Jump to content

split od "lampasa"/RAAL-ova/ostalih ribona/kojecega


krca44

Preporučeni Komentari

U zadnjih 100 godina napisana je tona vrlo strucnog papira o korelaciji merenja i sluha.

Pa jos imamo akustiku prostora i psihoakustiku kao podzanrove akustike koja je takodje nauka prava kao i merenja.

 

P.S. Imam utisak kao da je vecina toga maltene skroz zanemarena kroz razna internet pisanija ( iako ja materiju najpovrsnije poznajem ).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 30 minuta, NIXIE reče

Pa nešto se desilo između dva testa. Sad je samo pitanje šta ali definitivno se promenilo. Recimo manja je gužva sad u sobi. :D

Sa zvučnicima pokušavam da još malo pripitomim Founteka. Ima malo neke agresivnosti u zvuku i to moram da uklonim. Ako ne uspem, zamenuću ga.

Не бих ја то баш назвао агресивност али било је нечега у високом што баш смета.. оба твоја конвертера радила су преко преампа, када смо накачили бугарина директно у излазно појачало мени је било много прихватљивије, али сувише је ту уређаја у ланцу да бих уперио прст у неки..

Фаунтек свакако није нешто за чим би плакао ако оде, пробај омнес, код другара ради за све паре.. не може баш ниско али за рез после два кила пролази..

Omnes Audio AMT 60.1

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, krca44 said:

U zadnjih 100 godina napisana je tona vrlo strucnog papira o korelaciji merenja i sluha.

Мери ко шта хоће, објављује ко шта хоће такође односно само шта му одговара, не мислим на хобисте него произвођаче..

Слух је такође крајње субјективна ствар, бар код двојице сам затекао звучнике у контрафази који се са врата тако и чују, камоли неке суптилније ствари које се могу сврстати под афинитете..

Али, неке ствари се ипак морају претпоставити као полазне тачке од којих би требало кренути, типа да рецимо одзив звучника бар личи на линију а не криву, да уређај не осцилује и сл..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

27 minutes ago, krca44 said:

Sto ne kupis RAAL za penziju ?

Meni to deluje kao najbolje resenje a ima i razlicitih modela..

Пробао неки или..

Ја сам слушао у пар наврата само 64-10 и благо је рећи да сам разочаран, мерење је такође бзвз.. средњи нисам али видим да се не мери баш онако како је Аца дао на сајту.. RAAL 70-20XR

На сву срећу велики је мало кога оставио равнодушним али је и цена ихај..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pre sat vremena, VukJov reče

Пробао неки или..

Ја сам слушао у пар наврата само 64-10 и благо је рећи да сам разочаран, мерење је такође бзвз.. средњи нисам али видим да се не мери баш онако како је Аца дао на сајту.. RAAL 70-20XR

На сву срећу велики је мало кога оставио равнодушним али је и цена ихај..

Slusao u gotovim kutijama.

Radilo dobro.

E sad ja nisam strucnjak za drajvere ali Aca je u lokalu i ima vrlo dobru reputaciju.

 

Imam i licni afinitet prema domacim proizvodjacima koji rade kvalitetno.

Na primer imam nekog iskustva sa EL84 PP pojacalima i radije bih tako nesto novo kupio kod Sindrica ili Solaje u odnosu na Audio Note UK ili bilo koje Kineze pod imenom Quad ili "Mao Ce Tung".

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

Krco ajde za taj RAAL trakasti zvucnik mogu i da te razumem , ali da kupujes i bacas pare na tamo neka jednostavna PP pojacala od tamo nekih...

,licno jedino prihvatam da kupis odnosno da kupim domace Niske nekoriscene EL84 i slicne domace vrhunskog kvaliteta delove pa sa njima nesto se napravi.

Izmenjeno od BANAT
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moram da izrazim neslaganje.

:D

Imam Sindricev EL84 PP i slusao sam Solajin rad a i neke od gore pomenutih aparata ( AN UK itd. ).

Ovi nasi su jednostavno radili bolje.

To je u slucaju kupovine novog aparata.

Sto se tice pravljenja tesko mi je da zamislim sta tu ja mogu bolje - mozda klon Dynaco ST35 zbog izlaznih trafoa ...ali masa onog sto vidim da se pravi uopste mi ne uliva neko posebno poverenje.

Ovo kazem jer cu mozda silom prilika morati sam da gradim EL84 PP ako mi rikne maticna ploca - pa bi mi ostale Ei cevi i potrebni trafoi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, krca44 said:

Moram da izrazim neslaganje.

:D

Imam Sindricev EL84 PP i slusao sam Solajin rad a i neke od gore pomenutih aparata ( AN UK itd. ).

Ovi nasi su jednostavno radili bolje.

To je u slucaju kupovine novog aparata.

Sto se tice pravljenja tesko mi je da zamislim sta tu ja mogu bolje - mozda klon Dynaco ST35 zbog izlaznih trafoa ...ali masa onog sto vidim da se pravi uopste mi ne uliva neko posebno poverenje.

Ovo kazem jer cu mozda silom prilika morati sam da gradim EL84 PP ako mi rikne maticna ploca - pa bi mi ostale Ei cevi i potrebni trafoi.

 

Nisam imao prilike da koristim ta pojacalca koje si naveo ,niti cu jer koristim iskljucivo svoja ,

Dynaco ST35 klon pojacalce nije lose za DIY ako se imaju dobri izlazni trafoi ,a njih moze nas kolegion DJMilicic da ti ih odlicne napravi , mislim da je i Japanski Luxman radio nesto slicno nekada davno u kit varijanti zvanoj Luxkit ,KMQ8 http://vintageaudio.shop-pro.jp/?pid=128376373

ali ne znam na kakvu to maticnu plocu mislis ? 

Izmenjeno od BANAT
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pre sat vremena, BANAT reče

 

Nisam imao prilike da koristim ta pojacalca koje si naveo ,niti cu jer koristim iskljucivo svoja ,

Dynaco ST35 klon pojacalce nije lose za DIY ako se imaju dobri izlazni trafoi ,a njih moze nas kolegion DJMilicic da ti ih odlicne napravi , mislim da je i Japanski Luxman radio nesto slicno nekada davno u kit varijanti zvanoj Luxkit ,KMQ8 http://vintageaudio.shop-pro.jp/?pid=128376373

ali ne znam na kakvu to maticnu plocu mislis ? 

Hvala na preporuci.

Moje pojacalo nije radjeno point to point vec je sve na velikoj stampanoj ploci u kutiji zatvorenog tipa.

Postoje otvori za hladjenje ali posle dugo godina koriscenja ( od 2007.-me godine, kod mene od 2012.-te )  ta stampa je postala vrlo osetljiva usled dugog dejstva temperature.

Zadnjih osam meseci koristim pojacalo iskljucivo sa odstranjenim gornjim poklopcem radi manjeg grejanja stampane place.

Izlazni stepen generise jako puno toplote, koliko znam same cevi rade u A klasi na maximalno dozvoljenoj disipaciji.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Krco po mom misljenju stampana ploca (PCB) ima smisla da se upotrebi samo kod velikoserijske prizvodnje , recimo najmanje za 1000+ komada lampas pojacala , 

kod male serije , ili kod unikatnih komada ipak treba ici da se pravi point to point tehnikom , pogotovu gde lampe rade vruce podesene u A klasi ,

problem kod PCB ploca je kada se vremenom od toplote skroz ugljenisu i pocnu da provode ,

jedino sto za sada mozes da uradis je da preletujes sve kriticne tacke , pogotovu tacke pinova na postoljima lampi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala to je uradio serviser + dodatne opravke ploce - vodovi oko podnozja + zastitni lak.

Vec mi je triput rekao da je pcb za zamenu.

Ja nisam pitao Sindrica da li ima rezervu jer to je kod njega stari model pa su shanse male da ima neki komada u rezervi - ipak pitacu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

28 minutes ago, krca44 said:

Hvala to je uradio serviser + dodatne opravke ploce - vodovi oko podnozja + zastitni lak.

Vec mi je triput rekao da je pcb za zamenu.

Ja nisam pitao Sindrica da li ima rezervu jer to je kod njega stari model pa su shanse male da ima neki komada u rezervi - ipak pitacu.

kao sto znas, ima kod mene jedan komad na servisu.

ubio sam se dok ga nisam sredio.

nisam ga slusao jedno 15-ak dana i pre nego sto sam dosao

kod tebe po zvucnike, ponovo anomalije.

sacuvajbozeisakloni.

jedino resenje je - point to point.

evo spremam plocu istih dimenzija od pertinaksa bez bakra

kao i lemne pinove, pa ...

predstoji mi golgota, ali to je jedino resenje.

inace, veliki minus tog pojacala je sto je prekomplikovano.

nema potrebe za 2x ECC88 za 2x EL84, zaista.

veliki plus je sto su izlazni trafoi vrhunski, + ultralinear.

:cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pominjao sam da bih zeleo da napravim 6L6GC PP pojacalo ali s obzirom da ce mi kad-tad riknuti pcb ostaju trafoi i cevi pa je skoro sigurno da cu nesto uraditi sa tim materijalom koji vec imam.

Sindric je ovaj model pravio kao sto bi smo rekli "integrisano" pojacalo tj sa preamp funkcijom mada ja mislim, nisam 100% siguran, da je konfiguracija otprilike sledeca :

1.va ecc88 prva trioda pojacanje napona, druga trioda concertina phase spliter.

2.ga ecc88 obe triode u balonu su drajveri izlaznog para.

Molim te ispravi me ako gresim oko topologije.

Svakako nije lako za reprodukovanje, pogotovo sto je stavio B+ stabilizaciju - ovo me posebno zanima - da li su zaista svi visoki naponi stabilisani ili je to mozda samo delimicna stabilizacija za ecc88 cevi ?

 

Meni su delovale primamljivo zamenske modernizovane pcb za Dynaco ST35 , samo bi trebalo prilagoditi feedback postojecim trafoima sto sigurno nije lako...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E to da li moze jednostavnije a bolje necu znati dok ne probam - ovo je dosta dugo razvijan amp.

Jedna stvar koja mi se cini jako dobro jeste onako kako je Solaja uradio - 6N6 ulaz pa onda EL84 drajvuje izlazne 84-ke.

Imam cak i negde objavljenu shemu za drugi amp gde je EL84 triodno vezana kao concertina phase spliter / driver za izlazni stepen - to bi se moglo prilagoditi mozda za novu jednostavniju verziju jer radi sa znatno manjom strujom od izlaznih parova - pa se mozda moze koristiti originalni power trafo.

:D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...