Jump to content

Čime se zanimam... (ovih dana )


Impuls

Preporučeni Komentari

  • 3 nedelje kasnije...
9 hours ago, pakonja said:

Razmatrao sam i selak ali koliko sam skapirao on mora doooobro da se utrljava i to par puta... nemam ja snage za to... :) nekako mi deluje jednostavnije bajc i lak... samo da ovih dana skupim m*da :)

Ukoliko nemaš iskustva u bajcovanju i lakiranju, grešiš ako misliš da je jednostavnije. Postupak kojim utrljavanjem kontrolišeš količinu nanosa materijala je bezbedniji za njegovo ujednačavanje i obezbeđenje dobrog izgleda. Metod koji je predložio Mikorist je možda mukotrpan, ali je dobar rezultat izvestan. Skupi strpljenja i snage- nećeš zažaliti. 

Ukoliko nisi siguran u sopstvenu veštinu, onda angažuj nekog ko zna. Šteta je devastirati dosadašnji trud.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 hours ago, pakonja said:

Jos bajcovanje mahagoni bajcom i lakiranje

Lepše ti je ovako nego mahagoni, možda je bolje voskiranje, samo malo tamnije da bude. Kutija je stvarno dobro urađena.

Midbas je neki Visaton, a visoki ne prepoznajem. Monacor možda?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moram priznati da ste me sad malo bacili u rebus sa selakom iako sam ga isprva eliminisao... Razmislicu jos malo....

 

@NIXIE Midbas je Visaton W170S a visokotonci Sica. Za pocetak ce biti bookshelf varijanta, a posle dodajem ispod jos jednu kutiju sa 10" RTO PWR250 basom. Ali kada ce biti ta kutija ispod ne znam, znam koliko sam se namucio da napravim ovu zaobljenu i nekako mi se ne prolazi kroz iste muke opet ali videcu... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Just now, pakonja said:

Moram priznati da ste me sad malo bacili u rebus sa selakom iako sam ga isprva eliminisao... Razmislicu jos malo....

razmisli pa odustani od šelaka - nije za početnika, treba razviti osećaj.. uzmi parče materijala, pa prvo bajcuj, potom lakiraj u nekoliko slojeva uz šmirglanje kad se premaz osuši, pa vidi kakav je rezultat pre nego što započneš lakiranje kutija

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

18 minutes ago, pakonja said:

Moram priznati da ste me sad malo bacili u rebus sa selakom iako sam ga isprva eliminisao... Razmislicu jos malo....

 

@NIXIE Midbas je Visaton W170S a visokotonci Sica. Za pocetak ce biti bookshelf varijanta, a posle dodajem ispod jos jednu kutiju sa 10" RTO PWR250 basom. Ali kada ce biti ta kutija ispod ne znam, znam koliko sam se namucio da napravim ovu zaobljenu i nekako mi se ne prolazi kroz iste muke opet ali videcu... :)

Ja sam svoje kutije davno, davno (93) furnirao i premazao 3x Beltonom, nisam hteo lak. Belton je lazura, nešto između laka i Sadolina. Sad sam ih posle par decenija voskirao sa Pronto, kao nove su. Nisu glatke, ostala je struktura furnira vidljiva, ako treba da budu glatke, onda mora lakiranje, šmirglanje pa opet.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za visoki sjaj: dobro ošmirglati, 250, pa 500, pa 1000, očistiti krpom, izglancati papirom, pa poliuretan podloga 1 sloj četkom, pa ponovo 250, 500, 1000, pa očistiti, pa opet sloj poliuretan podloge pa opet šmirgla istim redosledom, pa nije loše još jednom sve, ovaj put samo 500, 1000 i papir.

Onda si spreman za završni sloj: 2k poliuretan za parket (npr ErLac)(ne pomešati sve jer steže potpuno za 12 sati nego samo koliko ti treba), razrediti poliuretan razređivačem 1:5 (5 lak 1 razređivač) i naneti pištoljem (kompresor). Nakon 24 sata spreman si za šmirglanje, 1000 vodena pa 2000 vodena pa poliranje krpom (mikrofiber) i pastom. Ovo ponoviti minimum 3 puta, poželjno 5. Dobio si "klavir lak" finiš, lepše od pare... dugotrajan i skup proces al nema dalje od toga. Za nešto slabiji, brži i manje smrdljiviji rezultat (poliuretan mnogo smrdi dok se ne osuši, mora nošenje maske!) može ErLac vodena 1k podloga i 1k lak za parket (wooden varnish, ne smrdi uopšte i ne treba nošenje maske, može da se radi u sobi, bukvalno). Može nanošenje valjkom.

E da, ako možeš nabaviti 2k epoxy za podove (providan), može dobiješ još bolji rezultat. Ima i u bgmodelshop al skupo ko đavo, vani može jeftinije da se nađe.

 

Sve ovo opisano je daleko od šelakova, lanenih ulja, voskova i ostalih zafrkancija... al skupo i dugotrajno, pa sad kako o'š.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A može i akrilnim lakom na vodenoj bazi, još ako nećeš da ti šljašti uzmeš mat. Šmirglanja su sasvim normalna stvar između slojeva.

Za šelak, strpljenje, jake ruke, pomalo šmirgle i ako treba i do 10-a slojeva. Na politirano šelkom nikako ne spuštati čaše sa alkoholnim tekućinama :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...