Jump to content

Čime se zanimam... (ovih dana )


Impuls

Preporučeni Komentari

Oprez, sa Kenrick Sound. Pre par godina moj drugar pazari 2-way kutiju, oko 150-200l, zaboravio sam tacno model, mala horna i 15-ica. Pozadi mesingana plocica sa tekstom, statijaznam, na izgled sve ok. Pripalimo kod njega kuci, od basa ni traga ni glasa. Na kraju ispostavljeno da je stavljen drugi drajver. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 hours ago, shonne said:

Naplatis coveku manje, on okrene glavu i kaze, vidi budalu kako uradio nista ne valja. Oderes ga sa parama za isti posao...on kaze, vidi kako uradio, svaka mu cast emoji16.png

Pa sad, istina je negde izmedju Zenovog komentara i tvog zezanja. :) 

Planovi postoje, materijal je bitna stavka, ostaje rucni rad, koji mora da ima svoju cenu, ali on je u ovom slucaju prilicno identicnog nivoa izradi neke kompletne kutije koja cela sa sve drajverima kosta ispod 500evra, ili reparaciji socijalistickog namestaja. Mislim na tehniku spojeva, vrstu lepka..itd.. i nedostatak "umetnicke", ili majstorske strane posla.

Posao tako uproscen je 60-ak radnih sati(zarad brda pregrada)...cena sata oko 10-12 evra..pa mnoziti..

 

E sad, glavna stavka je u utisku narucioca posla, ako narucilac ne zna sta su bitne stavke pri izradi kutije, pa i W, vec mu je bitno da je kopija u nekoj zadovoljnoj meri skupa i da lici na ekskluzivu(posto je original ipak za neki specifican i redak nivo prihoda), onda je mozda i 2K malo.. :) 

 

P.S>

Stolarski spoj je prisloniti gredicu na plocu, pa zalepiti i stegnuti, ili dodati ekser ili sraf i uretanskim lepkom ojacati. Takodje je i stolarski spoj ako se postavi samo epoksi lepak, bez stege i naprezanja, bez srafa, i bez promene dimenzije lepka. Ali je nezgodniji za izvodjenje. O raznim ukopavanjima i slicevima da ne pricam, ili specificnim tehnikama coskova i spajanja..

https://www.quiet-corner.com/diy/japanese-wood-joinery-techniques/

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ix kaki ste - nikaki, ckupi pa još ni ne valjaju [emoji39] ono, ckupo jeste, ali kada se analiziraju cene radnog sata za dvojicu ljudi, i potrebno vreme, pa i dalje je ckupo ali jbg WM su to - treba da se plate [emoji3]

onom koji ih je naručio će sigurno da valjaju, taj će da izračuna razliku u ceni između fabričkih i ovih narezanih, i onda će mu biti još bolji [emoji3]

a, ovo su drugi WM narezani u Majci Srbiji što nije loše obzirom da smo nikaki [emoji3]

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, vladd said:

Pa sad, istina je negde izmedju Zenovog komentara i tvog zezanja. :) 

Planovi postoje, materijal je bitna stavka, ostaje rucni rad, koji mora da ima svoju cenu, ali on je u ovom slucaju prilicno identicnog nivoa izradi neke kompletne kutije koja cela sa sve drajverima kosta ispod 500evra, ili reparaciji socijalistickog namestaja. Mislim na tehniku spojeva, vrstu lepka..itd.. i nedostatak "umetnicke", ili majstorske strane posla.

Posao tako uproscen je 60-ak radnih sati(zarad brda pregrada)...cena sata oko 10-12 evra..pa mnoziti..

 

E sad, glavna stavka je u utisku narucioca posla, ako narucilac ne zna sta su bitne stavke pri izradi kutije, pa i W, vec mu je bitno da je kopija u nekoj zadovoljnoj meri skupa i da lici na ekskluzivu(posto je original ipak za neki specifican i redak nivo prihoda), onda je mozda i 2K malo.. :) 

 

P.S>

Stolarski spoj je prisloniti gredicu na plocu, pa zalepiti i stegnuti, ili dodati ekser ili sraf i uretanskim lepkom ojacati. Takodje je i stolarski spoj ako se postavi samo epoksi lepak, bez stege i naprezanja, bez srafa, i bez promene dimenzije lepka. Ali je nezgodniji za izvodjenje. O raznim ukopavanjima i slicevima da ne pricam, ili specificnim tehnikama coskova i spajanja..

https://www.quiet-corner.com/diy/japanese-wood-joinery-techniques/

 

E, ovo je pravi majstorski posao. Mislim na japanske majstore. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 8/25/2018 at 12:37 PM, vladd said:

 

?.......pukla nizica na finom kondu, visok napon pravi problem.. 

Kakvo je to tepanje za boutique djindjuvu :spell:

I ono mlako reagovanje za 2K,

Otupela udarna igla brte Vladd?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije butik, skoro pa obican "Plastic capacitor" za 2KV :) , jedino sto je kao cuna, do pola kutije, ne moz manji na taj raster, idu dva ista.

Geaci iz Keithleya, moglo je tu nesto normalnije.

Eto, sve se nesto vrti oko 2K necega :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

27 minutes ago, zoranzu said:

I ono mlako reagovanje za 2K

Jes, bacio mac u trnje, ali ako su svi srecni, jos lepse, a meni najlepse. :) 

Mislim, meni je tako draze, kada se bacim na stolariju, bicu radosniji, a ne smoren, vise cu da cenim taj rad :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, vladd said:

Pa sad, istina je negde izmedju Zenovog komentara i tvog zezanja. :) 

Planovi postoje, materijal je bitna stavka, ostaje rucni rad, koji mora da ima svoju cenu,  . . . 

Koji planovi ? 

Ovo ima dva znacenja.

Planovi kao planiranje ili planovi kao nacrti ?

Koliko je meni poznato, ne postoje objavljeni od Tannoy-a originalni radni nacrti WR-a.

Poznajem neke koji su to crtali, simulirali, cak i placali da im se urade nacrti iz nekih delova shema ( parcijalno ), koje su se pojavljivale po net-u, pa se softverskom simulacijom pokusavala dobiti kompletna shema, tj. nacrt.

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Doktor

Planovi kao nacrti neke razradjene kopije.

U kontekstu sam vise mislio da se majstoru donesu vec isecene daske po nekim crtezima i dimenzijama. Tamo gde se kupuje, tamo mogu da iseku ultraprecizno. I jeftino. Apropo kolicine majstorije koju majstor ispostavlja za naplatu.

Naravno da se ne ocekuje da Tannoy ispali crteze i tehnologiju(jos vaznije od dimenzijica) u javnost, cemu?

A te tehnologija izrade je opako bitna, kao i sami materijali, nije obaveza da svi budu i zgodni za rad i lako nabavljivi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ceo radni vek sam se bavio analizom stranih (uglavnom ruskih i američkih) tehnickih rešenja (u oblasti kojom sam se bavio) i materijala (tehnologija) ne bi li sa našim materijalima i tehnologijama napravili nešto po performansama slično.
I uspevali smo za najsavremenije materijale i tehnologije da obezbedimo (ponekad i razvijemo) adekvatne zamenitelje.
WM je “veoma jeftin” uzorak a tehnologija izrade daleko od komplikovanih.
Verujem da je u svetu ne jedan nego više pojedinaca “analiziralo” materijale i tehnologije WM imajući u vidu “biznis” koji bi mogao da proistekne iz tog “kopiranja” a da li rezultata analiza (konstrukciona dokumentacija, materijali, tehnologije .... ) ima na netu, ne verujem, jer kao sto rekoh u pitanju je potencijalno “veliki biznis”.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uf, to je uvod u veliku i komplikovanu diskusiju. :) 

Ko bi se bavio finesama, i dobio zavrat rojaliti. A konstrukcija razvijana za konkretan tip zvucnika, u formi horne, masno izlomljene, kod koje svaki promasaj ugla ili dampiranja moze da napravi cvorove u zvucnoj slici. Ili pritisku vazduha.

Da ne kazem dovoljno je da je jedna od precaga konusna a ne ravna, i eto belaja. Cak bi i za eventualno merenje bilo neophodno da se ciljno napada problem, a ne pausalno, pa da lici, gotovo da se ne bi videlo da li je nedostatak signala ili je doslo do nekih oduzimanja fazno pomerenih detalja.

Sistem je kompleksan i interaktivan, nisu u pitanju suspstitucije samo mase, geometrije, tenike spajanja ili materijala, vec uticaj detalja na sistem i finalno na odziv sistema.

Ipak je postojala neka ideja konstruktora, razvoj i korekcije, a mi nesto nemamo ni jedan bazicni parametar kao sidro, vec samo dimenzije...i finalni produkt.

I mogucnost da odradimo sminkerski deo posla, da lici.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne zaboravite kada je rađen WM. Pa svet nije stajao u međuvremenu. Sve dimenzije mogu biti “skinute” do nivoa tolerantnih polja a spektrometri, reometri i drugi tri [emoji3] u nekoliko casova mogu izanalizirati sve materijale itd.

Zamislite kada bi ste Vi sada odlucili da napravite “tranzistorski radio” sa trenutno dostupnim tehnologijama i mašinama. Ne mislite da bi on bio bolji nego npr. Sony-jev od pre 50 godina.

Pa teže je bilo za Tannoy da napravi hornu nekada nego sada, istu takvu, bilo kom zaljubljeniku (sa postojećim 3D mašinama) 10 puta.

Naravno da je to sve “jako lako” i da sve zavisi od procene isplativosti ili zainteresovanosti.

Siguran sam da su to Kinezi davno uradili i da se WM kopira samo tako ali to nije masovni proizvod pa kod nas nema informacija o tome ili interesovanja (do sada).

Inače ne jedan put sam analizirajuci strane dizajne našao veoma problematična rešenja.

Naravno, ne zagovaram kopiranje i nepoštovanje autorskog prava; šta više zbog svojih patenata veoma sam protiv toga.

Ovo sam samo “akademski” napisao zato sto duboko verujem da naši inženjeri i ne zaostaju “bas toliko” [emoji3] za stranim i da ta rešenja i nisu bas “sveto pismo”.

Konkretno imao sam Tannoy Arden sa HPD385 godinama (naravno da znam kako izgleda kabinet) i iako nisam čuo @Woland MLTL kabinete sa Tannoy HPD385 (ako ne grešim Zenov dizajn) verujem da je to bolji dizajn od originalnog Ardena (verujem da znatno bolje “svira”); ako ne zbog toga sto je Zen car [emoji3] onda bar iz razloga sto je ovaj MLTL realizovan 30-40 godina posle originalnog Ardena.

Niko nije savršen [emoji3] pa ni Tannoy (nadam se da neću biti banovan zbog ove jeresi [emoji3]).

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

30 minutes ago, Srecko said:

Ne zaboravite kada je rađen WM. Pa svet nije stajao u međuvremenu. Sve dimenzije mogu biti “skinute” do nivoa tolerantnih polja a spektrometri, reometri i drugi tri emoji3.png u nekoliko casova mogu izanalizirati sve materijale itd.
. . . 

Mislim da je osnovni problem upravo u ovom boldovanom, a vezano za WR kutiju.

Da ponovim, imao sam prilike videti koliko se jedan moj prijatelj propisno namucio oko svega toga, a pri tome je perfekcionista, pa cesto i vise od toga, drugim recima, pretera u toj njegovoj perfekciji, zahtevima i onda potencijalni projekat ode u zapecak.

Tako se nesto slicno dogodilo i sa WR pre nekih 10+ godina. Skupljaj abere, sheme, prati forume, onda se pojavio negde onaj deo sheme unutrasnjosti kabineta . . . pa nosi kod softverasa, da naprave onu sliku kao kada se desi eksplozija ( izvinjavam se na terminima, ali to meni tako lici ), pa prototip, pa opet merenja, probe . . . na kraju se odustalo od projekta, jer se niji bilo u potpunosti sigurno da li je to sve tip-top ( upravo njegov termin ). 

Btw, drugar je clan ovog foruma, nema ga vec izvesno vreme, kontaktiracu ga, pa ce se, nadam se i sam javiti. 

@Lemić-u,  javi se ! :jump:

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

28 minutes ago, Srecko said:

. . . 

Konkretno imao sam Tannoy Arden sa HPD385 godinama (naravno da znam kako izgleda kabinet) i iako nisam čuo @Woland MLTL kabinete sa Tannoy HPD385 (ako ne grešim Zenov dizajn) verujem da je to bolji dizajn od originalnog Ardena (verujem da znatno bolje “svira”); ako ne zbog toga sto je Zen car emoji3.png onda bar iz razloga sto je ovaj MLTL realizovan 30-40 godina posle originalnog Ardena.

Niko nije savršen emoji3.png pa ni Tannoy (nadam se da neću biti banovan zbog ove jeresi emoji3.png).

 

Slusao sam u vise navrata originalan Tannoy Arden, kao sto sam slusao i @Woland-ove MLTL kabinete sa HPD385 ( kao i sa Tannoy GM ). 

Sasvim drugacije "price", karakteri, a ocigledno i topoloske koncepcije.

Sve dalje o tome sta je bolje, a sta losije zahteva citanje i analiziranje knjige o Tannoy firmi.

The Tannoy Story od Julian Alderton-a (thnx @Zen Mod ) .

O konstruktorima i konstrukciji DC drajvera, o konstruktorima i konstrukciji samih kabineta, o isplatljivosti, o gabritima , o jos kojecemu . . .

tnn.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

[mention=52]Doktor[/mention]-e Rusi su godinama pokušavali da naprave nešto slično američkoj krstarećoj raketi Tomahawk i uspelo im je tek skoro (Kalibar).

Mislite da to nisu probali: Kinezi, Indijci ....

Neko uspe, neko ne i naravno da to zavisi od citavog niza faktora.

Zao mi je sto Vašem drugaru Lemicu to nije uspelo, i potpuno ste u pravu ne kopiraju se stvari u totalu (identična kopija) jer mnoge tehnologije ne posedujete ili ne možete ponoviti, već se dizajnira resenje sa “istim” performansama kao ono koje se kopira; a ne po izgledu i materijalima.

Kopiranje-identično je najčešće nemoguća (neisplativa) misija (npr. ruski barut ne možete napraviti u Srbiji i nigde u svetu nikada jer nemate polaznu sirovinu-drvo iz sibirske tajge; ali bez problema možete napraviti barut istih brzina gorenja i energetskih karakteristika).

Preterao sam.

Neću više [emoji3].

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...