Jump to content

Novi amp sa 2SK2013/2SJ313


Sipi

Preporučeni Komentari

Tako je, AMD CPU je problematican (odnosno set prosirenih, multimedijskih instrukcija koji je razlicit od Intelovog), ali sa Intelovim CPU M2Tech je zaista svirao impresivno :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 167
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Ja sam otvarao jedan i savim je OKA takodje sam veoma zadovoljan i instalacijom software-amada nisam jos uvek slusao :buehehe: ima ovde u temihttp://www.audiohard.com/phpBB3/viewtopic.php?f=17&t=2121&start=15

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 11 months later...

Prica se nastavlja...Proslo je neko vreme, izvrtele se jos neke konstrukcije, ali ostao je utisak da je ovaj amp "the end of the road". Medjutim, posto djavola jos uvek mrzi da ore i kopa, uze da me gnjavi - dal' bi to moglo jos malo bolje ? I moze !Zadatak je bio bude nesto neznije, zavodljivije, mekse ali sa istom detaljnoscu i besprekornom, prirodnom reprodukcijom. Evo kako je uspelo: - napajanje je promenjeno utoliko sto ga cine dva istovetna mnozaca kapaciteta sa IRFP044N (izabran zbog sjajne strujne sposobnosti, brzine i transkonduktanse) vezana na red (ovako se postize i veca simetrija u radu jer su oba MOSFETa jednaka) i posle njih su dodati mnogo veci kondovi (33.000uF/35V Panasonic, iz GB). Ripple je manji od 1mV p-p pri 2.5A opterecenja.- izlazni stepen ima nesto vecu degeneraciju Source-a (0R68 umesto 0R33) , GNFB je smanjena, odnosno gain je veci (8.5 umesto 5.5 V/V). Interesantno je da ukupna linearnost nije ostecena, toliko su dobri ovi Toshibini MOSFET-ovi. Ova dva faktora treba nezno uskladiti jer ako se pretera na bilo koju stranu javlja se ili nesto manje prirodna (kako kazu, "organska") reprodukcija, ili postane suvise meka, nalik na brojne cevne amp-ove, sa brljanjem u kompleksnim pasazima (orkestarska kresenda i sl.)Sve ostalo je prilicno isto. Evo sema:post-20-0-13786000-1305926359_thumb.gif post-20-0-01467400-1305926372_thumb.gifA evo je i PCB (160 x 25mm) da ne bude primedbi na "uskracivanje podataka" :post-20-0-54404300-1305926451_thumb.gif:Slike iz procesa sklapanja, ostalo je da montiram prednju plocu i poklopac (za koje je, naravno, kao i uvek, zasluzan Leonardo). Konstrukcija je unekoliko interesantna zato sto je unutrasnji prostor ampa nesto manji (216 x 200 mm). Hladnjaci su 216 x 150 x 76 mm i greju se na +21 C u odnosu na T_amb pri 53 W disipacije (po kanalu, tj. po hladnjaku).post-20-0-20918400-1305926804_thumb.jpg post-20-0-91063300-1305926817_thumb.jpg post-20-0-41841800-1305926829_thumb.jpg post-20-0-07852800-1305926844_thumb.jpg post-20-0-94095000-1305926899_thumb.jpg post-20-0-37413900-1305926922_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Svaka čast, ovo je stvarno dato kao na tacni :clapping: Pošto trenutno završavam prikupljanje delova za obični F5 (doći će i ova šema na red nadam se) verujem da bi ovakvo napajanje pomoglo i u njegovom slučaju, tako da je šema došla u pravi čas.Samo jedno pitanje : ako imam nejednake veličune kondenzatora (konkretno 30mF i 68mF) da li staviti veći kapacitet pre ili posle množača kapaciteta ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stavi 68mF pre a 30mF posle - da ne drzis MOSFET predugo u kratkom spoju prilikom punjenja, a pride, na poziciji posle mnozaca kapaciteta, nakon odredjene vrednosti nema poboljsanja, naprotiv, pocinju problemi...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

O.K. hvala, uradiću tako.

A da li je ova nova verzija napajanja toliko bolja od prvobitne da je sada dovoljan samo po jedan množač kapaciteta za - i + (kako vidim po šemi) ili bi i dalje bilo poželjno napraviti po dva za + i - granu (za oba kanala po par).ili je to overkill?

Mislim, ako ima bar malog poboljšanja, kada već pravim od nule, nije mi problem da ubacim još par delova.

I, kažeš da je u ovoj verziji povećan gain pojačala, da li to znači da može da se potera do pune snage bez predpojačanja ili mu je kao kod osnovnog F5 potrebno nešto ovako :

http://www.diyaudio.rs/topic/2840-f5/page__p__58270#entry58270

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mentok, jedan mnozac kapaciteta je sa ovim MOSFETovima (ima ih kelco, oko 140 rsd/kom) dovoljan za oba kanala - isporuka struje nije problem, a dvojbe sam imao vezano za sprezanje kanala kroz PSU, medjutim ni tu nema prepreka - separacija kanala je bolja od 80dB - 10 V na jednom kanalu daje manje od 1mV na drugom (manje od toga nemam cime da izmerim). Poredjenja radi, nema gramofona, zvucnice i ploce sa separacijom boljom od 30dB.A ako zelis da pravis posebno za svaki kanal - nije greska, slobodno ;)Sto se gain-a tice, sa 4 omskim opterecenjem, pojacanje je malo vise od 8 V/V a maksimalni izlazni swing je 19V peak, tako da je za pobudu na punu snagu potrebno oko 2.3V_peak na ulazu. U skladu sa tim i izlaznim nivoom tvog izvora signala vidi da li ti treba preamp...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Eto ti ga sad... :clapping: Zajebava ovaj Sipi.Pitanjce, el si probao ovaj amp sa starim naponom napajanja od 20V. Nesto sumnjam da bi bilo bitne razlike sem malkice manje snage zbog vecih otpora u sorsu?Da nema i neki update za onaj preamp sa BF862... i to bi lemio. :sarcastic_hand:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije preterano vazno dal' je napon 20 ili 22V (to zavisi od trafoa, dioda i Vgs MOSFETova pri zadatoj struji). Otpori u sorsu jesu duplo veci al' to je razlika u padu napona od samo 140mV (izmedju 0R33 i 0R68, pri 400mA). To samo cini degeneraciju sorsa nesto vecom, sto ima izvesnog uticaja obzirom da izlazni MOSFETovi ovde rade u spoju sa zajednickim Source-om, odn. kao Drain follower-i (imaju i naponsko pojacanje)...

Sto se preampa tice, sigurno bih nesto menjao kad bih ga ponovo pravio - koristio bih recimo onaj moj mali shunt umesto Salas-ovog i verovatno bih stavio kond izmedju gain-stage-a i buffer-a a ne na izlazu buffera (tako da bi samo jedan 0.1uF bio dovoljan kao sprezni kond). To zahteva i posebno napajanje za buffer (+/-10V), al' ko ga shisha - ima se, moze se... Postavljena slika

BTW, evo i slika cele sprave - dimenzije su 360 x 220 x 160 mm :

post-20-0-07419300-1305984866_thumb.jpg post-20-0-91007700-1305984885_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E pa, namestena je plocica za taj preamp sa onim suntovima i onom stacked foil kondu na izlazu sto si ti metno sam zabiberio u paralelu jos 1u polikarbonat, da se nadje, nego nikako da stignem da kupim jos par delica, zalemim i probam makinu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 4 nedelje kasnije...

Ja bolje pojacalo od ovoga nisam cuo do sad ...ni u salonu ni kod pere-zike ....nigde.Poboljsanje u odnosu na obican F5 je kao uvodjenje najskupljeg Dac-a u sistem, prirodno , nezno , detaljno.... Toliko, samo da ostavim opazanja na osnovu par sati slusanja u svom sistemu .Audio/vizuelna prica sa propratnim efektima kad se vratim sa vikenda i napunim bateriju za aparat, ako je nadjem... i poslusam jos malo.Ludo! :wave:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Guest
Ova tema je za sada zaključana i nisu omogućeni budući odgovori.
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...