Jump to content

Čime se zanimam... (ovih dana )


Impuls

Preporučeni Komentari

Veceras sam ubacio preamp u sistem, bez kutije, sa potom vezanim u vazduhu.

Pot je Alps RK12 log stereo, najjeftiniji - vezao sam ga - sto se tice kanala ok ali sam pot kao da uopste ne radi, niti smanjuje niti pojacava a muzika prolazi.... 

Sta sam mogao da zeznem ?

 

Gledao sam datasheet i vezivao kao da gledam kontakte sa zadnje strane.

1 - oba na gnd zajedno

2 - Out

3 - In

Na shemi iz ds 3 je gore, 2 sredina a 1 gleda dole.

Da li da obrnem 2 - 3 ?

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sta fali slici ?

ili predmetnom datasheet, ili ovde ili link

 

ovako ja mogu samo da zamisljam sta tebi znace brojevi i koji je to ds i koji je to RK12

otkako su kinezi poceli da kloniraju alpsove, vise ne mozes ni u oznaku da verujes

a nekad se to radilo Unimer 3-kom 

prvo okrenes stablo pota na 7-cu , pa meris gde imas minimalan otpor

onda okrenes na 12 pa meris gde imas kakve otpore

onda okrenes na 6 pa meris otpore

onda znas da li je lin ili log i koji je klizac i koji je CW a koji je CCW ......... pa cak i za motor alpsove koji imaju sve izvode u jednoj liniji

dakle - ako neces da ukljucujes mozak, nego ocekujes pomoc, onda odradis domaci - predocis potrebne cinnjenice na osnovu kojih ce da dobijes pomoc

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo ga datasheet - ne fali nista, samo kazem kako sam vezao, slika koju sam gledao na str 2,  imam horizontalni tip modela.

Ako treba da nesto uradim multimetrom, uradicu ili napisati sta je jos potrebno.

 

Terminal layout / circuit diagram - vezivao kao da gledam sa zadnje strane. 1 na gnd, 3 in, 2 out.

Ne znam sta jos da napisem.

 

P.S. Mogu da ga skinem i da merim i/ili menjam kako sam zalemio kontakte, probam... samo sam hteo prvo da pitam,  ne znam sta bih trebao tacno da uradim.

 

POTENTIOMETER - ALPS RK12L12.pdf

Izmenjeno od krca44
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Odlemiš. Staviš osovinu na pola hoda. Meriš instrumentom, 3-1 pun otpor potenciometra koji se ne menja sa obrtanjem osovine. 2-1 u srednjem položaju osovine znatno manje od pola punog otpora ako je log., pola otpora ako je lin. Tako izoluješ jedan kanal. Onda to ponoviš na drugom kanalu. Sad sigurno znaš koji su izvodi.

Sad je 3 ulaz, 2 izlaz, 1 GND kako si i vezao. Meni se čini iz tvog opisa da ti GND nije vezan ili si zamenio 2 i 3 slučajno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 hours ago, krca44 said:

Evo ga datasheet - ne fali nista, samo kazem kako sam vezao, slika koju sam gledao na str 2,  imam horizontalni tip modela.

Ako treba da nesto uradim multimetrom, uradicu ili napisati sta je jos potrebno.

 

Terminal layout / circuit diagram - vezivao kao da gledam sa zadnje strane. 1 na gnd, 3 in, 2 out.

Ne znam sta jos da napisem.

 

P.S. Mogu da ga skinem i da merim i/ili menjam kako sam zalemio kontakte, probam... samo sam hteo prvo da pitam,  ne znam sta bih trebao tacno da uradim.

 

POTENTIOMETER - ALPS RK12L12.pdf 363.59 kB · 9 downloads

pogled od strane osovine

1 masa

2 odlaz signala dalje (klizac)
 

3 dolaz signala

 

najgore sto moze da se desi da je pojacavanje u kontra smeru , onda zamenis pinove 1 i 3

ALPS RK12.png

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pre sat vremena, Zen Mod reče

najgore sto moze da se desi da je pojacavanje u kontra smeru , onda zamenis pinove 1 i 3

Hvala

Skinuo sam ga i probacu radi reda, kad sam vec pitao, inace kupujem neki original, ovaj mi se smucio kad si mi rekao sta prave Kinezi.......     jedan kanal je od pocetka bio 75% slabiji nego bejah toliko umoran da sam prilikom promene kablova potpuno zaobisao ceo preamp i pot, napisao kako rade kanali ok... kad sam video slog me strefi da pisem o nepovezanom aparatu - prevezem kablove opet i drugi kanal skoro da nije uopste radio.  :frusty:

 

P.S. Hteo sam inicijalno da merim ali kad sam video ds rekoh ovde samo treba pazljivo ispratiti crtez.... orijentacija sa zadnje strane delovala mi je normalno jer nije nacrtana osovina...  

Izmenjeno od krca44
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imam "situaciju" - peckanje na rca konektorima koji dovode zvuk sa racunara, spoljasnja caura ( onaj deo koji hvatamo prstima ) - mislio sam da to elektrostatika ali ne lezi vraze...

Uzeo glimericu - konektori otkaceni - pipnuo spolja - svetli...  na oba konektora.

Na strani racunara - Minijack - pipnuo - svetli

kuciste racunara sa zadnje strane - svetli !     ( ostale strane kutije ne )

Dakle imam neki napon koji ne bih trebao imati...  

Skoro je menjano napajanje na kompu, ne znam da li to ima neke veze i da li da nosim u servis ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Verovatno nije uzemljen PC kao što sam pretpostavio kad smo se čuli. Kod neuzemljenih metalnih uređaja kad su priključeni na napon glinerica prigušeno svetli kad se dodirne neki neizolovani deo.  Znači napojni kabal za PC, razvodna letva (malo verovatno jer je nova) i zidna šuko utičnica (najverovatnije). Zabodi PC u neku drugu šuko utičnicu u sobi ili stanu pa proveri opet glinericom, ako ne svetli ni malo kućište PC kad je uključen, onda isključi osigurač i proveri tu utičnicu gde je sad povezan PC da li je dobro stegnuta žica od uzemljenja.  Ako koristiš neki produžni kabal za probu, prvo proveri ommetrom da li je dobra veza uzemljenja kod njega. Ako je loša zidna utičnica stavi novu. Gumene rukavice debele i samo oprezno sa strujom, prvo glinerica za potvrdu da nema mrežnog napona, pa onda radiš. Ako nisi siguran zovi nekog u pomoć. Davno je Edison dokazao da je Teslina struja smrtonosna.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Letva je Multip, napojni kabl je kupljen pre 3 nedelje kad je menjano napajanje u racunaru.   Provericu na drugom shuko utikacu... nesto je izazvalo crkavanje dva napajanja - starog i jedne zamene ( koja je mozda takodje bila koriscena ).

Provericu pa mozda i pozovem elektricara ako je do zidne uticnice.

Hvala

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kod IEC Kineskih konektora na kablovima zna da se izgubi kontakt. Jeste nov kabal, ali probaj neki drugi, može i neki stari. Bitno je da ne svetli glinerica ni malo na kućištu kad radi PC, samo tad si bezbedan. Preporučujem i ugradnju FID sklopke, ako ima mesta na razvodnoj tabli.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 3 časa, NIXIE reče

Kod IEC Kineskih konektora na kablovima zna da se izgubi kontakt. Jeste nov kabal, ali probaj neki drugi, može i neki stari.

Pa stari sam preventivno zamenio novim, pazario u Kanibalu IEC konektor.... probacu al' rekao bih da nema veze sa kablom.

:D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U 3 ujutru cackas oko struje ... :)

Vidi da nije neki HDMI ukljucen u tv iz racunara, pa od provajderove kutije, preko mase, da dobija napon na kucistu.

PC napajanja mogu da dobiju napon na kucistu preko kondenzatora u emi filtru, ali to dobro uzemljenje odnese..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Shuko utikac u zidu, proverio - ne cackam u 3 ujutru nego u pola 7  .... :hihihihi:

Zvacu eektricara pa neka on dalje radi sa shukom u zidu, inace mi treba za par drugih stvari.

Hvala

 

P.S. Celu Multip letvu sa svim PC korisnicima / PC, monitor, ruter, wi-fi antena, lampa - sam utakao jednostavno u drugi zidni shuko i glimerica ne svetli - na svim mestima proverio dvaput tamo-'vamo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sinoć počeo, danas završio komplet kablova za fenomenalni preamp Bruno Putzey - BP Linear Audio Vol.5.  Kablove čine -  XLR Neutrik + Mogami 2549 + RCA Rean.

Na moje veliko zadovoljstvo  sve uradio po PS-u, a prema preporuci  kolege Brace za foruma YU3MA, koji nam je i predstavio BP preamp pre celih 7 godina. Nisam fotografisao tok izrade, pa ćete morati da mi verujete na reč, da sam sve sam uradio. U prilogu par fotografija kako to izgleda na kraju.

     IMG_01_20201212_135344.thumb.jpg.62c5497cf6f878028a091354747d089a.jpg

IMG_02_20201212_135603.thumb.jpg.8657551e78be9ce5de36c72b919da5ab.jpg

IMG_03_20201212_140304.thumb.jpg.91e03fe1a17602247ca6b09ba23205ef.jpg

IMG_04_20201212_140304.thumb.jpg.84c265bbadad89a3e644091338f6d11d.jpg

IMG_05_20201212_140331.thumb.jpg.609fd1b45b5a8e48ec0ba76fd4c38be0.jpg       :thumbup:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...