Jump to content

Zanimljivi & smešni na You Tube


Preporučeni Komentari

Ali razlikuju se dijalekti naravno i ti, sad naravno Knjaževčani imaju svoj lični pečat, a tek Piroćanci, tamo kada se izmeša sa Bugarskim nekim tek nastaje haos. Pa tek Istočna Srbija kad se pridoda Vlaški :D A od svega toga se posebno razlikuje Vranjanski, pa Leskovački. Bogatstvo života u Nišu je što svi ti ljudi dođu tu da studiraju, ili rade, i onda možeš zamisliti, pa sve to pomešano sa Nišli'ski :D 

More kad te kimnem jedared, ima te strošim - će si izedeš golem ćutek, bude k'lbl'k!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 6.1k
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

zet ( najblizi rod, spasio me sestre!) je Pirocanac, rodjeni

odrastao u Vojvodini 

elem, u druzenju sa njegovim roditeljima dobismo priliku blizeg upoznavanja sa kulturom tog kraja, par letnjih odmora sam proveo u selu u okolini Pirota 

nista nije problem da se razume kad se oce; sto ne kontas - pitas

Lepota brate .........

al me najvise ubi Zemlano Kuče ...... dan danas se smejem kad se setim - to mu dodje krtica 

 

kratak je zivot za svu ovu lepotu oko nas

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

13 minutes ago, NIXIE said:

Ma u redu je dijalekt, naglasak ovo - ono,  al padeži su padeži i pravopis je jedan.

 

neko prica u dijalektu, i taj dijalekt ima svoja pravila

to ti dodje kao - ti pokazes novi Aikido, a ja krenem da te karam sto nema mirkoslavkoprocesor unutra ....... "pa to svet celi koristi!"

:smesna:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 minutes ago, NIXIE said:

Ne znam ni ja 100% pravopis, ponekad se proverim. Ali ako znaš samo 10%, to je već problem. :cita:

Pa znas, pisemo na forum koliko toliko po pravopisu, crtcice, zarezi...padezi. Dodji kod nas malo na Jug da vidis kako se prica. Nema to veze sa skolom 😁😛💪❤️

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 3 časa, NIXIE reče

Nesam saglasan, škola je škola. :laugh1:

Tačno. Škola je škola, i škola definiše dijalekte (supruga profesor srpskog, interesovao sam se dok je spremala ispit iz dijalekata pa što-šta naučio).

https://sr.wikipedia.org/sr-el/Дијалектологија

1280px-Shtokavian_subdialects1988-sr.png

Vuk je, poreklom iz zapadne Srbije, uzeo istočno-hercegovački za srpski književi govor - što ne znači da je automatski eliminisao druge dijalekte, naprotiv. Šta više, za književni govor je uzeo govor naroda, za šta su mu svi zamerali, počevši od crkve, itd. U to vreme se forsirao staro-slovenski i crkveno-slovenski, pa je "jezik naroda" bio zvan "govedarskim", prostim govorom.... itd itd..

Tako da, da, škola je škola i ona priznaje sve dijalekte kao raznovrsnost jednog jezika spram govornih područja.

Na kraju, ako ćeš po tvome - ni vi Beograđani ne pričate pravilno, jebote :D 

Istočnohercegovački dijalekt

Srbija je gotovo sva, osim đekoji mali mjesta pored velikih voda, brdovita; i sva je, osim đekoji kamenjaka po velikim brdima, i mjesta, kud su sela i varoši, zarasla u šumu, ponajviše rastovu i bukovu... Iz sviju brda teku nebrojeni potočići na sve stgrane, koji se malo-pomalo skupljaju u velike rijeke. Pored rijeka i potoka svuda su gotovo mjesta teko lijepa da ni moler ne bi mogao što ljepšte izmisliti. Da nije ovi mlogi i veliki brda, u Srbiji bi bilo župno...

(Vuk Stefanović Karadžić, odlomak iz dela Srpska istorija našega vremena)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 57 minuta, gluv_i_udaren reče

Tako, da razume i ko čita iz Surdulicu i Leskovac...

Možda dogodine krene neki posao u Vladičinom Hanu, postrojenje za otpadne vode zajedničko za  VH i Surdulicu, ako izdaju građevinsku dozvolu naravno. To se godinama vuče po državnoj administraciji zato što je jedno postrojenje za dve opštine, a oni da se nešto pametno i korisno dogovore, to nema šanse. 

Uvek kad odem na neki teren imam problem sa spavanjem. Znači ti hoteli, svako veče svadba ili neki tulum, muzika i galama. Kod Zena kad sam bio u Baču, davno neke 94, na šećerani remont generalni radismo, spavao sam u VU Karađorđevo,  Kakav mir i tišina, i srnetina. A u Baču haos teški beše, izdržasmo jedva jedno veče.  :a092:

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...