Jump to content

Kutije EVENT , nacrt iz Danskog audio elektora 1994


micro

Preporučeni Komentari

Dugo nisam pisao na forumu , entuzijazam se nekako istopio , sad nesto imam opet entuzijazma a vidim da me forum nije izbrisao iz clanstva , pa da pitam, posto nisam nikad radio zvucnicke kutije.

Ukratko imam par zvucnika, novi upakovani u original kutije , ne vidim da su moljci ili nesto napali iste :) stoji jako dugo vec kod mene a kupljeno jako povoljno polovno ali novo ne pipano , drzano u kutijama.

Proizvodjaca  Scan Speak 18W8535-00 , tvornicki par u kutiji (po serijskim brojevima) i imam scan speak visokotonce za taj projekt 2905/930000 , i midbas i visokotonci spadaju u classic scan speak seriju, znaci jako davno su se poceli proizvoditi.

Ti zvucnici se koriste u projektu zvanom EVENT , TL zvucnik.
Taj projekt je bio i u Danskom broju audio Elektora iz 1994.

Zakaceno u pdfu

Jedan od linkova , na linku ima i nacrt kutije

WWW.BUILDANDLISTEN.COM

Based on a transmission line floorstanding.


I imam isjecene na dimenziju MDF za taj Event zvucnik, jedino sto nemam skretnice.
Imam jednorucnu makita glodalicu, radila do sada nekoliko minuta , LCR metar sa kelvin klestima i moze da mjeri od 100Hz,1kHz i 10kHz
I takodje UMIK 1 mikrofon sa kalibracijskim fajlovima

Da ne davim vise , kad se ubace velicine iz nacrta u proracun za TL kutije ne odgovara duzina kanala.

Da li da pravim po originalu ili da modifikujem jer se moze promenom kosine pregradne daske dobiti da sve stima po proracunu.

Ili sam napravio neke previde pa zato ne stima proracun sa nacrtima EVENT kutije.

Dalje je vecinom ono sto vecina ne voli , malo matematike:)

U projektu zvucnih kutija TL Event iz 94 godine Dansko izdanje Elektor audio projekti, se moze iz nacrta vidjeti da ima suzenje TL kanala 6,65:1 , pocetak kanala sirina 232mm zavrsetak 35mm duzina je ~2m
a vrijednosti su: TR=SL/So= 0,15
SF=0,665
Zapremina kutije ako se oduzme povrsina pregradne daske oko 46,5l
Inace taj KIT Event se jos moze kupiti u Danskoj , postoje podaci na netu da se navodno to vec prodavalo i prije nego sto je izaslo u elektoru.

Ako se ove vrijednosti nacrta kutije Event ubace u jednacine  Martin.J King  dobija se puno duzi kanal , jednostavno ne uklapa se ali ako se poveca suzenje kanala na 10:1  moze da se dobije ~2m duzina kanala

Vrijednosti za 10:1 suzenja su onda SF=0,1 i TR=0,62 sve stima samo treba da se daska u sredini zvucne kutije vise zakrene , pocetak 242mm a kraj 25mm i onda se uklapa u matematicki proracun.

Postoji i kalkulator za proracun TL kutije na netu , ali on za zvucnik 8535 daje podatke duzine TL kanala od L=2,62m
ali uzima suzenje kanala od 1,2:1 , jako malo i daje sirinu pocetka kanala 116mm a kraj kanala 96mm i zapreminu kutije 52l sto malo odstupa od idealne, ali takvi podaci se dobijaju i iz jednacine Martin J. King ako se ubace sa tako malim suzenjem.

Ovo je proracun duzine kanala sa suzenjem 5:1

Na osnovu dokumenta sa neta od Martin J. King "TL_Alignements.pdf"  datum 27.12.2021 , sa quarter-wave.com
napravio nekoliko malim proracuna velicine TL kutije za SS 18W8535-00
Proizvodjac za iste kaze Fs=26Hz , Qts=0,38 , Vas=71l , Sd=145cm2  

On u proracunu koristi odredjene tabele koje se nalaze u knjizi od Vance Dickason  "Loudspeaker Design Cookbook".
Tabela je na 65 strani a tabela je 2.3

Za vrijednosti QL15 za ovaj 8535 zvucnik za Qts=0,38 vrijednosti u tabeli su:
alfa=Vas/Vb= 1,6447
f3/fs = 1,1626

U tom proracunu:
Vab=71l/1,6447 = 43,2l
za 8535 rezonantna frekvencija 26Hz: 1,1626*26Hz = 30,2Hz na -3dB za zapreminu TL od 43,2l

Duzina porta:
Vrijednosti iz tabele 1 Martin.J King iz navedenog dokumenta
TR=SL/S0 = 0,2 ovo je za 5:1 suzenje TL kanala  i  SF= 0,71
on u svom primjeru racuna suzenje sa 5:1 tako i ja racunam za 8535 zvucnik.
L= (SF * 344m/s ) / (4*fb)
SF=0,71 a rezonantna frekvencija 8535 je fb=26HZ
L = (0,71 * 344m/s) / (4*26Hz) =  2,348m ili 2,35m duzina TL kanala
So povrsina pocetka TL kanala
SL povrsina zavrsetka TL kanala
So=((0,071m3)/1,6447)*(1/0,5*(1+0,2)*2,35m)) = 0,0307m2
SL= 0,2*So = 0,00614m2

I onda provjera zapremina TL kanala iz prethodne jednacine sa pocetka dobijenim iz Vab=71l/1,6447 = 43,2l
usporedjume sa ovim novim podacima
VTL = 0,5*(0,0307m2+0,00614m2)*2,348m= 0,04325m3 ili 43,25l

 

 

 

 

 

NL1994AS09027.pdf

Izmenjeno od micro
ispravak
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nisam skidao file pa ne znam, ali se svodi na to da gledas  obavljena merenja

ako ih ima u Elektor clanku, veruj tome

ako ih ima za Event, veruj tome

na osnovu toga donesi odluku sta raditi dalje

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pogledao i jedno i drugo, merenja u Elektor clanku ..... ne vidim razloga da ne verujes tome

jedino mi nesimpatican onaj suckout oko 100Hz

imas li neku opciju za neku moderniju gradnju, preferencijalno TL?

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pročitao, izgubio sam te na pola proračuna, nije mi jasno šta svaki parametar predstavlja, ali čini mi se da i ti možda nisi tačno siguran koji je koji parametar, pošto odnos površina početka i kraja tunela često nazivaš drugačije. Ali nebitno. Iz mog iskustva, odlične su i kutije sa odnosom površina i 0,2 i 0,15 i 0,1. Za koju god da se odlučiš nije greška, manja razlika u površinama znači duži tunel, veću zapreminu, dublji f3 tj više bassa. Veća razlika u površinama znači kraći tunel, manju zapreminu, viši f3 tj manje bassa.

Fs tog drajvera je sigurno veći od 26 Hz, proizvođački parametri na žalost nisu tačni nego je odnos uvek šminkan tako da deluje  niži Fs i Qes, mada sam odnos ostave isti tako da ne upropastiš kutiju ako praviš po njihovom. Jedino Peerless daje tačne parametre.
Ili nosi da ti neko izmeri T/S, ili kupi opremu, ili uzmi te parametre iz časopisa, oni su verovatno dovoljno dobri.
Kad projektuješ novu TL kutiju, prvo ubaciš izmerene parametre u Alignment Tables Calculator kao polaznu osnovu, posle to ubaciš u MJK sheet u Mathcadu ako treba da doradiš ili promeniš.

Dalje, kod TL kabineta ne može toliko da se pogreši. Ako pogrešiš u bass-reflex kutiji, dobiješ fartbox, ovde ne. Više je pitanje koji odziv frekvencija treba u sobi da izbegneš room modove, pa na osnovu toga prilagodiš dužinu TL tunela. Onda sve to proveriš u Mathcadu u MJK tabelama.

TLDR: kutije iz tog časopisa sigurno nisu pogrešne i neće ispasti loše, pitanje je samo kakav tuning tebi najviše odgovara za sobu.

 

Skretnice: e tu već ne znam kakve su, teško da su loše i da će da budu pogrešne, ali takođe verovatno je da i može bolje. Koliko vidim topologija im je  veoma jednostavna, obično dobre skretnice zahtevaju i po neku dodatnu kerefeku da se ispravi neki eventualni nedostatak u odzivu visokotonca, prilagođavanje faze je uvek muka itd. Da ne pominjem dalje da ne vidim ni koji je izbor frekvencije ukrštanja, da li su dobro usklađene faze itd (možda ima tu, nisam tražio detaljnije). Kod skretnice zavisi ko i kako meri i ko projektuje.

Ako nemaš nekog konkretnog čoveka ko može da ti uradi skretnice bolje od toga, onda napravi te iz časopisa.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala na odgovoru.

Znaci nista bez konkretnog mjerenja. Ti drajveri 8535 su bili aktualni najvise kad je kod DIY bio aktualan klon proac 2.5 , ima na netu pdf gdje Troels Gravesen, takodje pravi klon sa tim drajverom i tvrdi da je dobio sasvim drugacija mjerenja od tvornickih , navodno Fs izmedju 33 i 34Hz a Qts nije ni blizu 0,38  vec zavisno na kojoj snazi mjeri od 0,42(+10dB) do 0,58(-20dB). Ali onda taj drajver i nije neki dobar kandidat za TL , idealno bi bilo od 0,2-0,4 po literaturi za TL.

Za ove Event kutije izlazi odnos pocetak kanala kraj  0,15.

 

Ne znam sta mi treba za mjerenje T/S?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1. pogledati gde kalem od 2,7mH pocinje da sece

2. pogledati od koliko radi visoki sa 5,6uF.

ako nekog mrzi da racuna, evo :

2,7mH + 20uF/12dB - pocinje da reze na 670 Hz - frekvencija susreta (ugrubo) na 796 hZ

kako se to uklapa sa visokim ?

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 minute ago, чика-Брка said:

1. pogledati gde kalem od 2,7mH pocinje da sece

2. pogledati od koliko radi visoki sa 5,6uF.

ako nekog mrzi da racuna, evo :

2,7mH + 20uF/12dB - pocinje da reze na 670 Hz - frekvencija susreta (ugrubo) na 796 hZ

kako se to uklapa sa visokim ?

 

 

Joj, dal si ikad radio skretnice sa BSC? A i to nisu jedini elementi, imaš elemente drugog reda...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 minutes ago, Mikorist said:

Evo još jedne verzije skretnice sa sve merenjima istih

18W8535-D2905-9500.pdf 179.71 kB · 2 downloads

Miko, ovo izgleda odlično. Samo dva pitanja:
Za koju je ovo kutiju rađeno, sve je džaba ako je front baffle značajno drugačiji. Izgleda da je drugi projekat, za woofer piše da je sealed.
Drugo, visokotonac je različit, mada to su toliko slični modeli da možda nema bitne razlike...
Treće, da li je ova grba u basu zamišljeni BSC? Ako je tako, onda je dobro, ali nikad ga nisam radio sa takva dva kalema.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 8 minuta, Koja reče

Miko, ovo izgleda odlično. Samo dva pitanja:
Za koju je ovo kutiju rađeno, sve je džaba ako je front baffle značajno drugačiji. Izgleda da je drugi projekat, za woofer piše da je sealed.
Drugo, visokotonac je različit, mada to su toliko slični modeli da možda nema bitne razlike...
Treće, da li je ova grba u basu zamišljeni BSC? Ako je tako, onda je dobro, ali nikad ga nisam radio sa takva dva kalema.

Ovo ti je sa medisound

 

WWW.MADISOUND.COM

Passive Crossover design for 18W8535 + D2905-9500 Crossover design for Scanspeak 18W/8535 Classic, 7″ Midwoofer and the ScanSpeak D2905-9500 1″ Tweeter Sealed box. Additional Notes: Low crossover point about 1.8 kHz. Nominal output in the ~83 dB range.  Clean design with low parts count and single hi-pass cap. Some padding in hi-pass circuit. Good for ... Read more

 

evo u pretrazi šta ima još

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 minutes ago, micro said:

navodno Fs izmedju 33 i 34Hz a Qts nije ni blizu 0,38  vec zavisno na kojoj snazi mjeri od 0,42(+10dB) do 0,58(-20dB).

Ovo već zvuči realno

 

9 minutes ago, micro said:

Ali onda taj drajver i nije neki dobar kandidat za TL , idealno bi bilo od 0,2-0,4 po literaturi za TL.

Nije tako, ima previše stvari koje utiču. Moraš da probaš simulaciju da bi znao. Možda ovaj driver za idealni TL i traži mnogo veću kutiju, ali to ne znači da će loše da radi u ovoj iz časopisa.

 

12 minutes ago, micro said:

Ne znam sta mi treba za mjerenje T/S?

Npr. Dayton DATS V2 ili V3, ili bilo koji sličan sistem. Takođe neka masa da se prikači na membranu, ili precizna kompresiona kutija sa poznatom zapreminom.

 

Nemoj mnogo da komplikuješ, izgubićeš se u mogućnostima i od drveta nećeš videti šumu. Pogotovu ako nemaš prostoriju gde bi mogao da napraviš idealan raspored pozicije zvučnika, slušanja itd, onda stvarno ne treba gubiti vreme na idealnu kutiju. Ako imaš već MDF, pravi to, neće sigurno loše zvučati.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

12 hours ago, Koja said:

Ako imaš već MDF, pravi to, neće sigurno loše zvučati.

Tako, taman da se malo peče zanat. Kad se radi prvi put greške su neminovne.

Posle se natenane, uz muziku, razmišlja šta dalje sa tim ili drugim drajverima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

Danas mjerio te 8535 , LCR metrom i pokazuje neki mali kapacitet, obadva nece da izmjeri , uzmem neke malo vec midbas peerless i mjeri i na 1kHz se cuje zujanje iz zvucnika iako mu se onaj spuzvasti ovjes raspao , probam drugi peerless isto , na 7,8kHz se cuje kad se uho priblizi zujanje.

Probam neke peerles visokotonce zuje , LCR mjeri , probam scan spikove visokotonce , piste i pokazuje vrijednosti.

Pokusam ponovo scan spikove 8535 sa multimetrom , u prekidu oba.

Gledam po stereo mikroskopom 20X i vece uvecanje , virdzin oba , nikad nisu bili montirani na kutiju , nema nikakvih znakova upotrebe.

Onda se sjetim ja sam sa tim tipom trgovao za DIY zvucnike sigurno 70l i stojeci , izrada fantasticna kao Italijani da su radili , basa nigdje , kad sam sve probao , otvorio kutije , bolje da ne pricam , napravio pregrade i onda ih preljepio sa onom piramidalnom spuzvom a pregradne zidove napravio tako sto probusio 2 rupe fi 50mm koje su zatvorene spuzvom , tako da nema iza basa ni 5l prostora, i tako nekoliko pregrada , na bas refleks rupa za ukras;)

Strucnjak za stolariju , pretpostavljam da je "testiranjem" 8535 spalio istosmjernom strujom????

Kako sam te 8535 pazario od njega , nije bilo u planu , vizuelno se nije vidjelo nista , prodavac tvrdio da su ispravni , nisam imao multimetar , onda stajalo godinama u kutiji , nisam provjeravao , sad mogu u kantu.

Od koga sam kupio , nemam blage veze isao tamo proslo jedno 5 godina.

Ostali visokotonci , da li kupiti nove 8535 ili se rijesiti i visokotonaca ,uglavnom projekt se prekida;) dok ne razmislimo sta dalje.

I meni smjesno kakvo sam m*gare ispao, bila povoljna  cijena ali na kraju ispalo skupo:)

Tema moze u viceve , izvinjavam se svima sto su trosili vrijeme na odgovore.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sigurno ima u Hrvatskoj kvalitetnih servisa za premotavanje baseva, sve i da su SS, dobar majstor to može da popravi da bude kao original.

Kod nas bih ti preporučio @BrankoBin, ovde je član foruma pa se možeš sa njime popričati šta i kako.

Ne u kantu samo, nikako...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jedini za kojeg znam u HR je bio, na zalost, pokojni Damir Ipcevski Senf.
Nadam se da postoji jos netko.
Zao mi je sto te ne mogu uputiti na nekoga tko bi ti pogledao te drivere.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 21 minuta, NIXIE reče

Ma gde da nema u Hrvatsku servis zvučnika, pa to bi poslednje očekivao. :grino:



Nisam rekao da nema, ali se na zalost ne bih ni iznenadio da stvarno nema nikog za preporuku.
Mozda Branko Bin moze preporuciti nekog kolegu iz HR?
Branša ionako ne poznaje granice.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

micro,

koliko sam razumeo, ti prikačiš LRC metar na zvučnike, i čekaš da čuješ to pištanje koje proizvodi njegova test struja. I prvo je jedan 8535 radio, a sad ne rade oba.

Mnogo jednostavniji test ti je da prosto uzmeš i povežeš drajver na neko pojačalo. Znači bilo kakav zvučnički kabl, upališ pojačalo pustiš neku muziku, drugi kraj kabla staviš na terminale od 8535.
To si trebao da uradiš čim si ih kupio, da ne kažem prilikom kupovine.

Ako su ispravni čuće se normalno muzika, naravno sviraće uglavnom samo srednji tonovi, ali dovoljno. Bass drajvere ne možeš da oštetiš tako. Visokotonce teoretski možeš, ali pustiš tiho, ili staviš kondenzator redno da filtriraš niske frekvencije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...