Jump to content

Kutije EVENT , nacrt iz Danskog audio elektora 1994


micro

Preporučeni Komentari

7 minutes ago, NIXIE said:

Nisu, džabe su. Mislio je da su naispravni, za kantu. :tongue10:

Sva sreca sto ga niste opravili da ih baci 😁😛

4 minutes ago, micro said:

Nekoliko slika , to je spoj pletenice na membrani , epoksidna masa tamo gdje je crna tamo je namotana bakarna zica na nju.

 

 

Pletenica bakar...

Zica kojom je namotan zvucnik je 'copper clad aluminium wire'

Verovatno gde je crno je cooper, spoj gde je ostecen. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 50 minuta, shonne reče

Sva sreca sto ga niste opravili da ih baci 😁😛

Pletenica bakar...

Zica kojom je namotan zvucnik je 'copper clad aluminium wire'

Verovatno gde je crno je cooper, spoj gde je ostecen. 

Sada sam to raskopao , jedan Indijac sa linka o krepavanju scan spikova je to najbolje objasnio , pletenica nije bakarna , neki drugi materijal je u pitanju , na tom mjestu gdje je namotana bakarna zica sa zavojnice i zalemljena ispod ljepila je doslo do elektrokorozije , ja sam napisao da je bakar samo namotan , nije zalemljen je ali se jednostavno raspao , na mikroskopu se vidi da ga je napalo citavim presjekom.

A to ljepilo bi bilo neko neoprensko , nekad davno ovdje su to zvali boropor ili boropol jer se koristilo u kombinatu Borovo proizvodnja obuce, elasticno , jako i rasteze se a nece da pukne , kao elasticna guma.

Tamo gdje tanka bakarna zica ide prema zavojnici nije se desilo nista , zica nije korodirala.

Znaci pletenica,lem i bakar i ljepilo ne idu zajedno.

Navodno na linku sa velikog diy foruma tvrde da je zbog vlazne klime , ovo je bilo u suhom i toplom jos i u original kutiji.

 

Mislim da je ova opravka ipak malo komlikovanija , dosta je nepristupacno , mali je to zvucnik.

Moguce je da kako kazes da je u pitanju  'copper clad aluminium wire'.

Izmenjeno od micro
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

shonne  u pravu si sad gledao pod mikroskopom , jeste 'copper clad aluminium wire'  , izvana je samo nanesen bakar na aluminijum, em ti tehnologiju sta ne stave normalnu bakarnu zicu :)

 

Treba skinuti plasticni nosac na kojemu su kleme i pletenice koje idu na membranu, cini mi se da je ta plastika zavarena , kleme se mogu skinuti , odlemi se pletenica i svuku kleme sa strane , ali ostaje nosac klema , onda bi bilo puno lakse skinuti ljepilo , zalemiti duze pletenice i ponovo zalijepiti , pa vratiti nosace klema i spojiti onda pletenice na to.

Izmenjeno od micro
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Slika odlemljene pletenice sa klema

Kleme se svlace na stranu , vide se i zarezi u plasticnom nosacu.

I na kraju plasticni nosac se svlaci na dolje , zalepljen je istim ljepilom kao i pletenice na membranu, inace na cemu stoji aluminijum ofarban crno

Kad kliknete na zadnju sliku vidi se i ta hi-tek tanka zica na desnoj strani ,unutra  aluminijum vani bakar.

Izmenjeno od micro
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 35 minuta, micro reče

em ti tehnologiju sta ne stave normalnu bakarnu zicu :)

Al kao lakši od Cu ima funkciju da "olakša" zavojnicu, smanji Mms, dobija se nešto na transparentnosti midbasa.

Cu preko njega služi da može da se zalemi za pletenicu, skin efekat, itd...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

lepak za drvo, dodaj mu malo vodenog tusa da ga zacrnis

a moze i neoprenski lepak, bice prozirno kad se osusi; ima nacin i taj da se zacrni, ja sam dodavao mastilo za markere

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 14 časa, shonne reče

Ja se vise ovde tresem na tvoj racun kako ces to da zalemis. Jesi li uspeo da povezes? 😶

Pokusao, ocistio membranu , uspeo ocistit u 3-4mm tanke zice i nanjeti lem, najveci je problem skinuti lak sa tanke zice , prakticno nemoguce , flux , metcal lemilica i jedno 1 sat vremena , inace nema mjesta za lemilicu , a ta ima debljinu grijaca od 5mm i tu ima problem , treba oci sokolove , na jednom mjestu ostao trag od lemilice na centratoru ono platno dolje , engleski naziv spider, totalno pogresan pristup , jednostavno to ce biti drzi vodu dok majstori ne odu.

Jedini pravilan nacin opravke je isto kako su sastavljali na proizvodnoj traci. Probao to platno se moze odvojiti od alu korpe bez ostecenja skalpelom, malo podgrijano jos lakse.

Prvo treba skinuti dust-cap , neznam naziv zalijepljen poklopac iznad zavojnice.

Onda gumeni ovjes , pretpostavljam da je ovo potrosna roba ali kako ovaj nije radio isto grijanje i polako odvojiti od alu korpe mislim da nije ne moguce bez ostecenja gume.

Onda odvojiti centrator od alu korpe , probao ide bez problema.

Onda izvaditi citavu komplet membranu , ocistiti , zalemiti pletenicu i zalijepiti pletenicu.

Vratiti membranu , listicima centrirati , zalijepiti centrator ili kako se vec zove.

Zalijepiti gumeni ovjes.

Izvaditi listice za centriranje zavojnice.

Provjeriti da li je sve u redu.

Na kraju se lijepi dust-cap , on vecinom mora novi , vidio sam na netu da prodaju bas za te modele scan speaka

Ovo pokusavanje samo zalemiti i zalijepiti , nije to to.

Na kraju neko ce reci ali u scan speaku , pa tamo to rade ne kvlifikovane zene , to sastavljanje , nije to nuklearna fizika , treba ipak manuelne spretnosti i nekoliko pomagala.

Link za dansku trgovinu dijelova za popravku zvucnika , imaju tutorijale za sve opravke , objasnjeno i slikano kako se radi. Tamo u istruction

https://speakerrepairshop.nl/en/instructions/woofer-repair/replace-rubber-surround-b-w-zz11436-woofer/c-40

 

 

 

Izmenjeno od micro
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

51 minutes ago, micro said:

Pokusao, ocistio membranu , uspeo ocistit u 3-4mm tanke zice i nanjeti lem, najveci je problem skinuti lak sa tanke zice , prakticno nemoguce , flux , metcal lemilica i jedno 1 sat vremena , inace nema mjesta za lemilicu , a ta ima debljinu grijaca od 5mm i tu ima problem , treba oci sokolove , na jednom mjestu ostao trag od lemilice na centratoru ono platno dolje , engleski naziv spider, totalno pogresan pristup , jednostavno to ce biti drzi vodu dok majstori ne odu.

Jedini pravilan nacin opravke je isto kako su sastavljali na proizvodnoj traci. Probao to platno se moze odvojiti od alu korpe bez ostecenja skalpelom, malo podgrijano jos lakse.

Prvo treba skinuti dust-cap , neznam naziv zalijepljen poklopac iznad zavojnice.

Onda gumeni ovjes , pretpostavljam da je ovo potrosna roba ali kako ovaj nije radio isto grijanje i polako odvojiti od alu korpe mislim da nije ne moguce bez ostecenja gume.

Onda odvojiti centrator od alu korpe , probao ide bez problema.

Onda izvaditi citavu komplet membranu , ocistiti , zalemiti pletenicu i zalijepiti pletenicu.

Vratiti membranu , listicima centrirati , zalijepiti centrator ili kako se vec zove.

Zalijepiti gumeni ovjes.

Izvaditi listice za centriranje zavojnice.

Provjeriti da li je sve u redu.

Na kraju se lijepi dust-cap , on vecinom mora novi , vidio sam na netu da prodaju bas za te modele scan speaka

Ovo pokusavanje samo zalemiti i zalijepiti , nije to to.

Na kraju neko ce reci ali u scan speaku , pa tamo to rade ne kvlifikovane zene , to sastavljanje , nije to nuklearna fizika , treba ipak manuelne spretnosti i nekoliko pomagala.

Link za dansku trgovinu dijelova za popravku zvucnika , imaju tutorijale za sve opravke , objasnjeno i slikano kako se radi. Tamo u istruction

https://speakerrepairshop.nl/en/instructions/woofer-repair/replace-rubber-surround-b-w-zz11436-woofer/c-40

 

 

 

Pre nego sto predjes na taj radikalan plan, dao sam ti grupu na FB, postavi pitanje...neko ce sigurno da se pojavi sa novom idejom 🤗

Veliki forum...sve iskopaj pre nego sto se odlucis za sve ovo sto si pisao. 🙂

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...