Jump to content

Čime se zanimam... (ovih dana )


Impuls

Preporučeni Komentari

Veoma, veoma, veoma malo ljudi u Srbiji može sebi priuštiti originalni Tannoy WR.
Svaki diy čak i po cenu da se ne postignu performanse u potpunosti pozdravljam jer i takav verujem da “svira za sve pare”; a za rang veličine i više je povoljnija opcija.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da skrajnemo sada struku, neku, bilo koju. 

Ja se bavim tehnikom, raznim tehnikama, za razne potrebe, najcesce visokotehnoloske, laboratorijske, decenijama. Za "ivicne" pojave i procese, na nekim obodima tehnologije.

Imam neke predispozicije za svoj stav, posteno i otvoreno i bez mistifikacije iznete. Volje da naucim o stolariji i restauraciji par desetina komada namestaja, raznim tehnikama. Davne izrade nekih zvucnih kutija(i skora tvikovanja nekih komercijala) ne racunam u pozitivno iskustvo, koje dorpinosi nekom znanju ili vestini. Nije radjeno sa dovoljno primenjenog znanja.

Ne tvrdim da ne gresim apsolutno, ali nije bas da nisam u finoj meri u pravu.

Ni jedna od mojih navedenih stavki nije pobijena argumentom, da nije u pitanju posao ranga "diy stolar" za razliku od "majstorskog" posla.

Sto bi i meni i svima otvorilo oci i pokazalo zonu greske ili nivo pogresnosti stava.

Ja dadoh i primere diy i primere majstorija.

Ili su u pitanju misticne "majstorske tajne", magicni dodiri, koje samo Sarumani znaju...mislim da nece biti...drvo je legitiman materijal, a pride je materijal donet...nema tajni, sklapanje od gotovih delica.

Govorimo o kolokvijalno nazvanoj "zvucnoj kutiji", koja je u vrlo maloj meri kutija. Da se razumemo, stolari ne prave zvucnik, pa ni zvucnu kutiju, stolar obavlja stolarske aktivnosti koje mu narucilac zvucne kutije predoci. Stolar moze da bude iskusan u tom poslu, i da razume potrebu za nekim iskoracima od uobicajenih, zanatskih, ali ako se iz dokonosti ne bavi akustikom, treba da pazi na upute narucioca posla.

Ova horna je manje kutija a vise "instrument", a pravljenje instrumenta je posebna grana stolarije.

Srafljenje i gitovanje su nepozeljne aktivnosti, pa sve to prekriveno furnirom. Mozda na originalu i nije bas sve furnirano, i radjeno od akusticno "mrtvih" materijala...

Ukrasavanje je malo manje bitna stavka, za finalni objektivni rad zvucnika.

 

P.S.

O ceni originala je iluzorno diskutovati, to toliko danas kosta(ranije nije bilo toliko nebulozno) i ima svoje kupce. Ovde pricamo o radu, materijalu, nivou majstorstva, ceni rada prema ceni materijala, ceni zvucnickih jedinica, za koje se smatra da su iste kao u originalu, a to nije nikakav osnovan zakljucak... I da li ta kopija treba da bude 10-15% od cene, sa komercijalnim materijalima. A pola od troska ce uzeti prividno "majstorstvo".

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U sustini nije bitno ko je u pravu, vec da iznesemo stavove, koji sa nekim korekcijama i doradama mogu da budu korisni svima, da ne mora svako da se za sebe bavi detaljisanjem, analizom i ispitivanjima, probanjima ili kako se cesto kolokvijalno naziva eksperimentima.

Ako neko vec zeli da da 2K za tudj rad, onda bar da ima i okvirni listing slozenih aktivnosti i zahteva u tom okviru...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Siguran sam da Vi o svemu u vezi sa diy audiom znate za nekoliko rangova više od mene.

Zato niko, verujem, i nije izneo neki kontrargument.

Jedino sto nisam siguran da u Srbiji imate tako specijalizovanih stolara koji bi (ma koliko da su dobri uspeli za 60 sati da realizuju WR).

Mnogo je po meni veći problem sto i kad platite izradu WR koliko god npr. 2K evra, niste sigurni šta ćete na kraju dobiti a i ako ne dobijete kako da nadoknadite štetu.

Ovo sam napisao zato sto sam pre dvadesetak godina pokušao da restauriram VW1303, kupio (iz Meksika) delova u ondašnjoj vernosti od preko 8.5k DM, uključujući naravno i zaptivku za između karoserije i šasije, da bih doživeo da mi zavare karoseriju i šasiju.

Sve mi to nije uradio “neki majstor” nego servis iz BG koji je se reklamirao da upravo radi restauracije VW.

Naravno da sam bubu odmah otuđio (dao ženi da vozi[emoji3]) a ja sam samo mogao da placem (alternativa, privatna tužba sa ovakvim pravosuđem).

Zato je po meni sreća sto uopšte ima stolara-velemajstora poput SV gde znate da to sto ćete dobiti će biti u nivou tolerantnog u odnosu na ono sto ste hteli ili kako je realizovan original.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne znam ja dovoljno, bar ne kako bih zeleo. Ali, celi zivot ucim, i izvezbao sam se da filtriram informacije. Informacija je jedno, upotrebljivo znanje trece, a logika koriscenja znanja(uz upotrebu maste i ogranicenja iste) je neki nivo kojem se tezi, bar sam ja tako naucen.

Logika upotrebljiivog znanja, maste i iskustva, objektivno ustanovljenih, omogucava interpolaciju dogadjaja i ako ne postoje sve cinjenice ili informacije.

Sto nekakvo majstorstvo treba da prikaze i u ovom slucaju, a ne samo srafi i lepi....

 

Ovde je u pitanju izrada specificne kutije, koja je zanatski deo izdigla cenom, ali ta cena ne opravdava nivo zanatstva. I bez da ulazim u domace cene usluga, u krajnjoj liniji, za 2000 evra se moze kupiti sav potreban alat i iznajmiti prostor za rad na sest meseci, i to zahvaljujuci cenama ambijenta. Uz kutiju ostaje gratis malo koriscen alat. :) 

Daleko je i od odnosa materijal-rad.

Finalni proizvod takodje slabo opravdava cenu izrade kutije, posto je dobijena labava kopija...dati sveukupno 5-6000 evra za celokupnu aktivnost(zvucnici 2500, sav materijal i skretnica oko 1000), i imati nestabilan sistem koji treba da se akusticno doradjuje u nepovoljnim uslovima sobe je malo cudno...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da 60 sati nije dovoljno da se urade ovakve kutije. Samo treba uzeti koliko vremena treba da se vec nalepljena i finisirana kutija namaze kvalitetno sa nekoliko premaza.

Ne razumem se bas u stolariju ali je cinjenica da danas ima losih majstora. Govorim na osnovu preporuke prijatelja za odlicnog majstora u So pa mu je trebalo 3 sata d ami ufreza otvore za drajvere i to na kraju uradio tako ofrlje da mi doslo da bacim kutije koje su vec bile kompletno zavrsene.

Setim se samo kad radim recimo pojacalo pa vec gotove pustene plocice treba spakovati u kutije. Pa kad uzmes da urezujes navoje, seckas kablove, krimpujes papucice, navlacis buzire, fiksiras nodace kablova s avezicama i izgubis na vec gotovom uredjaju dva dana.

Recimo interkonekt sa cevcicama iz rg62au i eichmanima dok se sve provuce, umota, ucvrsti, zalemi i stavi snejk skin ode 3-4 sata a izgleda jednostavam posao sa samo 4 zice za oba kanala. A to je samo 60cm kabla

Za 2k evra ne moze da se kupi alat za rad. Mozda Einhell ali sam ja pristalica da kvalitetan alat da se jednom upotrebi isplati se mnogo vise od loseg pa kad krene da menjas ulje na autu i oglodjes sraf na karteru pa ti treba ceo dan da ga odvrnes, nadjes drugi i sav se umastis... onda vidis da masina za izvlacenje ulja vakumom vredi svaki dinar. ovo je samo primer a primera imam mnogo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima


Ne razumem se bas u stolariju ali je cinjenica da danas ima losih majstora. Govorim na osnovu preporuke prijatelja za odlicnog majstora u So pa mu je trebalo 3 sata d ami ufreza otvore za drajvere i to na kraju uradio tako ofrlje da mi doslo da bacim kutije koje su vec bile kompletno zavrsene.

Dakako da je cena realizacije projekta uvek primarna stvar ali je barem isto toliko bitno i da li su Vaša “velika očekivanja od projekta” zadovoljena od strane majstora.
Božji je dar izuzetan sluh ili smisao sa estetiku npr. ali to može biti i “mana” u smislu da se više obraća pažnje na zvuk ili izgled nego na muziku-materijal koji se sluša.
Mi sa “prosečnim sluhom” siguran sam da ne bismo uočili razliku između originalnih kabineta Tannoy WR i ovih koje upravo realizuje SV.
Ovo poslednje govorim na osnovu ličnog iskustva, a kabineti koje mi je reparirao SV izgledali su kao svemirski brod u odnosu na originalne, za svakog ko ih je video; a videli su ih mnogi.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Razumeo sam Impulse u potpunosti, nego sam upravo hteo da istaknem koliko je u Srbiji malo “pravih majstora” u bilo kojoj oblasti pa i u stolarstvu; i koliko je ustvari bitno da budete zadovoljni rezultatima majstora a ne samo cenom (barem meni a mislim i mnogima).
SV sam samo naveo kao primer (nadam se da se neće naljutiti) po meni veoma pozitivan.
Biti dobar “majstor, serviser, dizajner šta god” ne znaci nužno i biti formalno obrazovan upravo za to.
Može li biti lepšeg primera od ZZZ-Majda matematičara i prof. na akademiji a pri tom i izuzetnog audio kreativca-projektanta i šta sve ne još.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

44 minutes ago, vladd said:

Sve to stoji, ali krimpovanje nije majstorija ya 30$ na sat. De Waltov frezer i kekserica oko 100k din, set nozeva i stega  jos 30 k. Sta to jos treba od uskostolarskih alata za sklapanje?

Treba ti, osim alata koji nije toliko skup, samo još radionica dovoljne veličine, farbara, dizaličica ili par jakih dečaka,  osrednji kombi, a korisniku istih dvokrilna vrata na stanu jer na obična jednokrilna neće moći tek tako da se unesu, soba 50-100m2, i po koji Mekintoš, a ostalo može i po slobodnom izboru.:first:

Za sklopljene, furnirane i kvalitetno lakirane ovakve mrge 2k evra je ok cena, ako je kvalitetna izrada. Nije to više onaj evro koji je vredeo dve dojčmarke. Puno se štampalo da se pokriju gluposti tzv. EU, sad je to znatno slabija valuta.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pricas infantilno Nixie. Nisu mrge 2k, nego nekakva majstorija klepanja stolarskog, a donetog materijala. Procamo o vrednosti nekakvog neprimetnog majstorstva, koje niko da navede, navodi se bdenije nad lakom :) .

A par fizikalaca se zna koliko kostaju u najmu, nije obaveza da budu na stanu, hrani i plati...:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Poznavaoci prilika kažu da osrednje razdrndana vip-model-poslovna pratnja-ica košta za veče 2000e. Na kraju ti ostane sećanje i kajanje.

Ovakav rad kutija-šifonjera-statusnog simbola je skoro pa večan i skoro pa trajne vrednosti, a za onoga ko može da ih priušti dobro uložen kapital, koji će dugo vremena donositi radost.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

59 minutes ago, vladd said:

Ili da otvorimo novu temu i razjasnimo efektivne sate:) 

Ako ti neko nešto pravi profesionalno to mora da košta. Mora sve da uzme u obzir, da otplati sva ulaganja u objekte i opremu, da plati radnu snagu i poreze,  da ima dobar prihod za lep život i ekstra profit za dalja ulaganja i širenje firme.

Ako je neko sve to nasledio ili već otplatio (prostor i opremu) pa sad neće više da ulaže nego radi po malo tek da nešto sitno zaradi to je druga priča, ta cena nije realna. 

Opet kažem, 2000 evra za ruke je ok cena ako će spolja da izgleda kao original te da sve bude kvalitetno spojeno tako da se ne raspadne sledećih 30-40 godina.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moj komsija je jedva prodao kombinirku, staru, profi, radjenu po narudzbi.

I to za nekih 1200 evra.

Cifra je vise nego preterana, a narocito mi smeta cena u devizama, sto je, kao, uobicajeno; verovatno sto "majstori" i svoj radni sat racunaju u evrima...

Kakve bre dve hiljade? Pa to je posao bez ikakve garancije. Ne dao bog da zatreba reklamacija, tek se onda nista ne zna. Mozda je to sa obracunatim porezom?

Kod mene ima prijavljenih dva ili tri stolara, a radi ih oko sedamdeset. Velika vecina je iz razjebane fabrike Neki novembar, i posle su se svi bacili u stolariju. I oni sto u zivotu nisu radili sa masinama, ali zadnjih petnaestak godina radr sa plocastim materijalima, a la forma ideale. Jebes ti stolare sto srafovima spajaju materijal....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 minutes ago, vladd said:

Wolander uvek poentira, dok Zen ne podigne cenu radnog sata... :D 

Ja ne belezim da je to uvek, ali u ovom slucaju i jeste poentirao. Konkretno mislim na diskusiju oko WR-a i post koji sam quote-ovao.

Drugi padez je sto su svi u svojim rovovima, kako rece jedan clan sto je otisao odavde, prakticno usanceni i vrebaju, kao sto oni drugi lurkuju. Neka ih.

Kako vidim, ti i dalje nastavljas istim smerom, ne obazires se na kvalitetne, odgovorne. profesionalne i iskustvene savete. Neka i tebe. 

Uzivaj kao solista. :)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Wolander uvek poentira, dok Zen ne podigne cenu radnog sata... [emoji3] 
Pa i treba da podigne [emoji3]

ajd malo tabloidno - insajderski: naručilac nije ni malo naivan, dokazao se u trgovini, zaradio dosta para, ume da proda, a što je bitnije za ovu stvar - ume i da kupi.. dakle, ne treba ga potceniti, istražio je tržište i odabrao izvođača(e) koji su mu ponudili najbolji odnos cena : kvalitet.. obzirom da sam više od njega u "materiji" mogu samo da pohvalim njegov izbor..

ipak se sve to svede na tržište, siguran sam da ne bi putovao 250 km u oba pravca više puta, da je našao bolje (jeftinije) u BG.. i ne verujem da je razmišljao da li je cena pravedna, već da li mu odgovara..
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

a, nisu WM najskuplje kutije izašle iz malog mesta u ravnici.. za ove se pravio kalup, težak kalup, pa se izlivala epoksi smola, ručno se obrađivalo, pa farbalo poliuretanima i još svašta nešto.. i ove sviraju bzvz, ali vlasnik je zadovoljan, štagod mi mislili o tome [emoji3]

5520bf330f4b71b59b5e8b3d2616e471.jpg

a8e3d27da0ad550959b2614f22e4eacc.jpg

9934b1ee89ec64da15b53e9c3dd81683.jpg

394847e905a428be87cac1387b7815ba.jpg

12cf6c08ae4971eeb7bcec641bc1f5be.jpg

4293e0ba68bbf1b3bdedaafac581e168.jpg

5a2661e4d752565dda62d2dc4e0eb54c.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...