Jump to content

Čime se zanimam... (ovih dana )


Impuls

Preporučeni Komentari

10 hours ago, sir Oliver said:

Hvala. Pitam  zato što sam se ovih dana bavio problemom merenja brzine. Čista pasivna glupa elektronika. Magnetni sensor, brojač impulsa, komparator,...veoma mnogo komponenti i naravno mogućnosti da nešto otkaže. Ovo sa arduinom je verovatno čak i mnogo jeftinije i pouzdanije.

Evo, možda ti bude od koristi ovaj link : Measure RPM - Optical Tachometer

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

19 hours ago, sir Oliver said:

Hvala. Pitam  zato što sam se ovih dana bavio problemom merenja brzine. Čista pasivna glupa elektronika. Magnetni sensor, brojač impulsa, komparator,...veoma mnogo komponenti i naravno mogućnosti da nešto otkaže. Ovo sa arduinom je verovatno čak i mnogo jeftinije i pouzdanije.

Arduino је, по мене, компромис. Додатна процесна обрада која је потребна да би се користио неки језик вишег нивоа (преко њиховог IDE-a) у ствари ограничава ствари за критичне апликације.

Рецимо, два приступа овом проблему дају различите резултате (разлика вредности од ~0.25%). Први приступ (приступачнији и лакши) пати од вишка процесирања interrupt-a, и тиме даје понекад нетачне резултате. Други приступ (преко директног приступа Atmega timer-а) је тачнији, али је мало комплициранији.

У сваком случају, за критичне апликације, чини ми се да је директно програмирање PIC-a ултимативно боље решење.

Али Arduino је јефтин, програмира се преко USB порта, и ради. :)

Цела ова скаламерија је:

1. Магнет (6x3mm) = ~$2.
2. 3144EUA-S Hall Effect сензор = ~$3.
3. Arduino Nano = ~$15.
4. I2C OLED 0.91" = ~$3.

И нешто уложеног времена.

Зашто веома мало "high-end" грамофона имају овакав feature, још ми није јасно.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo moje rešenje je glupo ali efikasno. Klok radi i puni brojač koji se resetuje naizmeničnim očitavanjem hall senzora. Ako ne izbroji dovoljno znači da je brzina premala. Nema sw, radi čim se uključi...

 

A nisi razmišljao o PLL quartz kontroli kao kod Techniksa od pre 30 godina?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, sir Oliver said:

A nisi razmišljao o PLL quartz kontroli kao kod Techniksa od pre 30 godina?

DDS је сасвим солидна (да не кажем супериорнија) алтернатива - може се имплементирати хардверски (AD9851 или нешто из те фамилије) или софтверски.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

45 minutes ago, NIXIE said:

Nije ni CNC što je nekad bio.B)

Ма подбацио моделар (т.ј. ја). Хтео сам да пробам да урадим friction-fit (не знам како да то преведем) (*) за алуминиумски поклопац за електронику (ово је основа кутије за контролер брзине).

(*) Аха! Зове се "стезни спој".

Izmenjeno od InSides
Превео friction-fit.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 minutes ago, InSides said:

Ма подбацио моделар (т.ј. ја). Хтео сам да пробам да урадим friction-fit (не знам како да то преведем) (*) за алуминиумски поклопац за електронику (ово је основа кутије за контролер брзине).

(*) Аха! Зове се "стезни спој".

Što bi rekli da dobiješ spoj sa preklopom da se ne vrti. To mora da bude mnogo precizno, ili da uradiš konus 1:50 pa kad nabiješ neće samo da se izvuče.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

44 minutes ago, NIXIE said:

Hteo je da bude tvrdo naleganje, sad će da bidne neizvesno naleganje čim je uzeo onu šlajfericu.

Никс. Хтео сам да избегнем двојне матице, али то ми је бар лако.

Шлајферица је само да скине неких пола милиметара.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 12/22/2017 at 6:52 PM, InSides said:

Цела ова скаламерија је:

1. Магнет (6x3mm) = ~$2.
2. 3144EUA-S Hall Effect сензор = ~$3.
3. Arduino Nano = ~$15.
4. I2C OLED 0.91" = ~$3.

И нешто уложеног времена.

Зашто веома мало "high-end" грамофона имају овакав feature, још ми није јасно.

Ево како ради:

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

i da ne bude dosadno,ni sa hifisticke strane,donet Goldring 1042 na seciranje..apsolutno pozitivno iskustvo,bas freakovi,koji se pale na kolicinu,nek zaobidju o mogucem najsirem luku..ekvivalent Quad ESL57/ESL63/SoundLab A3 iteracijama,gde covek prvo pomisli,pa fali basa...:D,nada,ima ga,samo je serviran u jednom specijalnom maniru,inferiorno na povrsinska ostecenja ploca,otvorenog,leprsavog zvuka..ako prezivis Doors-e sa 1042,na konju si:wub:

1042.jpg

1042 2.jpg

1042 3.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mozda se nisam najtacnije odrazio,ima ga ,al nije na prvu loptu....slicnu cud,barem meni, pokazuju ti veci modeli prekrsteni za Roksana,u vidu Roksan Corus Black,ili Roksan Corus Silver sa Xerxes/Artemiz kombinacijama..malo naftalinskim rock snimci iz '60 mogu da pate u ovakvim konstelacijama,al moze da bude prvi pik za nekog ko slusa malo prefinjeniju elektronsku mjuzu

Slusao Manji 1006 na Edwards Audio TT1,sto se smatra klonom Rega P2-ke,sa lampickama,vecim Triangle podnostojecim kutijama i AN silver kablazom,prijemcivo,zamedljano vec previse za moj ukus

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kad je majstor imao ... :)

palo mi napamet da za n.g. slusam ploce.

setim se da nemam riju, a ni preamp.

bez preampa i ajde de, ali bez rije nikako.

setim se da sam nekad, jebem li ga kad, napravio

Lenco VV7 riju (m.m.) zbog jebem li ga cega i koga.

po original semi, samo sam umesto BC149B stavio BC550C,

i umesto izlaznog konda od 68n sam stavio 1uF (taj se tad zadesio).

nasao sam i napajanje 12V koje ima 13,8V, koje je moj verni pulin

oborio sa stola i raskokao. kutija se raskokala, ali napajanje radi.

stavio sam neke budjave plasticne cinceve za probu.

zvuk je stvarno mnogo dobar, a moze biti i bolji.

ako nekog zanima, rija moze da se napravi dzab dzabe.

ovo sokocalo uz pomoc stapa i kanapa, i low budget delova i jeftinog gramofona stvarno dobro sviri.

evo i original seme sa mojim izmenama.

ps. na kraju nadjoh i moju baterijsku riju sa NE5532, ali Lenco-va bolje sviri.

:drinks:

Lenco.jpg

20171231_185441.jpg

20171231_185524.jpg

20171231_185939.jpg

20171231_190104.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...