Jump to content

Cika-Saxov i Cika-Vuletov projekat - 2. deo


чика-Брка

Preporučeni Komentari

......Kome je znanje lemljenja (a bez razumevanja sta i zasto lemi) dovoljno, nek uziva... :rolleyes:

nemoj Sipi , brate, sto si Juma ....... ?ja se i danas sit nauziva , kad god dohvatim oni stariji tinol sa mirisnom aromom kokosa .......( a i sto udari po lekarima - ipak su oni i prosvetari malo bolji od politicara ....... ):buehehe:edit - cujem ovih dana da u okolini Majdanpeka (isto) radi par deda , sto na daljinu resavaju Discus Hernia-u .......... :connie_nutzo:steta sto nema vise Tesle - jedino bi on umeo da resi kratak spoj izmedju dve slusalice :dubbio:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 98
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

SVE JE BILO CRNO NA BELO u temi u kojoj su objavljena merenja prepravljenih Visaton B200.

Stvarno mi je smorno ponavljati, ali kada su neki bezobrazni, hajde da i to obavimo.

Visaton B200 ima sledeće T/S parametre, koji se nalaze na sajtu proizovđača, da sada ja ne kucam sve:

Visaton B200

Oni su napisali da je efikasnost 96 dB, ali to ne znači da je to stvarno tako. Lako se sračuna da je prosečna eff. tih jedinica malo iznad 91 dB.

Ko ne zna kako se računa, neka ubaci T/S parametre u neki program za simulaciju i dobit će podatak za eff. za 1W snage (ne za 2,83 V).

Sa slike se vidi merenje na 0.5 m daljini od zvučnika, gde pad prema nižim frekvencijam kreće od 300 Hz, a prema višim od 10 kHz.

post-54-053289700 1285020862_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Fs=45 Hz

Zmax=4,85 Ohm

Re=1,3 Ohm

Mms=10,2 gr

Sd=213,8 cm2

Iz krive impedance i prethodnih podataka se dobije da je:

Qms=1,391

Qes=0,509

Qts=0,373

BL=2,713 N/A

Cms=1,226 mm/N

Vas= 78,4 L

SPL=93,5 dB/1W/1m

Toliko o 96 dB, i tome koje područje svira taj zvučnik na tabli - 300 Hz - 10 kHz. Što se mene tiče to je srednjetonac.

@ sax.hifi

Ja ne znam koji je tvoj zvučnik. U životu se ne bih usudio da ozbiljne zvučnike kao što je npr. Teresonic nazovem nekakvim srednjetoncem, jer znam koji FR se koristi, kakve su mu karakteristike i koja i kakva je kutija urađena, negde sam i merenja video.

Ali, ovo je premereno, okačeno na sajtu šta se dobilo, odslušano, i to je tako kako jeste...što se mene tiče.

Napravite sa tim modovanim B200 neki TL i dodajte mali visoki, kalotni 19 mm ili neki ribbon, i te će, po meni, još i ličiti na zvučnik koji pokriva potrebni opseg.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@ sax.hifiJa ne znam koji je tvoj zvučnik. U životu se ne bih usudio da ozbiljne zvučnike kao što je npr. Teresonic nazovem nekakvim srednjetoncem, jer znam koji FR se koristi, kakve su mu karakteristike i koja i kakva je kutija urađena, negde sam i merenja video.

Sve što si ovde napisao je debelo tačno. Video sam i ja. Veoma ozbiljna stvar.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

- ево Боки, да ти одговорим. можда си стекао утисак да ја имам Визатоне Б200. немам. имам ВФЛ - Веб Функверк Лајпциг, то јест РФТ, из 1960. немодификоване, у 100% оригиналном стању. раде у трансмисионим ништа посебним кабинетима.- кад сам спомињао Вулетове Визатоне, мислио сам на модификоване (ДД). нисам причао о фабричким, пошто тврдим да су фабрички плач, јад и чемер. модификоване сам слушао, и стварно раде супер. отуда је потекла идеја да се направи германијумско појачало за њих. ова комбинација стварно свира добро, ма ко шта мислио и твдио.- колега је споменуо законе - то поштујем, и свако ко иоле озбиљно схвата електронику и бави се њом треба да поштује. али, није то поента, није поента да ли појачало има 1 или 100 вати, или има 1 милиампер или 100 ампера. поента је да доточно појачало стварно одлично ради и са мојим ВФЛ од 6 ома, и са Визатонима од 0,5 или 1 ом. то је поента. а да ли појачало има 5 вати, или 38 милиампера мирне струје по транзистору, на папиру стварно звучи већини апсурдно, али је тако. ја нисам ништа измислио, само сам направио појачало по датој шеми уз минималне модификације. и стварно лепо ради. а ако неко пожели могу и да га уверим у то што сам написао. :cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bilo kako bilo, bilo je u ovoj temi i off i on topica. Licno, germanijumsko pojacalo bih sklopio iz ciste radoznalosti. Iako 1 ohm na zvucnicima nije bas najzgodnija varijanta, mozda bi neka varijanta Ge pojacala sa 2x20 izlaznih tranzistora, (monoblokovi, svaki blizu zvucnika, kabl kraci od 1 m, direktno zalemljen sa tranzistora na zvucnik) ipak zasvirala. Ovako, mozemo da se pljujemo od jutra do sutra. Bitno je da smo svi srecni, pa sta se kome svidja...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Licno, germanijumsko pojacalo bih sklopio iz ciste radoznalosti.

Ja sam moju radoznalost, bogami, zadovoljio, bar sto se tice Ge tranzistora. Sustina jeste da se zabavis. Ako nemas nekog iskustva sa tom komponetom, probas, ispitas, zapalis...ako nista, bar da natrljas nos ovima Germanijumskim fanaticima ;):drinks: P.S. jedno laicko zapazanje, Imao sam prilke da vidim dosta furde sa Ge tranzistorima, od starih risivera od pre hiljadu godina do nesto mladjih radio aparata od sad vec 40 godina, i svi radili sa niskimpedansnim zvucnicima, da ne ulazimo u dublju pricu o tehnickim karakteristikama, ali ni jedan nije pustio beli dim...i sve je u najmanju ruku bilo slusljivo :scratch_head: Kasnije mi je jedan stari gospodin, koji je, po njegovoj prici, radio na razvoju tranzistora negde preko spomenuo da je razlog tome sto se kod Ge, procesi odvijau celom povrsinom supstrata, za razliku od Si gde su procesi u malom delu supstrata u vidu tankog mlaza, te je to razlog zasto bolje podnosi takve vrste naprezanja. Mada meni to nista nije znacilo, mozda vama sine sijalica :lightbulb: Samo da ne bude zabune, ne mislim da je Ge superioran u odnosu na Si,da ne ospete drvlje i kamenje, vec sam samo zeleo da podelim sa vama ovo sto su meni rekli ;)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam moju radoznalost, bogami, zadovoljio, bar sto se tice Ge tranzistora. Sustina jeste da se zabavis. Ako nemas nekog iskustva sa tom komponetom, probas, ispitas, zapalis...ako nista, bar da natrljas nos ovima Germanijumskim fanaticima ;):drinks: P.S. jedno laicko zapazanje, Imao sam prilke da vidim dosta furde sa Ge tranzistorima, od starih risivera od pre hiljadu godina do nesto mladjih radio aparata od sad vec 40 godina, i svi radili sa niskimpedansnim zvucnicima, da ne ulazimo u dublju pricu o tehnickim karakteristikama, ali ni jedan nije pustio beli dim...i sve je u najmanju ruku bilo slusljivo :scratch_head: Kasnije mi je jedan stari gospodin, koji je, po njegovoj prici, radio na razvoju tranzistora negde preko spomenuo da je razlog tome sto se kod Ge, procesi odvijau celom povrsinom supstrata, za razliku od Si gde su procesi u malom delu supstrata u vidu tankog mlaza, te je to razlog zasto bolje podnosi takve vrste naprezanja. Mada meni to nista nije znacilo, mozda vama sine sijalica :lightbulb: Samo da ne bude zabune, ne mislim da je Ge superioran u odnosu na Si,da ne ospete drvlje i kamenje, vec sam samo zeleo da podelim sa vama ovo sto su meni rekli ;)

Bane nije to u pitanju germanijum ima neku svoju zivinu...ima ..
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ја лично мислим да транзистори немају душу. германијумскиимају "карактер", то јест свире "умилније". то кажем, јерсам љубитељ свирајки, и по мени само оне имају душу. а ГЕтранзистори свире, да кажем врло, врло близу.појачало са ГЕ транзисторима сам направио само на иницијативумог друга и будућег власника. свири стварно умилно, признајем.али ипак, свирајке су свирајке. можда ће други пројекат битипојачало са свирајкама за терање ДД модификованих звучника.никад се не зна. :cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije li činjenica na kojoj svi (koji volite cevke) insist-irate da "imaju dušu"?Dakle, cevke nisu "visoko verne"...?Napominjem da sam od onih koji (povremeno) vole cevke i (nikada) nisu protiv njih...I moja ljubav prema (određenoj) A-class govori o tome, verujem...Ergo, mislim da, pogrešno, neprestano, podvlačite nešto što Vam "ne ide u prilog"...Savetujem, ne pametujem...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Savetujem, ne pametujem...

Ма цевке су АУТ одавно, само то људи неће да признају, задња копрцања.Исти случај и са ЦД плејерима од 600 евра а медија кошта испод 20 динара  :connie_nutzo:.Такође, саветујем, не паметујем :good2:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...