Jump to content

Čime se zanimam... (ovih dana )


Impuls

Preporučeni Komentari

On 5/12/2019 at 1:24 PM, vladd said:

Ziva nece da oksidira, ali kontakti mogu da se ubrljaju, ili crkne lampa.

Ono sto bih ja predlozio je poseban minijaturni zivin prekidac, ako negde moze da se iskopa, za u kuciste, plus klasicna lampa.

Drugo kineska led, koja se puni preko usb porta, zaokretanjem se pali.

Trece,  led na malim mreznom trafou, kao osvetljenje za plint i kontrolu brzine, pulsira 50Hz

Ma ima trista rešenja ali ja hoću ovu Lenco gramofonsku lampu da opravim a ne druge i treće lampe da skarabudžujem

On 5/12/2019 at 1:24 PM, ManicP said:

Imam neki sa kuglicom. Izgleda kao mali elektrolit, prečnika 5-6mm ako može da stane doteram u Niš kad naiđem sledeći put ili koverta...

Ajde svrni kad si u Nišu na druženje i bez živinog prekidača kao izgovor.  Njega obaška protaklaškaj da nadješ.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Motor podmazan LPSom (greaseless lubricant).

DSC_1013.thumb.JPG.a59fab4d57971d3458c4d1ac2f9b1c3a.JPG

Sve pripremljeno za fiksiranje ručice(njenog labavog dela)

DSC_1012.thumb.jpg.e0fde9e4bf052be7d7e5f7d966ef9a95.jpg

Štamparska lupa, zubarsko ogledalce, inbus...

DSC_1011(1).thumb.jpg.7dc4d6a8def393081afba7483b378c7d.jpg

Razmontiran U frame, ali ne vredi. Niti crvić hoće da se otšrafi niti da se dotegne.

Da li da ostavim ovako ili da neki super lepak nakapljem u procep i zadržim kolinearno dok ne uvati?

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

19 hours ago, sir Oliver said:

Ajde svrni kad si u Nišu na druženje i bez živinog prekidača kao izgovor.  Njega obaška protaklaškaj da nadješ.

More. I Goshi sam ostao dužan paketić pa mora upotrebim mozak pred sledeći dolazak :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 5/12/2019 at 1:24 PM, vladd said:

Ziva nece da oksidira, ali kontakti mogu da se ubrljaju, ili crkne lampa.

Ono sto bih ja predlozio je poseban minijaturni zivin prekidac, ako negde moze da se iskopa, za u kuciste, plus klasicna lampa.

Drugo kineska led, koja se puni preko usb porta, zaokretanjem se pali.

Trece,  led na malim mreznom trafou, kao osvetljenje za plint i kontrolu brzine, pulsira 50Hz

Živa , ne oksidira ", ali obzirom da je u vakumu , koji nije za uvijek na staklu s kojim je ( u suradnji )  ona napravi zaštitni omotač koji sprečava dobar kontakt . Jednokratno može pomoči  da se dobro protrese  , a dugo ročno ne vidim riješenje , jer i oriđiđi prekidači su več odživjeli život ? Živin  prekidač sljaklja zbog  iskrenja  , koje u vakumu  ne predstavlja probleme  , kao tzv "platinasti " kontakti koji za apsorpciju iskre moraju imati kondenzator . Ovo pišem kao neakav majstor sa  45 godina izkustva sa živinim prekidačima . koji  danas uglavnom ne postoje . Uglavnom su se koristili kao vremenski releji na stubišlim automatima ili kao prekidači na presostatima na tlačnim sklopkama . Nisu bez veza tamo stavljani . Bili su jako pouzdani , praktički nepograšivi , međutim kao i lampe  , spoj pinova i stakla je vremenski ograničen , pa . Eto  nadam se da nikoga nisam umorio . :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

36 minutes ago, black coffe said:

međutim kao i lampe  , spoj pinova i stakla je vremenski ograničen , pa

U pravu si, vakuum može da se izgubi, isto kao kod lampi, a ondak će da oksidira. Ma naći će neku zamenu :siroma: uporan je on.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisi udavio kafo, gde bi :D

Pitanje je sta koriste za elektrode, kovar se srece vrlo retko, skuplje bi bile elektrode od celog prekidaca, najjeftinija je, za te sitne potrebe zica od nikla, koji pravi dobru vezu sa staklom, a pride se i dobro lemi.

Sitna varnicenja krenu da prizvode kojesta, crni oksid koji je nazalost neprovodan i to u zoni najcesceg prvog kontakta zive, i polako niz telo elektrode, ili neki tip praskastog amalgama, takodje izolatora. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 minutes ago, vladd said:

Nisi udavio kafo, gde bi :D

Pitanje je sta koriste za elektrode, kovar se srece vrlo retko, skuplje bi bile elektrode od celog prekidaca, najjeftinija je, za te sitne potrebe zica od nikla, koji pravi dobru vezu sa staklom, a pride se i dobro lemi.

Sitna varnicenja krenu da prizvode kojesta, crni oksid koji je nazalost neprovodan i to u zoni najcesceg prvog kontakta zive, i polako niz telo elektrode, ili neki tip praskastog amalgama, takodje izolatora. 

Imam svojih , nazvačemo to verbalnim egzibicijama ? :),  no kad se piše o ozbiljnim stvarima tipa savijeta i preporuka ,govorim o vlastitim iskustvima i na osnovu struke  ( nisam  školovani  elektroničar)  , al sam  elektro  mehaničar , ma što to značilo  kad sam  74 te  krenuo  na zanat ! ? .  Tad je u ŠUP ! ( škola učenika u privredi ) u  mojoj varijacili tzv opče prakse  bilo  jedno , 6 ili sedam predmeta iz struje , pa 2. , 3 iz poznavanja tehnologije materijala , pa  obrada , pa  Ekonomija  i  na kraju  " tips ! "

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 minutes ago, sir Oliver said:

Ima li neki postupak kondicioniranja? Grejanje neko?

Javiti  ću ti sutra  , ako kum ima  vremena , al i on je  upalio  peč  , ai ja  centralno ! moremo radi tople  vode  se  a ova zima je taj šas riješena  puhanjem , al  ne  statično ! .

Mora biti prostor ?  :)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

18 minutes ago, black coffe said:

Al moreš mučkati i privmreno  pomaže  ? :) ko kod ....  : )  aj  nek dela ko oče ? :)

Pojma nemam, nikad te živine nisam koristio. Koristio sam doduše magnete i reed releje u staklenim cevčicama, imam još negde toga. A i nije im ista funkcija, ovi živini rade na promenu položaja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, sir Oliver said:

Ima li neki postupak kondicioniranja? Grejanje neko?

Zaista nikad probano. Bar sa indukcionim grejacem. Uglavnom se menjaju te bubice sitne vrednosti.

Ovde u institutu je "laksa opcija" otvoriti kapsulu, promeniti elektrode, izvakuumirati i zacepiti nosic. Ili napraviti drugu kapsulu.

Ili na kraju, ili jos bolje na pocetku, kupiti nov prekidac.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

21 hours ago, NIXIE said:

Pojma nemam, nikad te živine nisam koristio. Koristio sam doduše magnete i reed releje u staklenim cevčicama, imam još negde toga. A i nije im ista funkcija, ovi živini rade na promenu položaja.

Točno ! oni su uvjetno rečeno mikroprekidači  "za uvijek " tj najpouzdaniji . Oni rade na pritisak ili u kombinaciji sa bimetalima ( što je isto ) . sam  za razliko od reed relea i magneta uvijek moraju biti u "vodoravnom" položaju . Eto !;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...