Jump to content

Udrobljena automobilska tema.


chakija

Preporučeni Komentari

Majstore iz radionice, ja to nisam zamislio, već sam izračunao. Plus što je to realnost koja se dešava u mnogo zemalja: solarna energija i energija vetra. Wind farm se šire kao požar. Moja firma pravi i brze katamarane za naručioce koji su vlasnici flota brodova za prevoz tehničara i inženjera za održavanje wind farms u moru. To je u takvoj ekspanziji, da smo angažovali brodogradilišta u Španiji, Poljskoj i U.S. jer kod nas nema kapaciteta da se svi ti brodovi naprave. 

Cena po kWh u proizvodnji -prva 3 mesta: 1. solarna ; 2. gasna turbina sa vraćanjem sve toplote u ciklus (povećana efikasnost); 3. on-shore wind farm.  

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

44 minutes ago, BokiTokiVoki said:

Majstore iz radionice, ja to nisam zamislio, već sam izračunao. 

Zasto onda ne radis u Nasi o nas solarni spasioce :)

Ima mnogo vecih njuski od tebe koji su izracunali to daleko bolje od tebe, ne moram ja da "radim po tom pitanju u svojoj radionici".

Pride tek toksicni otpad koji ta vetrovna i solarna energija ostavlja za sobom nije nista bolja nego litijumska. 

Pravi brodove i uzivaj :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bila emisija na radio Beogradu pre par meseci o mini nuklearnim reaktorima onim iz podmornica da mogu da podmire jedan omanji grad e sad samo treba znati da ti ne uvale neki polovni krš iz neke rashodovane :D:hmmm:

Izmenjeno od dejanco32
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

15 hours ago, BokiTokiVoki said:

Ne zamerite, ali ne znam gde kupite te dezinformacije oko energije i mogućnosti za prelazak na obnovljivu energiju. Primera radi, Island je na već na 100%, Norveška na 98% a npr. Nemačka je na 28-34% i to se povećava tempom od 6% godišnje. Planirali su da budu na 100% do 2050, i to bez nuklearki. Inače nuklearke su, kada se gleda ceo proces, od izgradnje preko eksploatacije do kraja životnog veka, najskuplji kWh od svih. Veliki su troškovi gradnje, em dugo traje, troškovi obuke osoblja, em dugo traje, troškovi odlaganja otpada. A evo nekih interesantnih brojeva. Kada biste zamenili celokupnu proizvodnju struje na svetu sa solarnim panelima, bilo bi potrebno 100 x 150 km2 panela. To i nije toliko za ceo svet. A ako biste zamenili kompletnu konzumaciju energije u svetu, bilo bi potrebno max 3x više, dakle 200 x 225 km2 solarnih panela. I to je dovoljno za proizvodnju 2x više u toku dana, tako da se 50% pušta u mrežu, a 50% da su pumpa voda u akumulaciono jezero, i onda se noću proizvodi struja kroz hidroelektranu. Kao što sam i ranije pomenuo, problem nije tehnologija. Sve je to već rešeno. Problem je veliki broj zemalja i korporacija sa različitim interesima i gledanje kroz profit, tako da ne može da se napravi nikakav dogovor koji bi stvari pogurao brže. Kada bi se ceo svet dogovorio, ne gledajući profit i finansije, cela tranzicija bi mogla da se obavi za max 2 godine. Sve liči na ovaj svet iz filma "Don't look up", gde posle mnogo natezanja, svet ipak bude uništen, a oni koji su najbogatiji i direktno odgovorni za propast, plutaju u svemiru u hibernacijskim kapsulama. 

Ako pod obnovljivom energijom podrazumevaš i spaljivanje đubreta onda možda.

Da manemo sa strane off grid aplikacije tipa brodovi i vukendice, solari i vetrenjače su noćna mora za stabilno snabdevanje električnom energijom kada se dovoljno namnože, zajedno sa punjačima za električne automobile (npr. Tesla punjač ima 1MW trafo za 8 mesta i max 250kW snage po mestu, ABB brzi punjači su reda 350kW po mestu...)

Da ne zalazim u detalje, to je zaseban smer na etf, ali za stabilan sistem treba da je proizvodnja jednaka potrošnji. Kada nije onda oće da budu problemi od kojih je najgori raspad ee sistema (drastičan primer su grafitne bombe 99.) pa nema struje nekoliko dana.

Detalj koji svi zaborave je da kada se nameste uslovi da ima puno sunca i vetra a potražnja mala oće energija iz tih izvora da ima i negativnu cenu pa vlasnici tih postrojenja plaćaju da bi ostali na mreži.

Za smanjenje CO2 su trenutno rešenje nuklearne elektrane i to je to. U Rusiji radi već 2 meseca komercijalni brzi reaktor od 800MW koji troši nuklearni otpad. Biće svakako zanimljivo narednih godina.

Kad zažive automobili na vodonik, a trebalo bi da se desi, možda solari i vetrenjače da prave vodonik pa da rade posao. Ili dovoljno jeftine i ekološki prihvatljive baterije/superkondenzatori pa da ti nepouzdani izvori dobiju smisao (tu kinezi trenutno rade sa nekim wolfram baterijama koje možda imaju budućnost).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Decenijama unazad se sumanuto ogromne pare ulazu u razvoj kontrolisane fuzije koja bi trebalo da pravi  cistu el.energiju bez radijacije u bezgranicnim kolicinama , gorivo je jeftino i lako dostupno ,prave se razni tipovi ogromnih reaktora , tokamak ,cyclotron,... ,uspevaju da razviju neke sumanuto visoke temperature unutar tih reaktora , kao uspeva im da kontrolisana fuzija traje po par sekundi ulazuci mnogostruko vecu el.elenergiju da sve to pokrenu , i tu je za sada kraj , (trt Milojka...)

Izmenjeno od BANAT
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kako se u Srbiji vrte Brnabine vetrenjace :

na nekoliko Km od mene Brnaba&Bro su podigli na desetine ogromnih vetrenjaca , svaka je snage max.1MW , i planiraju jos mnogo takvih da postave ,

prvo su izmanipulisali vlasnike njiva da im prodaju te plodne njive po ceni kao da ce tu sutra da sade kupus a ne da prave ozbiljna Elektroenergetska postrojenja ,

mene je jedan aktivni lokalni drzavni sluzbenik koji nije imao pravo da zastupa tu vetro inostranu firmu pokusao da namagarci za nekih 2HA zemlje a za njihovu vetrenjacu na super lokaciji 

osim sto sam ga na brzaka napusio imao je i srece da je cutao i nije odgovarao jer je bio svestan kakvu je prevaru pokusao ,

struja koja se tu pravi je cetiri i kusur puta skuplja od EPS-ove struje ,a razliku placamo svi mi , cujem da su ti vetro likovi uspeli da izboksuju da im se placa nadoknada cak i kada vetrnjace stoje jer nema vetra ,a opet na racun svih nas ,

i ono najvaznije ; pa oni koriste nas vetar da bi profitirali , vetar je prirodno bogatsvo svih nas zitelja Srbije a da svi mi nemamo nikakvu korist od svih tih vetro parkova nego samo Brnaba & Bro debeo profit.

 

Izmenjeno od BANAT
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, NIXIE said:

Tako je ali države imaju monopol na sve prirodne resurse, ko te pita. I tvoja zemlja je tvoja do neke dubine, ispod toga je državno.

1) Drzavu cine svi gradjani odnosno drzavljani , sva prirodna bogatsva pripadaju narodu ! , bez obzira na pol ,uzrast , nacionalnost,..., drzavi je samo dato da tim bogastvima sto bolje upravlja iskljucivo u korist naroda ,

2) Ozbiljne Drzave Uvek moraju da rade u interesu svojih gradjana odnosno svojih drzavljana(naroda) a nikad u interesu pojedinih stranih ili domacih firmi bez obzira ko i sta stoji iza njih .

3) Moj post #1553 je skolski primer kako u ozbiljnoj drzavi ne sme da se radi .

Izmenjeno od BANAT
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

18 hours ago, BokiTokiVoki said:

Majstore iz radionice, ja to nisam zamislio, . . . 

Najkrace receno : kako te nije sramota ?

Mozemo i prosto-prosireno, a mozemo i prosireno. 

Znam da je ovde moderacija takva, kakva je, ali ti si hronican slucaj koji je zbog mnogo benignijih stvari sankcionisan na drugim forumima.

Da te prijavljujem ovde, bzv. 

Ali da cu da te "jashem" ovde kada kod napravis ovakvu "ekskurziju" - ocekuj.  ;)

Izmenjeno od Doktor
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, NIXIE said:

Biće rešenje solarni paneli, vetrenjače i  skladišta sa ogromnim baterijama, samo dok osmisle šta i kako. 

 

3 hours ago, Vix said:

Mislim da su osmislili, samo ne smeju da kazu... :mad:

Plase se da ce da ih bije Veliki Brat... 

VB samo ukine finansiranje istrazivanja, koja su jezivo skupa, ne treba nikakva batina,.

Razvojem tih novih keramika se bavimo mi i Cesi, i jos po koja EU sirotilja tipa Poljske, i to napreduje sporije od fuzije. I to su medjunarodni projekti dovoljni da odrze samo aktivost da ne zamre, grubo receno, neki "kvantni" skok bi zahtevao skok najskupljeg dela a to je oprema. Sto se Eropskog dela planete tice, ne deluje ni da se ostatak sveta cima.

Zato su solarni paneli neisplatljivi, preskupi a ne dobace zivotnim vekom period kada bi donosili profit.

P.S.

Postade ovo udrobljena energetska tema;)

Izmenjeno od vladd
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...