Jump to content

Čime se zanimam... (ovih dana )


Impuls

Preporučeni Komentari

pre 3 časa, zerowaf reče

Teram maler...tj. krečim.  :)
Malo je vedrija soba u zeleno smeđim tonovima nego što je bila prije.

đaba sam krečio.jpeg

P.S. Trebala mi je slika da vidim da TV nije na sredini. :rofl: 

Na bocnim zidovima - da li su to apsorberi ?

Interesuje me da li ti pomazu da umanji efekt sobe i u kojoj meri ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 1 minut, krca44 reče

Na bocnim zidovima - da li su to apsorberi ?

Interesuje me da li ti pomazu da umanji efekt sobe i u kojoj meri ?



Jesu!
Također su apsorberi na zadnjem zidu iza, od uglova prema sredini.
Lijevo i desno od televizora su nekakvi difsorberi. Nemam pojma koliko to radi ono što kažu da radi, ali kažu da bi efekt trebao biti kombinacija apsorpcije i difuzije.
Pomažu li apsorberi?
Da!
Nema sumnje, bar u mojoj sobi.
Kada dođu pravi Tanoyi umjesto ovih slušalica ću u same uglove još staviti i apsorbere u obliku valjaka.
Osim toga, ovo što je desno i lijevo od TV-a razmišljam da stavim na bočne zidove pokraj apsorbera, a na njihovo mjesto pokraj TV-a da stavim prave difuzore.
Zašto sve to?
Mala soba! Ne mogu izvuči zvučnike dovoljno daleko od zidova, pa da umanjim efekat. Nije tu samo riječ o basu, nego cijela soba je sad, kad je manje ječna, postala ugodnije mjesto i za razgovor i za slušanje muzike.
Čak je i zvuk iz televizora postao "opipljiviji".
Nisam nikakav stručnjak, ali sam zapazio da mnogi tvrde da je potrebno biti nekoliko metara udaljen od difuzora, pa ako ćeš se s time igrati računaj na to.
Budući da mi je mjesto na kojem slušam jako blizu zadnjem zidu mi stoga difuzor na tom zidu ne dolazi u obzir. Tu će doći neka tanja apsorpcija.

I jasno da pričam napamet bez mjerenja odziva sobe, ali za sad se ne zamaram s time. Pomak na bolje je kod mene očigledan (uhoslušan? :rofl:  )
Možda je samo lucky punch, a možda vrijedi ona bolje išta nego ništa.
Naime soba mi je katastrofa za iole ozbiljniji hifi - 4m x 4m x 2,5m, pa je valjda svaka pomoć bila dobro došla.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I kod mene zavrsen moleraj danas. Tehnika u multimedia sobi, tu ce ici ozvucenje. Difuzeri ce biti knjige na polici vecinom 😁 ispod i iznad televizora ce ici 3d difuzer. A za abzorbere, samo montazne podnostojece sa jako lepom dekoracijom, zena bi me izbacila iz kuce da kacim tako nesto po zidovima 😅 

Tehnika/police diy naravno, i ide ljuska bela boja da radi kontrast crnoj pozadini. I gomila osvetljenja sto na plafonu sto u rubu gipsane tehnike. Jos malo, par nedelja i bice gotovo sve. Oduzilo se...

20220805_190959.thumb.jpg.e452e7d7255505c5707aaca8f7c68a60.jpg

Izmenjeno od Brijac
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 30 minuta, LightMatic reče

A, ako smijem da pitam gosn Zerowaf, koliko to zadovoljstvo košta, mislim na apsorbere?



Uf, jakog gospodina! 
Običan sam kočijaš sa manirima neandertalca. Daleko od gospodina. :D 

Eh, cijena...

Nije da se sjećam, ali ovo su dvije stranice s kojih sam kupovao.

Difsorberi   

Apsorberi

Izgleda da se na prvom linku zbog tog nesretnog rata ne može trenutno kupovati.

EDIT: A sa drugog linka mi se čini da sam uzeo proizvod što se zove "Studio spectrum".

Izmenjeno od zerowaf
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Neka, ne čini gospodstvo čovjeka nek' si ti živ, zdrav i brz uzastranu...:cheers:. Zahvaljujem se na info, a razlog znatiželje je taj što prostor u kom živim i pokušavam uživati u muzici je sve samo nije auditorij, trebati ću nečim srediti jeku.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da ne editiram opet gornji post:

Sve se to može napraviti u kućnoj radinosti. Složi se okvir od drveta (ili nečeg sličnog) u dimenzijama 100 x 50 (iznutra), pa tako unutra taman stane jedna ploča nekakve kamene vune.
Osmisli se nekakav način da se kamena vuna iznutra pridrži da s vremenom ne "curi" prema dolje, možda sa nekim letvicama ili čak mrežicom za glazure (tanka žičana mrežica sa "okama" 5 x 5 cm) i rastegne se tkanina po želji. Ne prerijetka jer ne želimo čestice vune u životnom prostoru. 
Nešto je lakše za ispričati nego napraviti, ali nije nemoguće napraviti ako se želi.
Ovi koji su kod mene imaju zadnju ploču od lesonita.
Razmišljao sam da dvije takve ploče debljine 10 cm stavim jednu na drugu za ukupno 20 cm što bi već bio nekakav bas trap, a ta zadnja ploča od lesonita bi možda i "izrezonirala" nekakve bas frekvencije prvobitno usporene sa apsorberom prije nego što se probiju do drugog panela i kroz njega dospiju do zida, pa se u rikošetu počnu vraćati istim putem natrag.

Sasvim sigurno stvari ne stoje tako kako si je kromanjonac koji ovo piše zamislio, ali ionako se igramo kao da je hifa nešto važno. :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 3 minuta, LightMatic reče

Neka, ne čini gospodstvo čovjeka nek' si ti živ, zdrav i brz uzastranu...:cheers:. Zahvaljujem se na info, a razlog znatiželje je taj što prostor u kom živim i pokušavam uživati u muzici je sve samo nije auditorij, trebati ću nečim srediti jeku.



Jeka se kod mene sredila sa ovim postupkom. Soba mi nije mrtva, ima i dalje živ zvuk npr, pljeska dlanom o dlan, ali nema jasno definirane jeke.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Super, slažem se u svemu sa tobom. Sve je izglednije da se iz ove rupčage neću izvuć' živ, pa se trebam prilagoditi i učiniti nešto da betonara manje ječi. Izvini, ali za razliku od tebe, Hi-Fi je meni važan, nije na prvih 5 mjesta ali ipak važan :cheers:. Čini mi se da se jedino isto volimo igrati :rofl:.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 9 minuta, LightMatic reče

Super, slažem se u svemu sa tobom. Sve je izglednije da se iz ove rupčage neću izvuć' živ, pa se trebam prilagoditi i učiniti nešto da betonara manje ječi. Izvini, ali za razliku od tebe, Hi-Fi je meni važan, nije na prvih 5 mjesta ali ipak važan :cheers:. Čini mi se da se jedino isto volimo igrati :rofl:.



Ma ne bih se toliko zanimao s njim da mi nije važan, ali tako kažem jer je jasno da smo svi mi malo skrenuli, ali smo srećom među sličnima.
Možemo zamisliti reakcije nekontaminiranih ljudi, pa čak i ljubitelja glazbe ili muzičara, kad kažemo koliko košta neka naša žica, neka igla za gramofon ili lampa, kondenzator, driver..... 
Svjestan sam da smo kontaminirani, pa zato kažem da hifa nije važna.
I nije!
Kao što strastvenom navijaču mora biti jasno da je to sve samo nogomet i da njegov infarkt izazvan sudačkom nepravdom u 94-oj minuti zapravo nema smisla meni kao niti njemu cijena popravka moje gramofonske igle..... i moj infRakt kad sam ju vidio onako savijenu. :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

K'o što naš narod kaže, No Hard Feelings, samo uživaj a šta ko kaže zaboli te....:cheers:. Vjeruj mi, nije naša "bolest" ni blizu najgorih, šta se sve iskotilo, ne daj Bože razumjeti....Nisi u pravu, tvoja gram. igla je opipljiva i stvarna tebi kao korisniku i uživatelju, navijači nemaju ništa opipljivo ni upliva u ooooogromne račune ovih novih nogometaša/fudbalera koje ja nazivam manekenima. Da bar 1 utakmicu odigraju kao što se igralo u našoj mladosti ....:cheers:, neznam, žalosno je šta su od sporta učinili... izvinjavam se odo' ja daleko od bitnog... stvarno me treba zatuć'...

Izmenjeno od LightMatic
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 2 minuta, LightMatic reče

K'o što naš narod kaže, No Hard Feelings, samo uživaj a šta ko kaže zaboli te....:cheers:. Nisi u pravu, tvoja gram. igla je opipljiva i stvarna tebi kao korisniku i uživatelju, navijači nemaju ništa opipljivo ni upliva u ooooogromne račune ovih novih nogometaša/fudbalera koje ja nazivam manekenima. Da bar 1 utakmicu odigraju kao što se igralo u našoj mladosti ....:cheers:, neznam, žalosno je šta su od sporta učinili... izvinjavam se odo' ja daleko od bitnog... stvarno me treba zatuć'...



Ma kakvi zatuć! Treba ti puštati Mahlerovu petu na Nokiji 3310 da se odučiš od ote hife! :rofl:

Ma zezam se!
Naravno da nema Hard feelings među nama na forumu, a pogotovo kad znam, a znam, da imam posla sa dobrim ljudima. :drinks:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemoj samo od hife k'o Boga te molim, da si rekao od žene ili sl. pa i nekako da čovjek poklekne :rofl:. Hvala na lijepim riječima, dijelim ih sa tobom i ostalim forumskim pukom. Velika je čast za moju malenkost da prisustvuje ovom skupu :cheers:, a truditi ću se da budem bolji čovjek, znam da to iskušava vaše strpljenje ali šta ću, kriv me k*rac napravio.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 7 časa, LightMatic reče

kriv me k*rac napravio.



Još nisam čuo ovaj izraz!!! :rofl: 

Bogatstvo jezika! Što bolje poznaješ izraze nekog kraja to bolje razumiješ i narod. 
A forum...mi ga pravimo svojim ponašanjem. U tom smsilu smo odavno prestali biti ograničeni s onim "audio" u imenu. 
Audio nam je prvi izgovor. :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ah, pa to je naš antički izraz, čudi me da nisi prije čuo :cheers:. Drugu rečenicu si savršeno sročio, potpuno si u pravu, a ima i ona stara, kad se voli domaće, ne mrzi se ni tuđe. Naravno, kakvi su forumaši, takav je i forum, po mom skromnom mišljenju, ovdje vlada odlično raspoloženje, šteta što nismo uživo zajedno.

Izmenjeno od LightMatic
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Relativno jeftina igranka, varijacija na Pico Lino 2 sa Vifa TC9. Otvori za zvučnike su okrugli a preko drajvera ide aluminijumski prsten u ravni sa prednjom pločom, isprobana varijanta za ovaj drajver i dobija se bolji odziv.

To be continued...

image.jpeg

1659947130848.jpg

1659947130800.jpg

1659947130772.jpg

0-3zDS9Y.jpg

1659947130754.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Simpaticno izgleda. Zasto dva para?

I, kako zvuci taj Vifa TC9? Neki se kunu u njega, za druge je obican malecki zvucnik, nista narocito.. 

Ja sam kontao da bi bio dobar za neki WAF u kombinaciji za nekim 8" ili 10" u kompresiji.. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Vix said:

Simpaticno izgleda. Zasto dva para?

I, kako zvuci taj Vifa TC9? Neki se kunu u njega, za druge je obican malecki zvucnik, nista narocito.. 

Ja sam kontao da bi bio dobar za neki WAF u kombinaciji za nekim 8" ili 10" u kompresiji.. 

Ja sam ga čuo u koncepciji kao Linkwitz Mini Pluto, sa 6.5 basom, i to je radilo jako dobro (dsp + aktiva, rez na 700Hz ako se dobro sećam). Merno je odličan uz limite za tolicki drajver što se tiče glasnoće, težak bezobrazluk za te pare, videćemo kad se napravi notch filter za njega.

Moj poso je drvenarija, vlasnik drugog para radi notch.

EDIT: Msm, uzela mi cura i ovaj moj par... ...srećom sam spremio materijal unapred za još jedan :D

Izmenjeno od ManicP
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 8/5/2022 at 1:43 PM, Zen Mod said:

isti slucaj kao kod nnje

on je svoje spakovao pod bracni krevet, Hanumina strana

najbolje cuvano tako

ene, mora da pita za dozvolu i da pomisli da pogleda ispod

:Viannen_loungelizard:

Eeee, to kad se ritam zada a oni rade u kontra fazi pa dempiraju udare :fingerr:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...