Jump to content

Srebrni kalaj


Preporučeni Komentari

  • Odgovora 13
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

pomoc.

ko mi moze reci gde ima srebrni kalaj. treba mi za

svajsovanje srebrnih interkonekta.

hvala unapred,

sale

ako ces svajsovati - pitaj na fifiju ;

tamo ima rezidenata koji su veci katolici i od pape

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

necu.zar nisi primetio da sam odavno promenio forum ?nego, nabavio sam neki pure silver inter, pa k'ovelim da ga zasvajsujem za cincove sa adekvatnimkalajem. a i ne moram. ideja je da malo obradujem moj skromni sistem sa svirajkama sa dobrim kabelom. red bi bio, s obziromda upodpunjuje moje uzivanje u Eri i O.Shantiju. :connie_nutzo::buehehe::umnik2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja reko' tebi treba neki specijalni kalaj, npr bez olova - 'ekoloski' itd. a pun srebra ..Kalaja sa dodatkom srebra (3-4%) ima i ITC a ima i Kanibal. Kanibal: jes' da su najskuplji ali ces kod njih kupiti na metar - ako je potrebna manja kolicina.:connie_nutzo:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja reko' tebi treba neki specijalni kalaj, npr bez olova - 'ekoloski' itd. a pun srebra ..Kalaja sa dodatkom srebra (3-4%) ima i ITC a ima i Kanibal. Kanibal: jes' da su najskuplji ali ces kod njih kupiti na metar - ako je potrebna manja kolicina.:connie_nutzo:

+1U Kanibalu secnu srebro sa rolne, bilo nesto 100-120 din/m.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 years later...

Kalaj bez olova ko zena bez brkova. :)

 

Srebro ne moze zaustaviti kalajnu kugu. Manite se corava posla i kupite normalnu olovnu leguru 40-60.

Na alibabi sam video "bezolovnu srebrnu zicu za lemljenje" koja, sitnim slovima ispisano, sadrzi kalaj i antimon (Sb).

"Srebrni kalaj", "srebrni kontakti", "srebrna zica" zvuce fensi, ali kvalitetom ne opravdavaju svoju cenu.

 

Srebro je, iako plemenit, prilicno reaktivan metal. Zato se pasivizira niklom i sestovalentnim hromom, ili samo galvanski prevlaci kalajem. A kalaj nije metal nego metaloid.

Nekada se srebro prevlaci zlatom, i tada se potpuno gubi razlog koriscenja srebra. Kadmijum i nikal su jeftiniji i bolji.

Galvanski kalaj je metal samo dok ga ne ohladite na +13 stepeni. Tada prelazi u drugu alotropsku modifikaciju - nemetalni kalaj. Pretvara se u pesak, otpada i ne provodi.

Ako zelite dobre kontakte, kupite pozlacene. Nema veze sta je pozlaceno, nikal, gvozdje-kadmijum ili neki drugi materijal.

Ako zelite dobre lemove, koristite ono sto se u poslednjih 100 godina dokazalo: PbSn 40-60. Pazljivo birajte fluks.

Ako zelite dobro pivo trazite crveno.

Ako zelite dobar auto... ma znate i sami.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...