumb.jpgpost-13-050979800 1285753307_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 495
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Mislim da ce jako da se prlja zid zbog strujanja vazduha kroz rebra. Meni bi elegantnije resenje bilo da i dalje kutija bude odvojena od zida par cm ali da hladnjaci budu bocno sa vertikalno orijentisanim rebrima i neki plitki kao kod Brinkman ampa http://www.brinkmann-audio.de/main.php?prod=integrated〈=en s tim sto su kod Brinkmana okrenuti prema napred a moj predlog da budu bocno. Tako bi prodnja ploca mogla biti od nekog poliranog metala cak i preko hladnjaka tako da se ne bi videli kad se gleda od napred a obavljali bi funkciju,Jedino pitanje je: zar ni jedno drugo pojacalo sa strujnom povratnom spregom nije smisljeno za poslednjih 35 godina kad je quad toliko dobar.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da ce jako da se prlja zid zbog strujanja vazduha kroz rebra. Meni bi elegantnije resenje bilo da i dalje kutija bude odvojena od zida par cm ali da hladnjaci budu bocno sa vertikalno orijentisanim rebrima i neki plitki kao kod Brinkman ampa http://www.brinkmann-audio.de/main.php?prod=integrated&lang=en s tim sto su kod Brinkmana okrenuti prema napred a moj predlog da budu bocno. Tako bi prodnja ploca mogla biti od nekog poliranog metala cak i preko hladnjaka tako da se ne bi videli kad se gleda od napred a obavljali bi funkciju,Jedino pitanje je: zar ni jedno drugo pojacalo sa strujnom povratnom spregom nije smisljeno za poslednjih 35 godina kad je quad toliko dobar.

Ideja je da pojačalo ili "visi" na kosom krovu, dakle, ni pod razno ne bi bilo tik uz zid (da ni ne spominjem potencijalne probleme oko petljanja sa kablovima ako bi se približilo zidu), a najverovantnije da će imati neku vrstu "stope" ili dve, koja bi ga držala stabilnim nekoliko santimetara iznad poda. Pošto mrežni prekidač ide uz sam trafo, sa zadnje strane, mora se misliti na lakoću pristupa kod paljenja i gašenja. Ideja zapravo počinje na raskršću dizajnerskog koncepta "Devialet" pojačala i prastarog dizajna starih ESL57 i ESL63. Potom, moderni aktivni subwooferi mahom imaju hladnjake sakrivene sa zadnje strane sa svim kontrolama, a i zbog dubine i širine hladnjaka, zadnja strana je ispala najbolje rešenje. Poenta dizajna je da pojačalo i ne izgleda kao pojačalo. Kada ga neko bude video, da prva pomisao ne bude "Vidi, kakvo pojačalo", nego da se prvenstveno primeti kao komad post-modernog, iliti kako neki to kažu, "tehnokratskog" komada nameštaja. Što se tiče hladnjaka, bilo bi divno imati komad idealne veličine sa veoma plitkim profilom, reda 20 ili 25mm sa puno rebara koji bi onda mogao praktično ceo da bude zadnja ploča i da se konektori izbace u dno ili na poklopac a da se za mrežni prekidač rebra oglodaju na jednom delu, taman toliko da sve lepo stane.Što se tiče odabira samog pojačala, zapravo je svejedno. U ovom slučaju postoje gotove pločice sa delovima, a dizajn se može iskoristiti praktično za bilo koju konstrukciju. Marim ja... Meni odgovara iz čisto praktičnih razloga, a prvenstveno zbog činjenice da ovako modifikovani Quad405 bez ikakvih problema može da tera moje elektrostatike. Zolika je osim toga, osmislio fino rešenje gde se ulazni signal ne obrađuje na operacionom pojačivaču nego na cevkama a u detalje i ne moram, zna se gde se veliki signal vodi. OP u tom slučaju radi svoj posao, a to je korekcija greške. Ali, rekoh već, kada se osnovni dizajn sredi, u kutiju ide šta god, a to podrazumeva veliku slobodu. Pošto su hladnjaci sa zadnje strane, menjala bi se samo zadnja ploča... Recimo... Upravo radim na limenoj šasiji koja spaja hladnjake, trafo i sitnež. Kada to bude gotovo, na to se samo "navuče" prednjica koja će ujedno pokrivati i bočne i gornju stranu.Na prednjoj ploči (opet, pitanje detalja i elektronike) biće napravljen jedan otvor iza kojega može da se sakrije IR senzor, prikažu lampe, ili jednostavno napravi neki natpis, koji bi recimo svetleo kada je pojačalo uključeno... Za sada je finalni izgled daleko od gotovog, ali igranka traje, pa nema razloga za sekiraciju... Možda ovo nekom drugom da neku ideju... :Viannen_loungelizard:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Malo sam radio na šasiji, nije gotovo ali se oblikuje...post-13-056786300 1285767192_thumb.jpgpost-13-063414300 1285767202_thumb.jpgpost-13-059369800 1285767209_thumb.jpgpost-13-074293500 1285767230_thumb.jpgKomentari su i dalje dobrodošli :)BTW, razmak između hladnjaka i prednje površine šasije je neodređen dok ne budu gotove pločice. Trenutačno stoji na 55, očekivana konačna dimenzija je oko 30-35mm

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Otprilike se sada više nema šta mnogo raditi na šasiji, ovako kako jeste ima sve detalje koje sam unapred mogao da predvidim. Bude li potrebe za još nekom rupicom, dodaće se da bude u skladu sa ostatkom kutije.post-13-020170400 1285781045_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bas lepo ti to radis... Svaka cast!:ok:P.S. Prosto sam i ja pozeleo jednog (TAKVOG) Quad-a! Mada ne znam sta ce mi...:to_become_senile:

Hvala, samo izlažem i razrađujem ideje :)Elem, nije uopšte vezano za Quada. Što reče kolega nam Impuls, moglo bi bilo koje drugo pojačalo, dodao bih, skoro pa bilo koji drugi hladnjak/ci, jedino ograničenje bi verovatno bilo vezano za disipaciju. Aleph5 i pojačala sa disipacijom od 150+W po kanalu bi bili mnogo nezgodni za izvedbu u stereo varijanti. Zbog sveukupne težine, definitivno ne bi bio zdrav pristup. Ali, sve do nekih cca 100-150W disipacije za stereo pojačalo, bez problema. Da ni ne pričam o GC, TDA 7294, i drugim AB pojačalima.Mene je osim dizajna Devialet pojačala, na ideju podstakla i činjenica da se uglavnom uvek svi "zalepe" za Alu ploče reda debljine 10mm za prednju ploču. Jedina realna prednost aluminijuma za prednju ploču je lakoća obrade i eventualno neki mali doprinos u dodatnoj masi za disipaciju. Međutim, sve ostalo ide u prilog nekim drugim materijalima. Primera radi, "Prohron" (takođe poznat i kao nerđajući lim, edelstahl, stainless steel, chrome stainless steel...) kudikamo je teži za obradu klasičnim metodama (bušenje, rezanje) ali se idealno lepo reže na laseru a konačna pojava materijala je skoro bukvalno ogledalo. Ne korodira, ne oksidira, ne zahteva poliranje, eloksiranje, bojenje, plastifikaciju niti neku posebnu negu. Suva krpica da se obrišu otisci prstiju i gotovo. Milimetar debljine je takođe već sasvim dovoljno. Bitno je dobro sračunati pozicije i uglove savijanja i rešen problem. Pošto sva težina elemenata ide na običan čelični lim od 1.5mm debljine profilisan i savijen za punu nosivost, spoljašnji "oklop" sa prednje strane neće biti izložen bilo kakvim naprezanjima, a samim tim ni vitoperenju. Rezanje laserom ne izaziva nikakve deformacije (mehaničko rezanje, izbijanje i bušenje mogu da deformišu ravninu materijala) tako da bi, ako sam u pravu, prednja ploča bude idealno glatka i izgleda "ukusno", što je i razlog zašto sam projekat nazvao "Gastronomique"... :Viannen_loungelizard: Mislim da je ovde visoko kotiran onaj deo priče koji zovemo "WAF"... :Viannen_loungelizard:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nešto sam malo gledao, i našao profil koji bi idealno upao u ovakav koncep, reč je o Fischer SK93...

Postavljena slika

Pitanje je samo gde se može nabaviti i pod kojim uslovima (cena i dostupnost)...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Palo mi na pamet još nešto... Šasija koju ću ja svakako da odradim od lima, onima koji nemaju pristup tehnologiji obrade lima na laseru a žele da pokušaju nešto slično sa nekim drugim mnogo pristupačnijim materijalima i tehnikama/tehnologijama, može da se izvede od mediapana. Na mediapan se pričvrsti sve, a potom samo "oklopi" ili "zamaskira" nekim drugim materijalima, naprimer, može prednja ploča da bude od stakla, klirita, drveta...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nešto sam malo gledao, i našao profil koji bi idealno upao u ovakav koncep, reč je o Fischer SK93...Pitanje je samo gde se može nabaviti i pod kojim uslovima (cena i dostupnost)...

  :Viannen_loungelizard:Гледам шасију, и наравно свиђа ми се.  :air_kiss:Коликом сам схватио парче лима ( челичног или алуминијумског ) било би сечено ласером, што подразумева и отворе.ОК, Питање: како си замислио да савијеш онај део са два дугуљаста отвора на средини шасије?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  :Viannen_loungelizard:Гледам шасију, и наравно свиђа ми се.  :air_kiss:Коликом сам схватио парче лима ( челичног или алуминијумског ) било би сечено ласером, што подразумева и отворе.ОК, Питање: како си замислио да савијеш онај део са два дугуљаста отвора на средини шасије?

Jednostavno, na "apkant" presi :)Postoje noževi za savijanje od 10 do 2500mm i bilo šta u tom dijapazonu može da se ugura između dve površine (sedišta i noža za savijanje), ukuca se ugao i udaljenost, graničnik se pomeri do kraja komada koji treba da se savija, stavi se komad, pritisne papučica, nož se spusti na materijal i savije ga. (jest, mašina sam košta više nego moja kuća i sve što imam, ali mi je dostupna :))Elem, rezanje aluminijuma ne ide. Kod nas se može nabaviti praktično samo hemijski čist aluminijum a takav se topi i prlja ivice reza. U aluminijumu mora da bude najmanje 5% Magnezijuma da bi se efekat topljenja umanjio. Međutim, pošto se aluminijum izuzetno lako obrađuje na "hladno" tj mehanički, nije neophodna tako visoka tehnologija kao što je laser. Prednost lasera je što sa čelicima radi ultra brzo, čisto, a bilo kakva promena u dizajnu ne zahteva promenu i izradu novog alata. Samo se koriguje crtež, unese novi crtež u mašinu i ona bez razmišljanja jednostavno izvrši komandu. Rezanje jednog ovakvog komada, recimo traje manje od 30 sekundi...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jednostavno, na "apkant" presi :)Postoje noževi za savijanje od 10 do 2500mm i bilo šta u tom dijapazonu može da se ugura između dve površine (sedišta i noža za savijanje), ukuca se ugao i udaljenost, graničnik se pomeri do kraja komada koji treba da se savija, stavi se komad, pritisne papučica, nož se spusti na materijal i savije ga. (jest, mašina sam košta više nego moja kuća i sve što imam, ali mi je dostupna :))

Зато и питам, јер фабрике имају калупе за такве типове шасија, а то кошта охохо.Нешто слично као пресовање делова каросерија за аутомобиле!
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dodao bih link gde se može skinuti Fisherov pdf sa svim profilima hladnjaka, zarad reference, ako nekome zatreba...http://www.fischerelektronik.de/fileadmin/fischertemplates/download/Katalog/f.cool.e.pdf(ako slučajno ima problema ovako direktno, onda je strana sa njihovim linkom http://www.fischerelektronik.de/index.php/61/?&L=1 )U Buerklinu ga ima na 100 i 200mm visine, 200mm komad je 54€ 0.3K/Whttps://www.buerklin.com/default.asp?srch=B115070&l=e

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sviđa mi se tema. Izgleda da će ovo biti jedan od najcelovitijih projekata prikazanih na forumu u poslednje vreme, barem se tako meni čini, kao totalnom laiku za ove stvari. S nestrpljenjem očekujem kraj, odnosno fotke gotovog aparata i, naravno, iskustva sa slušnih testiranja. Predlažem da ako ikako možete isprobate vaš Gastronomique rame uz rame sa nekim dobro očuvanim originalnim 405.Nego, možda posle ovoga proširiš delatnost firme sa TRIKE-ova i na QUAD-ove :Viannen_loungelizard:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

.

Izbor materijala za izradu kućišta može biti vodjen raznim razlozima.

Dostupnošću repro-materijala, mogućnostima osnovne i naknadne obrade, vizuelnim sklonostima, inženjerskim rešenjem, robovanje stereotipima a nekad i neznanjem.

Veliki proizvodjači su vodjeni i ekonomskim principom pa koriste običan gvozdeni lim debljine 0,5 - 0,7 - 0,8 mm ali ga inženjerskim rešenjima, kroz razne postupke savijanja i oblikovanja dovedu do oblika koji obezbedjuje zadovoljavajuću čvrstinu konstrukcije ali i malu težinu ( zbog troškova transporta )

Prednji panel mnogi rešavaju posebno za tu namenu razvijenim ekstrudiranim aluminijumskim profilom, ili brizganom plastikom.

Jedan preamp ili integrisani amp. sa obiljem komandi nije lako rešiti koristeći prednju ploču od 2 ili 3 mm, a da ima estetski visok nivo za one kojima je on važan.

Iz ličnog iskustva mogu reći da debela prednja ploča od 10 i više milimetara daje mogućnost da se u njoj urade navoji za montažu raznih neophodnih elemenata: displeja, komandnih pločica, preklopnika, prekidača, senzora, ukopanih ( upuštenih ) dugmadi potenciometara i selektora, čak i montiranje torusa ako visina kutije dozvoli i ostalog što mašta i kreativni duh može roditi.

Meni se aluminijum nametnuo kao logično rešenje, dostupan je, obradiv i ne preterano skup.

Imam u planu jedan dizajn sa staklom, tačnije kombinacija aluminijum-staklo, što ću verovatno ovde prezentovati.

Neke kolege su koristile Pleksiglas ( klirit ) koji je takodje dobar i ima svoju vrednost.

Ideja sa Inox limom je već vidjena u svetu audio-uredjaja i meni lično se svidja kada je fino uklopljeno, inače ima stil kuhinjskog ili liftovskog okruženja.

Stein, ja bih ta rebra hladnjaka okrenuo ka prostoriji, ako se uklapa u kompletnu ideju kućišta.

Drago mi je da razvijaš novu ideju. :good2:

.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Andrija: Hvala, trudimo se :) Dodao bih da nema potrebe raditi direktne usporedbe sa originalnim Quadom jer se to već zna. Original ima ceo niz sitnih nedostataka koji se sabiraju u jednu celovitu prevaziđenost uređaja za današnje kriterijume. Počevši od napajanja, zaštite od prekomerne struje (limiter), zastarelosti komponenti, pa sve do nekih detalja kao što je zvučni finiš, originalni Quad 405 nije loše pojačalo, ali kao što Impuls reče, ima ih danas mnogo više mnogo boljih.@Leonardo: Upravo dobro rečeno. U ovom slučaju, pokušavam da eliminišem Aluminijum jer mi ni jedna od prednosti koje nudi ne ide u prilog. Prohron sam odabrao upravo zbog jednostavnosti izrade i oblikovanja na laseru i apkant presi i visokog nivoa reflektivnosti. U mom slučaju, neće biti zavarivanja niti brušene površine što eliminiše potrebu za obradu površine poliranjem, brušenjem ili lakiranjem. Uvek ostaje mogućnost da ne bude tako kako je zamišljeno, ali se onda lako ispred prednjice može staviti ploča od stakla ili drveta. Nadam se najboljem mogućem ishodu :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Malo sam doterao šasiju i dodao zadnju ploču sa otvorima za dve vrste ulaznog signala, low i high level, a u zavisnosti sa čega će izlazni stepen dobijati signal. Izrađena je rupa i za izlazne konektore (zvučničke terminale) i rupa za "combo" prekidač/osigurač/IEC mrežni kabel. Mislim da mi regulator ulazne osetljivosti na samom pojačalu nije potreban, mada je i to moguće, ali onda bih to uradio sa prednje strane i dodao još nekoliko ulaza za line uređaje a i preklopnik... hmmm... Za sada, samo ovako, jer je veoma izvesno da će biti rezova u aktivnoj skretnici a ne pasivnoj (zbog OB subwoofera)...post-13-046061800 1285851305_thumb.jpgpost-13-099747300 1285851313_thumb.jpgpost-13-066931800 1285851322_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Мислим да треба да испоштујеш симетрују како споља тако и унутра!Само размишљам.

Ne može. Trafo u sredini znači probleme sa spregom između elektrolita, previše žice da se pospaja 0VDC tj nulti potencijal... :blackeye:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kada ste vec pokrenuli raspravu o materijalima - da li je neko pokusao da napravi hladnjak i kutiju od celika 18/10? On odlicno vodi toplotu... a izgleda bolje od sudopere :sarcastic_hand:

Kutija može lepo da ispadne u ovoj varijanti. Za najmanje gimnastike oko estetike ili savijati na obloženim prizmama ili uzeti nerđajući čelik sa folijom pa ga savijati tako da folijska strana ide do prizme za savijanje. Na ovaj način nema tragova savijanja i utisnutih linija. Jasno je da je u ovom slučaju folijska strana ona koja ide spolja pri sklapanju kutije. U suprotnom, ne gine poliranje.BTW, nerđajući čelik nije dobar provodnik toplote. Ako je analogija sa posuđem od nerđajućeg čelika, treba imati u vidu da ovo posuđe ima debelu ploču aluminijuma u dnu, koja je u sendviču limova od ovog čelika. Tek tako ovo posuđe ima dobru raspodelu toplote po celoj površini dna.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...